Labrador και πρόβλημα με δάγκωμα


Tradewind

New Member
30 Νοεμβρίου 2009
3
0
Γεια και παλι απο μένα (ειχα ανοιξει αυτο το θεμα πριν περιπου 1 μηνα,οταν και πηρα το lab μου)
Ολα καλα ως τωρα με το κουταβο εκτος απο κατι.
Τις τελευταιες 10 μερες και ενω έχει αρχισει τις τελευταιες 5 μερες να βγαινει και βολτες (τελειωσαν ολα τα εμβολια) εχω μεγαλο προβλημα με το δαγκωμα, και δεν εννοω το δαγκωμα το χαλαρο για να παιξει, εννοω οτι σε φασεις (μετα το μπανιο του, μετα το παιχνιδι, μετα απο μαλωμα) τσατιζεται τρεχει σα δαιμονισμενος στο δωματιο και δαγκωνει τα ρουχα που φοραω με μανια και αρπαζει τα χερια με δυναμη.
Αρχικα για το δαγκωμα απλα του ελεγα μη-μη-μη και εκανα ΑΑΑααααΑΑ και καλα οτι με ποναει και κατευθειαν σταματουσα να παιζω μαζι του(ετσι διαβασα καπου στα φορουμ και σε διαφορα books). Πλεον δοκιμαζω συνδιασμο του μη-μη-μη και τραβηγμα χαλαρο σβερκου(ετσι με συμβουλεψαν φιλοι που εχουν σκυλο και μια εκπαιδευτρια). 2 οι ερωτησεις μου :1) Γιατι το κανει? (ειναι 2 μηνων και 20 ημερων) μηπως δειχνει κατι για το παρελθον του ή μηπως κατι για το μελλον (θα γινει εχθρικος) ή ειναι απολυτο φυσιολογικο να βγαζει τσαμπουκα σε αυτη την ηλικια 2) τι να κανω για να του το διορθωσω? καποια αλλη μεθοδος?
Εχουν ματωσει 100 φορες τα χερια μου- τα δοντια του ειναι σα καρφιτσες!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τα κουτάβια από 3 μηνων και μετα αλλάζουν δόντια...οπότε δαγκωνουν καμιά φορα γιατι πονάνε..όπως τα μωρα..
Η επειδη δοκιμάζει τις κυριαρχικες του ικανοτητες και δοκιμάζει και εσένα...μαζι.
Μη του δώσεις το παραμικρό περιθώριο να σε δαγκωνει...ένα δυνατο ΜΗ...και μόλις σε αφήσει επιβράβευση.
Εγω του έβαζα στο στόμα ένα δικό του παιχνίδι μετα το ΜΗ...
Γύρνα του τη πλάτη και φύγε...το έκανα και αυτο....
Αν τώρα το κάνει για εκτόνωση...μήπως δεν ασκείται αρκετά και χρειάζεται περισσότερη εκτόνωση..
Τα λαμπ..έχουν αρκετη ενέργεια..σε σε σχεση με άλλες φυλες!!:):)
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
δυνατο και κοφτο μη και δωσε του κανα παιχνιδι να μασαει πιθανοτερο ειναι αυτο που λεει η κατερινα οτι αλλαζει τα δοντια του κλπ
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
για τα δόντια δοκίμασε ένα κόλπο....βρέξε καθαρά κουρελόπανα και στίψε το πολύ νερό, βάλτα στην κατάψυξη. Θα μασουλάει και θα ανακουφίζει τα ούλα του.
+ όλα τα παραπάνω:)
 
  • Like
Reactions: Phyrrus


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
και μην το σβρκωνεις καθολου..
ασε τους γνωστους να λενε...
(και μενα μου το ειχε πει και μαλιστα ο κτηνιατρος:mad::mad::mad:[-X[-X )
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Θα παρουσιασω μια αλλη εκδοχη!

Ελατε πεστε μου οτι δεν εχει ξεφυγει καμια αναστροφη εκεινη την ωρα!Η ετσι πως πηγαινατε να παρετε την παντοφλα το σπρωξατε να παει πιο εκει για να καταφερετε να παρετε την παντοφλα και εκεινο επεμενε!

Οσο και αν ακολουθουμε τα βασικα το κουταβι δεν ακουει καθολου επειδη ειναι κουταβι...μα θα του πουμε "μη" αλλα εκεινο εκει!

Φυσικα ακολουθουμε καποια συγκεκριμενη συμπεριφορα παντα και σταθερη αλλα θελω να πω οτι εκεινη την στιγμη δεν θα ακουσει οταν θα του το πεις το "μη"!θα το ακουσει/κατανοησει φυσικα μεγαλωνοντας...

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ειτε του πεις "μη" και του δωσεις το παιχνιδι,ειτε φυγεις και αδιαφορησεις δεν υπαρχει περιπτωση να μην φυγεις με τον πολυποθετη δαγκωνια στην φτερνα...:paja1::paja1::paja1:
 


alxdamos

Well-Known Member
20 Αυγούστου 2009
66
0
Athens
Θα παρουσιασω μια αλλη εκδοχη!

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ειτε του πεις "μη" και του δωσεις το παιχνιδι,ειτε φυγεις και αδιαφορησεις δεν υπαρχει περιπτωση να μην φυγεις με τον πολυποθετη δαγκωνια στην φτερνα...:paja1::paja1::paja1:

χαχαχαχα και το κλασικό μπουδρούκλωμα... έχω φάει τούμπες για να μην το πατήσω.... χαχαχαχα
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Παιδιά, συγνωμη αλλά και οι δικοί μου...κάποιες "ξυλιές" τις έφαγαν...όταν ήταν μπέμπηδες και επίμονοι μπέμπηδες!!!:):):)
 


bachtsevanis

New Member
20 Μαϊου 2010
1
0
Καλησπέρα,

Γράφω και εγώ σε αυτό το post γιατί πάνω κάτω έχω το ίδιο πρόβλημα. Είναι τριών μηνών περίπου και έχει απίστευτα πολλή ενέργεια! Είναι τσαμπουκαλού σαν χαρακτήρας και συνέχεια χοροπηδάει πάνω μας και με το που δει χέρι να κρέμεται πάει να το δαγκώσει! Όχι με δύναμη αλλά το θέμα είναι ότι φοβάμαι μην αποκτήσει κακιές συνήθειες. Ωστόσο, αυτό που με ηρεμεί είναι ότι όταν της φωνάξεις ΜΗ σταματάει αλλά μετά απο λίγο κάνει πάλι τα ίδια.

Βασικά τα προβλήματα μου είναι τρία

1) Το δάγκωμα
2) Ότι πηδάει συνέχεια πάνω μας και μπερδεύεται στα πόδια μας
3) Ενώ την έχουμε έξω, αν την αφήσεις μέσα στο σπίτι θα κατουρήσει.

Τι προτείνεται να κάνω γιατί δεν θέλω να μου βγει βλαμένο! :)
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Γεια σου! Καλώς ήρθες!
Κάνε κι ένα πέρασμα κι από το νέο μέλος να μας συστηθείς!

Για το δάγκωμα, διάβασε τα παραπάνω! αλλά κάνε και μια σχετική αναζήτηση στο φόρουμ, έχει ξανασυζητηθεί αρκετά!
Για το ότι πηδάει πάνω σας, μάθε της το "κάτσε" και το "κάτω". Ώστε να χρησιμοποιείτε τις εντολές αυτές και τότε.

Τι εννοείς "ενώ την έχουμε έξω";
Κουτάβι είναι, λογικό είναι να κατουράει δεξιά κι αριστερά, μέχρι να της μάθετε που επιτρέπεται να τα κάνει και που όχι.
Δεν μπορεί να τα κανει μόνο στις βόλτες ακόμα, αν δεν είναι κι αρκετές κιόλας. Μέσα στο σπίτι, της έχετε κάπου πάνα;
Γενικά, το θέμα τουαλέτα θέλει "εκπαίδευση" κι υπομονή!
 


Guapo

Member
30 Ιουνίου 2010
9
0
marousi, theologos fthiotida
ο δικός μου και ξύλο έχει φάει και τις φωνές του έχω βάλει και του κάνω ότι πονάω παρα πολύ,που αλήθεια είναι μπας και το καταλάβει με το καλο αλλα ...τίποτα.είναι 1 έτους και συνεχίζει που k που να δαγκώνει. πχ μετά το μπάνιο...η λύση είναι η εκτόνωση αλλα καλά το καλοκαίρι που όλη μέρα αθλείται το χειμώνα τι θα kanoooo?
 
Last edited by a moderator:


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
αφού του ρίχνεις ξύλο και του φωνάζεις, καλά κάνει και σε δαγκώνει....

... ευτυχώς που δεν έχεις ροτβάιλερ....
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ο σκυλος αν εχει γνωρισει την επιβραβευση και σπρωξιμο να φαει, στο σημειο που επιμενει, θα το καταλαβει!

Επικινδυνος σκυλος μπορει να γινει αν δεν εχει γνωρισει την επιβραβευση και ειναι συνεχεια στην αποτροπη και στο ξυλο!

Και στο τελος θα φας το δαγκωμα και θα κλαις το χερακι σου!
 




florenia

Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
13
0
sorry που γραφω για ενα θεμα που συζητηθηκε πριν απο τοσο καιρο αλλα κι εγω με τον χορχε (λαμπραντορ 2,5 μηνων) εχω το ιδιο προβλημα με το δαγκωμα. νομιζω οτι το βλεπει σαν παιχνιδι και δεν με αφηνει με τιποτα ησυχη. το χειροτερο ειναι οτι οταν ντυνομαι μου τραβαει το παντελονι. αλλα και στο σπιτι τραβαει τα παντα. χαλακια, κουρτινες καλυματα. υπαρχει περιπτωση να το σταματησει ή ειναι το φυσιολογικο του. κι ειναι ποσο καιρο κραταει αυτο? (να τον βαλω σε κλουβι αποκλειεται, κλαιει ασταματητα)
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
sorry που γραφω για ενα θεμα που συζητηθηκε πριν απο τοσο καιρο αλλα κι εγω με τον χορχε (λαμπραντορ 2,5 μηνων) εχω το ιδιο προβλημα με το δαγκωμα. νομιζω οτι το βλεπει σαν παιχνιδι και δεν με αφηνει με τιποτα ησυχη. το χειροτερο ειναι οτι οταν ντυνομαι μου τραβαει το παντελονι. αλλα και στο σπιτι τραβαει τα παντα. χαλακια, κουρτινες καλυματα. υπαρχει περιπτωση να το σταματησει ή ειναι το φυσιολογικο του. κι ειναι ποσο καιρο κραταει αυτο? (να τον βαλω σε κλουβι αποκλειεται, κλαιει ασταματητα)
Μην ανησυχείς, σχεδόν όλοι το περάσαμε αυτό... είναι απόλυτα φυσιολογικό και θα σταματήσει σιγά-σιγά.
Ο δικός μου τραβούσε ακόμα και την πετσέτα μου όταν έκανα μπάνιο (ναι με ακολουθεί κι' εκεί).
Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία της αλλαγής των δοντιών θα σταματήσει.
 




ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
εμένα η μόνη φάση που μου βάζει το χέρι στο στόμα είναι όταν τον χτενίζω σε καμιά δύσκολη περιοχή.

Δηλαδή ενώ όταν τον χτενίζω στην πλάτη όλα είναι μια χαρά, μόλις αρχίσω στήθος και κοιλιά όπου οι τρίχες είναι πιο μπερδεμένες κατεβάζει το κεφάλι και μου πιάνει το χέρι από τον καρπό σα να λέει άσε με. Σίγουρα δεν με ποναει αλλά το κάνει, έντονα (όχι απότομα σαν slow motion φανταστείτε) σταματάει μετά από αρκετά λεπτά που έχει κουραστεί να του λέω μη.

Βασικά δεν του αρέσει το χτένισμα.

Έχω προσπαθήσει με λιχουδιές ώστε να το θεωρήσει ότι είναι καλό αλλά μόλις τις φάει αρχίζει τα δικά του και εγώ δεν μπορώ να τον χτενίζω και να τον ταϊζω συνέχεια.

Να υποθέσω ότι έτσι είναι και αυτό δεν λύνεται, ε;;
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Η δωροδοκια με μεζεδακια δεν πιανει παντα, ειδικα οταν ο σκυλος με το χτενισμα αγχωνεται.

Αν δεν του αρεσει το χτενισμα, τρεις τροποι υπαρχουν βασικα.
-Κερδιζεις περισσοτερο την εμπιστοσυνη του και μετα σε αφηνει να κανεις πανω του πραγματα που δεν του είναι ευχαριστα.
-Τον βαζεις στην υπακοη, στο «κατω», το οποιο όμως πρεπει να είναι πολύ ισχυρο.
-Την ωρα που τον χτενιζεις, τον κρατας από το περιλαιμιο, αλλά δεν το συνιστω καθολου.
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
-Την ωρα που τον χτενιζεις, τον κρατας από το περιλαιμιο, αλλά δεν το συνιστω καθολου.
κρίμα, διότι τώρα πια αυτό κάνω ή ακουμπάω την πλάτη του (δεν τον τραβάω, ούτε τον ταρακουνάω, το κρατάω μαλακά), γιαυτό και μου πιάνει το χέρι, αλλιώς αν δεν τον κρατάω από πουθενά απλά σηκώνεται και φεύγει.