Leisguard- Ενεργο συστατικο η δομπεριδονη που ειναι ανταγωνιστης ντοπαμινης.

TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.098
2.774
ΑΤΤΙΚΗ
Τον τελευταίο καιρό υπάρχει ενας αρκετα μεγάλος προβληματισμος στους ιατρούς για την αντοχή της λεισμανια στο ζυλαπουρ. Να θυμίσω ότι παλαιότερα κάποιοι συνιστούσαν την χορήγηση ζυλαπουρ προληπτικά τους «επικίνδυνους» μήνες.
Τώρα πλέον υπαρχουν αρκετοί ιατροί που αποφεύγουν να το δίνουν σε χαμηλούς τίτλους η όταν κρίνουν ότι οι άλλες επιλογές που έχουν τους καλύπτουν.
Μπορεις να το συζητήσεις αυτό με τον ιατρο σου.

• Like
Reactions: Deb and lebesis

dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
83
74
47
με τιτλο 1/3200 θα ελεγα πως το ζυλαπουρ ειναι μονοδρομος μαζι φυσικα με μιλτεφοραν η ενεσεις
εμενα σε σκυλο με 6 χρονια καλαζαρ και αμετρητες γνωμες κτηνιατρων κανεις δεν μου ειπε ΠΟΤΕ δωστου leisguard και κοψε το ζυλαπουρ.
Αυτο που μου ελεγαν ειναι αν θες ενισχυτικα δωστου ΚΑΙ leisguard 2-3 φορες τον χρονο.
επισης σε κανενα σχημα θεραπειας που κυκλοφορει για το καλαζαρ δεν γραφει πως το leisguard αντικαθιστα το ζυλαπουρ η πως κανουν την ιδια δουλεια οποτε επιλεγεις ενα απο τα δυο.
προσεξε γιατι το ζυλαπουρ ειναι κυριας σημασιας στην θεραπεια και οντως ζυλαπουρ στην χειροτερη μπορεις να μην δωσεις ΜΟΝΟ στις μερες που κανεις τις ενεσεις και κατα καποιο τροπο ειναι προστατευμενος απο το παρασιτο.
αποψη μου να παρεις και δευτερη γνωμη οπωσδηποτε

• Like
Reactions: lebesis

lebesis

Member
4 Μαρτίου 2019
10
0
41
με τιτλο 1/3200 θα ελεγα πως το ζυλαπουρ ειναι μονοδρομος μαζι φυσικα με μιλτεφοραν η ενεσεις
εμενα σε σκυλο με 6 χρονια καλαζαρ και αμετρητες γνωμες κτηνιατρων κανεις δεν μου ειπε ΠΟΤΕ δωστου leisguard και κοψε το ζυλαπουρ.
Αυτο που μου ελεγαν ειναι αν θες ενισχυτικα δωστου ΚΑΙ leisguard 2-3 φορες τον χρονο.
επισης σε κανενα σχημα θεραπειας που κυκλοφορει για το καλαζαρ δεν γραφει πως το leisguard αντικαθιστα το ζυλαπουρ η πως κανουν την ιδια δουλεια οποτε επιλεγεις ενα απο τα δυο.
προσεξε γιατι το ζυλαπουρ ειναι κυριας σημασιας στην θεραπεια και οντως ζυλαπουρ στην χειροτερη μπορεις να μην δωσεις ΜΟΝΟ στις μερες που κανεις τις ενεσεις και κατα καποιο τροπο ειναι προστατευμενος απο το παρασιτο.
αποψη μου να παρεις και δευτερη γνωμη οπωσδηποτε
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και όντως ένας άλλος γιατρός νέος μου είπε ότι δεν έπρεπε να να μας κόψει το ζυλαπουρ την πρώτη φορά και ας είχε πέσει ο δείκτης απο 3200 σε 200 έπρεπε να συνεχίσει να το παίρνει τουλάχιστον για 2 χρονια και μετα να μας εδινε το leisguard . Τώρα και ο δικός μου μετά απο συνεχείς ερωτήσεις μου είπε ότι τώρα που κάνει ενέσεις δεν χρειάζεται και όταν τελειώσουμε με τις ενέσεις μπόρει να του δώσουμε ζυλαπουρ αυτό που μου είπες και εσύ δηλαδή αλλά όταν τελειώσει τις ενέσεις θα δω τι θα μου πει αυτός και θα πάω και στον άλλο που άν και νέος λένε καλά λόγια !!
( Ξεχασα μου ειπε ότι έκοψε το ζυλαπουρ γιατί κανει πέτρες στα νεφρά ή στην ουροδόχο κυστη αν κατάλαβα σωστα ενω το leisguard δεν εχει κάποια παρενέργεια )

Deb

Member
25 Απριλίου 2021
9
3
47
Πριν λιγες μερες, η κτηνιατρος προτεινε να δινω απο εδω και περα 4 φορες το χρονο το leisguard. ο ντελον ειχε τιτλο καλαζαρ 1/1600, εγινε θεραπεια με μιλτεφοραν για 28 μερες, και παιρνει ακομα ζυλαπουρ. δεν ξερουμε καν αν ο τιτλος εχει πεσει, η εξεταση θα γινει τελος μαρτιου/αρχες απριλη. η κτηνιατρος ομως ειπε πως πρεπει να βιαστουμε να αρχισουμε το λειςγκαρντ. της ειπα να μου αφησει χρονο να το ψαξω, καθως δεν ηξερα κυριολεκτικα τιποτα γι'αυτο. το μονο που μου ειπε εκεινη, ειναι πως εχει ως αρκετα σπανια παρενεργεια την παραγωγη γαλακτος.
μετα απο ψαξιμο, διαβασα πως το δραστικο συστατικο του φαρμακου, η δομπεριδονη, ειναι ανταγωνιστης της ντοπαμινης D2. Η οποια ειναι υπευθυνη για τα παρακατω: "D2: locomotion, attention, sleep, memory, learning." καθως επισης διαβασα πως στην αμερικη η δομπεριδονη ειναι απαγορευμενη. δεν μπορω παρα μονο να αναρωτηθω εαν με το να του την εδινα θα του εκανα περισσοτερο κακο παρα καλο. δεν θελω ενα σκυλι που θα ειναι ζομπυ και θα κοιμαται ολη μερα, που δε θα εχει ορεξη για τιποτα. δεν το θεωρω δικαιο για εκεινον. θελω εμπειριες απο αλλους που εχετε δωσει το φαρμακο. ειδατε διαφορα στην συμπεριφορα? στο ποσο κοιμαται? στο ποσο εχει επαφη με το περιβαλλον? μακροχρονια ποια ειναι τα οφελη και ποιες οι παρενεργειες?
Στον δικό μου έδωσα leisguard για ένα μήνα (+zylapour για 6 μήνες) όταν βγήκε θετικός 1/400. Δεν έχει καμία παρενέργεια. Δεν θα θα είναι zombie. Στην ουσία αυτό που κάνει το leisguard είναι να "παγώνει" το παράσιτο ώστε να μην μπορεί να αναπαραχθει. Ο δικός μου καθάρισε τελείως, το επόμενο τεστ βγήκε αρνητικό. Δεν ξέρω για 4 φορές το χρόνο, αλλά θεωρώ καλή ιδέα τουλάχιστον 2 φορές, μια αρχές καλοκαιριού και μια τον Οκτώβριο.
Υπάρχει στο εμπόριο και το vetinmune, βιταμίνες που ενισχύουν το ανοσοποιητικο γενικότερα. Γιατί ως γνωστόν η λεϊσμανιωση χτυπάει σε αδύναμο ανοσοποιητικο.

Στατιστικά Forum

Θέματα
32.171
Μέλη
19.014
Νεότερο μέλος
PanKat