Leisguard- Ενεργο συστατικο η δομπεριδονη που ειναι ανταγωνιστης ντοπαμινης.


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Τον τελευταίο καιρό υπάρχει ενας αρκετα μεγάλος προβληματισμος στους ιατρούς για την αντοχή της λεισμανια στο ζυλαπουρ. Να θυμίσω ότι παλαιότερα κάποιοι συνιστούσαν την χορήγηση ζυλαπουρ προληπτικά τους «επικίνδυνους» μήνες.
Τώρα πλέον υπαρχουν αρκετοί ιατροί που αποφεύγουν να το δίνουν σε χαμηλούς τίτλους η όταν κρίνουν ότι οι άλλες επιλογές που έχουν τους καλύπτουν.
Μπορεις να το συζητήσεις αυτό με τον ιατρο σου.
 
  • Like
Reactions: Deb and lebesis


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
49
με τιτλο 1/3200 θα ελεγα πως το ζυλαπουρ ειναι μονοδρομος μαζι φυσικα με μιλτεφοραν η ενεσεις
εμενα σε σκυλο με 6 χρονια καλαζαρ και αμετρητες γνωμες κτηνιατρων κανεις δεν μου ειπε ΠΟΤΕ δωστου leisguard και κοψε το ζυλαπουρ.
Αυτο που μου ελεγαν ειναι αν θες ενισχυτικα δωστου ΚΑΙ leisguard 2-3 φορες τον χρονο.
επισης σε κανενα σχημα θεραπειας που κυκλοφορει για το καλαζαρ δεν γραφει πως το leisguard αντικαθιστα το ζυλαπουρ η πως κανουν την ιδια δουλεια οποτε επιλεγεις ενα απο τα δυο.
προσεξε γιατι το ζυλαπουρ ειναι κυριας σημασιας στην θεραπεια και οντως ζυλαπουρ στην χειροτερη μπορεις να μην δωσεις ΜΟΝΟ στις μερες που κανεις τις ενεσεις και κατα καποιο τροπο ειναι προστατευμενος απο το παρασιτο.
αποψη μου να παρεις και δευτερη γνωμη οπωσδηποτε
 
  • Like
Reactions: lebesis


lebesis

Member
4 Μαρτίου 2019
13
0
44
με τιτλο 1/3200 θα ελεγα πως το ζυλαπουρ ειναι μονοδρομος μαζι φυσικα με μιλτεφοραν η ενεσεις
εμενα σε σκυλο με 6 χρονια καλαζαρ και αμετρητες γνωμες κτηνιατρων κανεις δεν μου ειπε ΠΟΤΕ δωστου leisguard και κοψε το ζυλαπουρ.
Αυτο που μου ελεγαν ειναι αν θες ενισχυτικα δωστου ΚΑΙ leisguard 2-3 φορες τον χρονο.
επισης σε κανενα σχημα θεραπειας που κυκλοφορει για το καλαζαρ δεν γραφει πως το leisguard αντικαθιστα το ζυλαπουρ η πως κανουν την ιδια δουλεια οποτε επιλεγεις ενα απο τα δυο.
προσεξε γιατι το ζυλαπουρ ειναι κυριας σημασιας στην θεραπεια και οντως ζυλαπουρ στην χειροτερη μπορεις να μην δωσεις ΜΟΝΟ στις μερες που κανεις τις ενεσεις και κατα καποιο τροπο ειναι προστατευμενος απο το παρασιτο.
αποψη μου να παρεις και δευτερη γνωμη οπωσδηποτε
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και όντως ένας άλλος γιατρός νέος μου είπε ότι δεν έπρεπε να να μας κόψει το ζυλαπουρ την πρώτη φορά και ας είχε πέσει ο δείκτης απο 3200 σε 200 έπρεπε να συνεχίσει να το παίρνει τουλάχιστον για 2 χρονια και μετα να μας εδινε το leisguard . Τώρα και ο δικός μου μετά απο συνεχείς ερωτήσεις μου είπε ότι τώρα που κάνει ενέσεις δεν χρειάζεται και όταν τελειώσουμε με τις ενέσεις μπόρει να του δώσουμε ζυλαπουρ αυτό που μου είπες και εσύ δηλαδή αλλά όταν τελειώσει τις ενέσεις θα δω τι θα μου πει αυτός και θα πάω και στον άλλο που άν και νέος λένε καλά λόγια !!
( Ξεχασα μου ειπε ότι έκοψε το ζυλαπουρ γιατί κανει πέτρες στα νεφρά ή στην ουροδόχο κυστη αν κατάλαβα σωστα ενω το leisguard δεν εχει κάποια παρενέργεια )
 


Deb

Member
25 Απριλίου 2021
13
5
49
Πριν λιγες μερες, η κτηνιατρος προτεινε να δινω απο εδω και περα 4 φορες το χρονο το leisguard. ο ντελον ειχε τιτλο καλαζαρ 1/1600, εγινε θεραπεια με μιλτεφοραν για 28 μερες, και παιρνει ακομα ζυλαπουρ. δεν ξερουμε καν αν ο τιτλος εχει πεσει, η εξεταση θα γινει τελος μαρτιου/αρχες απριλη. η κτηνιατρος ομως ειπε πως πρεπει να βιαστουμε να αρχισουμε το λειςγκαρντ. της ειπα να μου αφησει χρονο να το ψαξω, καθως δεν ηξερα κυριολεκτικα τιποτα γι'αυτο. το μονο που μου ειπε εκεινη, ειναι πως εχει ως αρκετα σπανια παρενεργεια την παραγωγη γαλακτος.
μετα απο ψαξιμο, διαβασα πως το δραστικο συστατικο του φαρμακου, η δομπεριδονη, ειναι ανταγωνιστης της ντοπαμινης D2. Η οποια ειναι υπευθυνη για τα παρακατω: "D2: locomotion, attention, sleep, memory, learning." καθως επισης διαβασα πως στην αμερικη η δομπεριδονη ειναι απαγορευμενη. δεν μπορω παρα μονο να αναρωτηθω εαν με το να του την εδινα θα του εκανα περισσοτερο κακο παρα καλο. δεν θελω ενα σκυλι που θα ειναι ζομπυ και θα κοιμαται ολη μερα, που δε θα εχει ορεξη για τιποτα. δεν το θεωρω δικαιο για εκεινον. θελω εμπειριες απο αλλους που εχετε δωσει το φαρμακο. ειδατε διαφορα στην συμπεριφορα? στο ποσο κοιμαται? στο ποσο εχει επαφη με το περιβαλλον? μακροχρονια ποια ειναι τα οφελη και ποιες οι παρενεργειες?
Στον δικό μου έδωσα leisguard για ένα μήνα (+zylapour για 6 μήνες) όταν βγήκε θετικός 1/400. Δεν έχει καμία παρενέργεια. Δεν θα θα είναι zombie. Στην ουσία αυτό που κάνει το leisguard είναι να "παγώνει" το παράσιτο ώστε να μην μπορεί να αναπαραχθει. Ο δικός μου καθάρισε τελείως, το επόμενο τεστ βγήκε αρνητικό. Δεν ξέρω για 4 φορές το χρόνο, αλλά θεωρώ καλή ιδέα τουλάχιστον 2 φορές, μια αρχές καλοκαιριού και μια τον Οκτώβριο.
Υπάρχει στο εμπόριο και το vetinmune, βιταμίνες που ενισχύουν το ανοσοποιητικο γενικότερα. Γιατί ως γνωστόν η λεϊσμανιωση χτυπάει σε αδύναμο ανοσοποιητικο.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Δεν θέλω να κανω τον έξυπνο, αλλά υπάρχει θεραπεία για τον σκυλο και μάλιστα πολύ αποτελεσματική και χωρίς παρενέργειες με κόστος τον μηνα περίπου 50 ευρώ (μπορεί και λιγοτερο). Η συγκεκριμένη θεραπεια (την οποία δεν μπορώ να αναφέρω όχι μόνο εδώ, αλλά σε κανέναν, γιατί δεν είμαι κτηνιατρος και δεν αναφέρεται πουθενα), την ανακάλυψα μετά από πάρα πολύ ψάξιμο και έρευνα και την χρησιμοποίησα αρχικά σε σκυλο(αδεσποτο) που μετά από επίσκεψη σε κτηνίατρο όπου και βγήκε θετικός με υψηλό τίτλο(1/3200) χωρίς όμως να εχει πειραγμένα οργανα( που με την συγκεκριμένη θεραπεια δεν μας νοιάζει διότι πέρα της ιδιότητας να πολεμάει αποτελεσματικά το καλαζαρ, έχει επίσης την ικανότητα να φέρνει στην φυσιολογική τους κατάσταση τα όργανα και να τα ενισχύει έναντι της νοσου). Ο σκύλος αρχικά είχε τα μαύρα του τα χάλια, αδυνατούσε να σταθεί όρθιος, είχε πεσμένο σίδηρο, η μύτη του ήταν βουλωμενη και καλυμμένη με βλεννα και νομίζω είχε θέμα και με τα ματιά αλλά δεν θυμάμαι καλά. Όλοι ήταν σίγουροι ότι δεν θα τα καταφερνε. Από την στιγμη που του ξεκίνησα την θεραπεία (σε συνδυασμό και με zylapur) ο σκύλος μέσα στην εβδομάδα κυριολεκτικά αναστήθηκε. Τον έβγαζα βόλτα και με τράβαγε γιατί ήθελε να τρέξει, η όρεξη του αυξήθηκε, η βλεννα από την μύτη του μειώθηκε δραματικά και γενικά ήταν όπως πριν. Για να συντομευω μόλις έκλεισε 4 μήνες από την στιγμή που τον ξεκίνησα αυτήν την θεραπεία, τον πήγα πάλι για εξετάσεις, το αποτελεσμα; ο σκύλος μηδένισε. Τώρα που μιλάμε έχει κλείσει 5 χρόνια από τότε και ως τώρα δεν έχει ξανά νοσησει (τότε ήταν 6-7 χρονων).
Πέρσι το δικό μου σκυλάκι βρέθηκε θετικό έναντι της νοσου με μικρό τίτλο (1/200) με ελαφρώς πειραγμένα νεφρα(κρεατινινη 1,7). Ξανα εφαρμοσα την συγκεκριμένη θεραπεια, πριν 1,5 μήνα που κάναμε επαναληπτικό ο σκύλος βρέθηκε αρνητικός με κρεατινη 1, χωρίς να τρώει ειδικη τροφη. Η θεραπεια βέβαια δεν κράτησε έναν ολόκληρο χρόνο (όχι ότι θα πειραζε), απλά ο κτηνιατρος είπε να γίνουν οι εξετάσεις πάνω στο χρόνο και είπα να το τηρήσω.
Ούτε ο κτηνίατρος γνωρίζει γιαυτη τη θεραπεια δεν του το ανέφερα, δεν νομίζω άλλωστε ότι χρειάζεται.
Ο λόγος που τα γράφω αυτά είναι γιατί είναι καλό να ψαχνόμαστε καλύτερα όσο αφορά μια θεραπεια. Ναι δεν είμαι κτηνιατρος, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ψάχνω ώστε να κάνω το καλύτερο για τον σκυλο μου. Το μόνο μειονέκτημα που έχει η συγκεκριμένη θεραπεια είναι η γεύση με αποτέλεσμα ο σκύλος να μην το παίρνει εύκολα (της δικιάς μου το έβαζα μεσα στην τροφη της και απλά το ετρωγε (βέβαια μιλάμε για πολύ λαίμαργα σκυλο). Ο άλλος πάλι μου είχε βγάλει την πίστη,έπρεπε να του το δινω λιγο-λιγο με την σύριγγα.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
κράτα γερά το μυστικό μην σου φύγει...
όχι ότι έχει σημασία... αλλά αν πράγματι θεραπεύει....
κρίμα για τα σκυλάκια που δεν θα ακολουθήσουν την θαυματουργή συνταγή...
καταλαβαίνεις τι γράφεις πως το γράφεις ελπίζω....
οπότε θα καταλάβεις κι εμένα...
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Αυτό ακριβώς κάνω σε ευχαριστώ πολυ.
Τα σκυλάκια θα πάνε στον κτηνίατρο και θα ακολουθήσουν την συνταγή που τους δώσει, εγώ δεν έχω τέτοια δικαιοδοσία. Δεν μπορώ να δίνω συνταγές, με ποια ιδιότητα αλλωστε;; στα δικά μου τα σκυλιά πάντως δεν πρόκειται ποτέ να δώσω μιλτεφοραν, ουτε leisguard, δεν το χρειάζονται. Και αν θεραπεύει αυτό το ξέρει όλη η γειτονιά μου, εγώ και όχι μονο (ξέρουν ότι κάτι του έδινα γιατί με εβλεπαν, απλά δεν ξέρουν τι).
Σε καταλαβαίνω απόλυτα, είναι πολύ δύσκολο να μπαίνει ένας τυχαίος μέσα στο φόρουμ και να λέει, ξερετε; υπάρχει μια τέτοια θεραπεια αλλά οι κτηνιατροι δεν την γνωρίζουν, έχεις απόλυτο δίκιο και εγώ στην θέση σου έτσι θα αντιδρούσα.
Απλά εγώ έχω ένα κακό, όταν πάω στον γιατρο-ειτε για μένα, είτε για τα σκυλιά μου- κάνω το εξης: αφού βγει η διάγνωση και μου πουν την θεραπεία αν όντως χρειάζεται θεραπεια, ψάχνω να βρω τι μπορώ να κάνω με φυσικούς τρόπους, χωρίς να χρειάζομαι τα φάρμακα τους. Δεν σημαίνει ότι πάντα βρίσκω τη λύση, αλλά τουλάχιστον προσπαθώ. Επίσης ξέρω ότι θα προκαλέσω και άλλες αντιδράσεις αλλά πραγματικά δεν με ενοχλεί καθόλου.

Υ.σ. Ο παππούς μου για παράδειγμα, όταν τα σκυλιά πάθαιναν ψωρα(η ψωριαση; δεν θυμαμαι) δεν τα έδωσε ποτέ ούτε χάπια ούτε ενέσεις, τους εφαρμοζε τοπικά κάτι το οποίο, όχι μόνο σταματούσε επί τόπου την φαγουρα, αλλά μέσα σε τρεις ημέρες ξανά έβγαινε η τρίχα και το πρόβλημα αποτελούσε παρελθον. Αυτά.
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Αυτό ακριβώς κάνω σε ευχαριστώ πολυ.
Τα σκυλάκια θα πάνε στον κτηνίατρο και θα ακολουθήσουν την συνταγή που τους δώσει, εγώ δεν έχω τέτοια δικαιοδοσία. Δεν μπορώ να δίνω συνταγές, με ποια ιδιότητα αλλωστε;; στα δικά μου τα σκυλιά πάντως δεν πρόκειται ποτέ να δώσω μιλτεφοραν, ουτε leisguard, δεν το χρειάζονται. Και αν θεραπεύει αυτό το ξέρει όλη η γειτονιά μου, εγώ και όχι μονο (ξέρουν ότι κάτι του έδινα γιατί με εβλεπαν, απλά δεν ξέρουν τι).
Σε καταλαβαίνω απόλυτα, είναι πολύ δύσκολο να μπαίνει ένας τυχαίος μέσα στο φόρουμ και να λέει, ξερετε; υπάρχει μια τέτοια θεραπεια αλλά οι κτηνιατροι δεν την γνωρίζουν, έχεις απόλυτο δίκιο και εγώ στην θέση σου έτσι θα αντιδρούσα.
Απλά εγώ έχω ένα κακό, όταν πάω στον γιατρο-ειτε για μένα, είτε για τα σκυλιά μου- κάνω το εξης: αφού βγει η διάγνωση και μου πουν την θεραπεία αν όντως χρειάζεται θεραπεια, ψάχνω να βρω τι μπορώ να κάνω με φυσικούς τρόπους, χωρίς να χρειάζομαι τα φάρμακα τους. Δεν σημαίνει ότι πάντα βρίσκω τη λύση, αλλά τουλάχιστον προσπαθώ. Επίσης ξέρω ότι θα προκαλέσω και άλλες αντιδράσεις αλλά πραγματικά δεν με ενοχλεί καθόλου.

Υ.σ. Ο παππούς μου για παράδειγμα, όταν τα σκυλιά πάθαιναν ψωρα(η ψωριαση; δεν θυμαμαι) δεν τα έδωσε ποτέ ούτε χάπια ούτε ενέσεις, τους εφαρμοζε τοπικά κάτι το οποίο, όχι μόνο σταματούσε επί τόπου την φαγουρα, αλλά μέσα σε τρεις ημέρες ξανά έβγαινε η τρίχα και το πρόβλημα αποτελούσε παρελθον. Αυτά.
Αυτό δεν είναι τίποτα φιλαράκι....που να δεις στειρωμένη σκύλα 11ετων κατάφερα καί έκανε 12 κουτάβια...Δεν σου λέω πως ,το κρατάω για μένα.
 
  • Haha
Reactions: sis




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
να ψαχνόμαστε καλύτερα όσο αφορά μια θεραπεια
Θεμιτό είναι να ψαχνόμαστε, ζητώντας όμως την συμβουλή αυτών που κατέχουν το αντικείμενο.

Αλλιώς μόνοι μας και χωρίς κάποιο υπόβαθρο, είναι αρκετά παρακινδυνευμένο, πόσο μάλλον σε θέματα υγείας. Γιατί όπως αντιλαμβάνεσαι, δεν μπορεί κάποιος που δεν γνωρίζει να κρίνει εαν μια "θεραπεία" που άκουσε, διάβασε κλπ, είναι σωστή ή λάθος.

Για αυτό υπάρχουν οι ειδικοί σε κάθε τομέα, όπου εμείς οι υπόλοιποι (οι άσχετοι που δεν έχουμε σπουδάσει, δεν έχουμε εντρυφήσει στο θέμα) στηριζόμαστε και εμπιστευόμαστε.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Αυτοί που κατέχουν το αντικείμενο, κάνουν το εξής: κάνουν διάγνωση και δίνουν θεραπεια(εφόσον χρειαζεται), δεν κάθονται να ασχοληθούν παραπανω. Αυτό εκπαιδευτικαν αυτό κάνουν.
Λάθος κάνεις, δεν διάβασα πουθενά ότι το συγκεκριμένο προορίζεται για το καλαζαρ, το αντιλήφθηκα όταν έκατσα και κατάλαβα τι είναι το καλαζαρ; πως δρα στο οργανισμό;
Έπειτα, είδα και την χρήση του συγκεκριμένου " φαρμάκου" πως δρα σε έναν οργανισμό και φυσικά αν μπορεί να το πάρει ο σκύλος χωρίς να τον πειράξει. Μόλις σιγουρευτηκα έκανα χρήση και το αποτέλεσμα με δικαίωσε.
Και όχι δεν εμπιστεύομαι ποτέ και κανέναν, είναι στον χαρακτήρα μου. Εμένα οι γιατροί μου χρειάζονται για έναν και μόνο ο λόγο για να μου κάνουν τις διαγνώσεις, ύστερα εγω θα αποφασίσω ποια θεραπεια είναι καλύτερη. Αυτή που μου πρότεινε ο γιατρός ή κάποια εναλλακτική;
Τουλάχιστον ως τώρα έχω δει θεαματικά αποτελέσματα σε προβληματα που θεωρητικά δεν υπάρχει θεραπεία,όπως μου έχουν πει οι κτηνιατροι κατά καιρούς. Ε όχι εκεί δεν θα κάτσω με σταυρωμένα τα χέρια. Θα προσπαθήσω να αποδείξω το αντίθετο. Αν τα καταφέρω καλώς. Αλλιώς ξέρω τουλάχιστον ότι προσπάθησα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
@Belvigo εάν το σκεύασμα που έδωσες είναι φυσικό ή κάποιο συμπλήρωμα δεν βλέπω το λόγο να μην το γράψεις. Ακόμη και αν δεν το επιλέγει κανείς σαν θεραπεία επειδή δεν έχει πειστεί, μπορεί ίσως να το ψάξει σαν υποστηρικτικό.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω και δεν αναφέρω την ονομασία, πρόκειται για 100% φυσικό προϊόν που όμως έχει πολύ ισχυρή δράση(όχι δεν είναι συμπληρωμα) με αποτέλεσμα να μην ξέρω τι αντίδραση μπορεί να εχει μαζί με άλλα φαρμακα(μιλτεφοραν η άλλες ενέσεις που κανουν στα σκυλια για το καλαζαρ). Με το ζυλαπουρ δεν υπάρχει πρόβλημα με τα άλλα δεν γνωριζω. Δεν θέλω να βρεθώ υπολογος, αν κάποιος προσπαθήσει να το χρησιμοποιήσει συνδυαστικά και ο σκύλος του πάθει τίποτα. Μόνο του εφόσον δώσεις τις αναλογίες που αντιστοιχούν στα κιλά του σκυλου τότε έχεις ένα πολύ ισχυρό φάρμακο χωρις παρενέργειες. Απλά δεν θέλω να έχω τύψεις σε περίπτωση που κάποιος δεν το χρησιμοποιήσει σωστά. Σε δικούς μου φίλους θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα παντός εφόσον τους είχα υπό παρακολούθηση στην αρχή τουλάχιστον. Παν μέτρον άριστον
 


AnnyF

Member
8 Μαρτίου 2019
18
7
Εμείς κάναμε θεραπεία με Leisguard και zylapour ταυτοχρονα για κάνα χρόνο περίπου.. Και έπειτα το zylapour το έπαιρνε για τις 2 πρώτες εβδομάδες κάθε μήνα. Δεν το σταματήσαμε ποτε.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3