Leisguard- Ενεργο συστατικο η δομπεριδονη που ειναι ανταγωνιστης ντοπαμινης.


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Πριν λιγες μερες, η κτηνιατρος προτεινε να δινω απο εδω και περα 4 φορες το χρονο το leisguard. ο ντελον ειχε τιτλο καλαζαρ 1/1600, εγινε θεραπεια με μιλτεφοραν για 28 μερες, και παιρνει ακομα ζυλαπουρ. δεν ξερουμε καν αν ο τιτλος εχει πεσει, η εξεταση θα γινει τελος μαρτιου/αρχες απριλη. η κτηνιατρος ομως ειπε πως πρεπει να βιαστουμε να αρχισουμε το λειςγκαρντ. της ειπα να μου αφησει χρονο να το ψαξω, καθως δεν ηξερα κυριολεκτικα τιποτα γι'αυτο. το μονο που μου ειπε εκεινη, ειναι πως εχει ως αρκετα σπανια παρενεργεια την παραγωγη γαλακτος.
μετα απο ψαξιμο, διαβασα πως το δραστικο συστατικο του φαρμακου, η δομπεριδονη, ειναι ανταγωνιστης της ντοπαμινης D2. Η οποια ειναι υπευθυνη για τα παρακατω: "D2: locomotion, attention, sleep, memory, learning." καθως επισης διαβασα πως στην αμερικη η δομπεριδονη ειναι απαγορευμενη. δεν μπορω παρα μονο να αναρωτηθω εαν με το να του την εδινα θα του εκανα περισσοτερο κακο παρα καλο. δεν θελω ενα σκυλι που θα ειναι ζομπυ και θα κοιμαται ολη μερα, που δε θα εχει ορεξη για τιποτα. δεν το θεωρω δικαιο για εκεινον. θελω εμπειριες απο αλλους που εχετε δωσει το φαρμακο. ειδατε διαφορα στην συμπεριφορα? στο ποσο κοιμαται? στο ποσο εχει επαφη με το περιβαλλον? μακροχρονια ποια ειναι τα οφελη και ποιες οι παρενεργειες?
 
Last edited:


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Πριν λιγες μερες, η κτηνιατρος προτεινε να δινω απο εδω και περα 4 φορες το χρονο το leisguard. ο ντελον ειχε τιτλο καλαζαρ 1/1600, εγινε θεραπεια με μιλτεφοραν για 28 μερες, και παιρνει ακομα ζυλαπουρ. δεν ξερουμε καν αν ο τιτλος εχει πεσει, η εξεταση θα γινει τελος μαρτιου/αρχες απριλη. η κτηνιατρος ομως ειπε πως πρεπει να βιαστουμε να αρχισουμε το λειςγκαρντ. της ειπα να μου αφησει χρονο να το ψαξω, καθως δεν ηξερα κυριολεκτικα τιποτα γι'αυτο. το μονο που μου ειπε εκεινη, ειναι πως εχει ως αρκετα σπανια παρενεργεια την παραγωγη γαλακτος.
μετα απο ψαξιμο, διαβασα πως το δραστικο συστατικο του φαρμακου, η δομπεριδονη, ειναι ανταγωνιστης της ντοπαμινης D2. Η οποια ειναι υπευθυνη για τα παρακατω: "D2: locomotion, attention, sleep, memory, learning." καθως επισης διαβασα πως στην αμερικη η δομπεριδονη ειναι απαγορευμενη. δεν μπορω παρα μονο να αναρωτηθω εαν με το να του την εδινα θα του εκανα περισσοτερο κακο παρα καλο. δεν θελω ενα σκυλι που θα ειναι ζομπυ και θα κοιμαται ολη μερα, που δε θα εχει ορεξη για τιποτα. δεν το θεωρω δικαιο για εκεινον. θελω εμπειριες απο αλλους που εχετε δωσει το φαρμακο. ειδατε διαφορα στην συμπεριφορα? στο ποσο κοιμαται? στο ποσο εχει επαφη με το περιβαλλον? μακροχρονια ποια ειναι τα οφελη και ποιες οι παρενεργειες?
Εγώ το δίνω 3 φορες το χρόνο σε όλα μου τα σκυλιά. Το δίνω για ένα μήνα και δρα ακόμα για άλλους 3 μήνες. Το θεωρησαμε με τον ιατρό μου πολύ καλή προστασία. Επειδή τα δικά μου είναι μακρύτριχα, δεν βάζω scalibor ή άλλα λουράκια αλλά μόνο το leisguard, την αμπούλα κάθε μήνα και τη σιτρονέλλα κάθε απόγευμα όταν βγαίνουν έξω. πολλά χρόνια τώρα ακολουθώ αυτό το σχήμα και πάντα τα τεστ είναι αρνητικά. Δεν παρατήρησα καμία παρενέργεια, κοιμούνται κανονικά, παίζουν αρκετά και μέσα και έξω, μπορώ να πω ότι είναι γεμάτα ενέργεια - για τη ράτσα τους βέβαια (δεν είναι και jack russel :D ).
 
  • Like
Reactions: zerom0


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλημέρα
καταρχήν δέχομαι ότι χρειάζεται ψάξιμο και δεν ακολουθούμε αβλεπί το οτιδήποτε...
γι αυτό και πρέπει να ψάξουμε πολύ καλά το θέμα κτηνίατρος ώστε να καταλήξουμε σε ένα άτομο που του έχουμε εμπιστοσύνη κυρίως στο θέμα επιστημονικής κατάρτισης κι έπειτα σε θέματα συμπεριφοράς απέναντι στον μικρό μας σύντροφο.
από την άλλη κι εφόσον είμαστε σε αυτό το στάδιο , όταν έχουμε να αντιμετωπίσουμε μία ασθένεια ακολουθούμε άμεσα την αγωγή που μας προτείνουν επειδή πολλές φορές ο χρόνος είναι πολύτιμος και οποιαδήποτε καθυστέρηση μπορεί να αποβεί μοιραία....
ταυτόχρονα το ψάχνουμε σε φόρουμ, ζητώντας δεύτερες τρίτες γνώμες κλπ... αν κάτι δεν μας κολλάει καλά.
το να λέμε όμως κάτσε πρώτα να το ψάξω.... ε... αυτό ακούγεται και κάπως υποτιμητικό απέναντι σε κάποιον που υποτίθεται του έχουμε εμπιστοσύνη , έχει σπουδάσει 6- χρόνια και είτε εμείς θα το ψάξουμε ιντερνετικα είτα θα το κουτσομπολέψουμε με άλλους φίλους είτε... απλά θα πάμε να σπουδάσουμε οι ίδιοι ώστε να προτείνουμε εμείς θεραπεία και να θεραπεύσουμε τελικά τον μικρο μας σύντροφο...
οκ ακολουθεί ήδη μια αγωγή...
αλλά έχω διαβάσει ότι ο μικρός το κουβαλούσε κάμποσο διάστημα πριν αποφασίσεις να ακολουθήσεις αγωγή με κάποιον γιατρό...
συνέχισε δυναμικά μεν... σοφά δε...
 




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
είτε... απλά θα πάμε να σπουδάσουμε οι ίδιοι ώστε να προτείνουμε εμείς θεραπεία και να θεραπεύσουμε τελικά τον μικρο μας σύντροφο...
αυτο ακριβως σκοπευω να κανω, και ηδη κανω βηματα προς τον στοχο μου, σπουδαζοντας βοηθος κτηνιατρου. θελω μια μερα να μπορω να σωζω ζωες, και αλλων, και των δικων μου ζωων.
δεν θε ηθελα ομως ΠΟΤΕ καποιος να μου εχει τυφλη εμπιστοσυνη, και να μην κανει την δικη του ερευνα και 1000 ερωτησεις πριν δεχθει την οποια θεραπεια του προτεινω. γιατι? γιατι δεν ειμαι θεος. και ουτε θελω να με βλεπουν οι αλλοι ετσι. και ουτε πιστευω πως πρεπει να βλεπουμε καποιον ετσι. ισα ισα, θεωρω πολυ προς τιμην καποιου γονιου παιδιου, η κηδεμονα σκυλου, να κανει οση περισσοτερη ερευνα μπορει, και να ρωταει ΠΟΛΛΕΣ ερωτησεις, ΠΑΝΤΟΥ.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
συμφωνώ απόλυτα με αυτό που γραφεις... σχετικα με θεος κλπ κλπ...
έχει όμως μεγάλη απόσταση από το υιοθετησα κουταβι με λεισμανια και περασαν 6-7 μηνες για να ξεκινησω θεραπεια...
με το καλο να τελειωσεις τις σπουδες σου...
αλλα πάλι μην αμφισβητεις ευκολα καθε κτηνιατρο...
βοηθος του σπουδαζεις όχι θεος...
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
αυτο ακριβως σκοπευω να κανω, και ηδη κανω βηματα προς τον στοχο μου, σπουδαζοντας βοηθος κτηνιατρου. θελω μια μερα να μπορω να σωζω ζωες, και αλλων, και των δικων μου ζωων.
δεν θε ηθελα ομως ΠΟΤΕ καποιος να μου εχει τυφλη εμπιστοσυνη, και να μην κανει την δικη του ερευνα και 1000 ερωτησεις πριν δεχθει την οποια θεραπεια του προτεινω. γιατι? γιατι δεν ειμαι θεος. και ουτε θελω να με βλεπουν οι αλλοι ετσι. και ουτε πιστευω πως πρεπει να βλεπουμε καποιον ετσι. ισα ισα, θεωρω πολυ προς τιμην καποιου γονιου παιδιου, η κηδεμονα σκυλου, να κανει οση περισσοτερη ερευνα μπορει, και να ρωταει ΠΟΛΛΕΣ ερωτησεις, ΠΑΝΤΟΥ.
αυτό που υποστηρίζεις ενέχει πολλούς κινδύνους.
τις επίσημες πιστοποιημένες ειδικότητες δεν τις εξισώνεις με γνώμες σε φόρουμ ούτε διαβάζοντας στο ίντερνετ πράγματα που εφόσον ΔΕΝ κατέχεις την ειδικότητα, ΔΕΝ θα καταλάβεις.
όχι μόνο εσύ αλλά οποιοσδήποτε από εμάς.
αν ένας γιατρός δε μας καλοκάθεται, πάμε σε άλλον. έτσι ισοσταθμίζουμε την έλλειψη εμπιστοσύνης που έχουμε σε κάποιο πρόσωπο με την εκ των πραγμάτων αμάθειά μας.
αν ένας γιατρός μας εμπνέει εμπιστοσύνη και προτείνει συγκεκριμένη αγωγή, το να του λέμε "κάτσε να το ψάξω πρώτα" είναι καθαρή προσβλητική χοντράδα, να στο πω ωμά.
χρειάζεται να ωριμάσεις τις ισορροπίες της κρίσης σου γιατί κι εσύ με τη σειρά σου προσπαθείς να γίνεις θεός με την ημιμάθεια που είναι χειρότερη από την αμάθεια.
αν κάποιος στη δουλειά μου, άσχετος με την ειδικότητά μου, μου πει, "κάτσε να το ψάξω πρώτα" προκειμένου να υποστηρίξει μια επίμονη καχυποψία του, προσωπικά απλά θα τον στείλω από εκεί που ήρθε γιατί άσχετα αν συνειδητοποιεί ότι με χοντροπροσβάλλει η όχι, το γεγονός παραμένει.
θες άλλη γνώμη; πήγαινε σε άλλο γιατρό.
δε γίνεται λοιπόν διαβάζοντας αντεδείξεις σε οτιδήποτε να βγούμε σοφότεροι του επιστήμονα. ρώτα γιατρό και μείωσε τα προσωπικά ψαξίματα σε πεδία που δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ δικά σου. είναι η μάστιγα της εποχής και του διαδικτύου.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
έχει όμως μεγάλη απόσταση από το υιοθετησα κουταβι με λεισμανια και περασαν 6-7 μηνες για να ξεκινησω θεραπεια...
πολύ σοβαρή παρατήρηση αυτή και μην την προσπερνάς. η τρικυμία στο κεφάλι, όσο καλών διαθέσεων και προθέσεων, τόσο επικίνδυνη μπορεί να αποβεί
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Γενικά πάντως για Leishquard (και έχοντας περάσει επίσης την αγωνία καλαζάρ/θεραπεία/συντήρηση κλπ.) δεν έχω ακούσει από γιατρό αμφισβήτηση όπως π.χ. έχω ακούσει για το Bravecto ή άλλα. Από την εμπειρία με διάφορους κτηνίατρους φαίνεται να είναι κοινής αποδοχής.
 
  • Like
Reactions: Deb


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
πολύ σοβαρή παρατήρηση αυτή και μην την προσπερνάς. η τρικυμία στο κεφάλι, όσο καλών διαθέσεων και προθέσεων, τόσο επικίνδυνη μπορεί να αποβεί

πραγματικα λυπαμαι παρα μα παρα πολυ που σπαταλησα χρονο να σου μιλαω και σε πμ. εσυ εχεις τρικυμια στο κεφαλι και φαινεται ολο και περισσοτερο με καθε απαντηση σου εκει που δε σε σπηρανε. εκανα μια ερωτηση, ειπα πως θελω γνωμες ανθρωπων που εχουν δωσει την αγωγη. αν δεν εχεις κατι να πεις πανω σε αυτο που ρωτησα, δεν απαντας και συνεχιζεις με τη μερα σου. η γιατρος εαν θελει μπορει να μου τα πει η ιδια, δεν ειναι αναγκη να κανεις το πορωμενο δηκιγορακι της. και για να ξερεις, οταν της ειπα πως θελω να το ψαξω δεν μου φανηκε να ενοχληται. και στο κατω κατω, οπως ειπα, δεν εμπιστευομαι κανεναν 100%, ουτε τον ιδιο μου τον εαυτο. γι αυτο ΡΩΤΑΩ πραγματα συνεχεια. εαν το θεωρεις κακο αυτο, δικαιωμα σου. αλλα μην τολμισεις και ξανακανεις προσβλητικα σχολια σε νημα μου. η συμπεριφορα σου ειναι επικινδυνη και στα ορια της γλοιωδιας. λυπαμαι παρα μα παρα πολυ.

και κοψτε το αυτο το "δεν εδωσα θεραπεια για μηνες". δεν ηξερα οτι το σκυλι ειχε καλαζαρ. βγηκε ενας τιτλος 1/100, εδωσα ζυλαπουρ, του δημιουργησε προβλημα και ο κτηνιατρος, που κατα τη γνωμη σας πρεπει να εμπιστευομαι τυφλα, ειπε να το κοψω. και απο κει και περα, σε οποιον κτηνιατρο πηγα μεχρι να μου προτεινεις την δικη σου, ΔΕΝ ειπανε τιποτα για καλαζαρ. εκει δεν τους αμφισβητησα και εκαναν λαθος. τωρα γιατι με σταυρωνετε επειδη ρωταω και ψαχνομε? ωραια λογικη βρε, να σας ζησει!
 
  • Haha
Reactions: zerom0


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
εσυ εχεις τρικυμια στο κεφαλι και φαινεται ολο και περισσοτερο με καθε απαντηση σου εκει που δε σε σπηρανε.
η συμπεριφορα σου ειναι επικινδυνη και στα ορια της γλοιωδιας. λυπαμαι παρα μα παρα πολυ.
Αγάπη μόνο! :love: :love:
 
Last edited:


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Μια διευκρινιση ομως μιας και διαβαζουν κι αλλοι, γιατι πραγματικα δεν αξιζει να ασχοληθω αλλο μαζι σου. Δεν σου προτεινα κτηνιατρο αλλα μια συγκεκριμενη τροφη που εχει στο ιατρειο της και ειναι δυσκολο να βρεθει αλλου. Εσυ επελεξες να τη δοκιμασεις και σαν γιατρο.
Το αν προεκυψε να ειναι η μονη απ οσους περιεγραψες που ασχοληθηκε σοβαρα με το σκυλι σου, εντοπισε το προβλημα και τι πανηγυρια ξεκινησες μολις εμαθες τα μαντατα ειναι αλλο καπελο
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
και κοψτε το αυτο το "δεν εδωσα θεραπεια για μηνες". δεν ηξερα οτι το σκυλι ειχε καλαζαρ. βγηκε ενας τιτλος 1/100, εδωσα ζυλαπουρ, του δημιουργησε προβλημα και ο κτηνιατρος, που κατα τη γνωμη σας πρεπει να εμπιστευομαι τυφλα, ειπε να το κοψω. και απο κει και περα, σε οποιον κτηνιατρο πηγα μεχρι να μου προτεινεις την δικη σου, ΔΕΝ ειπανε τιποτα για καλαζαρ. εκει δεν τους αμφισβητησα και εκαναν λαθος. τωρα γιατι με σταυρωνετε επειδη ρωταω και ψαχνομε? ωραια λογικη βρε, να σας ζησει!
Το "σταύρωμα" δυστυχώς είναι συνήθης τακτική αρκετών...κατά τα άλλα...δύσκολη η αναζήτηση-εύρεση καλού κτηνιάτρου, μπορείς να απευθυνθείς και σε άλλον. Το ότι υιοθέτησες σκύλο από φιλοζωική και δεν σε ενημέρωσαν ότι νοσεί ήδη από καλαζάρ το αφήνω ασχολίαστο. Εκτός και αν δεν έχω καταλάβει καλά. Γιατί διαβάζοντας το θέμα του μικρού, κατάλαβα ότι από την αρχή που τον πήρες είχε θέματα (δερματικά, διάρροιες κλπ) και οι κτηνίατροι δεν έδιναν σωστή διάγνωση.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Το "σταύρωμα" δυστυχώς είναι συνήθης τακτική αρκετών...κατά τα άλλα...δύσκολη η αναζήτηση-εύρεση καλού κτηνιάτρου, μπορείς να απευθυνθείς και σε άλλον. Το ότι υιοθέτησες σκύλο από φιλοζωική και δεν σε ενημέρωσαν ότι νοσεί ήδη από καλαζάρ το αφήνω ασχολίαστο. Εκτός και αν δεν έχω καταλάβει καλά. Γιατί διαβάζοντας το θέμα του μικρού, κατάλαβα ότι από την αρχή που τον πήρες είχε θέματα (δερματικά, διάρροιες κλπ) και οι κτηνίατροι δεν έδιναν σωστή διάγνωση.
δεν εχω κανενα παραπονο απτην συγκεκριμενη κτηνιατρο που πηγαινω τωρα. ισα ισα, εχω αφησει και μια κριτικη 5 αστεριων στο γκουγκλ. το θεμα ειναι πως θελω να εχω οσες περισσοτερες πληροφοριες για ενα φαρμακο πριν αποφασησω (γιατι ναι, η αποφαση ειναι δικη μου) να το δωσω στο σκυλο μου. και δεν μιλαμε για ενα φαρμακο που ειναι απαραιτητο. αν δεν το παρει δεν θα πεθανει. οποτε αδικα χτυπιουνται μερικοι.

απο την "φιλοζωικη" μας ειχανε πει πως ειχε κανει εξετασεις ερλιχιας και καλαζαρ και ητανε αρνητικες. ομως χαρτια δεν ειδα ποτε. οταν τους πηρα τηλεφωνο μου τα μασαγαν, και εν τελη ειπανε την αληθεια, πως δηλαδη δεν κανουνε καμια εξεταση στα ζωα τους πριν τα δωσουν, λογω ελλειψης χρηματων. και επιπλεον, βρηκα καποια οχι και τοσο καλα πραγματα για την προεδρο τους.

οσο για τα συμπτωματα που ειπες, ακριβως επειδη τα ειχε και ακριβως επειδη ειναι τεξτμπουκ καλαζαρικα, καποιος απο ολους που πηγα επρεπε να ειχε επιμεινει. αλλα βλεπεις, μου ελεγαν για αλλεργιες, ευαισθητο στομαχι, μυκητιασεις κλπ κλπ. και εγω φυσικα τους εμπιστευτηκα και εδινα αντιισταμινικα, ειδικες τροφες, αντιμυκητιασικες κρεμες κλπ. εκει ομως δεν επραξα καλα που τους εμπιστευτηκα, γιατι εκαναν λαθος διαγνωσεις. τωρα ομως που ρωταω εμπειριες ανθρωπων που εχουν δωσει ενα συγκεκριμενο φαρμακο, εχω τρικυμια στο κεφαλι και "το ψαχνω πολυ".

τι να πω, ειναι πολυ δυσαρεστο να βλεπεις μεγαλους ανθρωπους να εχουν τοσο ανιαρη ζωη που πρεπει να εχουν παση θυσια τον τελευταιο λογο, οποτε επιστρεφουν σε ενα νημα 14μιση ωρες αργοτερα να πεταξουνε μια αρλουμπα. αλλα λογια να αγαπιομαστε δηλαδη. απλα σαντ.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Διάβασε κ καμιά έρευνα κ καμιά μαρτυρία σε ξένα sites.

Π.χ. εδώ υπάρχει μια έρευνα του 2018 που συγκρίνει αποτελεσματικότητα κ adverse effects (κόλλησα, δε θυμάμαι πώς είναι στα ελληνικά) από διάφορα σχήματα, κ με μια γρήγορη ματιά μόνο σε έναν στους 37 σκύλους βλέπω ότι είχε ανεπιθύμητες παρενέργειες (το βρήκα :p) η δομπεριδονη.


Κοίτα, κ εγώ είμαι της λογικής "αμφισβήτησε κ ψάξε (ερεύνησε) τα πάντα". Για την ακρίβεια το έκανα επάγγελμα :LOL:

Αλλά αφού είμαστε σε δημόσιο φόρουμ, να θυμήσουμε ότι (1) δεν έχουμε τις γνώσεις να αξιολογήσουμε τις όποιες πληροφορίες, online or otherwise, όπως ένας επαγγελματίας κ αυτό το όριο πρέπει να το χουμε παντα κατά νου ότι θα πρέπει να το σεβόμαστε, (2) τα φάρμακα επιβαρύνουν όλα όλους τους οργανισμούς (κ μερικά είναι αντικειμενικά πολύ τοξικά) αλλά είναι σχέση ανάγκης-απόδοσης, δλδ πόσο ανάγκη έχεις για μια θεραπεία με τα τρέχοντα δεδομένα κ τι "κέρδος" θα αποφέρει vs. τι έχεις να χάσεις αν δεν την κάνεις κ (3) αναγκαζόμαστε να "παίξουμε", θέλοντας κ μη, με τη διαθεσιμότητα που υπάρχει (φαρμακευτικά κ ιατρικά, σε θέμα γνώσεων κ μέσων) στη δεδομένη χρονική συγκυρία.

Ένα ζύγι thay we have to make peace with. Χωρίς διάθεση "μαλώματος". Καλά κάνεις που το ψάχνεις για μένα. Αλλά δεν είναι χαμηλός ο τίτλος σας κ το ζύγι σου πρέπει να το κάνεις γρήγορα.
 


lebesis

Member
4 Μαρτίου 2019
13
0
44
Καλησπέρα σας πρώτον να ζητήσω συγνώμη γιατί δεν ξέρω αν είναι σωστά που το γράφω εδώ αλλά επειδή έχω προβληματιστεί θέλω να μου πει κάποιος αν είχε ίδια εμπειρία τι έκανε ; Λοιπόν ο σκύλος μου κούτσαινε πριν 2 χρόνια και διαγνώστηκε με καλαζαρ 1/3200 του δώσαμε μιλτεφοραν και ζυλαπουρ και ο τίτλος έπεσε στο 1/200 συνεχίσαμε το ζυλαπουρ για λίγους μήνες και μετα μας το έκοψε ο ιατρός και μας έδωσε το Leishquard θα το πίνει ο σκύλος μου είπε 4 μήνες το χρόνο τώρα είναι η τρίτη φορά που του δίνω αλλά άρχισε πάλι να μην πατάει το ένα από τα πίσω πόδια του του κάναμε εξετάσεις και διαγνώστηκε πάλι με τίτλο 1/3200 και τώρα ο ιατρός μου λέει ότι ο μόνος τρόπος θεραπείας είναι ενέσιμη αγωγή για 21 + 7 μέρες και ότι δεν μπορούμε να του ξαναδώσουμε μιλτεφοραν !! Στη δουλειά μου ήρθε ένας άλλο ιατρός που πάει μια συνάδελφος τα σκυλιά της η οποία έχει και αυτή σκύλο με καλαζαρ 8 χρόνια και του δίνει συνέχεια ζυλαπουρ και του έπιασα την κουβέντα και μου λέει και βέβαια μπορείς να του ξαναδώσεις το μιλτεφοραν αλλά η ενέσιμη αγωγή ίσως είναι καλύτερη και ότι ήταν λάθος που του κόψαμε το ζυλαπουρ οπότε η απορία μου είναι αν του έχω δώσει αγωγή με μιλτεφοραν μπορώ να του ξαναδώσω γιατί δεν θέλω να το τρυπήσω το σκυλάκι 30 φορές και όντως ήταν λάθος που του κόψαμε το ζυλαπουρ ;Η ηλικία του σκυλακου είναι τώρα 4 χρονων .Συγνώμη και πάλι που το γράφω εδώ αν δεν πρέπει και σας ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ξέρει να μου απαντήσει
 


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
49
ναι μπορεις να ξαναδωσεις μιλτεφοραν αλλα αν τα νεφρα του ειναι σε καλη κατασταση να του κανεις τις ενεσεις,σε μενα με 2 φορες μιλτεφοραν σε συντομο διαστημα υποτροπιασε,στην τελευταια που εκανα τις ενεσεις εχουν περασει3,5 χρονια και μονο ζυλαπουρ δινω.
το ζυλαπουρ να μην το ξανακοψεις
οι ενεσεις κυκλοφορουν απο ελληνικη εταιρεια Antishmania®: Τεχνική ανάλυση & Υπολογισμός δοσολογίας | Fatro Hellas
 
  • Like
Reactions: lebesis


lebesis

Member
4 Μαρτίου 2019
13
0
44
ναι μπορεις να ξαναδωσεις μιλτεφοραν αλλα αν τα νεφρα του ειναι σε καλη κατασταση να του κανεις τις ενεσεις,σε μενα με 2 φορες μιλτεφοραν σε συντομο διαστημα υποτροπιασε,στην τελευταια που εκανα τις ενεσεις εχουν περασει3,5 χρονια και μονο ζυλαπουρ δινω.
το ζυλαπουρ να μην το ξανακοψεις
οι ενεσεις κυκλοφορουν απο ελληνικη εταιρεια Antishmania®: Τεχνική ανάλυση & Υπολογισμός δοσολογίας | Fatro Hellas
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου να εισαι καλα !!
 


lebesis

Member
4 Μαρτίου 2019
13
0
44
Καλησπέρα σας πρώτον να ζητήσω συγνώμη γιατί δεν ξέρω αν είναι σωστά που το γράφω εδώ αλλά επειδή έχω προβληματιστεί θέλω να μου πει κάποιος αν είχε ίδια εμπειρία τι έκανε ; Λοιπόν ο σκύλος μου κούτσαινε πριν 2 χρόνια και διαγνώστηκε με καλαζαρ 1/3200 του δώσαμε μιλτεφοραν και ζυλαπουρ και ο τίτλος έπεσε στο 1/200 συνεχίσαμε το ζυλαπουρ για λίγους μήνες και μετα μας το έκοψε ο ιατρός και μας έδωσε το Leishquard θα το πίνει ο σκύλος μου είπε 4 μήνες το χρόνο τώρα είναι η τρίτη φορά που του δίνω αλλά άρχισε πάλι να μην πατάει το ένα από τα πίσω πόδια του του κάναμε εξετάσεις και διαγνώστηκε πάλι με τίτλο 1/3200 και τώρα ο ιατρός μου λέει ότι ο μόνος τρόπος θεραπείας είναι ενέσιμη αγωγή για 21 + 7 μέρες και ότι δεν μπορούμε να του ξαναδώσουμε μιλτεφοραν !! Στη δουλειά μου ήρθε ένας άλλο ιατρός που πάει μια συνάδελφος τα σκυλιά της η οποία έχει και αυτή σκύλο με καλαζαρ 8 χρόνια και του δίνει συνέχεια ζυλαπουρ και του έπιασα την κουβέντα και μου λέει και βέβαια μπορείς να του ξαναδώσεις το μιλτεφοραν αλλά η ενέσιμη αγωγή ίσως είναι καλύτερη και ότι ήταν λάθος που του κόψαμε το ζυλαπουρ οπότε η απορία μου είναι αν του έχω δώσει αγωγή με μιλτεφοραν μπορώ να του ξαναδώσω γιατί δεν θέλω να το τρυπήσω το σκυλάκι 30 φορές και όντως ήταν λάθος που του κόψαμε το ζυλαπουρ ;Η ηλικία του σκυλακου είναι τώρα 4 χρονων .Συγνώμη και πάλι που το γράφω εδώ αν δεν πρέπει και σας ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ξέρει να μου απαντήσει
Για σας και παλι τελικα οι εξετασεις του για νεφρα και υπολοιπα ειναι πολυ καλες οποτε ο γιατρός είπε να αρχίσουμε θεραπεία με ενέσεις του είπα να του δώσουμε και ζυλαπουρ και μου είπε όχι δεν χρειάζεται αφού πήρε το Leisguard για ενα μηνα χθες το τελειωσε, και η ερωτησει ειναι σε οποιον ξερει είναι σωστό αυτό όντως το Leisguard κάνει την δουλειά που κάνει και το ζυλαπουρ και δεν χρειαζετε να του δωσω και ζυλαπουρ βασικα μου ειπε να του κανουμε τις ενεσεις και οταν τελειωσουν μπορει να του δωσει ζυλαπουρ αλλα μετα απο λιγα δευτερολεπτα οχι μου λεει θα τον κρατησουμε μονο με το Leisguard παρακαλώ πείτε μου να τον παω και σε αλλο γιατρο αυτος που τον παω θεωρειτε ο καλυτερος της περιοχής μου .Σας ευχαριστώ
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Το ή ζυλαπούρ ή leishquard στέκει. Και εμείς κάπως εναλλάξ τα δίναμε.
Να ξέρεις ότι το κααλαζάρ είναι υπό έρευνα. Δεν υπάρχει η απόλυτη και μία συνταγή. Εξαρτάται από το σκύλο, την κλινική εικόνα, τι σηκώνει, τι όχι κλπ.
 
  • Like
Reactions: lebesis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3