Malinois ή Groenendael?


maniaouri

New Member
1 Αυγούστου 2008
3
0
Λεω να πάρω σκύλο και έχω καταλήξει σε βελγικο αλλά δεν ξέρω ποιο από τα δυο να πάρω. Εφ’ όσο η ράτσα είναι ίδια και έχουν πάνω-κάτω τα ίδια χαρακτηριστικά, πώς να επιλέξω? Μήπως το malinoisείναι καλύτερο για το κλίμα της Ελλάδας?
 
Last edited by a moderator:




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τα Greeklish ΔΕΝ επιτρέπονται στο φόρουμ. Θα παρακαλέσω οι επόμενες δημοσιεύσεις να είναι γραμμένες στα Ελληνικά.
Ευχαριστώ.
:)
 




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Εφ’ όσο η ράτσα είναι ίδια και έχουν πάνω-κάτω τα ίδια χαρακτηριστικά, πώς να επιλέξω? Μήπως το malinoisείναι καλύτερο για το κλίμα της Ελλάδας?
Δεν θα ελεγα οτι ειναι τα ιδια
 




geo patra

New Member
22 Ιουλίου 2008
2
0
πάτρα
τα malinois είναι πολύ αθλητικά,νευρικά κ θέλουν ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ εκτονωση κ μεγάλες βόλτες,όμως δένονται παρα πολύ με το αφεντικο τους κ την οικογένεια καθώς είναι αγελέα ζώα,'εχουν υψηλή αίσθηση της μάθησης κ αν υπάρχει σωστή σχέση εμπιστοσύνης κ αλληλοσεβασμού με το αφεντικό τους εκπαιδέυονται πανευκολα...ειναι σκυλια εργασιας τους αρέσει η εκπαιδευση κ εχουν ισχυρα ενστικτα φύλαξης για αυτο τα χρησιμοποιουμε στον στρατο κ στα σώματα ασφαλείας...malinois φίλε ανεπιφύλακτα...
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
.malinois φίλε ανεπιφύλακτα...
αυτο το ανεπιφυλακτα μου χτυπησε καπως! θεωρεις οτι ειναι σκυλος για εναν απειρο ιδιοκτητη που δεν ξερει -καταλαβαινει πολλα για την φυση του σκυλου?
 




YOTA

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2008
130
0
Thessaloniki
Τα malinois δεν έχουν σχέση με τα groenendael. Τα groenendael μοιάζουν πιο πολύ στα Tervuren. Νομίζω πως πρέπει να το ψάξεις λίγο παραπάνω το θέμα. Πώς κατέληξες σε αυτές τις ράτσες?
 


maniaouri

New Member
1 Αυγούστου 2008
3
0
εγω ειπα οτι εφοσον ανηκουν στην ιδια ρατσα θεωρησα οτι τα κυρια χαρακτηριστικα τουσ πρεπει να ειναι ιδια, με τα λιγα που καταλαβαινω αν και μπορει να κανω λαθος.τωρα αν το τριχωμα ειναι διαφορετικο παιζει σημασια μονο σαν αισθητικη.Και αυτο που ηθελα περισσοτερο να μαθω ειναι καποια ιδιαιτερα χαρακτηριστικα της συμπεριφορας τους.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
κοινή καταγωγή έχουνε

κάποια κοινά χαρακτηριστικά επίσεις

ίδια ράτσα όμως δεν είναι

ΓΕΝΙΚΑ αν δεν είσαι εμπειρος και δεν θελεις να σε τρώνε τα βουνά και τα εκπαιδευτήρια για να εκτονώνετε το μαλινουά , μην το τολμήσεις
 




maniaouri

New Member
1 Αυγούστου 2008
3
0
ακουστε να δειτε καταρχην δεν μενω αθηνα μενω επαρχια. πιστεψτε με εχει παρα πολυ χωρο για να εκτονωθει ο σκυλος.δευτερον θελω το σκυλι να ειναι δραστηριο δεν θα περνα κατι διακοσμητικο στο χερι μου.τριτον το σκυλι το θελω για να εκτονωνομαι και εγω.καταλαβαινω οτι εχει πολλες δυσκολιες και ειναι μεγαλη ευθυνη.και γι αυτο μεσα απο την κουβεντα θελω να μαθω περισσοτερα για την ρατσα (οπωσ αποφασισα του malinois).θα το εκπαιδευσω σιγουρα γιατι πιστευω οτι ειναι πολυ βασικο στα πρωτα σταδια να εχεισ μια καθοδηγηση.ειναι σαν ενα παιδι να μην παει ποτε σχολειο.ετσι λοιπον αυτο που θελω να μου πει καποιος που εχει τετοιο σκυλο τι του αρεσει και τι δεν του αρεσει.καποιο ιδαιτερο περιστατικο που τον αφησε αναυδο σχετικα με τις ικανοτητες του σκυλου.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Καλο θα ηταν να ξεζουμισεις πρωτα τις φυλες που σε ενδιαφερουν στο διαβασμα.Δεν εχουν βεβαια τον ιδιο χαρακτηρα τα μαλινουα με τα γκρενενταλ!
 


jimis

Active Member
8 Αυγούστου 2008
37
0
τα μαλινουα δεν εχουνε καμια μα καμια σχεση με τα κρενενταλ.τα μαλινουα ειναι απιστευτα σκυλια εχουνε απιστευτες δυνατοτητες αλα πρεπει να τα χειριζονται κ καταληλα ατομα.επειδη δεν εχεις εμπειρια σε καμια περιπτωση δε θα σου ελεγα να αποκτησεις γιατι γρηγορα θα το μετανιωσεις γιατι δεν ξερεις πως να εκμεταλευτεις την ενεργεια του. πιστευω πως θα τα πας καλητερα με εναν γερμανικο ποιμενικο.
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Ολα τα Βελγικα εχουν κοινη καταγωγη μεν, (καποτε ηταν παραλλαγες τριχωματος και χρωματικες της ιδιας φυλης) αλλα τα Μαλινουα σημερα εκτρεφονται ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΑ για εργασια και μαλιστα χωρις να δινεται ιδιαιτερη σημασια στη μορφολογια, ενω τα Τερβυρεν και τα Γκρενενταελ ειναι κυριως μορφολογικα σκυλια.Το οχι δημοφιλες Λακενουα εκτρεφεται πιο ισορροπημενα. Το προσδοκιμο σε επιπεδο χαρακτηρα βασει προτυπων ειναι το ιδιο απο ολες τις βελγικες φυλες, αλλα στην πραξη δεν συμβαινει.
Τα Μαλινουα ειναι πολυ ανωτερα αυτη τη στιγμη για εργασια, η εκτονωση τους εχει σχεση με τη δουλεια κυριως και οχι με χωρους κλπ. Αν απλα αμολησεις ενα μαλινουα σε μια τεραστια αυλη και δεν το δουλευεις, θα τρελαθει απο τη βαρεμαρα.
Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι ρατσα που αντεχει στην ερασιτεχνικη μεταχειρηση-δεν επιτρεπεται να αυτοσχεδιαζεις μαζι του, αρα την καθοδηγηση απο εκπαιδευτη την χρειαζεσαι σε ολη τη ζωη του σκυλου οχι μονο στα πρωτα βηματα.Αμφιβαλλω αν στην επαρχια θα βρεις εκπαιδευτη αναλογων δυνατοτητων εκτος εξαιρεσεων βεβαια.Το πιο πιθανο ειναι οτι ο σκυλος θα σας "ξεπερναει".