Marco De Kruijk εκτροφέας Staffordshire Bull Terrier




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Eξαιρετικό video, περιληπτικά εδώ μερικά σημεία:

Dog aggressive
Tα SBT όπως και όλες οι bull φυλές (amstaff, pitbull, bull terier κλπ.) πρέπει να είναι dog aggressive, αλλιώς δεν είναι bull.
Τουτέστιν φράσεις όπως οι παρακάτω είναι bullshit:
"Είναι dog aggressive γιατί δεν το έχεις εκπαιδεύσει" ή
"Όπως το μάθεις το σκυλί" ή
"Δεν το έχεις κοινωνικοποιήσει"

Είναι απλά γονίδιο, έχει φτιαχτεί για κυνομαχίες, τελεία και παύλα.

To SBT όταν είναι focused σε μια δουλειά (άθλημα) έχει λοκάρει εκεί until death που λέμε. Μόλις τελειώσει η δουλειά και ξελοκάρει, εάν υπάρχει άλλος σκύλος εκεί, τότε θα αρπαχτεί, στην καλύτερη περίπτωση θα αγνοήσει τον αντίπαλο αλλά σίγουρα δεν θα ανεχτεί την παρουσία του. Ό,τι και αν κάνει πάντως θα το κάνει until death.

Nanny dog:
Το μεγαλύτερο bullshit που έχει αναπαραχθεί. Πως ξεκίνησε και από ποιον δεν ξέρουμε.

Human friendly:
To SBT όπως και όλες οι bull φυλές πρέπει να είναι human friendly.

Σε κάθε περίπτωση, το dog aggressiveness είναι ένα σοβαρό κριτήριο που πρέπει να λάβει κάποιος υπόψη πριν επιλέξει το SBT, να ξέρει τι παίρνει και τι έχει να περιμένει και να μην ακούει τα αστεία περί "τα πάντα κοινωνικοποιούνται".
 
  • Like
Reactions: Orjo




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Διαφωνω σε σημεία και δεν χωράνε παρερμηνεύσεις.
Οι φράσεις που αναφέρετε σαν “bullshit”,μονο τέτοιες δεν ειναι.
Το οτι υπάρχει κάτι σαν γονίδιο,σαν ταπεραμέντο κτλ,δεν ειναι άρρηκτα συνδεδεμένο με την συμπεριφορά.
Ένα ταλέντο και η ύπαρξη του,μπορει να μείνει απλα κρυμμένο αν δεν γινει ποτε αναζητηση απο το περιβάλλον ώστε να βγει στην επιφάνεια.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Διαφωνω σε σημεία και δεν χωράνε παρερμηνεύσεις.
Οι φράσεις που αναφέρετε σαν “bullshit”,μονο τέτοιες δεν ειναι.
Το οτι υπάρχει κάτι σαν γονίδιο,σαν ταπεραμέντο κτλ,δεν ειναι άρρηκτα συνδεδεμένο με την συμπεριφορά.
Ένα ταλέντο και η ύπαρξη του,μπορει να μείνει απλα κρυμμένο αν δεν γινει ποτε αναζητηση απο το περιβάλλον ώστε να βγει στην επιφάνεια.
Δεν εννούσα "μην εκπαιδεύεις το σκυλί, τζάμπα θα το κάνεις".
Αυτό που λέω είναι ότι το SBT έχει κυνομαχικό γονίδιο και όταν θα βρει την ευκαιρία θα το βγάλει. Όσο και να επενδύσει κανείς σε εκπαίδευση, το γονίδιο δεν αλλοιώνεται.
Επίσης, να συμπληρώσω, το άλλο συχνό λάθος με αυτά τα σκυλιά είναι ότι θεωρούνται ως "μικρόσωμα" εύκολα και ξεκούραστα. Δεν είναι σκυλί που του αρκεί η βόλτα. Ναι μεν θα κουραστεί, αλλά δεν θα του εκτονώσει το εκρηκτικό τεμπεραμένο όπως γίνεται όλα αυτά τα παιχνίδια και αθλήματα που βλέπουμε στο video.
Προσωπικά το θεωρώ κουραστική φυλή και στην ηλικία που είμαι :LOL: δεν θα το επέλεγα πλέον. Θέλω να βολευτώ με κάτι πιο ήπιο και ξεκούραστο, ακόμη και ο τσοπάνης που έχω τώρα με τα χίλια δυο κουσούρια του είναι πιο ξεκούραστος, τουλάχιστον πάμε βόλτα σαν άνθρωποι και όχι λες και θα μας την πέσει η η χεζμπολαχ σε κάθε γωνία.
 
  • Like
Reactions: marytherion


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Καλησπέρα σας :)
Η εκπαίδευση δεν αλλοιώνει προφανως κανένα γονίδιο.Δεν καταργεί κάτι επι του γενετικού κώδικα,μπορει να φιμώσει όμως.
Ειναι ένα μέσο ,που αντίστοιχα θα βοηθήσει να εκδηλωθεί κάτι η να σταματήσει.

Η εκπαίδευση αφορά την συμπεριφορά του σκύλου και όχι την διάθεση του.
Κατ επέκταση ο σκύλος θα ειναι χαρούμενος.
Μπορει να έχει λοιπόν οποιαδήποτε διάθεση να δαγκώσει(αρχικά), η να επιτεθεί ,αλλα με σωστή διαχείρηση ,απλα θα σταματήσει να βρίσκει νόημα σε αυτο που θέλει να κάνει και το οποιο μας βρίσκει αντίθετους και να συνεργάζεται μαζί μας στο επίπεδο που θελουμε.

Να θυμίσω ότι πολλά ζώα με τέτοιες τάσεις και ζώα κυνομαχιών,έχουν διασωθεί και ζουν μαζί με αλλα ζώα.

Γενικοτερα ,θέλουν προσοχη οι διατυπώσεις με περιεχόμενο τα μπουλ.
Αντιλαμβανομαι το ύφος που μπορει να αναφέρει ο συγκεκριμένος κυριος ότι το κριτήριο ειναι η επιθετικότητα σε αλλα ζώα,αλλα κάπου εκει σταματάει και η ακοή μου στα λεγόμενα του και τον κατατάσσω στην γούρνα με τις κοπριές.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Γενικοτερα ,θέλουν προσοχη οι διατυπώσεις με περιεχόμενο τα μπουλ.
Αντιλαμβανομαι το ύφος που μπορει να αναφέρει ο συγκεκριμένος κυριος ότι το κριτήριο ειναι η επιθετικότητα σε αλλα ζώα,αλλα κάπου εκει σταματάει και η ακοή μου στα λεγόμενα του και τον κατατάσσω στην γούρνα με τις κοπριές.
Νομίζω τον παρεξήγησες ή είναι παρεξηγήσιμος λίγο γενικά...
Με το "πρέπει να είναι επιθετικό σε άλλους σκύλους για να είναι SBT" δεν επιβραβεύει την επιθετικότητα, δεν λέει ότι είναι κάτι που μας αρέσει, αλλά μεταφράζεται σε: Αυτό είναι το SBT, αυτά είναι τα γονίδια, είτε μας αρέσει είτε όχι, μάθε να ζεις με αυτό και να το διαχειρίζεσαι, ζύγισέ το και αν σου κάνει διάλεξέ το.

Σχετικά με τις επικίνδυνες δηλώσεις με τα μπουλ, η μάστιγα και ο κίνδυνος είναι τα δημοσιογράφα που ρίχνουν αίμα σε άρθρα τύπου "πιτμπουλ κατάπιε παιδάκι". Κάτι που είναι ανάντια στη φύση των μπουλ έτσι κι αλλιώς αλλά δεν το ξέρουν οι άσχετοι.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Να ρωτήσω κάτι; Δεν μπορεί να υπάρξει μια μερίδα σκύλων τύπου bull που να διασταυρώνονται επιλεκτικά μέχρις ότου το εν λόγω γονίδιο να «εκλείψει» ή τέλος πάντων να μην έχει τόσο μεγάλη επίδραση στην συμπεριφορά του απέναντι σε άλλα σκυλιά; Έχω παρατηρήσει ότι η πλειοψηφία των bull dogs εμφανίζουν dog aggressiveness, ακόμα και τα μη «καθαρά» και μου κάνει εντύπωση, αν λάβει κανείς υπόψιν πως στην δίκη μας εποχή σπάνια θα χρησιμοποιηθούν για κυνομαχίες. Πόσο ισχυρό είναι αυτό το gene;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Να ρωτήσω κάτι; Δεν μπορεί να υπάρξει μια μερίδα σκύλων τύπου bull που να διασταυρώνονται επιλεκτικά μέχρις ότου το εν λόγω γονίδιο να «εκλείψει» ή τέλος πάντων να μην έχει τόσο μεγάλη επίδραση στην συμπεριφορά του απέναντι σε άλλα σκυλιά; Έχω παρατηρήσει ότι η πλειοψηφία των bull dogs εμφανίζουν dog aggressiveness, ακόμα και τα μη «καθαρά» και μου κάνει εντύπωση, αν λάβει κανείς υπόψιν πως στην δίκη μας εποχή σπάνια θα χρησιμοποιηθούν για κυνομαχίες. Πόσο ισχυρό είναι αυτό το gene;
Κάτι τέτοιο έχει γίνει σε κάποιες (όχι αναγνωρισμένες από την FCI) φυλές με κάτι μίξεις από staff και bulldog για να βγάλουν κάτι σε πιο αθλητικό και υγιές bulldog. Ως αποτέλεσμα χαρακτήρα, τα σκυλιά αυτά δεν έχουν το ήπιο στοιχείο των bulldogs.
Αλλά γιατί να μπει κάποιος σε μια διαδικασία αλλοίωσης; Αν δεν θέλει το συνολικό πακέτο αυτού του σκύλου, ας επιλέξει μια άλλη από τις χιλιάδες φυλές.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Αλλά γιατί να μπει κάποιος σε μια διαδικασία αλλοίωσης; Αν δεν θέλει το συνολικό πακέτο αυτού του σκύλου, ας επιλέξει μια άλλη από τις χιλιάδες φυλές.
Εγώ θα λεγα γιατί κάποια στοιχεία, όπως πχ η ιδιαιτέρου είδους ανθρωποκεντρικοτητα των bull φυλών, σε συνδυασμό με άλλα πιθανά επιθυμητά στοιχεία - έστω κ μορφολογικά, πιστεύω θα ήταν ιδιαίτερα επιθυμητά σε κάποιους ενώ το dog aggressiveness όχι πια χρήσιμο.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Αν δεν θέλει το συνολικό πακέτο αυτού του σκύλου, ας επιλέξει μια άλλη από τις χιλιάδες φυλές.
Μα… Χρησιμεύει κάπου η επιθετικότητα προς σκύλους; Μόνο δύσκολη μπορεί να κάνει τη συμβίωση. Κάποτε ναι, ήταν αρκετά χρήσιμο για τις κυνομαχίες όπως προαναφέρθηκε αλλά πλέον που αποσκοπεί; Κατανοώ το να κρατάμε και παλιά στοιχεία μιας φυλής «ζωντανά» γιατί στο κάτω κάτω, αν τα αλλάζαμε όλα ή την πλειοψηφία αυτών, δεν θα αποτελούσε πλέον SBT. Αλλά αναρωτιέμαι γιατί ένας άνθρωπος που θέλει τον συγκεκριμένο σκύλο για εργασία π.χ. άλλου τύπου, πρέπει να υποστεί και αυτό το one thing.

Σίγουρα μπορεί να καταφύγει σε άλλες φυλές αλλά αν όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του ταιριάζουν γάντι στον τρόπο ζωής και την εργασία που θέλει να κάνει ο σκύλος, γιατί να πρέπει να έχει ένα struggle παραπάνω; Δεν θα ήταν καλύτερο να εξαφανιζόταν από το γενεαλογικό δέντρο το επιθετικό στοιχείο (προς άλλους σκύλους βεβαίως, είδα πως με ανθρώπους τα πάει και πρέπει να τα πάει καλά).
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ωραια σκυλια εχει αυτος. Αθλητικα, όχι μπουγιο, όμορφα. Εχει πάρει και μία νεαρή θηλύκια ενα μελος του φορουμ. Και μαλιστα εχοντας ηδη πολλα σκυλια στο σπιτι της.

Τι είναι το dog agressive ? Το "ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε" σίγουρα δεν είναι αυτο που είχαν τα sbt στο παρελθον όταν εκτρέφονταν για κυνομαχίες. Μπορεί ενας σκύλος να είναι dog agressive αλλά να μην είναι fighter/killer & μπορεί ένας σκύλος να μην "φαίνεται" dog agressive και να κάνει τεραστια ζημια.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω ότι ο εκτροφέας αναφέρεται στο ταπεραμέντο περισσότερο. Πολλες φυλές καλώς ή κακώς το χουν. Και δεν είναι αρνητικό κατ ανάγκη. Κουραστικό ναι γιατί πρέπει να δουλευτεί ώστε να μην εξελίσσεται.

Το dog agressive με την έννοια του killer είναι αχρειαστο σημερα. Οποτε κατ' εμε δε θα επρεπε καν να ειναι ζητουμενο για την επιλογη ενος σκυλου στην εκτροφη.
 
  • Like
Reactions: Orjo and TheBestBoi


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αχρείαστο το λέτε εσείς. Μην ξεχνάτε ότι γίνονται πολλές κυνομαχίες την στιγμή που γράφουμε αυτά τα ωραία. Παράνομες μπορεί να είναι, αλλά η παρανομία δεν τις εξαφανίζει. Για κάποιους λοιπόν δεν είναι καθόλου αχρείαστο αυτό το στοιχείο του ταμπεραμέντου τους. Μακάρι όλοι αυτοί οι σκύλοι να πέφτουν σε χέρια ανθρώπων που αγαπούν τη φυλή και τον σκύλο γενικότερα. Και ζήσαμε εμείς καλά ....
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
251
dog-place.blogspot.com
η επιθετικοτητα προς αλλα σκυλια υπαρχει σε πολλες ρατσες και ειναι διαχειρισιμη απο καποιον που ξερει τι κανει. το θεμα με τα bull-type ειναι οτι, οταν τσακωθουν, δεν αφηνουν με τιποτα. αυτο τα εκανε αριστα στην δουλεια τους στην εξολοθρευση τρωκτικων και αλλω θηραματων, αλλα συναμα και πολυ επικινδυνα οταν επιτιθενται σε αλλα σκυλια (η ακομα και ανθρωπους, αναλογα τη ρατσα). αυτο ειναι που πρεπει να θυμαται καποιος με τετοια σκυλια: σε περιπτωση τσακωμου, το αλλο σκυλι πολυ πιθανο να μην επιζησει, η, αν ειναι τυχερο, να υποστει πολυ ασχημο τραυματισμο.

αν προσπαθησεις να εκθρεψεις sbt που να μην ειναι επιθετικα προς αλλα σκυλια, δεν ξερω κατα ποσο θα εχουν και το χαρακτηριστικο της επιμονης με το οποιοδηποτε παιχνιδι, που τα κανει τοσο ελκυστικα σε πολλους, χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι οκ να ειναι επικινδυνα προς αλλα ζωα (η και ανθρωπους) μονο και μονο επειδη θελουμε να κανουμε καποιο σπορ μαζι τους.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ωραια σκυλια εχει αυτος. Αθλητικα, όχι μπουγιο, όμορφα. Εχει πάρει και μία νεαρή θηλύκια ενα μελος του φορουμ. Και μαλιστα εχοντας ηδη πολλα σκυλια στο σπιτι της.
Όντως, είναι κανονικά sbt και όχι "sbt-που-παει-να-γίνει-μπουλντογκ-με-μουσούδα" :LOL: ονόματα δεν λέμε υπολήψεις μη θίγουμε...
Τι είναι το dog agressive ? Το "ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε" σίγουρα δεν είναι αυτο που είχαν τα sbt στο παρελθον όταν εκτρέφονταν για κυνομαχίες. Μπορεί ενας σκύλος να είναι dog agressive αλλά να μην είναι fighter/killer & μπορεί ένας σκύλος να μην "φαίνεται" dog agressive και να κάνει τεραστια ζημια.
Έχω βιώσει και τα δύο σενάρια, αλλά το αγαπημένο μας ήταν να πηδήξουμε και να πιάσουμε τον άλλο σκύλο από το σβέρκο χωρίς προειδοποίηση. Δεν θέλω να περιγράψω τον εφιάλτη, όταν καταλάθος βρέθηκε στον ίδιο χώρο με το τσοπανόσκυλο και το άρπαξε, ακόμη τρέμω.
Το dog agressive με την έννοια του killer είναι αχρειαστο σημερα. Οποτε κατ' εμε δε θα επρεπε καν να ειναι ζητουμενο για την επιλογη ενος σκυλου στην εκτροφη.
Εννοείται ότι είναι αχρείαστο, απλά δεν ξέρω πως μπορεί να εξαφανιστεί. Δεν σβήνεται το γονίδιο, είναι σαν να λέμε να βγάλουμε τεριέ που να μην κυνηγάνε ποντίκια.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981