MASTINO


marug

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2007
68
0
Εγώ είχα ακούσει ότι πάσχουν από μία μορφή γιγαντισμού. Μεγαλακρία.
Για αυτό και οι έντονες ζάρες.
Μπορεί να κάνω και λάθος.

Πάντως εμένα μου φαίνεται λίγο δυσμορφικό το πρόσωπο τους.
Με τόσο χαλαρό δέρμα στα μάτια δεν έχουν πρόβλημα;
 


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Εννοείς ακρομεγαλία.Όχι.
Υπάρχουν mastino με υπερβολικές ρυτίδες, (υπερτυπικά, που όμως έχουν αποδειχτεί εκπληκτικοί γεννήτορες), και mastino με ελάχιστες (λιγότερο τυπικά).
Το χαλαρό δέρμα δεν αποτελεί πρόβλημα όταν υπάρχει σε λογικές ποσότητες......
 




Bookdog

Member
9 Μαϊου 2021
5
4
37
Καλησπέρα σε όλους.αν όλα πάνε καλά σε λίγους μήνες θα πάρω ένα μαστινο.περιμενουμε νέα από μια γέννα.ειμαι τόσο χαρούμενος από τώρα. :D :D
 
  • Like
Reactions: GRDANE


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Καλησπέρα σε όλους.αν όλα πάνε καλά σε λίγους μήνες θα πάρω ένα μαστινο.περιμενουμε νέα από μια γέννα.ειμαι τόσο χαρούμενος από τώρα. :D :D
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Με το καλό να παραλάβεις το κουτάβι σου και να έχετε μια τέλεια ζωή μαζί.
Στο μεταξύ, δεν μας δίνεις μερικές πληροφορίες, για να βοηθήσεις και κάποιον άλλον που ίσως ψάχνει;

Αρχικά γιατί ήθελες εσύ mastino
Πως ήξερες που να ψάξεις
Που κατέληξες και γιατί
Τι έχεις αποκομίσει από την όλη έρευνα

Τέτοια βασικά πράγματα :)
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Bookdog

Member
9 Μαϊου 2021
5
4
37
Εχωντας 11 χρόνια μια ιμιαιμη χασκινα από ενός 1μηνος κουτάβι την οποία βρήκα από το καταφύγιο του αεί Πατρών(που δεν υπάρχει πλέον:( )και ένα πιτμπουλ πρέσα μιξ(αν θυμάμαι καλά) που μένειεν από πάνω μας αλλά ζει συνεχώς στην κοινόχρηστη αυλή μας...ο οποίος είναι όμως πολύ υσηχο και κοινωνικό ζώο ....μιας και τα δύο έχουν λίγα χρόνια ζωής μπροστά τους ...είπα να βρω έναν σκύλο φύλακα που δεν θα επιτρέψει κανέναν στην αυλή η στο σπίτι μέσα.. αλλά ένα ζώο που να το καμαρωνω !!! Ένα ζωντανό που θα είναι και στολίδι στην οικογενεια...( Στο σπίτι που μένω από πάνω ζει ο θείος μου και έχουμε μια κοινή αυλή...και οι δύο σκυλοι δεν ζουν μόνιμα μέσα στα σπίτια αλλά κάθονται και μαζί μας και στα δύο σπίτια για τη συντροφιά! Φυλάνε και την αυλή...που δυστυχώς έχει χρειαστεί..μιας και είχαμε κάποτε και επίδοξους επισκέπτες!

Αποφάσισα με τον αδελφό μου να έχουμε μια ράτσα μεγαλοπρεπή να κάνει καλά το φύλακα και να μπορεί ίσως να έχει μια πιο έντονη παρουσία και μέσα στο σπίτι ...στο οποίο έχω τον μεσήλικα συνταξιούχο πατέρα μου που είναι ο κύριος φροντιστής των σκυλιών αλλά έχει κινητικό πολύ πολύ ελαφριά κινητικό προβλημα

Το μαστινο το ξέραμε εγκυκλοπαιδικά απλά σαν εμφάνιση για τη ράτσα δεν γνωρίζαμε... Είχαμε ως ράτσες στο μυαλό ως προτίμηση άλλες ράτσες που όμως δεν ήταν καλοί πρόστατες κ φυλακές ...η είχαν αλλά μειονεκτήματα

Πάνω στην έρευνα διαβασα για τα μαστινο Ναπολιτάνο...μπήκα στο fb και σε ξένα site διάβασα και δύο βιβλία γιαυτα ...και έτσι κατέληξα εκει...απίστευτοι προστάτες και φυλακές που το έχουν έντονο μέσα τους και δεν φοβούνται εύκολα...θέλουν λίγη άσκηση...κοντοτριχα χωρίς τεράστια ανάγκη περιποίησης (θέλουν αλλά τα βασικά) και ήρεμα όσον αφορά το ταμπεραμέντο..δεν είναι τα σκυλιά που παίζουν συνέχεια..
Τα κακά είναι ότι θες ένα σημαντικό ποσό να πάρεις ένα σωστό σκυλί και έχουν αρκετά έξοδα...επίσης και σύντομη ζωή

Μέσα από ομάδες στο fb και εκτροφείς η μεσάζοντες στο εξωτερικό έψαχνα να βρω κουτάβι...αλλά στα τυφλά...μέχρι που με βρήκε ένας Έλληνας που ασχολείται με τη ράτσα...και μου είπε δύο πράγματα και μου έλυσε κάποιες απορίες..

Δεν είναι όλα τα ίδια μαστινο...αν δει κάποιος βίντεο και φωτογραφίες θα δείτε ότι στη ράτσα υπάρχουν τα πιο αθλητικά τα πιο παχουλά τα πιο βαριά τα πιο με ζαρες κτλπ και οι συνδιασμός τους !!!
Είναι ανάλογα τη γραμμή που έχουν

Θέλει προσοχή η υγεία τους και πολύ βασικό είναι να βρεις σκυλί από υγείη γραμμή...για να μη βασανιστείς..επίσης βασικό τα έξοδα γιατί τρώει πολύ!! Και σα μεγάλη φυλή θέλει ποιοτική τροφή!

Εγώ θα πω σε όποιον θέλει να δει τη ράτσα ότι θέλει πολύ έρευνα και να μιλήσετε με ανθρώπους...γιατί υπάρχει πολύ αγάπη για τη ράτσα και πολλα όταν στα εξηγήσουν τα βλέπεις αλλιώς! Πχ θα δείτε Ιταλούς εκτροφείς να λένε ότι στην Ιταλία δεν είναι όλοι οι καλοί εκτροφείς που φτιάχνουν τη ράτσα...υπάρχουν πολλοί καλοί σε άλλες χώρες Αμερική Σερβία Ρωσία...

Γενικά είναι μια ιδιαίτερη κατάσταση που θέλει δαπάνες και ψάξιμο άλλα είναι απίστευτη ράτσα!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: mareco


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Το 2010 ήμουν κοντά στο να κλείσω κουτάβι. Είχα πάει τότε σε εκτροφεα στην Αίγινα. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει ακόμα αλλά έφερνε ωραία σκυλιά από Ιταλία για επιβίβαση/γέννες. Όντως εντυπωσιακά σκυλιά αλλά θέλει μεγάλη προσοχή γιατί έχουν αρκετά θέματα. Με το καλό και περιμένουμε πληροφορίες. Ειδικά όνομα μάνας πατέρας!
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Το 2010 ήμουν κοντά στο να κλείσω κουτάβι. Είχα πάει τότε σε εκτροφεα στην Αίγινα. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει ακόμα αλλά έφερνε ωραία σκυλιά από Ιταλία για επιβίβαση/γέννες.
Τι μου θύμισες τώρα... ό,τι λάμπει δεν είναι χρυσός ακόμα και αν υμνείται σε αυτό το φόρουμ

Τέλος πάντων, παλιές ιστορίες που η λήθη αγωνίζεται να τις αφήσει πίσω

@Bookdog

Η κτηνίατρος της σκύλας μου εκτρέφει mastino, οπότε αν θέλεις μπορώ να σου δώσω στοιχεία επικοινωνίας για να έχει το σκυλί σου ιατρική φροντίδα από κάποιον που ξέρει την δύσκολη αυτή φυλή
(αν ζεις Αθήνα βεβαίως)
 


Bookdog

Member
9 Μαϊου 2021
5
4
37
Τι μου θύμισες τώρα... ό,τι λάμπει δεν είναι χρυσός ακόμα και αν υμνείται σε αυτό το φόρουμ

Τέλος πάντων, παλιές ιστορίες που η λήθη αγωνίζεται να τις αφήσει πίσω

@Bookdog

Η κτηνίατρος της σκύλας μου εκτρέφει mastino, οπότε αν θέλεις μπορώ να σου δώσω στοιχεία επικοινωνίας για να έχει το σκυλί σου ιατρική φροντίδα από κάποιον που ξέρει την δύσκολη αυτή φυλή
(αν ζεις Αθήνα βεβαίως)
Δυστυχώς μένω επαρχία.
Σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον!!!!
Πάντως ο εκτροφέας μου έχει κάνει πολύ καλή εντύπωση.
Όσο μίλησα μαζί του μου έδωσε να καταλάβω ότι είναι πραγματικά γνωστής της φυλής.
 
  • Like
Reactions: takisft


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
@Bookdog

Ζητώ συγγνώμη που το γράφω εδώ αλλά σε μια προσωπική συζήτηση που ανοίχτηκε δεν μπορώ να κάνω reply γιατί το θέμα δείχνει κλειδωμένο
 
Last edited:




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3