MASTINO




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Fileiro said:
Ακριβώς galazio!Είναι επικινδυνο να παίζεισ θέατρο με τις φυλές αυτές..
ναι,αλλα και ο ντενις ,δεν εγραψε καπου οτι θα περνουσε εργασια τις φυλες αυτες...απεναντιας.

(απλα δεν συννενοειστε... 8) )
 


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Θα ήταν καταστροφικό.απλά.Ποτέ δεν είπα οτι χρειάζεται, ποτέ δεν είπα οτι δεν μπορούν.Αλλά είναι τρελό.Θα καταστρέψει το σκύλο και θα τον κάνει πολύ επικίνδυνο.(για τις φυλές που ΠΟΛΥ ΣΟΦΑ η FCI δεν προβλέπει εξέταση "εργασίας")
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
λοπόν ............

θα το πω για τελευταία φορά

στις φυλές που ζητήτε η εργασία έχουμε κάποιες εξετάσεις στις οποίες βλέπουμε τι ΜΠΟΡΕΙ να κάνει το σκυλί και όχι το τι ΘΑ ΚΑΝΕΙ.

στην εκπαίδευση που περνάνε μαθαίνουν ΟΧΙ να δαγκωνούν αλλά να
δαγκώνουν ΣΩΣΤΑ.

δεν μπορείς να μάθεις εναν σκύλο να δαγκώνει δυνατά

δεν μπορείς να μάθεις σε εναν σκύλο να δαγκώνει με ταχύτητα

η εκπαίδευση γίνετε για να ερθει στην επιφάνεια κάτι το οποίο ΥΠΑΡΧΕΙ.

για αυτό κάποια σκυλιά περνάνε τις εξετάσεις κάποια όχι

κάποια με καλές βαθμολογίες κάποια με χειρότερες

κάποια τις υψηλες βαθμίδες καποια τις χαμηλές

παρόλα αυτά κάποια λόγω χαρακτήρα (πιο μαλακά - πιο ευαίσθητα - κροτοφοβικά - δειλά - επιθετικά- νευρικά) ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΟΤΕ

και ερωτώ

στις άλλες φυλές πως είσαι σίγουρος ότι θα αντιδράσει όπως πρέπει και όπως ξέρει :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: και δεν θα βάλει την ουρά στα σκέλια???????????????

τι είναι χειρότερο αλήθεια??????????????

ένα νευρικό - ασταθές ροττ ή ένα αντίστοιχο Τosa???????????

τε περι ρεαλιστικής τα εχουμε ξανασυζητήσει

περίμενε σε λίγο θα μπουν και οι άλλοι και δεν θα εισαι μόνος σου :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ΜΑΚΗΣ said:
παρόλα αυτά κάποια λόγω χαρακτήρα (πιο μαλακά - πιο ευαίσθητα - κροτοφοβικά - δειλά - επιθετικά- νευρικά) ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΟΤΕ

και ερωτώ

στις άλλες φυλές πως είσαι σίγουρος ότι θα αντιδράσει όπως πρέπει και όπως ξέρει :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: και δεν θα βάλει την ουρά στα σκέλια???????????????
κι εγω σε ρωταω,πως εισαι σιγουρος πως σε αληθινες ακραιες συνθηκες,ασχετες με αυτες που εχει διδαχθει το εργασιακο ροτ,ξαφνικες κλπ,δεν θα βαλει την ουρα στα σκελια?

δεν μας το δειχνουν αυτο οι εξετασεις μακη...η καθημερινη συμβιωση μας το δειχνει και η σωστη εκτροφη (κι ελπιζουμε για το καλυτερο,αλλα εχουμε κανει και κοπο γι αυτο,δεν ελπιζουμε απλα)
 


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Εγω μιλάω σοβαρά. Συνεχίστε την πλακίτσα μόνοι σας. Όσο ξερω εγω από υποβρύχια, τόσα ξέρετε από άλλες φυλές.Καλη συνέι είναι χειρότερο αλήθεια??????????????

ένα νευρικό - ασταθές ροττ ή ένα αντίστοιχο Τosa???????????
ΤΙΠΟΤΑ. Πόσα tosas ;Έχεις δεί εσύ στη ζωή σου; :lol: Μιλάς για φυλές που μόνο στο ιντερνετ βλέπεις.

τελικά δεν καταλαβαίνεις ούτε εσύ. Βαρέθηκα.Όταν έρθεις Ελλάδα να έρθετε με τον denis να σας γνωρίσω από κοντά.
 








galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
(το κερατο μου##$@$σταματειστε να κανετε εντιτ!!!)

:lol: :lol: :lol:
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
για υποβρύχια δεν έγραψα

να καταλάβω όχι δεν μπορεσα

τα συμπεράσματα μου στις απορίες μου είναι

όταν θέλω εργασιακό να κοιτάξω τα αποτελέσματα των εξετάσεων και όταν θέλω μαστιφοειδές να ψάξω εκτροφέα και να [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< να βρω τον σωστό
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εγω ειλικρινα στεναχωριεμαι,που δεν εχουμε την διαθεση να συννενοηθουμε...δηλαδη μου φαινεται αδιανοητο :roll:
 


nearos

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2008
205
0
Fileiro said:
Σταματάω γενικώς.
Κατα αρχην γεια σου και απο εμενα.

1. η καθε ρατσα εχει τη χρηστικοτητα της.Καμια δεν ειναι για τα γουστα καποιου ανωτερη απο την αλλη για καποιον αλλο οκ το καταλαβαινω .

2 αμα θελεις να πας για κυνηγησεις κοτσιφια σιγουρα δεν θα πας με μποξερ

3. το f.c.i δεν προεβλεψε για καποιες ρατσες εργασια γιατι απλα καποιες ρατσες δεν μπορουν να περασουν,παρε παραδειγμα τις μεικτες εργασιες με βαθμολογια που συμετεχουν σε πρωταθλημα θα δεις οτι περνουν συγκεκριμενες ρατσες δεν αναφερομαι γιατι τις γνωριζεις ειμαι σιγουρος.

4. Μιλας οτι τα τεστ ειναι θεατρικα και οτι παπαγαλιζουν οι σκυλοι με αυτο γιατι ειναι θεμα συνηθειας και οχι θεμα ευφυιας αν καταλαβα καλα.Μα για να μετρησουμε οτιδηποτε θα πρεπει να υπαρχει (κανονας) δηλ μετρο το οποιο εχουμε αποδεχθει.Τωρα εαν νομιζεις οτι οι συγκεκριμενοι σκυλοι ειναι καλυτεροι σε κατι απο αλλες φυλες οκ πες που να το αποδεχθουμε.

Θα σου αναφερω οτι τα Σαρ πλανινατς ειναι πολυ αξιοπιστοι φυλακες αλλα πολυ δυσκολα εκπαιδευονται και αυτο εχει να κανει με την ιδιοσυγκρασια του ζωου και του dna.εξαλλου μην ξεχναμε οτι και απο τις εργασιακες λεγομενες ρατσες δεν περναν, μερικα δε δεν περνουν ποτε.

Για να το κατανοησεις αυτο που θελω να πω ενα παραδειγμα οτι η κοτα δεν πετα γιατι ο ανθρωπος την εξημερωσε πολυ γρηγορα και η εκτροφη η κατευθυνομενη που εγινε ειχε ως αποτελεσμα το βαρυ σκελετο της που ομως δεν καταργησε τα φτερα της.
Ενα αλλο ειναι με τη νυφιτσα, κλπ κλπ.

Και τα παιδια μας τα στελνουμε σχολειο. Αλλωστε αλλο η στερεοτυπια και αλλο η επαναληψη.
Η επαναληψη ειναι πολυ δυσκολη ακομα και για τους ανθρωπους μερικες φορες πρεπει να μας το δειξουν πολλες φορες για το πιο απλο. Αλλωστε και στους ανθρωπους με μειωμενο επιπεδο εφυιας προσπαθουν μεσω της επαναληψης να τους μαθουν καθημερινοτητα και ειναι πολυ δυσκολο χρειαζονται χρονια και που σαφως το μειωμενο επιπεδο εφυιας τους ειναι 1000 φορες πιο πανω του πιο ""εξυπνου' ζωου.


ROTTIE: έγινε παραγραφοποίηση της δημοσίευσης.
Θα παρακαλέσω να αφήνουμε παραγράφους για να είναι ευκολοδιάβαστες οι δημοσιεύσεις μας.
Ευχαριστώ.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Στα πληκτρολογια υπαρχει ενα μαγικο κουμπακι που λεγετε enter! το παταμε για να κανουμε παραγραφους και για να μην γραφουμε καταβατα που δεν βγαζουν νοημα!
 


nearos

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2008
205
0
sir-elric said:
Στα πληκτρολογια υπαρχει ενα μαγικο κουμπακι που λεγετε enter! το παταμε για να κανουμε παραγραφους και για να μην γραφουμε καταβατα που δεν βγαζουν νοημα!

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ

 




GRECO

Well-Known Member
3 Απριλίου 2008
103
1
WWW.MASTINO.GR
Αυτη ειναι παρουσιαση της φυλης μαστινο ναπολιτανο.μια φιλη νεαρε που δεν ειναι καλητερη η χειροτερη απλα διαφορετικη.Μακη τα πραγματα δεν ειναι ασπρο και μαυρο καλη η εργασια καλα τα τεστ καλοι και οσοι μεσα απο την καθημερινη συμβιωση και εμπειρια αξιολογουν το χαρακτηρα του σκυλου τους.ιδιαιτερα δε σε μια τετοια φυλη οπου δεν υπαρχουν τεστ φτιαγμενα για τον σωματοτυπο και την ιδιοσηγκρασια της .παντως επαναλαμβανω οτι σημερα το επιπεδο γενετικης ποιοτητασ του χαρακτηρα στο μαστινο ειναι υψηλο.ακομα και οσα προερχονται απο πετ σοπ εχουν ΤΗΣ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣδυνατο χαρακτηρα.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf