Mojestik - Ξέρει κάποιος αν αξίζει ;


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Εδω υπαρχει λακος...
Οταν δουλευα στην PMI (παπαστρατος) κανανε ελεγχους αυστηρους στα υλικα,
Ωστοσο στο πακετο κανανε δειγματοληπτικους. 2 πακετα στο κιβωτιο ξερω γω... οποτε αν εσκαγε καποιο θεμα θα σου λεγαν οκ παρε ενα αλλο πακετο κι ειμαστε κομπλε δεν μπορω να ξερω ΟΟΟΟΟλα τα τσιγαρα πως βγαινουν.. Φανταζομαι οτι κι σε αυτες τις εταιριες κατι τετοιο παιζει.
Ειδικα 3-4 μεγαλες δεν παραγουν οι ιδιες αλλα φασον εργοστασιο στην Γερμανια.. οποτε?
Υποθετικα μιλωντας, οι εταιριες ειναι υποχρεωμενες να βγαζουν φασον καθε "κουτι" ειτε μιλαμε για τσιγαρα ειτε για ζωοτροφες ειτε για τροφες κτλ κτλ και ακριβως για αυτο δικαιολογειται και η χρηση χημικων/σταθεροποιητων κτλ. γιατι ουσιαστικα ειναι "ενα χαρμανι" μοιρασμενο σε "καταναλωσιμες" συσκευασιες. Αρα ο δειγματοληπτικος ελεγχος εχει ουσια με αυτη τη λογικη.

Τωρα στην πραξη...
 
  • Like
Reactions: jimboGS




nikpan

Member
22 Φεβρουαρίου 2017
10
3
47
Κι εγώ είμαι νέα στο θέμα σκυλος. Δεν ήξερα, ζηταω μια καλή τροφή και μου δινουν τέτοιου τύπου. Διαβάζοντας με τον καιρό κατάλαβα πως πρέπει πρώτο συστατικό να είναι κάποιο κρέας για να είναι αξιόλογη για τους φίλους μας. Εγώ θα παραγγείλω λέω την sam's field που από ότι κατάλαβα είναι καλή γύρω στα 50 €. Ας πούνε και οι πιο εμπειροι!
Δεν ειναι τοσο απλα τα πράγματα. Η sam's field που αναφερεις εξαρτάται ποια θα παρεις. Η salmon and potato πχ εχει 30,5% πατάτα, 20% καλαμποκι, 3% μαγια και μονο 35% σολωμο (και αυτο φρέσκο δλδ αρκετα λιγοτερο). Το οτι εχει 1 συστατικο κρεας ή ψάρι δεν κανει καλη τη συσταση καθως το 65% ειναι αλλα συστατικα. Ενω η grain free της με 75 ευρω τα 13 κιλα εχει 47% κοτοπουλο και 3% συκώτι κοτοπουλου και 0% καλαμποκι. (φυσικά το 34% πρωτεινη δεν κανει για τη χωρα μας αν εχεις μεγαλοσωμο σκυλο που δεν ασκείται πολυ. Αναφερω της ιδιας εταιρειας για να μην θεωρηθει πως κανω διαφήμιση σε κάποια αλλη.). Η διαφορα πάντως μεταξυ των 2 ειναι τεράστια. Σε βαθος χρόνου οτι γλυτωσεις απο την τροφη το πιθανοτερο θα το πληρωσεις σε κτηνιατρους και θα μειωσεις και το προσδοκιμο ζωης του σκυλου σου. Η αποφαση και η ευθύνη του καθ' ενος δικη του...
 


nikpan

Member
22 Φεβρουαρίου 2017
10
3
47
μην ξεχασουμε οστοσο, οτι οταν λεει για "κοτοπουλο" εννοει παντα "φρεσο κρεας"- δηλαδη οχι αφηδατομενο.
Παραγοντας την ξηρα τροφη, αφαιρεται το νερο απο το κρεας- και χανονται τα 2/3 του βαρος- κατι που το κανει να πεσει στην λιστα των συστατικων πολυυυυ πισω απο τα ριζια και σιτηρα.
Παλιο κολπο!!
Ακριβως ετσι! Και μηπως και με 42% που λεει κοτόπουλο και μετα το χαος! Για να μην πουμε για το natural flavors 8ο συστατικο! Κανεις δεν χαριζει φθηνη τροφη και καλη. Ας το παρουμε αποφαση οτι η τροφη αρχιζει απο 60 περιπου ευρω το 12κιλο. Οτι πιο κατω στην καλυτερη κοβεις χρονια απο το σκυλο σου και τις περισσότερες φορες μετα απο 5,6 χρονια το πολυ αρχίζουν τα προβληματα υγειας και τα χειρουργεία και οι νοσηλειες που ειναι και πανακριβες.
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
και 100% κοτοπουλο να εχει θα ειναι σε σκονη με χιλια δυο συντηριτικα...
ωμο κ μονο ωμο..
 


nikpan

Member
22 Φεβρουαρίου 2017
10
3
47
και 100% κοτοπουλο να εχει θα ειναι σε σκονη με χιλια δυο συντηριτικα...
ωμο κ μονο ωμο..
Φιλε lostresam στις πραγματικά καλες δεν ειναι σκονη και δεν εχουν συντηρητικα. Αυτες που εχουν τα αναγραφουν και ειναι και καρκινογωνα φουλ! Το ωμο ειναι μεγαλη ιστορια και για να δωσεις σωστα και με ασφάλεια και με σωστες δοσολογιες βιταμινες, προβιωτικα, εξετάσεις κλπ κλπ κοστιζει ΠΟΛΛΑΑΑΑ λεφτα το μηνα και θες ενα τριωρο τη μερα για ετοιμασια καθαρισμα σκυλου, μπολ κλπ κλπ. Φυσικα και εκει υπάρχουν αρκετες αρρωστιες που μπορει να κολλήσει ο σκυλος (οχι σαλμονελα, αυτη μπορει να κολλησει εμας αν δεν καθαρισουμε σωστα τη μουσουδα και το μπωλ και οπου ακουμπήσει ενω τρωει), και προσωπικα δεν θα ταιζα κοκκαλα για κανενα λογο, αλλα και αυτο ειναι αλλη συζήτηση.
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Φιλε lostresam στις πραγματικά καλες δεν ειναι σκονη και δεν εχουν συντηρητικα. Αυτες που εχουν τα αναγραφουν και ειναι και καρκινογωνα φουλ! Το ωμο ειναι μεγαλη ιστορια και για να δωσεις σωστα και με ασφάλεια και με σωστες δοσολογιες βιταμινες, προβιωτικα, εξετάσεις κλπ κλπ κοστιζει ΠΟΛΛΑΑΑΑ λεφτα το μηνα και θες ενα τριωρο τη μερα για ετοιμασια καθαρισμα σκυλου, μπολ κλπ κλπ. Φυσικα και εκει υπάρχουν αρκετες αρρωστιες που μπορει να κολλήσει ο σκυλος (οχι σαλμονελα, αυτη μπορει να κολλησει εμας αν δεν καθαρισουμε σωστα τη μουσουδα και το μπωλ και οπου ακουμπήσει ενω τρωει), και προσωπικα δεν θα ταιζα κοκκαλα για κανενα λογο, αλλα και αυτο ειναι αλλη συζήτηση.

Φιλικα παντα, δεν εχεις τη παραμικρη ιδεα το τι εστι ωμη διατροφη,κ εφοσον δεν ξερεις μη λες αρλουμπες.
Τι ιστορια εφηυρες με το μπολ κ τη σαλμονελα?!:LOL:
Ξερεις υπαρχουν κ ετοιμες μπαρφ,και οι εξετασεις του ειναι αριστες.
Πολλα λεφτα κιολας?...εχω πιτμπουλακο 27 κιλων και το μηνα μου βγαινει 35ευρω..
Αλλα το κλεινω εδω βαριεμαι να εξηγω σε καποιον ημιμαθη επι του θεματος.
 


nikpan

Member
22 Φεβρουαρίου 2017
10
3
47
Το τι ξερω και το τι οχι δεν το ξερεις και το να λες φιλικα και μετα τη λεξη αρλουμπες επισης δεν ειναι ευγενικο. Ναι το μπωλ του σκυλου που θα του βαλεις ωμο κοτόπουλο αν δεν το καθαρισεις και το παιδι σου το πιάσει και μετα βαλει το χερι του στο στόμα μπορει να παθει ενα καρο αρρώστιες οπως σαλμονελα (απλοι κανονες καθαριότητας! Οταν φαει ο σκυλος σου θα πλυνεις με καυτο νερο και σαπουνι το μπολ και θα βαλεις και αντιβακτηριδιακο μετα απο καθε γευμα. Εσυ τι κανεις? Αφηνεις ωμα κρεατα να τα πασαλειβει ο σκυλος σε ολο το σπιτι? μαλλον εσυ εισαι ημιμαθης). Τις ετοιμες δεν τις εμπιστευομαι και μπορει το πιτμπουλακι σου να ειναι υγιέστατο και σου ευχομαι να παραμεινει αλλα υπάρχουν παρα πολλα περιστατικά (ειχα και εγω με το ντοπερμαν μου το Φεβρουάριο του 2016 απο ετοιμη barf) που εχουν παθει ζημια. Οι εξετάσεις επισης οπως οι αποπαρασιτωσεις ειναι πιο συχνες και αρα προσθεσε και αυτο στα εξοδα. Επίσης να σου πω και πως ο πρωτος μου σκυλος (collie) εζησε 17 χρονια με ερλιχιωση 3ου τυπου με αιμορραγίες απο 2 χρονων τρογωντας (δεκαετια 90 και 2000) απο αυτες που τωρα λεμε σκουπιδια. Δεν θα σου πω ομως οτι ειναι καλες τροφες. Αν διαβασεις λιγο παραπανω εκτος απο τα καλα και τα ασχημα της barf διατροφής δεν θα εισαι τοσο απολυτος και εγω περα απο εδω δεν θα μπω στη διαδικασία να σου ξανα απαντήσω.
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Αρα το προβλημα σου ειναι το πλυσιμο του μπωλ μετα το γευμα? Διαδικασια 1μιση λεπτου δηλαδη..
Σε οποιαδηποτε τροφη το μπωλ μετα το πλενεις..κανονες υγιεινης λεγονται και τις εφαρμοζεις παντου.Mικροβια θα μαζεψει κ η ξηρα.
Δεν σχολιασα αυτο,αλλα την εικονα που εχεις οτι ο σκυλος πασαλιβετε με τους κιμαδες και γεμιζει αιματα το σπιτι..ελεος τι αλλο θα ακουσουμε..Ακου εκει 3 ωρες(!!!)..σιγα μη το κανεις και μπανιο κιολας:ROFLMAO:
Το οτι υπαρχει ακομα και σκυλι που ζει με αποφαγια κ ψωμια μεχρι κ τα 13 δεν εχει να πει κατι..
Το οτι ο καρκινος στα σκυλια ειναι σε ποσοστα ρεκορ τα τελευταια χρονια τι εχεις να πεις?Τα σκουπιδια που φτιαχνουν απο κρεαταλευρα κ εγω δεν ξερω τι, λες να μην παιζουν το ρολο τους?
Χιλιες φορες ωμο απο ξηρα,και η λογικη δεν εμπιστευομαι εταιριες ωμων αλλα εμπιστευομαι εταιριες ξηρων ακομα να τη καταλαβω,στη μια βλεπεις κ μυριζεις το προιον και στην αλλη δε βλεπεις κ δεν μυριζεις τιποτα.
Α οχι βλεπεις ελευθερες αγελαδες στα καταπρασινα λιβαδια, που σιγουρα προερχονται απο εκει οι σκονες πρωτεινες :p
Εχω αφιερωσει πολλες ωρες στην εκμαθηση στη ωμη διατροφη,ειδικα βλεποντας κτηνιατρο διεθνους φημης πανω στο θεμα αυτο(Dr Karen Becker),και απο δικια μου εμπειρια μονο θετικα εχω να πω.
 


nikpan

Member
22 Φεβρουαρίου 2017
10
3
47
Αν δεις σε νωριτερο post εχω γραψει πως το καλύτερο ειναι barf αλλα... Τις 3 ωρες τις θες για να τη φτιαχνεις μονος σου καθε μερα και για τα 2 γευματα και εκει ειναι που θες και πιο συχνες εξετασεις, αποπαρασιτωσεις, βιταμινες, προβιωτικα και ναι θα πλυνεις και τα δοντια και το στόμα του σκυλου εκτος απο το μπολ σε κάθε γευμα. Δεν χρειάζεται να παει βολτα τους κιμαδες και τα αιματα στο σπιτι για να μεταφερει τα μικροβια, ενα απλο αγγιγμα της μουσουδας ή ενα γλυψιμο μετα το φαγητο αρκει, και τα μικ Στην barf θελεις κοντα μιση ωρα για τη μουσουδα, για να βρασεις νερο και πολυ προσεκτικα σαπουνι και μετα disinfectant. Να βγαλεις το φαγητο να ερθει σε θερμοκρασία δωματίου και αν βαλεις κατω ολη αυτη τη διαδικασια θελει σχεδον 3 ωρες τη μερα (το εχω κανει) και το κοστος ειναι πολυ μεγαλυτερο ακόμη και απο την ακριβοτερη ξηρα. Αυτό ειπα. Οι ετοιματζιδικες barf ειναι οπως και οι φθηνες κακες ξηρες η ευκολη και φθηνη λυση με περισσοτερους παντα κινδυνους. Εκτος απο την κτηνιατρο που ειδες (και καλα εκανες αφου barf ταιζεις) εχει και αλλους πολλους που ειναι ειδικοι ειτε υπέρ, ειτε κατά της barf. Εμένα ο σκυλος μου οπως σου εγραψα επαθε σοβαρη ζημια στο στομαχι απο ετοιμη barf και δεν θα ξαναεπρνα ετοιμη. (Οποιος καει στο χυλο φυσαει και το γιαούρτι). Για να μην πουμε σε μετακινηση και εκδρομη ποσο δυσκολο ειναι πρακτικά να δωσεις barf.
 
  • Like
Reactions: Orilis


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Οπως ειπα δεν εχεις την παραμικρη ιδεα για την ωμη διατροφη,και οπως φαινεται για πολλα αλλα.
Και εκτος των αλλων εισαι μικροφοβικος,
Και για να σε ακυρωνω στα επιχειρηματα σου :
1) τα 3 που λες κ ξαναλες λες κ ειναι μονο για τη μπαρφ ισχυουν για ολες τις τροφες(εξετασεις,αποπαρασιτωση,βιταμινες)Μαλιστα με την μπαρφ υπαρχουν πολυ λιγοτεροι κινδυνοι ενδοπαρασιτων.
Επισης ποιος σου ειπε ακριβως οτι θελει συχνοτερα εξετασεις με μπαρφ? ειμαι περιεργος να μαθω
2)Η θεωρια σου για το πλυσιμο δοντιων,απολυμανση με κ εγω δεν ξερω τι, ειναι για γελια φιλε μου,συγνωμη που στο λεω ετσι αλλα δεν υπαρχει καλυτερος τροπος να εκφραστω.Εχεις μαλλον θεμα με τα μικροβια σε υπερβολικο βαθμο,λες κ η ξηρα ειναι απολυμασμενη.
3)Να δεχτω οτι η ετοιμη μπαρφ δεν ειναι στο επιπεδο της σπιτικης αλλα οχι οτι ειναι ιδια σε σχεση με μια ξηρα και μαλιστα φθηνη που ειναι συντηριτικα-καρκινογονα φουλ.
Και μονο οι αποψεις σου "κοκκαλα δεν θα δινα ποτε" και " οι μπαρφ ειναι μες τις αρρωστιες" δειχνουν ποσο ελλιπες ειναι οι γνωσεις σου σε αυτο το θεμα.
Σαν επιχειρημα το οτι δεν αξιζει η μπαρφ επειδη 1 μηνα(πολυ λεω) συνολικα το χρονο πας διακοπες,ειναι αλλη μια δικιολογια.Ας τρωει ο σκυλος ολες τις υπολοιπες μερες του χρονου ωμο και μια στο τοσο ας φαει ξηρα.
Τωρα αν υπαρχει κοσμος που δεν πλενει το μπολ ποτε,πιανει το ωμο χωρις να μετα πλενεται και αφηνει το παιδι του να το πιανει δεν φταιει καμια μπαρφ,αλλα η χαζομαρα του κοσμου.
Το κλεινω εδω,πιο ευκολα λυνεται το κυπριακο παρα να πεισουν οι μπαρφαδες τους ξηραδες :p
 
  • Like
Reactions: FrenchieFan


nikpan

Member
22 Φεβρουαρίου 2017
10
3
47
Θα το κλεισω και εγω γιατι αλλιωνεις αυτα που γραφω οπως για παράδειγμα τα καρκινογωνα που σου εγραψα πως ειναι τα συντηρητικά που εχουν οι πολυ φθηνες ξηρες σε αντιθεση με τις πιο καλες (τη barf που ειδες να την αναφερω σε αυτο δεν ξερω!!!). Εισαι πολυ απολυτος και λαθος σε καποια πραγματα και σου ευχομαι να μην τα βρεις μπροστά σου.
 
  • Like
Reactions: Orilis


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
"Οι ετοιματζιδικες barf ειναι οπως και οι φθηνες κακες ξηρες η ευκολη και φθηνη λυση με περισσοτερους παντα κινδυνους"
Απο το μυαλο μου το εβγαλα...Παιρνεις και λαικ για αυτο το σχολιο:ROFLMAO:
Καλη συνεχεια ταιζοντας τα σκυλακια σας κρεαταλευρα κ υδατανθρακες.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το like είναι για όλο το ποστ #50, κι όχι όπως το απομονώνεις εσύ. Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω lostresam, αλλά ναι, συμφωνώ με εκείνο το ποστ. Κι αν κάποιος είναι ο κολλημένος, αυτός είσαι εσύ, που δεν έχεις ένα καλό λόγο να πεις ούτε καν για τη σπιτική barf. Βρε εδώ δεν έχεις να πεις για άλλη μάρκα έτοιμης πέραν από αυτής που δίνεις εσύ. Σου εύχομαι η πολλή σιγουριά σου να μη σου βγει μπούμερανγκ... Και χαμήλωσε λίγο τόνους. Όποιος διαφωνεί μαζί σου, δεν είναι απαραίτητα άσχετος. Απλά διαφωνεί μαζί σου. Αντί να χαρακτηρίζει, ίσως θα ήταν χρήσιμο να ψάξεις κι εκείνη την άποψη. Αυτό που γράφει το μέλος παραπάνω για τα μικρόβια ισχύουν, δεν είναι αποκυήματα της φαντασίας ενός μικροβιοφοβικού ή υποχόνδριου. Και κάτι ακόμα, ο σκύλος δεν θα βγάλει συχνά έξω από το μπολ του τον κιμά για να τον φάει (αν κι από τον κιμά εύκολα θα πεταχτούν κομματάκια δεξιά κι αριστερά). Το κρέας σε κομμάτι, όμως, έχει πολλές πιθανότητες να το βγάλει, κι εκεί, ναι, θέλει απολύμανση όλο το πάτωμα τριγύρω κι όχι μόνο το μπολ.

Υ.γ. Δεν πρόκειται να επεκταθώ, ούτε να απαντήσω σε κάτι άλλο, αν το συνεχίσεις.
 


nikpan

Member
22 Φεβρουαρίου 2017
10
3
47
Επίσης δεν κατάλαβες αυτο που εγραψα. Ας σου το εξηγησω παλι. Οι φθηνες ξηρες ειναι η φθηνη λυση σε σχεση με τις ακριβες και κρύβουν περισσοτερους κινδυνους, το ιδιο και οι ετοιμες barf σε σχεση με αυτη που θα ετοιμασεις εσυ. Δεν εγραψα πουθενα οτι ειναι ισες και ομοιες. Καλο ειναι οταν μαθαινεις για κατι πχ barf να διαβασεις γενικα και για τα καλα και για τα κακα. Δεν μπορεις να εισαι απολυτος.
 
  • Like
Reactions: Orilis


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Βρε εδώ δεν έχεις να πεις για άλλη μάρκα έτοιμης πέραν από αυτής που δίνεις εσύ.

Να σου θυμισω ενα παλιοτερο το ποστ μου
Κ εγω στην αρχη το εψαχνα παρα πολυ,ξεκινησα με voldog, δοκιμασα a&d nature,μετα δοκιμασα doca(μακρια απο αυτη,η συσκευασια δεν αναγραφει τιποτα,ουτε καν συστατικα!) και τελος δοκιμασα barfistas κ πιστευω ειναι η καλυτερη
Εσυ συμπερανες απο αυτο οτι δεν εχω να πω για αλλη μαρκα εχοντας δοκιμασει σχεδον ολες της αγορας?
Ξεχασα οτι απαγορευεται να πω τη γνωμη μου για ενα προιον γιατι θα κανω διαφημιση στο φορουμ,βεβαια οταν ο καθενας προτεινει μαρκα ξηρας εδω μεσα ειναι απλα ενας ευχαριστημενος πελατης,εγω ομως ο πληρωμενος απο τη μπαρφοεταιρια!
Μαλλον δεν γινομαι αποδεκτος αν δεν πω ντε κ καλα κατι για τη σπιτικη πουεχω πει βεβαια παλιοτερα αλλα οτι θελει πολυ χρονο κ γνωση χωρις ποτε να τη μειωσω θρεπτικα εφοσον γινει σωστα
Δεν θα ασχοληθω αλλο,εγω την ερευνα μου την εχω κανει,εχω διαβασει ενα σωρο αρθρα σχετικα με τη βιολογικα καταλληλη ωμη διατροφης κ εχω πειστει 1000% πως ειναι μονοδρομος αν θελουμε υγιει σκυλους κοντα μας. ( nikpan σου παραθετω αυτο το σαιτ μη νομιζεις οτι διαβαζω οτι λενε οι μπαρφοεταιριες η οτι ειμαι περιεργος κολλημενος ξερολας)
Καλη συνεχεια.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Αν δεις σε νωριτερο post εχω γραψει πως το καλύτερο ειναι barf αλλα... Τις 3 ωρες τις θες για να τη φτιαχνεις μονος σου καθε μερα και για τα 2 γευματα και εκει ειναι που θες και πιο συχνες εξετασεις, αποπαρασιτωσεις, βιταμινες, προβιωτικα και ναι θα πλυνεις και τα δοντια και το στόμα του σκυλου εκτος απο το μπολ σε κάθε γευμα. Δεν χρειάζεται να παει βολτα τους κιμαδες και τα αιματα στο σπιτι για να μεταφερει τα μικροβια, ενα απλο αγγιγμα της μουσουδας ή ενα γλυψιμο μετα το φαγητο αρκει, και τα μικ Στην barf θελεις κοντα μιση ωρα για τη μουσουδα, για να βρασεις νερο και πολυ προσεκτικα σαπουνι και μετα disinfectant. Να βγαλεις το φαγητο να ερθει σε θερμοκρασία δωματίου και αν βαλεις κατω ολη αυτη τη διαδικασια θελει σχεδον 3 ωρες τη μερα (το εχω κανει) και το κοστος ειναι πολυ μεγαλυτερο ακόμη και απο την ακριβοτερη ξηρα. Αυτό ειπα. Οι ετοιματζιδικες barf ειναι οπως και οι φθηνες κακες ξηρες η ευκολη και φθηνη λυση με περισσοτερους παντα κινδυνους. Εκτος απο την κτηνιατρο που ειδες (και καλα εκανες αφου barf ταιζεις) εχει και αλλους πολλους που ειναι ειδικοι ειτε υπέρ, ειτε κατά της barf. Εμένα ο σκυλος μου οπως σου εγραψα επαθε σοβαρη ζημια στο στομαχι απο ετοιμη barf και δεν θα ξαναεπρνα ετοιμη. (Οποιος καει στο χυλο φυσαει και το γιαούρτι). Για να μην πουμε σε μετακινηση και εκδρομη ποσο δυσκολο ειναι πρακτικά να δωσεις bar/QUO[/QUOTE
Συγνώμη αλλά για δικιά σου ενημέρωση το σάλιο του σκυλου είναι αντισηπτικό..Επίσης αν όταν τρώει τότε τον κυνηγάς γύρω γύρω να του απολυμαίνεις τη μουσούδα με αντισηπτικό (τρατζικ..) τότε το 60% της μέρας που αυτός γλύφει τα τέτοια του εκεί τι κάνεις...?
 
  • Like
Reactions: Anniegr


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αν δεις σε νωριτερο post εχω γραψει πως το καλύτερο ειναι barf αλλα... Τις 3 ωρες τις θες για να τη φτιαχνεις μονος σου καθε μερα και για τα 2 γευματα και εκει ειναι που θες και πιο συχνες εξετασεις, αποπαρασιτωσεις, βιταμινες, προβιωτικα και ναι θα πλυνεις και τα δοντια και το στόμα του σκυλου εκτος απο το μπολ σε κάθε γευμα. Δεν χρειάζεται να παει βολτα τους κιμαδες και τα αιματα στο σπιτι για να μεταφερει τα μικροβια, ενα απλο αγγιγμα της μουσουδας ή ενα γλυψιμο μετα το φαγητο αρκει, και τα μικ Στην barf θελεις κοντα μιση ωρα για τη μουσουδα, για να βρασεις νερο και πολυ προσεκτικα σαπουνι και μετα disinfectant. Να βγαλεις το φαγητο να ερθει σε θερμοκρασία δωματίου και αν βαλεις κατω ολη αυτη τη διαδικασια θελει σχεδον 3 ωρες τη μερα (το εχω κανει) και το κοστος ειναι πολυ μεγαλυτερο ακόμη και απο την ακριβοτερη ξηρα. Αυτό ειπα. Οι ετοιματζιδικες barf ειναι οπως και οι φθηνες κακες ξηρες η ευκολη και φθηνη λυση με περισσοτερους παντα κινδυνους. Εκτος απο την κτηνιατρο που ειδες (και καλα εκανες αφου barf ταιζεις) εχει και αλλους πολλους που ειναι ειδικοι ειτε υπέρ, ειτε κατά της barf. Εμένα ο σκυλος μου οπως σου εγραψα επαθε σοβαρη ζημια στο στομαχι απο ετοιμη barf και δεν θα ξαναεπρνα ετοιμη. (Οποιος καει στο χυλο φυσαει και το γιαούρτι). Για να μην πουμε σε μετακινηση και εκδρομη ποσο δυσκολο ειναι πρακτικά να δωσεις barf.
Καιρο ειχα να γελασω τοσο πολυ!!

Εχω 7 σκυλια και τα 6 απο αυτα τρωνε σπιτικη μπαρφ! Ταιζω ωμα απο το 2001. Εξετασεις κανουμε μια φορα του χρονου, αποπαρασιτοση εχουμε να κανουμε ενα χρονο τουλαχιστον. Στομα σκυλου δεν εχω πλεινει ΠΟΤΕ μετα το φαγητο και κανενας δεν εχει αρρωστησει ΠΟΤΕ!
Μου παιρνει κανα 3ωρο το μηνα για να ψωνισω,φτιαχνω μεριδες και καταψυχω- πολτοποιο και καταψηχω λαχανικα/φρουτα. Μου στοιχιζει λιγοτερα απο μια grain free ξηρα και ξερω και τι τρωνε τα σκυλια μου!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.639
7.746
Καιρο ειχα να γελασω τοσο πολυ!!

Εχω 7 σκυλια και τα 6 απο αυτα τρωνε σπιτικη μπαρφ! Ταιζω ωμα απο το 2001. Εξετασεις κανουμε μια φορα του χρονου, αποπαρασιτοση εχουμε να κανουμε ενα χρονο τουλαχιστον. Στομα σκυλου δεν εχω πλεινει ΠΟΤΕ μετα το φαγητο και κανενας δεν εχει αρρωστησει ΠΟΤΕ!
Μου παιρνει κανα 3ωρο το μηνα για να ψωνισω,φτιαχνω μεριδες και καταψυχω- πολτοποιο και καταψηχω λαχανικα/φρουτα. Μου στοιχιζει λιγοτερα απο μια grain free ξηρα και ξερω και τι τρωνε τα σκυλια μου!
Το ότι δνε έχετε πάθει τίποτα δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να πάθετε όμως.
Επιπλέον είσαι τόσο έμπειρη που σίγουρα κάνεις πολύ πιο λίγο χρόνο από κάποιον που ξεκινάει τώρα.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το ότι δνε έχετε πάθει τίποτα δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να πάθετε όμως.
Επιπλέον είσαι τόσο έμπειρη που σίγουρα κάνεις πολύ πιο λίγο χρόνο από κάποιον που ξεκινάει τώρα.
Ναι, σιγουρα θα μπορουσαμε να παθουμε κατι- αλλα οχι, επειδη δεν πλενω το στομα τον σκυλων μετα το φαγητο!
Και να επισημανω, οτι τα σκυλια μας ζουνε ολα μαζι μας μεσα στο σπιτι, κοιμουνται στα κρεβατια μας και γενικος ειναι σε αμεση επαφη μαζι μας!


Οσο για τον χρονο-= οκ, σε μενα γινονται ολα πια μηχανικα- αλλα οσο αργοσχολος και να εισαι, δεν χρειαζονται 3 ωρες την ημερα για να ετοιμασεις το γευμα του σκυλου!! Εκτος εαν καθεσαι απο πανω απο το κρεας και το κοιτας, πως ξεπαγωνει?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.744
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π