Mondioring με μικρόσωμο...παίζει??






Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
?????
σκυλια δεν ειναι και τα σπιτς?
Σκυλιά είναι και φέρομαι ανάλογα, αλλά η δική μου έχει τάση για εξάρθρωση επιγονατίδας. Δε λέω ότι θα πάθει κάτι απο τη γυμναστική, ίσα-ίσα.

Εσύ ξέρεις να κάνουν τα σπιτς μόντιο;
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω την άποψη μου ότι όλα τα σκυλιά μπορούν να κάνουν το οτιδήποτε (σε ρεαλιστικά επίπεδα). Δεν θεωρώ κάποια σπορ απευθύνονται σε κάποιες συγκεκριμένες φυλές. Οπως έγραψα δεν πάμε για πρωταθλητισμό αλλά ως μια ωραία απασχόληση με το σκυλί.
 








Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Μπίλλυ, τα τζακ ράσελ που ειναι μικρά νομίζω ότι μπορούν. Νομίζω, δεν ξέρω. Τα έχω για πιο γεροδεμένα..:rolleyes:
Ζουζούνε, η δική μου είναι μόλις 6 κιλά, ένα πούπουλο πραγματικά. Από τότε που κάνει γυμναστική, έχει δέσει κάπως, και μού είπε και ο γυμναστής μας να μην ανησυχώ τόσο γιατί και προσέχουμε και της κάνει καλό, αλλά μάνα είμαι, καταλαβαίνεις... :lol: Ο γυμναστής έχει μαλινουά και μπόρντερ, παιδιά. Τα μαλινουά είναι άκρως ερωτεύσιμα... :D

Τέλος πάντων, βρήκα ένα άρθρο για σπιτσοσπορ στην Αυστραλία και κάποιες οδηγίες απο τον βρετανικό όμιλο. Στο Youtube έχει πολλά βίντεο να πάρετε μια ιδέα.
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Μια απορία που έχω και επειδή χρησιμοποιώ το Android μου και για κάποιον λόγο τα links που βάζετε δεν τα ανοίγει ο browser μου, θα ήθελα να γνωρίζω... Αυτή την περίοδο η Δάφνη 7 μηνών παρά κάτι ψιλά, εκπαιδεύεται στην βασική υπακοή, από εκεί και πέρα πότε πρέπει να ασχοληθώ με το mondioring;
Θα πρέπει να προχωρήσω σε κάποιο είδος εκπαίδευσης εγώ ή το σκυλί;
Μήπως το σκυλί αγριεύει;
Εκτονώνεται σωστά;
Θα πρέπει να κάνει και agility;
Δυστυχώς είμαι άνευ laptop εδώ και λίγες μέρες και για πολύ λίγες ακόμη.
 








Buffalo

Well-Known Member
22 Σεπτεμβρίου 2012
73
0
Μια χαρά το Πίνσερ!

Η φυλή θα παίξει ρόλο αλλά το πιο σημαντικό είναι ο χαρακτήρας τους σκύλου.

Η αλήθεια είναι οτι ο δικός μου είναι κοινώς ΧΕΣΤΗΣ μεγάλος.γι'αυτό και στην αρχή σκεφτόμουν το μοντιο μήπως να κινητοποιηθεί λίγο να ξεψαρώσει να τονώθει η αυτοπεποίθησή του.Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο αν το πάμε αργά αργά ή θα έχουμε ακόμα χειρότερα αποτελέσματα και δεν θα βγαίνει απ'το σπίτι?!!:p
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Κανένα σκυλί δεν ξυπνάει ξαφνικά μια μέρα και αποφασίζει να ξεκινήσει μοντιο (ή το οποιοδήποτε σπορ). Πρώτα μαθαίνουμε να στεκόμαστε στα δύο μας πόδια, μετά να περπατάμε, μετά να τρέχουμε και μετά να πηδάμε εμπόδιο.

Το ωραίο με αυτά τα αθλήματα είναι αυτό. Το ότι για να ασχοληθείς πρέπει να έχεις μια ολοκληρωμένη σχέση με το σκύλο. Ο σκύλος έχει κοινωνικοποιηθεί, έχει κάνει υπακοή, έχει φτιάξει μια φιλοσοφία και ακολουθεί έναν τρόπο ζωής. Αν ολα αυτά έχουν γίνει σωστά είναι πολύ λίγες οι πιθανότητες ο σκύλος να έχει κακές συμπεριφορές (πχ. "χεστης") ή τουλάχιστον δεν είναι τόσο εμφανές σε σημείο να επιρεάζουν αρνητικά την ζωή του. Ενα σκυλί που μπορεί να κάνει μοντιο θα σου κάνει και σουτσχάουν, και ΙΡΟ, και ατζίλιτι, και φρίσμπι.

Αυτό που θέλω να σου πω είναι μη βάζεις ταμπέλα σε κάποιο συγκεκριμένο σπορ νομίζοντας ότι αυτό θα τονώσει την αυτοπεποίθηση του. Αυτό που θα τονώσει την αυτοπεποίθηση του, θα τον κάνει να έχει περισσότερα νεύρα, περισσότερη ανοχή και λιγότερο ευαίσθητο σε ερεθίσματα είναι η εκπαίδευση. Οποιο σπορ και να διαλέξεις θα υπάρξει εκπαίδευση. Απλά στο μοντιο δουλεύονται πολλά (πράγμα θετικό).
 


Buffalo

Well-Known Member
22 Σεπτεμβρίου 2012
73
0
Κανένα σκυλί δεν ξυπνάει ξαφνικά μια μέρα και αποφασίζει να ξεκινήσει μοντιο (ή το οποιοδήποτε σπορ). Πρώτα μαθαίνουμε να στεκόμαστε στα δύο μας πόδια, μετά να περπατάμε, μετά να τρέχουμε και μετά να πηδάμε εμπόδιο.

Το ωραίο με αυτά τα αθλήματα είναι αυτό. Το ότι για να ασχοληθείς πρέπει να έχεις μια ολοκληρωμένη σχέση με το σκύλο. Ο σκύλος έχει κοινωνικοποιηθεί, έχει κάνει υπακοή, έχει φτιάξει μια φιλοσοφία και ακολουθεί έναν τρόπο ζωής. Αν ολα αυτά έχουν γίνει σωστά είναι πολύ λίγες οι πιθανότητες ο σκύλος να έχει κακές συμπεριφορές (πχ. "χεστης") ή τουλάχιστον δεν είναι τόσο εμφανές σε σημείο να επιρεάζουν αρνητικά την ζωή του. Ενα σκυλί που μπορεί να κάνει μοντιο θα σου κάνει και σουτσχάουν, και ΙΡΟ, και ατζίλιτι, και φρίσμπι.

Αυτό που θέλω να σου πω είναι μη βάζεις ταμπέλα σε κάποιο συγκεκριμένο σπορ νομίζοντας ότι αυτό θα τονώσει την αυτοπεποίθηση του. Αυτό που θα τονώσει την αυτοπεποίθηση του, θα τον κάνει να έχει περισσότερα νεύρα, περισσότερη ανοχή και λιγότερο ευαίσθητο σε ερεθίσματα είναι η εκπαίδευση. Οποιο σπορ και να διαλέξεις θα υπάρξει εκπαίδευση. Απλά στο μοντιο δουλεύονται πολλά (πράγμα θετικό).
Δεν ξέρω αν φταίω εγώ η ο χαρακτήρας του(μάλλον εγώ) και δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος αν είναι τόσο χέστης όσο αδιάφορος αλλά έτσι δείχνει.Γενικά θεωρώ είναι αρκετά καλά κοινωνικοποιημένος και ξέρει βασικές εντολές.
Και όχι δεν βάζω ταμπέλα σε καμία περίπτωση δεν έχω και τις γνώσεις να το κάνω γι'αυτό και άνοιξα το θέμα και ρωτάω μια σκέψη μου είπα δεν σημαίνει πως ισχύει κιόλας εννοείται αυτό.
 






Buffalo

Well-Known Member
22 Σεπτεμβρίου 2012
73
0
Τι εννοείς χέστης; Τι δεν κάνει ή νομίζεις ότι θα ΄πρεπε να κάνει;

Προηγείται η βασική υπακοή, για να σε ακούει και στο άθλημα.
τι ακριβως περιλαμβάνει η βασική υπακοή?για να δω πόσο δρόμο έχουμε ακόμα:p
γενικά φαίνεται να φοβάται εύκολα (π.χ. τις γάτες,κάποιο χαρτί που θα κάνει θόρυβο στο δρόμο από τον αέρα,χελώνα είχε δει πλιότερα και τρόμαξε επίσης,(κάποια μεγαλύτερα σκυλιά ντάξει λογικό)τέτοιες μαμακιες δεν θυμάμαι τώρα άλλη)και γενικά δεν προσπαθεί να κάνει πράγματα όπως να πηδήξει ένα μικρό εμπόδιο ασ πούμε αλλά δεν φαίνεται να βαριέται τόσο όσο οτι δεν πιστεύει οτι μπορεί να το περάσει
Μπορεί να κάνω και λάθος δεν ξέρω λέω αλλά έτσι μου φαίνεται:p
 


Buffalo

Well-Known Member
22 Σεπτεμβρίου 2012
73
0
ας πούμε στο agility για παράδειγμα πιστεύω ότι στο τουνελ το φλατ όχι το ανοιχτό δεν θα έμπαινε για κανένα λόγο:p:D
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη