Nομοθεσία για άδεια της πόλης.


micki27

New Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
2
0
Καλησπερα σας.Εχω βρει στο διαδικτυο σε αγγελια ενα πολυ ομορφο σκυλακι τσιουαουα.
Ειχα μιλησει με αυτον που το ειχε και ειναι απο τη Νορβηγια. Αυτος εδινε το σκυλακι κι εγω το μονο που ειχα να κανω ηταν να πληρωσω για τη μεταφορα σκυλου. Το κουταβι ειχαμε κανονισει να μου το παραδωσουνε στην Πατρα γιατι μενω Πατρα, οποτε πληρωσα 200 ευρω. Η εταιρια μεταφορας ειναι η Ο'brien animal transportation. Ειχα ψαξει στο διαδικτυο αν οντως υπαρχει αυτη η εταιρια και υπαρχει.
Αφου ειχα στειλει τα χρηματα μου ειχανε πει απο την εταιρια πως μετα απο καποιες εξετασεις το κλουβι δεν ηταν καταλληλο για τη μεταφορα του σκυλου και οτι επρεπε να πληρωσω ακομη 920 ευρω για το κλουβι για να το δανειστω και πως τα 910 θα μου τα επιστρεφανε οταν θα μου παρεδιδαν το σκυλι στο σπιτι.
Εγω φυσικα αρνηθηκα,ειναι πολλα τα χρηματα για να τα χασω και δεν το θεωρησα καν λογικο,αφου ειναι ευθυνη της εταιριας η ασφαλεια του κουταβιου στη πτηση και αφου απο τα 920 θα θελανε μονο τα 10 στην ουσια αφου θα μου επιστρεφανε τα 910 γιατι μου ζητησανε τοσα,και ζητησα να μου επιστρεψουνε τα χρηματα μου και μου ειχανε πει πως για να μου τα επιστρεψουν θελανε 50 ευρω ετσι ωστε να μου στειλουνε κατι εγγραφα με φαξ να τα υπογραψω και μετα να μου στειλουνε τα 200.Εγω δεν ειχα στειλει ουτε τα 50 και ειχα μιλησει με τον ιδιοκτητη του κουταβιου και μου ειπε πως το ειχε στειλει στην Αθηνα σε ενα σπιτι.
Τον ειχα ρωτησει αν ειχε κι αλλο κουταβι.Μου ειχε στειλει φωτογραφιες του αλλου κουταβιου, μου αρεσε και το ηθελα και ειχαμε κανονισει να δωσει αυτος 820 για το κλουβι κι εγω τα υπολοιπα 100 και με την παραδοση του κουταβιου να μου επιστρεφανε εμενα τα 90 κι αυτου τα 820. Τα εστειλα κι απο εκεινη την ωρα η εταιρια δεν επικοινωνησε ξανα μαζι μου. Εγω κρατουσα επαφες με τον ιδιοκτητη και μου ειχε πει πως το σκυλι ειχε φτασει Ελλαδα αλλα η ελληνικη αστυνομια δεν τους αφηνε να το φερουνε Πατρα αφου δεν ειχε αδεια της πολης. Παιδια, υπαρχει αυτο το πραγμα? Να θελει το σκυλι αδεια για να ρθει Πατρα?
Το προηγουμενο σκυλι γιατι πηγε χωρις προβλημα Αθηνα?Και τωρα μου ζητανε απο την εταιρια 290 για να βγαλουμε την αδεια. Δεν προκειτε φυσικα να τους δωσω αλλα χρηματα τους το ειχα πει απο την αρχη. Πιστευω με κοροΐδευουνε και τωρα δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω. Τι να κανω για να παρω τα χρηματα μου πισω βασικα? Πού να απευθυνθω? Στην Αστυνομια? Ποιος μπορει να με βοηθησει?? Ευχαριστω πολυ!!
 
Last edited by a moderator:


giannnis

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2011
242
0
Σου πουλα (και καλα) το κουταβι 200 ευρο και θα εβαζε απο την τσεπη του 820 για την μεταφορα;Αυτο δεν σε προβληματισε;Τι να πω;Να στω πω ακομα πιο απλα;Θα δινε 620 ευρω για να σου δωσει το κουταβι.Πως σου ακουγεται αυτο;
Ο τυπος σου ελεγε ΣΕ ΚΛΕΒΩ!!

Τι να σου πω τωρα ρε φιλε;Ενταξει να μην ξερεις απο που αγοραζουμε σκυλια.Αλλα λιγη λογικη δεν εχεις;
Πραγματικα λυπαμε...Δεν θα βγαλεις ακρη δυστυχως.
Καπνιζεις?Μια λυση ειναι -αν καπνιζεις- να το κοψεις για εναν-δυο μηνες μπας και βγαλεις τα χαμενα.Ασε που μπορει και να το κοψεις οριστικα.


Οταν σε κοροιδευουν μια φορα φταινε αυτοι...οταν το κανουν και δευτερη φταις μονο εσυ.
 
Last edited:




giannnis

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2011
242
0
Οι "δρομοι" και "παραδρομοι" μας μαραναν...Τι ρωτας τωρα κι εσυ;

"Πηρα τον κακο τον "δρομο" και την ευκολη ζωη...πηγα κοντρα με τον νομο ξαφνικα ενα πρωι.
Στο κελι 33 μέι΄χαν στον κορυδαλο..Ειχα ματια 13 μα παιδι χωρις μυαλο...Μα παιδι χωρις μυαλο..."

Τα λεει ολα ο Μαργαριτης...
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ειναι συμμορια τα ιδια επαθε και ενας πιτσιρικας με αγγλικο μπουλντογκ εδω στην Δραμα ολοιδια ιστορια το σκυλι τζαμπα και η πουστια με την μεταφορα,ξυπνατε ωρε τζαμπα απο την Νορβηγια θα σου εστελνε στο Ελλαντα σκυλι ο Νορβηγος?και με χρηματα θα το σκεφτοτανε,ειχες η Ρουμανο η αφρικανο στο τηλ. αυτοι κανουν κατι τετοια.
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Συνηθως κατι τετοια τα κανουν μεσω νετ απο αφρικη.Eιναι γνωστα ως internet scams ή internet fraudsΕιναι πολλα περιστατικα κυριως μεσω εμαιλ απο καποιον γνωστο που σου ζητα καποια λεφτα για μια διαδικασια που εχει κολλησει και καλα θα τα επιστρεψει.Οσο για την αδεια πολης δεν υπαρχει τετοιο πραγμα.Το πιο πιθανο ειναι και η εταιρια να ειναι καποια off shore ωστε αν γινουν καταγγελιες απλα να κλεισει και να μην κατηγορηθει κανενας.Η ακομα μπορει και να μην υπαρχει και να ειναι μονο ενα site στο νετ.Οσο για τα λεφτα σου κλαψε.
Μην πας στην αστυνομια τζαμπα.Τιποτα δεν θα κανουν
 
Last edited:


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Άλλη μια απάτη από το Καμερούν, έπρεπε να το ψάξεις περισσότερο το θέμα, δυστυχώς έχασες όλα σου τα λεφτά και δεν θα τα πάρεις ποτέ πίσω, ότι κι αν σου υπόσχονται...
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Το εψαξα λιγο το θεμα και απο οτι καταλαβα επεσες σε αυτο
http://www.animaltransportation.com/scam-alert/
διαβασε το.Δυστυχως υπαρχουν πολλα τετοια σκαμ στο νετ και πολλοι την πατανε.
Κριμα.Αν θελεις σκυλακι δωρεαν υιοθετησε ενα αδεσποτο.Στο φορουμ υπαρχουν διαφορες αγγελιες.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Ξέχνα τα φράγκα, σε πιάσανε κότσο. Κάτσε διάβασε το φόρουμ υπεύθυνα να δεις με ποιούς τρόπους αποκτάμε σκύλο. Και πέρα απ' όσα θα δεις γραμμένα κι ένα ακόμα από 'μενα όσο πιο καθαρά γίνεται: Δεν αγοράζουμε σκύλο απ' το ίντερνετ ούτε απ' το τηλέφωνο, πάμε να τον δούμε, αν δεν πρόκειται για ημίαιμο αλλά για εκτροφικό σκύλο πάμε γνωρίζουμε και τον εκτροφέα, τους γονείς και προχωράμε σε μια υπεύθυνη αγορά για ένα φιλαράκι που θα μοιραστούμε μαζί του στιγμές και στιγμές.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Ειναι μια γνωστη απατη που γινεται σε σχεση με οτι πουλιεται και αγοραζεται μεσω αγγελιων απο χωρες που απεχουν μεταξυ τους. Το κολπο γινεται με την μεταφορα. Καποιοι ειχαν στησει και πλαστο pay pal για να νιωθει καποιος πληρως ασφαλης οτι δεν θα χασει τα χρηματα του. Φιλος μου πουλαγε τροχοσπιτο και το κολπο ηταν να πληρωσει την μεταφορικη 850 ευρω και μετα...... θα επαιρνε 14000. Αυτο το κανουν αυτα τα κυκλωματα οπου υπαρχουν αγγελιες. Τα λεφτα τα ξεχνας και σκεφτεσαι την αγορα σκυλου με το σωστο τροπο.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Αυτα τα εχω δει να γινονται με αγγελιες για παπαγαλους. Παπαγαλοι αξιας 1500-1800+ ευρω να πωλουνται και καλα μονο 200-300 ευρω. Οσοι το επιχειρησαν εψαχναν να βρουν γιατι δεν τους ξαναπαντησαν στο τηλεφωνο. Πως εκανες την πληρωμη? Ονλάιν? Πηγαινε στο αστυνομικο τμημα μηπως βρεις ακρη με τη διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος και κανε αναφορα στο σαιτ που βρηκες την αγγελια να τον διαγραψουν.
 






micki27

New Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
2
0
Την αγγελια την εχουνε διαγραψει απο το site.Ειχα πεσει στην παγιδα γιατι ειχα ψαξει για αυτη την εταιρια πριν προχωρησω με τη μεταφορα χρηματων και ειναι οντως αληθινη και υπαρχει.Τωρα αυτη χρησιμοποιησανε το ονομα απλως.Οσο για τον ιδιοκτητη του σκυλου μου ειχε φανει πολυ καλος και υποτιθεται αυτος θα επερνε πισω τα 820 ευρω οταν θα μου παρεδιδαν το κουταβι κι εγω θα τους εδινα πισω το κλουβι.Οποτε αυτος δεν θα εχανε τα χρηματα του.Τελοσπαντων τα χρηματα μου τα εχω χασει οπως λετε.Εγω απλα θα ηθελα να τιμωρησουν αυτους.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Δεν μπορουν να τους τιμωρησουν γιατι δεν μπορουν να τους βρουν. Μπορει να ειναι Ρωσια-Ινδια ή σε καποιο πιο απροσιτο μερος αυτοι που χρησιμοποιουν τις εφαρμογες. Οταν στριμωχτουν κλεινουν τις εφαρμογες και ξαναρχιζουν με εντελως νεα υποσταση μεχρι να ξαναγινει σουσουρο απο πολυ κοσμο. Στοχευουν στο οτι οσο χρονο κινουνται, θα προλαβουν να αρπαξουν πολλα ή λιγα...