new member-yorkie!


IRENA

New Member
30 Αυγούστου 2007
3
0
Καλημέρα είμαι νέο μέλος.
Από μικρή είχα σκυλάκια και πρόσφατα αγόρασα στις κόρες μου ένα yorkshire θηλυκό.Είναι 3 μηνών και είμαστε σε φάση νταντέματος...
Έχει κανείς yorkie να μου πει tips?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Kαλώς ήρθες ...
Τί tips χρειάζεσαι? Διάβασε τα ήδη υπάρχοντα θέματα και αν δεν καλυφθείς, άνοιξε ένα νέο στην ''εκπαίδευση'' ή όπου αλλού... :D
 




Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Καλώς όρισες...

Καλώς όρισες στην συντροφιά μας "IRENA" :)

Να χαίρεσαι το μικρούλι σου... :lol:


Επειδή κάθε σκυλάκι έχει την δική του προσωπικότητα, θα ήταν νομίζω καλύτερα, να μας πεις περισσότερες λεπτομέρειες..., για το κουταβάκι σου και πιστεύω ότι έτσι θα μπορέσουμε, άλλος λιγότερο και άλλος περισσότερο, να σε βοηθήσουμε σωστά... :wink:
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
καλώς όρισες
Τιπς θα βρεις στην ενότητα "εκπαίδευση και συμπεριφορά" καθώς επίσης ότι απορία έχεις, μπορείς να ρωτήσεις, ώστε οι επόμενοι να βρουν έτοιμες τις όποιες πληροφορίες μπορέσουμε να σου δώσουμε...
 








IRENA

New Member
30 Αυγούστου 2007
3
0
καλημέρα και πάλι!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!
Η μικρή Λολίτα μας είναι καλά τελειώνει τα εμβόλιά της και κάθε μέρα ζωηρεύει!!
Δυσκολεύομαι μόνο με την ξηρά τροφή.Σκέτη δεν τη θέλει και αναγκάζομαι να την αναμιγνύω με κονσέρβες για κουτάβια.
Από την πείρα σας δημιουργεί κάποιο πρόβλημα αυτό?
Ο κτηνίατρος λέει να επιμείνω αλλά η μικρούλα αρνείται πεισματικά και τρώει 6-7 κροκετούλες σε 2 μέρες, ενώ αλλιώς τρώει πολύ και με όρεξη.
Εχω δοκιμάσει όλες τις ξηρές καλές τροφές (NUTRO,HILLS,EUKANUBA).
Επίσης ως τώρα γαβγίζει ελάχιστα κάποιες φορές που παίζει.Λέτε η καλή αυτή συμπεριφορά να διατηρηθεί ή θα μας τρελάνει αργότερα?
Μένουμε σε διαμέρισμα βλέπετε και το πρωί μένει μόνη της ένα 6άωρο.
Αυτά για τώρα...
See you...
 


Cristina

Active Member
9 Ιουνίου 2006
34
0
IRENA καλημέρα.

Είμαι και εγώ κάτοχος ενός πανέμορφου (στα μάτια μου) αρσενικού Yorkshire.
Είναι κάτι λιγότερο απο 1,5 έτους και των έχω από 40 ημερών.
Όλα ξεκίνησαν όμορφα.... :lol:
Μετά μεταμορφώθηκε σε μικρός κανίβαλλος.
Το κρεβάτι του ανήκει, ο καναπές είναι καθαρά δικός του χώρος, όπως και κάθε πολυθρόνα του σπιτιού. Το τζάκι επίσης είναι ένας συναρπαστικός χώρος για να τεντώνει τα νευρα μου.
Τα πάντα αλλάζουν όμως το βράδυ που έρχεται στο κρεβάτι για να κοιμηθούμε. Κάνει τα πάντα για να τρυπώσει στην αγκαλία μου.... Και έτσι του τα συγχωρώ όλα.
Άυτο που κατά τη γνώμη μου θα ήταν καλό να προσέχεις είναι να μη την κουράζεις πολύ, ειδικότερα όσο είναι ακόμα μικρή. Η κούραση εμας μας στοιχησε ένα πνευμονικό οίδημα και περίπου 20 χρόνια απο τη ζωή μου....
Καλή υπομονή :lol:
 


IRENA

New Member
30 Αυγούστου 2007
3
0
reply to christina

Καλημέρα,
Από ποια ηλικία ζωήρεψε πολύ?Γαβγίζει ώστε να ενοχλεί γείτονες?
Εγώ δεν τηναφήνω να ανεβαίνει στα κρεβάτια μας.Κι εσύ έτσι ξεκίνησες και μετά παραβίασε τους κανόνες ή τον κακόμαθες από την αρχή?
Είχα παλιότερα αρσενικό Pomeranian και είχα τραβήξει τα πάνδεινα...
Δεν ήξερα πως να τον χειριστώ γιατί ήμουν μικρή και με πήρα από κάτω...
Σ΄αυτή τη μικρούλα προσπαθώ να είμαι πιο αυστηρή και να μην την κακομαθαίνω.
Πες μου κια άλλα από την καθημερινότητά σας, δουλεύεις, τον αφήνεις μόνο του?
 


Cristina

Active Member
9 Ιουνίου 2006
34
0
O Απάκος μένει μόνος του απο τις 7:30 μέχρι περίπου τις 17:00. Του έχω ανοιχτή την πόρτα της αυλής και όλη τη μέρα μπαινοβγαίνει.
Απο γαυγισμα άλλο τίποτα.... Άρχισε περίπου 6 μηνών. Ευτυχως έχω καλούς γείτονες που σχεδόν όλοι έχουν σκύλους άρα βράζουμε όλοι στο ίδιο καζάνι.
Τώρα για το κρεβάτι... μάλλον εγώ τον έμαθα έτσι :oops:
Αν κάνει το λάθος ο φίλος μου να κοιμηθεί μαζί μου, το σίγουρο είναι ότι θα καταλήξει στον καναπέ με δαγκωμένες πατούσες!

Α! Οσο για το φαγητό... Απο την πρώτη μέρα έτρωγε ξηρά τροφή. Ευτυχώς τη συνήθησε ευκολα. Φυσικά που και πού τρώει και απο εμένα (κοτοπουλάκι κτλ)

Ό,τι άλλο θές ρώτα, αν μπορώ να σε βοηθήσω