Oι χοντροί κερδίζουν


Ouritsos

Member
5 Μαρτίου 2012
21
0
Lamia-Patra
'Οντως θα συμφωνισω οτι ο σκυλος φαινεται γεματουλης,μάλλον γεματούλα...κούκλα είναι, αλλα βρε παιδι μου οχι και για νικητης στην επιδηξη...δηλαδη ο ανταγωνισμος πως ήταν???δηλαδη γιατι ρε παιδια να κερδιζει και να θεωρειται δειγμα της φιλης ενας σκυλος τοσο γεματος??γιατι να παιζει ρολο το τριχωμα τα δοντια (οχι μορφολογικα αλλα θεμα καταστασης και οχι το βαρος του στυλου?) αν και παιζει ο σκυλος να ειναι γενικα μυωδης και οχι παχουλος αν δεις τα πισω κυριως αλλα και τα μπροστινα του πόδια,βλεπεις μαλλον οι αμερικανοι οπως παντα, να θελουν να χαλασουν μια τοσο ομορφη ρατσα και να την κανουν πιο τουμπανη! Η γενικα παιζει ο σκυλος να τρεφεται με american junk food και να ειναι αποτελεσμα της "ευζωηας" τους αρα να αποτελει πρωτυπο...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Κανονικά οι κριτές πρέπει να κρίνουν αυτό που βλέπουν τη συγκεκριμένη ημέρα που διαγωνίζεται ο σκύλος. Οπότε αν ο κριτής θεωρήσει ότι ο σκύλος τη συγκεκριμένη μέρα είναι υπερβαρος ή με κακό τρίχωμα ή οτιδήποτε άλλο, άσχετα αν είναι μορφολογικά σωστός δεν θα του δώσει τη πρωτιά..
Καλό θα ήταν να βλέπαμε και τα υπόλοιπα Λαμπ για να βγάζαμε ασφαλές συμπέρασμσ...Μπορεί τα υπόλοιπα να ήταν χειρότερα...
Γενικά τα Αμερικάνικα πρώτυπα είναι τελείως διαφορετικά από τα Ευρωπαικά σχεδόν σε όλες τις φυλές...
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Αυτο το ''οσο πιο γεματος,τοσο πιο καλα'' καπως μου καθεται...και στην τελικη καπως ετσι νομιζω πως αρχιζει να μεγαλωνει η διαφορα αναμεσα σε εκθεσιακα και εργασιακα,σε αρκετες φυλες.Οπως ειναι δυσκολο να παρει τρελλες διακρισεις ενα σκυλος αρκετα πιο ''ελαφρυς'',το ιδιο δυσκολο ειναι να διαπρεψει ενας εκθεσιακος τετοιου τυπου σκυλος σε εργασια.Ειναι μεν βασικο να εχει σωστη μορφολογια ο σκυλος,αλλα πιστευω οτι καθε ειδους υπερβολη,ειτε σε χαρακτηριστικα,ειτε σε κιλα,μαλλον σε κακο οδηγει μακροπροθεσμα.
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Αυτο το ''οσο πιο γεματος,τοσο πιο καλα'' καπως μου καθεται...και στην τελικη καπως ετσι νομιζω πως αρχιζει να μεγαλωνει η διαφορα αναμεσα σε εκθεσιακα και εργασιακα,σε αρκετες φυλες.Οπως ειναι δυσκολο να παρει τρελλες διακρισεις ενα σκυλος αρκετα πιο ''ελαφρυς'',το ιδιο δυσκολο ειναι να διαπρεψει ενας εκθεσιακος τετοιου τυπου σκυλος σε εργασια.Ειναι μεν βασικο να εχει σωστη μορφολογια ο σκυλος,αλλα πιστευω οτι καθε ειδους υπερβολη,ειτε σε χαρακτηριστικα,ειτε σε κιλα,μαλλον σε κακο οδηγει μακροπροθεσμα.

Για αυτό και στις εκθέσεις μορφολογίας υπάρχει ξεχωριστή κατηγορία Εργασίας...
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Για ολες τις φυλες? Γενικα αδυνατω να καταλαβω γιατι πρεπει να υπαρχει τετοιο χασμα αναμεσα στην ιδια φυλη..
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Για τις φυλές που έχουν εργασία...
Γενικά τα εργασιακά σκυλιά είναι πιο "στεγνά" , επίσης, η εκτροφή τους βασίζεται κυρίως στις εργασιακές τους ικανότητες/εργασιακός χαρακτήρας και όχι τόσο στη μορφολογία. Για αυτό βλέπεις διαφορές.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
παντως στις υπολοιπες φυλες δεν διακρινω υπερβαρα σκυθλια καθε αλλο... ισως λοιπον να ηταν και θεμα ανταγωνισμου....
το βιζλα μου αρεσε ...
το ποιντερ
το βαιμαρανερ..
χμ.... πολλα σκυλια μαρεσουν τελικα... εχω θεμα...
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Ναι,οκ,σιγουρα ενοουμε τα σκυλια που εχουν εργασια.Αλλα ακομα και αναμεσα στις 2 κατηγοριες,νομιζω οτι καπου το πραμα τραβιεται στα ακρα..
Βρηκα αυτο το βιντεακι.Αυτο που δειχνει ως ''εργασιακο'' λαμπ,αν το εβλεπα στο δρομο ισως να μην καταλαβαινα καν οτι ειναι λαμπ.Εχω δει ομως και εκθεσιακο,τοσο χοντρο και τοσο κοντοποδαρο,που πραγματικα ηταν να το κλαινε οι ρεγγες..

[video=youtube;TzteGTu1kWk]http://www.youtube.com/watch?v=TzteGTu1kWk&feature=related[/video]
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Golden boy,

Αν το έβλεπες στο δρόμο η πιθανότητα να είναι από πετ σοπ ή byb θα ήταν τεράστια.

Τα πραγματικά εργασιακά σκυλιά έχουν γονείς που έχουν τίτλους εργασίας. Τέτοια εκτροφεία υπάρχουν στην Αμερική και τη Μεγάλη Βρετανία, Γερμανία και σπάνια σε κάποια άλλη χώρα της Ευρώπης.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
κ.Γιώργο η άποψη σας όσον αφορά την μορφολογία του σκύλου ποια είναι?

Θέλω να πω ότι οκ, ξέρουμε ότι το βάρος καταστρέφει!Αλλά μπορεί να είναι και μια περίοδος της ζωής μας!
Η μορφολογία όμως είναι ποιο σταθερός παράγοντας σε σχέση με το βάρος!Οκ αλληλοσυνδέονται αλλά...
το κεφάλι δεν μου αρέσει, τα πόδια τα θεωρώ υπερβολικά κοντά για σκύλο που θα έπρεπε να μπορούσε την επόμενη μέρα απο το show να πάει να κυνηγήσει, και η κίνηση του ήταν λίγο περίεργη προφανώς λόγω του βάρους και των κοντών ποδιών.

το πρόβλημα των χοντρών λάμπραντορ που δείχνονται στις εκθέσεις μορφολογίας έχει ήδη πολύ σωστά εντοπισθεί απο το FCI και γι αυτό έγιναν αλλαγές στο standard που ζητάει πιο αθλητικά σκυλιά,
το υπερβολικό πάχος το χρησιμοποιούν πολλοί για να κρύψουν προβλήματα ανατομίας.



Η νέα εικόνα που χρησιμοποιεί το FCI στο Standard
 




George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
το σκίτσο δεν απεικονίζει το τέλειο λαμπραντορ, απλώς δίνει μια γενική εικόνα
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ενα σκυλί που προσωπικά εμένα μου αρέσει πολύ:



Αμερικάνικα too much






Μου αρέσουν όμως και τα εγασιακά...




Κι ένας όμορφος τσάμπιον κάποτε.. που σήμερα δεν θα κατάφερνε πολλά πολλά

 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Ο παλιός είναι πανεμορφος, πραγματικά πολυ πολυ καλύτερος από τις άλλες φωτό. Κρίμα που τα χαλάνε (όπως τους ΓΠ).

Στάλθηκε από το HTC Vision μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 


thachriser

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2011
134
0
Ο παλιος μακραν ο καλυτερος...υψος δεσιμο...Γενικα τελευταια (καπου ειχα βρει animation) τα λαμπ εχουν κοντυνει πολυ σε σχεση με 1960-1970...θα το βρω που θα παει το animation παλι

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Ο παλιος μακραν ο καλυτερος...υψος δεσιμο...Γενικα τελευταια (καπου ειχα βρει animation) τα λαμπ εχουν κοντυνει πολυ σε σχεση με 1960-1970...θα το βρω που θα παει το animation παλι

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Αν το βρεις, θα ειναι super. :)
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Χθες στο bazaar του stray έτυχε να δω δύο λαμπ οδηγούς τυφλών. Και τα δύο, μου φάνηκαν αρκετά πιο χοντρά απ'ότι θα έπρεπε. Ή ας πούμε ότι δεν ήταν πολύ αθλητικά.
Έκανα μια απλή σκέψη ότι ίσως είναι επίτηδες πιο βαριά για να είναι πιο κατάλληλα για τη δουλειά που κάνουν. Να κινούνται πιο αργά, να μην κάνουν νευρικές κινήσεις, κτλ...