O γερμανος μου φοβαται


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Απο την γενηση και απο επισκεψεις σε κτηνιατρο
σημερα εμαθα οτι ο πατερας ηταν μισος ελληνας αρα ειναι 3/4 γερμανικος , και δεν πιστευω οτι ειναι κακη μιξη
Ο σκυλος αυτος λεγεται Ημίαιμος . Το οτι ο συγκεκριμενος μοιαζει με γερμανικο ποιμενικο θα μπορουσαμε να το χαρακτηρισουμε ως ημιαιμο γερμανικο ποιμενικο που σημαινει οτι ΔΕΝ πληροι απαραιτητως πολλα απο τα κυρια χαρακτηριστικα της φυλης. Οι λοιπες πληροφοριες για 1/2 , 3/4 και 5/8 καθαροαιμιας ειναι κοινως μπουρδες.

Τα χαρτια οταν ρωταμε αν ενας σκυλος εχει "χαρτια", αναφερονται στο πεντιγκρι (γεννεαλογικο δεντρο) και μονο με αυτο πιστοποιει κανεις την καθαροαιμια. Τα αλλα χαρτια δεν αποδεικνυουν απολυτως τιποτε.

εντιτ: οι κτηνιατροι δεν ειναι ειδικοι για να αναγνωριζουν καθαροαιμα και μη σκυλια, αυτο ειναι δουλεια του ΚΟΕ (Κυνολογικος Ομλιλος Ελλαδος) και μονο.
 
Last edited:


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
σημερα εμαθα οτι ο πατερας ηταν μισος ελληνας αρα ειναι 3/4 γερμανικος , και δεν πιστευω οτι ειναι κακη μιξη
Δεν είπε κανένας ότι είναι κακή. Εμένα είναι οι 2 αγαπημένες μου ράτσες. Ελ. ποιμενικό ήθελα πάντα αλλά ποτέ δεν απέκτησα και ούτε θα αποκτήσω γιατί δεν μπορώ να του προσφέρω την ζωή που χρειάζονται αυτά τα υπέροχα σκυλιά.
 


5 Σεπτεμβρίου 2013
14
0
Δεν είπε κανένας ότι είναι κακή. Εμένα είναι οι 2 αγαπημένες μου ράτσες. Ελ. ποιμενικό ήθελα πάντα αλλά ποτέ δεν απέκτησα και ούτε θα αποκτήσω γιατί δεν μπορώ να του προσφέρω την ζωή που χρειάζονται αυτά τα υπέροχα σκυλιά.
Εγω προς το παρον του δειχνω κατανοηση και ελπιζω να παρει τα πανω του και να ειναι ευτυχισμενος
.τον αγαπω οπως και να εχει
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
σημερα εμαθα οτι ο πατερας ηταν μισος ελληνας αρα ειναι 3/4 γερμανικος , και δεν πιστευω οτι ειναι κακη μιξη
Δεν είπε κανένας ότι είναι κακή.
Βασικά...είναι κάκιστη και απαράδεκτη. Οχι απλώς κακή :rolleyes:
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Βασικά...είναι κάκιστη και απαράδεκτη. Οχι απλώς κακή :rolleyes:
Από την άποψη ότι δεν πρέπει να τα ζευγαρώνουμε ανεξέλεγκτα και να προκύπτουν κουτάβια που πολλά από αυτά καταλήγουν αδέσποτα, συμφωνώ 1000%
Εγώ ενοουσα ότι η συγκεκριμένη μίξη και τα συγκεκριμένα κουτάβια δεν είναι προβληματικά(από την στιγμή που ήδη υπάρχουν και αυτό δεν αλλάζει). Αλωστε προέρχονται από 2 φανταστικές (για μένα) ράτσες.
Και τα ημιαιμα έχουν ψυχή

 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Από την άποψη ότι δεν πρέπει να τα ζευγαρώνουμε ανεξέλεγκτα και να προκύπτουν κουτάβια που πολλά από αυτά καταλήγουν αδέσποτα, συμφωνώ 1000%
Εγώ ενοουσα ότι η συγκεκριμένη μίξη και τα συγκεκριμένα κουτάβια δεν είναι προβληματικά(από την στιγμή που ήδη υπάρχουν και αυτό δεν αλλάζει). Αλωστε προέρχονται από 2 φανταστικές (για μένα) ράτσες.
Και τα ημιαιμα έχουν ψυχή

Μιλαμε για ζευγάρωμα 2 διαφορετικών φυλων, με διαφορετικό χαρακτήρα-ταπεραμέντο κλπ. Το αποτελεσμα μπορεί να ειναι από ανεκτο ως και εκρηκτικό και γι'αυτο απαράδεκτο που εγινε το ζευγάρωμα. Τουλάχιστον απαραδεκτο...
Από εκει και περα δεν αντιλέγει κανεις στο αν "και τα ημιαιμα εχουν ψυχη", αλλά ΓΙΑΤΙ να προστεθει και μια ακόμα γέννα ημιαιμων?
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μιλαμε για ζευγάρωμα 2 διαφορετικών φυλων, με διαφορετικό χαρακτήρα-ταπεραμέντο κλπ. Το αποτελεσμα μπορεί να ειναι από ανεκτο ως και εκρηκτικό και γι'αυτο απαράδεκτο που εγινε το ζευγάρωμα. Τουλάχιστον απαραδεκτο...
Από εκει και περα δεν αντιλέγει κανεις στο αν "και τα ημιαιμα εχουν ψυχη", αλλά ΓΙΑΤΙ να προστεθει και μια ακόμα γέννα ημιαιμων?
Μα φυσικά και είναι απαράδεκτο. Το έγραψα και πιο πάνω. Μιλάω πάντα για την συγκεκριμένη περίπτωση και με το δεδομένο ότι τα σκυλιά αυτά ήδη υπάρχουν και τα συμπεράσματα που έβγαλα από τα προηγούμενα μηνύματα, ο συγκεκριμενος σκύλος φαίνεται καλός χαρακτήρας και τα όποια προβλήματα προέκυψαν από τον κακό προηγούμενο ιδιοκτήτη και όχι από προβληματικά κουτάβια.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μα φυσικά και είναι απαράδεκτο. Το έγραψα και πιο πάνω. Μιλάω πάντα για την συγκεκριμένη περίπτωση και με το δεδομένο ότι τα σκυλιά αυτά ήδη υπάρχουν και τα συμπεράσματα που έβγαλα από τα προηγούμενα μηνύματα, ο συγκεκριμενος σκύλος φαίνεται καλός χαρακτήρας και τα όποια προβλήματα προέκυψαν από τον κακό προηγούμενο ιδιοκτήτη και όχι από προβληματικά κουτάβια.
Συνηθως το "φαινεσθαι" από το είναι απέχει ετη φωτος. Οποτε εν προκειμένω κρινουμε βάσει το λεγομένων του μελους που περιεγραψε την ανησυχία του. Αλλά ποτε δεν μπορεις να ξέρεις, ακριβως την πηγή του ζητήματος και σαφώς μπορει να ειναι και θεμα γονιδιακο ο χαρακτηρας που εκδηλώνει. Αν το σκυλι ηταν τέρμα τα γκαζια και μες την τσιτα, ό,τι και να εκανε ο χειριστής, ισως το εριχνε λιγο, αλλά τα γονιδια θα εκαναν παρτυ.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Συνηθως το "φαινεσθαι" από το είναι απέχει ετη φωτος. Οποτε εν προκειμένω κρινουμε βάσει το λεγομένων του μελους που περιεγραψε την ανησυχία του. Αλλά ποτε δεν μπορεις να ξέρεις, ακριβως την πηγή του ζητήματος και σαφώς μπορει να ειναι και θεμα γονιδιακο ο χαρακτηρας που εκδηλώνει. Αν το σκυλι ηταν τέρμα τα γκαζια και μες την τσιτα, ό,τι και να εκανε ο χειριστής, ισως το εριχνε λιγο, αλλά τα γονιδια θα εκαναν παρτυ.
Ίσως και να είναι έτσι. Δεν γνωρίζω ούτε ιδιοκτήτη ούτε τον σκύλο. Πάντως αν διαβάσεις ξανά με μεγαλύτερη προσοχή το θέμα, θα δεις ότι δεν κρίνω μόνο από τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη άλλα και από τα συμπεράσματα των περισσότερων μελών που απάντησαν και έχουν μεγαλύτερη εμπειρία από έμενα. Στο τι ισχύει γενικά έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν λέμε κάτι διαφορετικό. Απλά σε αυτό το θέμα δεν μιλάμε γενικά και αόριστα αλλά για την συγκεκριμένη περίπτωση.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Στην συγκεκριμένη λοιπόν περίπτωση, μιλάμε για έναν γλυκύτατο ημίαιμο σκυλάκο, που προέκυψε από μια περιττή και απαράδεκτη γέννα, άλλων ημίαιμων σκύλων. Δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση, νομίζω :)
 


wgsd

Banned
Banned
31 Μαϊου 2010
89
0
Καλησπερα! προσφατα υιοθετησα εναν γερμανικο ποιμενικο 3 χρονων που ζουσε μεχρι τοτε δεμενος και οι ιδιοκτητες του δεν του εδιναν σημασια.. Ο λογος που τον πηρα ηταν αρχικα επειδη αγαπω τα σκυλια αλλα και για ασφαλεια..Τον εχω εδω και 2 μηνες και πραγματικα με προβληματιζει η συμπεριφορα του,δεν τρωει το φαι του,φοβαται τους ανθρωπους δεν δειχνει ιχνος επιθετικοτητας,σε γενικες γραμμες δεν ειναι ο φυλακας που περιμενα ,αλλα εχω δεθει πολυ μαζι του...Μπορει να αντιστραφει αυτο?

Υ.Γ
1.Δεν τον εχω παει ακομα σε εκπαιδευτη
2.Τα αυτια του δεν τα εχω δει ποτε σηκωμενα
Οποιοδήποτε ζώο του πλανήτη, με οτιδήποτε γονίδια, αν κακοποιείται όχι φύλαξη δεν θα βγάλει άλλα ούτε την στοιχειώδη κοινωνικότητα.
Από τη στιγμή που ο σκυλάκος βλέπει άνθρωπο και στρίβει...έχει φάει το ξύλο της αρκούδας όταν ήτανε μωράκι και για μεγάλη χρονική περίοδο. Ότι γονίδια και να είχε τα έχει ξεχάσει...

Πάντως πολλά μπράβο που τον έσωσες! Συγχαρητήρια !
 


Boss

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
279
170
Να τον χαιρεσαι και να τον προσέχεις !!!...και θα δείς τα προβλήματα που πιθανώς να σου φαινονται μεγάλα τώρα ή θα "μικρυνουν" με το καιρό μπροστά στα καλα που θα σου δείξει ο σκύλος ή ισως να εξαφανιστούν και τελείως με λιγη περισσότερη δουλειά απο εσένα ....για την φύλαξη η δική μου εμπειρία λεει να μην ανησυχείς . τα περισσότερα σκυλιά αυτών των χαρακτηριστικών θα σου την βγάλουν. εντάξει, μπορεί να μην σου γίνει ο "εππαγγελματίας" σκύλος φυλακας με το τέλειο δάγκωμα :) που θα σταθεί αγέρωχα μπροστά σε δυο τρία άτομα με βέργες και ξύλα ( μεταξύ μας απ όσο ξέρω πολύ λιγα σκυλιά θα το βγάλουν αυτό ούτως η αλλως όσο καθαρόαιμα και εκπαιδευμένα να ειναι ) ....αλλα οτι θα βάλει τις φωνές και θα υπερασπιστεί τον χώρο του σε κάποιον περίεργο ξένο νομίζω οτι θα το βγάλει μολις έρθει λίγο στα νερά του και βολευτεί μαζί σου. Να ξέρεις οτι ο σκύλος σε λίγο θα αρχίσει να καταλαβαίνει και τι ζητάς και εσύ απο αυτόν. Ο προηγούμενος μου ημίαιμος λυκάκος είχε την αντίστοιχους γονείς και βγήκε απίθανος, πολύ γλυκός.
 


5 Σεπτεμβρίου 2013
14
0
Να τον χαιρεσαι και να τον προσέχεις !!!...και θα δείς τα προβλήματα που πιθανώς να σου φαινονται μεγάλα τώρα ή θα "μικρυνουν" με το καιρό μπροστά στα καλα που θα σου δείξει ο σκύλος ή ισως να εξαφανιστούν και τελείως με λιγη περισσότερη δουλειά απο εσένα ....για την φύλαξη η δική μου εμπειρία λεει να μην ανησυχείς . τα περισσότερα σκυλιά αυτών των χαρακτηριστικών θα σου την βγάλουν. εντάξει, μπορεί να μην σου γίνει ο "εππαγγελματίας" σκύλος φυλακας με το τέλειο δάγκωμα :) που θα σταθεί αγέρωχα μπροστά σε δυο τρία άτομα με βέργες και ξύλα ( μεταξύ μας απ όσο ξέρω πολύ λιγα σκυλιά θα το βγάλουν αυτό ούτως η αλλως όσο καθαρόαιμα και εκπαιδευμένα να ειναι ) ....αλλα οτι θα βάλει τις φωνές και θα υπερασπιστεί τον χώρο του σε κάποιον περίεργο ξένο νομίζω οτι θα το βγάλει μολις έρθει λίγο στα νερά του και βολευτεί μαζί σου. Να ξέρεις οτι ο σκύλος σε λίγο θα αρχίσει να καταλαβαίνει και τι ζητάς και εσύ απο αυτόν. Ο προηγούμενος μου ημίαιμος λυκάκος είχε την αντίστοιχους γονείς και βγήκε απίθανος, πολύ γλυκός.
Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για τις συμβουλες σας.Πραγματικα χθες το βραδυ που βρηκα τυχαια την σελιδα και εγινα μελος δεν περιμενα τοση προθυμια για βοηθεια και αμεση ανταποκριση ...ευχαριστω και παλι...παντως η μιξη επ με γπ ηταν των παππουδων του ,χωρις να ξερω αν εχει αμεση συνεπεια στον δικο μου...μου εχει δωσει πολλα αυτος ο σκυλος και ειναι νωρις...Οσον αφορα την φυλαξη την στοιχειωδη που θελω ειμαι σιγουρος οτι θα μου τη δωσει ,δεν εχω δα και καμια επαυλη :p
 


5 Σεπτεμβρίου 2013
14
0
Στην συγκεκριμένη λοιπόν περίπτωση, μιλάμε για έναν γλυκύτατο ημίαιμο σκυλάκο, που προέκυψε από μια περιττή και απαράδεκτη γέννα, άλλων ημίαιμων σκύλων. Δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση, νομίζω :)
Ο σκυλος ειναι γλυκας,η μανα του ηταν καθαροαιμη
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Φίλε Σταύρο μην κολας στο αν είναι η όχι καθαρόαιμος. Είναι πλέον ο σκυλακος σου και όπως εσύ είπες σου έχει δώσει ήδη πάρα πολλά. Να του φέρεσαι καλά και στην πορεία θα δεις ότι θα διορθωθούν πάρα πολλά στην συμπεριφορά του. Υπομονή και επιμονή χρειάζεται. Εύχομαι να περνάτε καλά και η προηγούμενη του ζωή να του είναι μια μακρινή ανάμνηση.
Για τυχόν μελλοντικές απορίες σίγουρα υπάρχουν αρκετοί έμπειροι στο φόρουμ πρόθυμοι να σε βοηθησουν
 




Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Ο σκυλος ειναι γλυκας,η μανα του ηταν καθαροαιμη
Σταυρο εχεις κατανοησει τι σημαινει καθαροαιμος σκυλος ? οτι εχει πεντιγκρι ειναι καθαροαιμο , οτι δεν εχει ειναι ημιαιμο. Ακομα και κουταβια που δεν εχουν χαρτια και ειναι απο γονεις με χαρτια θεωρουνται ημιαιμα , και ας ειναι καθαροαιμα φαινοτυπικα . Απλα σου κανω αυτη την διευκρινιση για να μιλαμε στο ιδιο μηκος κυματος
 


5 Σεπτεμβρίου 2013
14
0
δεν θελω να γινομαι κουραστικος,ηδη εχω κουρασει τον εαυτο μου :p
ας προερχετε και χιλιες ρατσες δεν εχω ποβλημα!!ο κυριος που εχει την μανα του εχει pedigree , δεν τον γνωριζω προσωπικα,η κυρια που μου τον εδωσε τον γνωριζει και ειναι διατροφολογος κατοικιδιων ξερει απο σκυλους και τα εχει τσεκαρει.. ο μονος λογος που λεω αυτα ειναι για ΜΗ βγουν λαθος συμπερασματα και μου δωσετε λαθος συμβουλες...ξερω οτι οσα μου λετε ειναι απο ενδιαφερον,και σας ευχαριστω