O πρώτος καυγάς


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Λυσσαει ... ορθιος στα 2 ποδια και εγω να τον κραταω απο το χερουλι του σαμαριου ... εχουμε γαυγισμα που δε πιστευει ανθρωπος οτι βγαινει απο 25 κιλα σκυλο. Οι περαστικοι απομακρυνονται λες και κραταω γκοτζιλα...

...με αρκετα πλεον σκυλια και απο αποσταση που δε μπορεις να αποφυγεις σε αστικο περιβαλλον, κατεβαζει ρολα εντελως. Με γνωστα σκυλια δεν εχουμε θεμα.

....απο μωρο δεν εχει και πολυ ωραιο τροπο να πλησιαζει σκυλια ... προκαλει και τις αναλογες αντιδρασεις απο καποια σκυλια και εκει ξεκινανε τα πανηγυρια.
...
Γενικα δεν υφισταται τιποτα εκεινη τη στιγμη.
Όχι, όχι, δε μου λένε τίποτα όλα αυτά :whistle::whistle:

Μετα τα πρωτα σκηνικα σκεφτηκα μηπως εχω παραπανω ενταση καθε φορα που βλεπω σκυλο και την μεταδιδω μεσω του λουριου, δηλαδη νιωθει οτι το σωμα μου λεει ωχ παλι σκυλος και εκανα τη κατασταση χειροτερη.
Ναι, το κάνεις, ναι την κάνεις χειρότερη.

Το μόνο που έχω καταφέρει ως τώρα είναι να έχω περιορίσει δραστικά αυτή την τσίτα μου*. Και μα τον Τουτατή, έκανε τεράστια διαφορά. Τε-ρά-στια. Αλλά δεν το έλυσα το θέμα ούτε εγώ φυσικά. Απλά έγιναν πολύ καλύτερα τα πράγματα.

Βέβαια όπως λέει και το μαρέκο, κι εγώ συνήθισα, το προβλέπω και καλύτερα, κτλ κτλ.

*(εκτός κι αν βιάζομαι, που σκέφτομαι ωχ θα μείνουμε εδώ για πέντε αιώνες, και τσιτώνω χωρίς να το καταλάβω και ω ναι, μένουμε πέντε αιώνες).

Επισης μηπως με το να αλλαζω πορεια επιβαρυνα παλι αυτη τη συμπεριφορα. Για το λογο αυτο δοκιμασα τις τελευταιες 2-3 μερες να κανω σαν να μη συμβαινει τιποτα. Προχωραω παραλληλα, οπως πηγαινα, αυξανοντας λιγο απλα τη διαφορα και χωρις να με πιανει κριση να σφιξω υπερβολια το λουρι κ..τλ Απο οτι φαινεται δεν εκανε και μεγαλη διαφορα.
Και ναι και όχι στο bold. Βλέπω ακόμα και τώρα, ότι αν τον αλλάξω δρόμο, ακόμα και για άσχετο λόγο, π.χ. ξέχασα κάτι και θέλω να γυρίσω, τεντώνεται ολόκληρος και αρχίζει να ψάχνει τον "εχθρό". Έχει μάθει ότι το κάνω για αυτό.

Από την άλλη το να μην αλλάζεις δρόμο είναι πολύ πιο δύσκολο και άμεσα έχει διφορούμενα αποτελέσματα, κι εγώ σπάνια έχω τα νεύρα να το κάνω, αλλά νομίζω in the long run αποδίδει. Παρατηρώ ότι τις περιόδους που τον εκθέτω σε αυτό το προσπέρασμα βλέπω μετά από κάποιες επαναλήψεις να μην γαυγίζει πια, γενικά, τουλάχιστον σε σκυλιά που ΔΕΝ αντιδρούν αντίστοιχα νευρικά.

Υπάρχει ένας όρος που λέγεται arousal threshold, που ελληνικά μεταφράζεται όριο μαλακ.... εεεε σόρυ.... διέγερσης εννοώ :LOL: Μη πάει το μυαλό σας στο πονηρό ε; :D
Είναι η στιγμή που η αδρεναλίνη βαράει κόκκινα και ο σκύλος μπαίνει σε αφασία ή πιο σωστά σε φάση πλήρους ανυπακοής.

Υπάρχουν φυλές (και ομάδες ολόκληρες) που το όριο ενεργοποίησης είναι χαμηλό, όπως επίσης υπάρχουν φυλές και ομάδες που το όριο είναι υψηλό. Φυσικά υπάρχουν και μεμονωμένες περιπτώσεις, σε επίπεδο ατόμου, που δεν συμπίπτει το όριό τους με της φυλής τους.

Το μυστικό λοιπόν με αυτό το "όριο", είναι να καταφέρεις να έχεις την προσοχή του σκύλου ΠΡΙΝ μπει στη ζώνη της μαλακιας. Άπαξ και μπει το έχασες το παιχνίδι. Άρα προσπαθείς να βλέπεις μακρυά (πιο μακρυά από τον σκύλο) και να προνοησεις ώστε να "τον έχεις" καθ'ολη την διάρκεια έκθεσής του στο ερέθισμα.
Τώρα μας τα λες αυτά! Πού ήσουνα πριν 4-5 χρόνια που μας τα σκασε εμάς η εφηβεία και η ζώνη της μαλακίας;;;;!!!! :ROFLMAO::ROFLMAO:

Να δηλώσω ομοίως μαζόχας με τους προλαλήσαντες, τον λατρεύω ακριβώς όπως είναι, όσο μαλάκας είναι, και ναι τον καμαρώνω τρελά, κι ας με εκνευρίζει :)

Ειδικά όταν τελείωνει η φάση με τα γαυγίσματα και βγαίνει από "τη ζώνη", που γυρνάει και με κοιτάει με ένα μαλακισμένο χαμόγελο τύπου "εεεεε;;;; είδες ε;; είδες πώς κατατρόπωσα τον οχτρό πάλι μανουλα, έεεε;;;;;;" και μου ρχεται να σκάσω που πρέπει να μη σπάσει η φάτσα και να μη βάλω τα γέλια. Κι άμα με έχει εκνευρίσει και γυρίσει και με δει κόκκινη και το καταλαβαίνει χωρίς το παραμικρό νεύμα, χωρίς να κάνω κιχ, και κόβει ταχύτητα και ξαναγυρνάει, και ξαναγυρνάει με όλο πιο κατεβασμένα αυτιά και χαζό χαμόγελο "εεεμμμ... τσατίστηκες; εχμμμ.. όοοχι, όχι, δε μπορεί... όλα καλά ε; πες ότι δεν τσατίστηκες". Τέρας... Λατρεμένο τέρας...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Μωρε το δικο μου κυριως φρενιτιδα απο χαρα παθαινει που μετα εξελισεται στην αναποδη φρενιτιδα. Μετα (νομιζω εγω φυσικα) οτι εχει υφος οτι του στερω καθε χαρα και με πιανουν χαζοευαισθησιες!

Εν τελει στο γκρεμλιν νομιζω καλυτερα πιανει το γοργο βαδισμα, τα προσπερναμε ολα πιο χαλαρα. Ειναι λατρης της ταχυτητας το γκρεμλιν αλλωστε.. Αν αλλαξω διευθυνση εκνευριζεται και αρχιζει και γαυγιζει για 5-10 λεπτα οποτε το εκοψα...

Γενικα δε με απασχολει η ιδια η φρενιτιδα στις βολτες, η σπαστικια φωνουλα του στη βολτα και σπιτι μου φερνει εγκεφαλίκο! Τι να το κανω που εμαθε το ησυχια, το μιλα το εχει στο τσεπακι το σκασμενο! Ευτυχως τη νυχτα και οταν λειπω ειναι παναγιτσα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Τι ηθελα και μιλαγα μολις 24 ωρες πριν για την βελτιωση .

Νομιζω ολα πηγαν κατα διαολου σημερα....

Ειμασταν στο αλσος, σε μια πρασινη πλαγια , συζητουσα με ενα κυριο , το γκρεμλιν εκει διπλα, το αρσενικο λαμπραντορ του κυριου παραδιπλα , ολα ομορφα. Ουτε αμοκ ουτε τιποτα.
Πριν ειχαμε μυρισει χελωνακια, πουλακια, λουλυδακια και ειχαμε συναντησει σκυλακια αρσενικα και θηλυκα ολα οκ.

Απο μακρια διακρινω ενα μποξερ να ερχεται με την ουρα καγκελο και μουρη/διαθεση "μη φιλικη". Ο κυριος μου λεει μη φοβασαι δεν εχει τσακωθει ποτε το μποξερ. Του λεω δεν φαινονται φιλικες οι διαθεσεις του, διακρινω και το γκρεμλιν να το καρφωνει και να σφιγγεται και να βρυχαται. Παρα ταυτα του λεω γκρεμλιν αστο και βρυχαται μεν αλλα δεν αμοκαρεται και λεω παμε και κανω ηρεμα να συνεχισω και το γκρεμλιν δειχνει διαθεσιμο να ακολουθησει.

Ουτε που καταλαβα για ποτε το μποξερ κανει ντου, , τα σκυλια κουβαρι, ενα γκρεμλιν που δεν ειχα ξαναδει στον αερα, ενα γκρεμλιν λυσσασμενο να παλευει , δε το περιμενα αυτο το πραγμα ,το ειχα για ακακο κι αδυναμο , εριξε κατω το μποξερ και απομακρυνθηκε αυτο τρεχοντας , πηγε 10 μετρα παρακατω και του γρυλιζε αλλα δε ξαναρθε ευτυχως, εκανε πισω συνεχως. Δεν επαθε αμοκ το γκρεμλιν μετα, βρυχηθηκε λιγο, ευτυχως το εληξαν εκει και χωρις αμυχες.
Ιδιοκτητρια αφαντη, εμφανιστηκε μετα απο κανα 5λέπτο και φωναζε στον σκυλο της. Δεν ξεχεστηκα οπως θα επρεπε γιατι θα τσιτωνα το γκρεμλιν και θα αγριευε σιγουρα.

Δε ξερω αν θα μπορουσα να το εχω αποφυγει, νομιζω οχι, , του εδωσα απλα χωρο να υπερασπιστει τον εαυτο του, ειχε οδηγο που ειναι ο μισος λαστιχο, γινεται 3 μετρα.

Εγω μες το χαμο κοπανηθηκα σε ενα κορμο ριγμενο, εφυγα 2 μετρα στη πλαγια και ειμαι τυχερη που δεν εσπασα τιποτα. Γυρισα ομως με ενα πατζακι τρυπιο απο πανω ως κατω και γρατζοπυνιες παντου.

Και τρεμω, τι πισωγυρισμα αραγε θα εχουμε μετα απο αυτο?
Πρωτον δε θα του μεινει οτι με ακουσε, δεν μπηκε σε αμοκ, με εμπιστευτηκε και οταν με εμπιστευτηκε και εκανε οτι του ζητησα του χυμηξε αλλο σκυλι?
Δευτερον, δε θα παρει ικανοποιηση οτι στο καυγα εδιωξε το αλλο σκυλι και μαλιστα μεγαλοσωμο και θα χειροτερεψει τα αμοκ? Αφου επιασε μια χαρα, τωρα γιατι να μη το κανει συστημα.

Δεν εκανα τιποτα μετα, συνεχισα σαν να μην εγινε τιποτα. Συνεχισαμε την βολτα, στο επομενο σκυλι που πηγε να γαυγισει του ειπα αστο και με ακουσε. Συναντησαμε αλλο ενα λυτο, μια χαρα κουναγε την ουρα.. Προς το παρον δε μοιαζει να εχει αλλαξει κατι. Δε μου φανηκε ουτε στρεσαρισμενος στον γυρισμο, ισα ισα ηταν πολυ κυριος.

Την δευτερα αποφασισα εκπαιδευτης με το που ξυπνησω, ηταν κατι που το ειχα αποφασισει ετσι και αλλιως οτι θα γινει μετα το καλοκαιρι .
Φοβαμαι τι νεα συμπεριφορα θα βγει και δεν εχω υπομονη πλεον ουτε και καταλληλη γνωση να διαχειριστω σωστα το γκρεμλιν.
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Εμένα πάντως, μια χαρά μου φαίνεται και ο σκύλος και η αντίδρασή του!
Λογικη μου φαινεται κι εμενα οσον αφορα τον καυγα, απλα αναρωτιεμαι αν αυτος ο καυγας (ως εμπειρια) δυναται να επιδεινωσει το να αμοκαρεται εντελως , που δεν μπορω ηδη καλα καλα να διαχειριστω.
Να λυσσαει και να κοπανιεται εννοω ξερω εγω σε ολα τα σκυλια αυριο.
Ισως να λεω μλκ και να επηρεαστηκα επειδη διαβαζα παλια θεματα.
 
Last edited:


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καταρχάς και η αντίδραση του γκρεμλιν ήταν λογική και η δική σου να τον αφήσεις λασκα και μετά να κάνεις σαν να μην συνέβη κάτι.

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα αλλάξει η συμπεριφορα του. Η Αμπυ πχ που είναι φοβική και πάει να πουλησει τσαμπουκά όπου την παίρνει ενώ μας την είχαν πέσει 3 φορές αμολυτοι σκύλοι στην πλατεία, δεν άλλαξε συμπεριφορα. Ούτε πιο φοβικη έγινε ούτε πιο αγριεμενη. Απλά όταν πια βλέπει αυτά τα σκυλιά σηκώνει τρίχα.

Φυσικά και αν νιώθεις εσύ ασφάλεια να πάτε σε εκπαιδευτή. Πάντως εν προκειμένω ο μικρός έκανε ο, τι έπρεπε να κάνει. Η άλλη πάλι η ιδιοκτήτρια η ίδια πονεμένη ιστορία... :mad:
 
  • Like
Reactions: medusa and elpinor


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Καταρχάς και η αντίδραση του γκρεμλιν ήταν λογική και η δική σου να τον αφήσεις λασκα και μετά να κάνεις σαν να μην συνέβη κάτι.

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα αλλάξει η συμπεριφορα του. Η Αμπυ πχ που είναι φοβική και πάει να πουλησει τσαμπουκά όπου την παίρνει ενώ μας την είχαν πέσει 3 φορές αμολυτοι σκύλοι στην πλατεία, δεν άλλαξε συμπεριφορα. Ούτε πιο φοβικη έγινε ούτε πιο αγριεμενη. Απλά όταν πια βλέπει αυτά τα σκυλιά σηκώνει τρίχα.

Φυσικά και αν νιώθεις εσύ ασφάλεια να πάτε σε εκπαιδευτή. Πάντως εν προκειμένω ο μικρός έκανε ο, τι έπρεπε να κάνει. Η άλλη πάλι η ιδιοκτήτρια η ίδια πονεμένη ιστορία... :mad:
ενταξει τωρα που ηρεμησα μαλλον κι εγω δε τα βλεπω τοσο τραγικα, ουτε εκεινη την ωρα τα ειδα, ημουν κουλ. Μετα που μπηκα εδω και διαβαζα για σκυλια που τους την πεσαν και μετα ξελυσσαγαν ανησυχησα, μη πηρε αερα, φοβηθηκε και αμοκαρεται χειροτερα, αυτο δε θελω πανω που το στρωναμε.

Η ιδιοκτητρια, ηταν πολυ μακρια, ειναι ενα αλσος , παιζει να ηταν στη βορεια μερια σε κανα παγκακι,δεν την εβλεπα καν. Πανε ολο οι ιδιοι και οι ιδιοι και εχουν παραχαλαρωσει μαλλον. Κλασσικα πρωτη φορα ηταν.
Ως τωρα δεν ειχαμε θεμα εκει, και αμα δε βαλει μυαλο θα παρουμε δραστικα μετρα, παντως εγω το μοναδικο αλσος της προκοπης που παω με τα ποδια δε το παραδιδω.
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Έτσι όπως το περιγράφεις, δεν φαίνεται να είχε και πολλά περιθώρια αντίδρασης το γκρεμλιν.
Το μποξέρ ήρθε πισώπλατα;
Ή δεν είχατε προλάβει καν να γυρίσετε για να φύγετε;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Έτσι όπως το περιγράφεις, δεν φαίνεται να είχε και πολλά περιθώρια αντίδρασης το γκρεμλιν.
Το μποξέρ ήρθε πισώπλατα;
Ή δεν είχατε προλάβει καν να γυρίσετε για να φύγετε;
Μουρη, γιατι τι σημασια εχει? Ουτε ο δικος μου ο βλακας ηταν αγιος.
Ο ψιλοκαυγας γενικα δε με απασχολει, ανησυχησα ολιγον μην γυρισουμε στα υστερικα αμοκ πανω που ειχε λιγο ηρεμησει.
Οι καυγαδες γενικα ειναι αγνωστο χωραφι για μενα, ουτε το σετερ που ειχαμε ως εφηβη ουτε ο προηγουμενος που ειχα, δε θυμαμαι πραγματικα να "καυγαδισαν" ποτε.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU