O Tyson το boxer






Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Σε ευχαριστώ πολύ!! Το υψος ειναι στα 64cm και το βαρος του 37 κιλά.
Ίδια κιλά περίπου με τη δικιά μου αλλά αρκετά πιο ψηλός, η δικιά μου είναι περίπου 59. Πολύ όμορφος είναι
 
  • Like
Reactions: george_gt




george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Μετά από καιρό είπα να κάνω μία ενημέρωση, αρχικά με φωτογραφικό υλικό:

αδυνατισμένος στα 34 -35 κιλά

39281052_10212774853786426_3068999268250419200_n.jpg 39409429_10212774854906454_4539205103822831616_n.jpg 35358119_10212371160894356_3026960059637694464_n.jpg

Και λίγα λόγια για τον χαρακτήρα:

1. δεν έχει αλλάξει τίποτα από κουτάβι. Πραγματικά με αυτό το σκυλί δεν κατάλαβα εφηβεία... όλα τα ζωάκια τα αγαπάμε δεν έχουμε αγριέψει ποτέ σε κανένα σκυλί (με τα γατάκια έχουμε ένα θεματακι..)

2. Με τα παιδιά (που ήταν και ο κύριος λόγος επιλογής της συγκεκριμένης ράτσας) ΑΨΟΓΟΣ!! Και όχι μόνο με τα δικά μου αλλά με όλα τα παιδάκια του οικογενειακού μας κύκλου.

3. Φύλαξη....δεν είναι αυτό που θα έπρεπε να είναι.. Τα έχετε αναλύσει σε άλλα θέματα, είναι (για μένα) άλλο ένα δείγμα μίας φυλής που η εκτροφή της δεν δίνει βαρύτητα στην εργασία για την οποία ήταν προορισμένος. Μεγάλο θέμα για μένα (μάλλον παράπονο θα έλεγα) ίσως επειδή είχα την τύχη με τον προηγούμενο σκύλο μου να έχω το απόλυτο (για εμένα πάντα) χαρακτήρα απέναντι στους δικούς του αλλά ταυτόχρονα και καταπληκτικός φύλακας, ίσως επειδή πίστευα ότι τα είχα κάνει όλα σωστά και θα "μου έβγαινε σωστό Boxer"....

Για να μην παρεξηγηθώ θεωρώ τον σκύλο μου ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!! Το μόνο που προσπαθώ να υπογραμμίσω είναι ότι και στα Boxer δίνετε μεγάλη βαρύτητα στην μορφολογία και όχι τόσο στον χαρακτήρα του σκύλου και πιο πολύ στην εργασία του που δεν είναι άλλη από την φύλαξη.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Πολύ όμορφος και στα κιλά αυτά είναι ότι πρέπει. Στα θέματα φύλαξης αν θες ανέλυσε το λίγο παραπάνω
 


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Λοιπόν.. Για τα κιλά εμένα μου φαίνεται αδύνατος (φαίνονται τα πλευρά του), πιστεύω τα 37 κιλά είναι τα ιδανικά.

Για τη φύλαξη, δεν έχω να πω πολλά. Τα μπόξερ βάση φυλής και προτύπου είναι σκυλιά εργασίας στην φύλαξη. Και ΟΚ δεν περίμενα από έναν σκύλο ανεκπαίδευτο και όλο γουτσου γούτσου με τα παιδιά, να είναι ο super φύλακας, αλλά όχι να μπαίνει ο courier ανενόχλητος στην αυλή και να μας χτυπάει το κουδούνιo_Oo_Oo_Oo_O και όλοι μας να λέμε που είναι ο tyson?? αφού στην αυλή έχει κατέβει...και να κατεβαίνω και να τον βλέπω να κάνει χαρούλες δίπλα του :p:p:p:p:p

Θεωρώ την παραπάνω συμπεριφορά εκτός προτύπου της φυλής και αν ήμουν εγώ εκτροφέας θα τον είχα εκτός αναπαραγωγής. Και δυστυχώς ο δικός μου δεν είναι η εξαίρεση, αλλά ο κανόνας στον σύγχρονο χαρακτήρα των μπόξερ:(:(

Και όπως ξανα έγραψα δεν με πειράζει γιατί ο Tyson είναι έτσι, αλλά γιατί ένα καθαρόαιμο Boxer είναι έτσι!!!
 
  • Like
Reactions: DORIS and spyv


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Κατάλαβα, αλλά θεωρώ ότι για να το τσεκάρεις θα πρέπει να τον εκθέσεις και σε πιο εξτριμ κατάσταση, πχ κάποιος να κάνει επίθεση κλπ, μπορεί στη νορμάλ συμπεριφορά να είναι οκ αλλά αλλού όχι. Η δικιά μου πχ αντιδρά ανάλογα τη περίσταση, αν ο άλλος είναι νορμάλ στο 70% των περιπτώσεων θα είναι οκ αν όχι θα τρελαθεί
 


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Κατάλαβα, αλλά θεωρώ ότι για να το τσεκάρεις θα πρέπει να τον εκθέσεις και σε πιο εξτριμ κατάσταση, πχ κάποιος να κάνει επίθεση κλπ, μπορεί στη νορμάλ συμπεριφορά να είναι οκ αλλά αλλού όχι. Η δικιά μου πχ αντιδρά ανάλογα τη περίσταση, αν ο άλλος είναι νορμάλ στο 70% των περιπτώσεων θα είναι οκ αν όχι θα τρελαθεί
Πιθανόν...δεν ξέρω. Κοίτα σκεφτόμουνα να τον ξεκίναγα με τον εκπαιδευτή του κανα δάγκωμα, από την άλλη δεν θέλω να τον στρεσάρω τσάμπα....Ούτως η άλλος δεν θα τον αγαπάγαμε περισσότερο αν ήταν πιο άγριος:p:p
 
  • Like
Reactions: saras


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Πιθανόν...δεν ξέρω. Κοίτα σκεφτόμουνα να τον ξεκίναγα με τον εκπαιδευτή του κανα δάγκωμα, από την άλλη δεν θέλω να τον στρεσάρω τσάμπα....Ούτως η άλλος δεν θα τον αγαπάγαμε περισσότερο αν ήταν πιο άγριος:p:p
Ούτε καν, απλά πρέπει να δοκιμασθουν και στο ρόλο για τον οποίον εκτρεφθηκαν. Να πάρουν ερεθίσματα και εικόνες. Εγώ έτσι το βλέπω. Δεν είναι θέμα αγάπης, αυτή πρέπει να είναι δεδομένη
 
  • Like
Reactions: george_gt


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Μήπως πρέπει να του το ξυπνήσεις το ένστικτο;
Μήπως, έπρεπε να το έχεις ήδη δουλέψει, για να δεις σ'αυτόν, αν έχει, αυτό που θέλεις.
Πόσο είναι τώρα; Τριών;
 
  • Like
Reactions: TARA and Asmodeus


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Μήπως πρέπει να του το ξυπνήσεις το ένστικτο;
Μήπως, έπρεπε να το έχεις ήδη δουλέψει, για να δεις σ'αυτόν, αν έχει, αυτό που θέλεις.
Πόσο είναι τώρα; Τριών;
Γενικά τα σκυλιά το δείχνουν από μόνα τους. Απλά με την εκπαίδευση δουλεύεις τυχόν αδυναμίες και τον εκθέτεις σε καταστάσεις
 
  • Like
Reactions: george_gt


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Μήπως πρέπει να του το ξυπνήσεις το ένστικτο;
Μήπως, έπρεπε να το έχεις ήδη δουλέψει, για να δεις σ'αυτόν, αν έχει, αυτό που θέλεις.
Πόσο είναι τώρα; Τριών;
Καλημερα!!!
Πιστεύω ότι ο σκύλος σου δειχνει τι πιθανον μπορει να κάνει και χωρις καποια εκπαίδευση.
Με τον εκπαιδευτή που μιλήσαμε μου ειπε ότι για να δουμε εαν το εχει και αν κανει θα πρεπει να του κανουμε καποια τεστ.....Ο Tyson τώρα ειναι 27 μηνών
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Κάντε του τα τεστ, νομίζω χρειάζεται, και για να είσαι προιδεασμενος, θα πρέπει να γαυγίζει επιθετικά στον ερεθιστη τουλάχιστον και κατά δεύτερον να δαγκώσει το μανίκι. Αν δεν αφήνει κλπ τότε είναι σε καλό δρόμο. Εγώ τη δικιά μου στο 5ο μάθημα τη σταμάτησα διότι ήταν πολύ στη τσίτα στο δρόμο...

Πάντως σίγουρα το δείχνουν και χωρίς εκπαίδευση, απλά στην εκπαίδευση το εκθέτεις σε σενάρια, δουλεύεις τυχόν αδυναμίες και ανεβάζεις το ηθικό του
 
  • Like
Reactions: george_gt


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Πάντως στο θέμα μποξερ επειδή πριν μερικούς μήνες το είχα ψάξει αρκετά και επικοινώνησα με μερικούς εκτροφεις αν θες φύλαξη κλπ, στην Ελλάδα 1-2 εκτροφεις κάνουν κάτι και δεν είναι σούπα
 
  • Like
Reactions: george_gt


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Ξερεις τι με μπερδευει?? Απο την μία περναγαν δυο άνδρες εξω απο το σπιτι και ειμασταν με τον Tayson κατω στην αυλη και παιζαμε και αρχισε να γαυγίζει. Ο ενας απο τους δυο έκανε κινηση να τον πλησιασει φιλικά και αγρίεψε περισσοτερο??? Και απο την άλλη βρισκω τον courier μεσα στην αυλή:eek::eek::eek:

Παντως τα boxer σαν φυλή την έχουν ευνουχίσει...και οταν μιλάς με εκτροφείς σου λένε ποσο καλά σκυλάκια είναι, για εργασία ουτε αναφορά...
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Ξερεις τι με μπερδευει?? Απο την μία περναγαν δυο άνδρες εξω απο το σπιτι και ειμασταν με τον Tayson κατω στην αυλη και παιζαμε και αρχισε να γαυγίζει. Ο ενας απο τους δυο έκανε κινηση να τον πλησιασει φιλικά και αγρίεψε περισσοτερο??? Και απο την άλλη βρισκω τον courier μεσα στην αυλή:eek::eek::eek:

Παντως τα boxer σαν φυλή την έχουν ευνουχίσει...και οταν μιλάς με εκτροφείς σου λένε ποσο καλά σκυλάκια είναι, για εργασία ουτε αναφορά...
Εεε δεν τους βλέπουν όλους με το ίδιο μάτι. Ούτε η δικιά μου το κάνει, κάνε του κάνα τεστ με τον εκπαιδευτή και θα δεις τι θα σου πει.
 






Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Λοιπόν.. Για τα κιλά εμένα μου φαίνεται αδύνατος (φαίνονται τα πλευρά του), πιστεύω τα 37 κιλά είναι τα ιδανικά.

Για τη φύλαξη, δεν έχω να πω πολλά. Τα μπόξερ βάση φυλής και προτύπου είναι σκυλιά εργασίας στην φύλαξη. Και ΟΚ δεν περίμενα από έναν σκύλο ανεκπαίδευτο και όλο γουτσου γούτσου με τα παιδιά, να είναι ο super φύλακας, αλλά όχι να μπαίνει ο courier ανενόχλητος στην αυλή και να μας χτυπάει το κουδούνιo_Oo_Oo_Oo_O και όλοι μας να λέμε που είναι ο tyson?? αφού στην αυλή έχει κατέβει...και να κατεβαίνω και να τον βλέπω να κάνει χαρούλες δίπλα του :p:p:p:p:p

Θεωρώ την παραπάνω συμπεριφορά εκτός προτύπου της φυλής και αν ήμουν εγώ εκτροφέας θα τον είχα εκτός αναπαραγωγής. Και δυστυχώς ο δικός μου δεν είναι η εξαίρεση, αλλά ο κανόνας στον σύγχρονο χαρακτήρα των μπόξερ:(:(

Και όπως ξανα έγραψα δεν με πειράζει γιατί ο Tyson είναι έτσι, αλλά γιατί ένα καθαρόαιμο Boxer είναι έτσι!!!
Καλημερα
Προφανως δεν τον ανεθρεψες για να ειναι φυλακας, ακομα κι αν ειχε καποιες τασεις μεσα του, αν δεν τις "καλλιεργησεις" λιγο απο μικρη ηλικια ή αν το κουταβι μεγαλωνει φουλ κοινωνικοποιημενο, με ξενους στο δρομο και στο σπιτι να τον χαϊδευουν κτλ, τα ενστικτα αυτα παιρνουν δρομο...

Και εγω το ιδιο θα εκανα αν ειχα παιδια, νομιζω οτι εκανες οτι καλυτερο και στην επιλογη φυλης, αλλα και στην ανατροφη του.
Δεν θα του εκανα καμια εκπαιδευση για φυλαξη και κανενος ειδους "τεστ" για κανενα λογο.
Ειναι μια χαρα το σκυλι:)

Για το σκηνικο με τον κουριερ και γενικως με τους ξενους.
Τα σκυλια διαισθανονται.
Ειναι πολυ πιθανον, αν μπει ξενος με εχθρικες διαθεσεις στο χωρο του, να δεις τελειως διαφορετικες αντιδρασεις.
Ειναι πολυ ωραιος το κτηνος σου:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf