Oh come the F*** on!


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Bασει του νομου της ΛΟΓΙΚΗΣ εφοσον κυκλοφορει μεσα σε κοσμο ενα ΖΩΟ με μη λογικες αντιδρασεις..αν αρπαξει κανα παιδακι τι θα πεις στη μαμα του?Βασει ποιου νομου?
Η νομιζεις οτι τα σκυλια εχουν λογικη συμπεριφορα απεναντι σε ολους τους ανθρωπους?Μπορει ο σκυλος σου παντα να ειναι κυριος και μια φορα να δει καποιον/α να συμπεριφερεται περιεργα (κατ αυτον) και να γινει η ζημια..
Αντε ξεκαθαριστα μετα..
Η αλήθεια είναι ότι μια στο τόσο που πλησιάζει να χαϊδέψει την Ήρα κάποιο παιδάκι με πιάνει ένας τρόμος με όλα αυτά που ακούω κατά καιρούς και διαβάζω, παρόλο που δεν μου έχει δώσει ΠΌΤΕ αφορμή...γενικά είναι ένα μεγάλο πρόβατο...ωστόσο όντως δεν ξέρεις πότε τι θα συμβεί και τι μπορεί να σκεφτεί ο σκύλος την δεδομένη στιγμή. Προσωπικά αν ανησυχούσα για κάτι τέτοιο θα προτιμούσα να μην αφήσω κάποιον να την πλησιάσει/χαϊδέψει πάρα να της βάλω φίμωτρο. Βέβαια την ευθύνη των πράξεων του ο καθένας την παίρνει πάνω του καθώς και το "ρίσκο" από το να βγει από το σπίτι του και να περάσει τον δρόμο μέχρι το να φιμώσει η όχι τον σκύλο του...

Οσες φορες εχει βαλει φιμωτρο ο Σαντσο, οσοι δεν γνωριζουν το νομο τον κοιτανε λες και εχει λυσσα. Δεν ειναι αυτη η εικονα που θελω να εχουν οι γυρω για το σκυλο μου.
Και εγώ συμφωνώ με αυτό και ιδικά αν έχεις κάποιο μεγαλόσωμο σκυλί τύπου bully σε κοιτάνε και αλάζουν κατεύθυνση δε μπα να 'χεις και φίμωτρο!
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Η αλήθεια είναι ότι μια στο τόσο που πλησιάζει να χαϊδέψει την Ήρα κάποιο παιδάκι με πιάνει ένας τρόμος με όλα αυτά που ακούω κατά καιρούς και διαβάζω, παρόλο που δεν μου έχει δώσει ΠΌΤΕ αφορμή...
Βρισκω λιγο παραξενο αυτο που λες....να εχω σκυλο κ να επηρεαζομαι απο αυτα που ακουω....δεν καταλαβαινω πως ακριβως το εννοεις αλλα δεν το νιωθω σαν ιδιοκτητης καθόλου....αντίθετα κρινω μετη λογικη μου το καθετι που ακουω,το ζύγιζω κ το μετραω βγαζοντας όσο δυνατόν τις προκαταλήψεις απο την εξίσωση και ψαχνω παντα τον ανθρωπινο παράγοντα στο λάθος κ οχι τον σκυλισιο....
Εαν φοβομουν οταν παιδια πλησιαζαν το σκυλο μου τοτε ή δεν θα τον πλησιαζαν ή θα φορουσε φιμωτρο...αλλα ο φόβος αυτος θα εβγαινε απο τη συμπεριφορα κ το χαρακτηρα του καο μονο....
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Bασει του νομου της ΛΟΓΙΚΗΣ εφοσον κυκλοφορει μεσα σε κοσμο ενα ΖΩΟ με μη λογικες αντιδρασεις..αν αρπαξει κανα παιδακι τι θα πεις στη μαμα του?Βασει ποιου νομου?
Η νομιζεις οτι τα σκυλια εχουν λογικη συμπεριφορα απεναντι σε ολους τους ανθρωπους?Μπορει ο σκυλος σου παντα να ειναι κυριος και μια φορα να δει καποιον/α να συμπεριφερεται περιεργα (κατ αυτον) και να γινει η ζημια..
Αντε ξεκαθαριστα μετα..
αν δεν εχει ξεκαθαρη επιθετικη συμπεριφορα, και αφου δεν το υπαγορευει ο νομος, οχι δεν θα φορουσα φιμωτρο στο σκυλο μου.
απο εκει και περα ομως ειμαι υπευθυνος στο να ελεγχω τον σκυλο μου, να τον προστατευω αλλα και να προστατευω και τους υπολοιπους.
ο σκυλος μου, και ο οποιοσδηποτε σκυλος, δεν εχει καμια δουλεια να πλησιασει τον οποιονδηποτε, πρεπει να βρισκεται διπλα στο ποδι του ιδιοκτητη και οχι να σουλατσαρει καμια 10αρια μετρα μπρος-πισω.

αν ο ιδιοκτητης δεν ειναι υπευθυνος, δεν πας να του βαλεις και 10φιμωτρα, η ζημια μπορει να γινει.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.930
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95