ORIJEN ξηρα τροφη


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μην σε ανυσηχεί καθόλου. Εαν διαβάσεις διάφορα posts, σχετικά με την συγκεκριμένη ξηρά τροφή, θα διαπιστώσεις οτι αρκετά σκυλάκια παρουσίασαν συμπτώματα διάρροιας πιθανόν λόγω του αυξημενού ποσοστού Πρωτείνης που έχει η Orijen. Καλό θα ήταν να αλλάξεις ισως εταιρεία.
Το ξέρω Oberon αλλά δεν έδωσα πολύ μια χούφτα ήταν, 8-10 κροκέτες.
Πριν κάποιους μήνες έτρωγε αυτή την τροφή και διάρροια δεν είχε ποτέ.
Αυτο με την πρωτείνη αρχίζω και το θεωρώ παραμύθη. Πως γίνεται να της δίνω μέχρι και 200γρ παραπάνω κρέας κάποιες φορές χωρίς κανένα πρόβλημα στα κόπρνα και να την πείραξε η πρωτείνη στις 10κροκέτες?
Ασε που τους τελευταίους μήνες έχει φάει τόσα πράγματα που μου φαίνεται απίθανο να την "πείραξε η αλλαγή".

lawrence-gr said:
μπερδεψε την με την κανονικη σου...μην παει κ χαμενη.
Δεν με πειράζει lawrence, θα τα δώσω στης γάτες της γειτονιάς. Δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου, σιγά :)
Διάρροια... το χειρότερο, αντε να τα μαζεύψεις...
 




Maroulini

New Member
20 Οκτωβρίου 2010
2
0
Θεσσαλονίκη
Απορίες

Γεια σας,
Είμαι καινουργιο μέλος και γράφω πρώτη φορά. Δε κρύβω την ανησυχία μου για το αν ταϊζω σωστά τα σκυλιά μου. Και περισσότερο τώρα που έχω ένα κανίς που δε παχαίνει με τίποτα. Εκτός και αν τον ταϊζω φαγητό και όχι κροκέτες. Δε μπορώ όμως να προετοιμάζω κάθε μέρα φαγητό και έτσι δίνω κροκέτες. Σκέφτομαι σοβαρά να ξεκινήσω Orijen ή Acana. Το άλλο μου σκυλάκι είναι η μαμά του, ημίαιμο κανίς στα εννέα χρόνια. Έχει αλλεργίες, και είναι πολύ επιλεκτική με το φαγητό. Απλά τώρα που ζει με το γιο της τρώει ότι τρώει κι αυτός από ζήλια νομίζω. Και έτσι δίνω μια τροφή σε δύο διαφορετικής ηλικίας και αναγκών σκυλιά. Βοήθεια!!!
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καλως Ήρθες!
Πέρνα και από το "Νέο Μέλος" να μας συστηθείς επί της ευκαιρίας :)

Δεν βρίσκω κάτι κακό στο να τρώνε και τα 2 σκυλιά την ίδια τροφή,
οι περισσότεροι αυτό κάνουν,
εκτός αν συντρέχει κάποιος λόγος.
Η orijen και η acana θεωρούνται από τις πολύ καλές τροφές,
αλλά πάντα πρέπει να επιλέγουμε βάσει του σκύλου μας.
Τις ανάγκες του, την εκτόνωση του κλπ.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πολύ σημαντικό όταν ταίζουμε ξηρά τροφή να τηρούμε τις οδηγίες του κατασκευαστή

το πάχος του σκύλου μας το αξιολογούμε (έτσι στα γρήγορα) περνώντας το χέρι μας απο τα κόκαλα του στήθους του-αν είναι εύκολα αντιληπτά στο χέρι μας τότε όλα καλά-αν φαίνονται με γυμνό μάτι μάλλον δεν τρώει αρκετά κι αν πρέπει να πιεσουμε για να τα αισθανθούμε τον παραταίζουμε
Αυτά στα λέω γιατι οι περισσότεροι παραταίζουν τα σκυλιά τους :)

σε προσκαλώ κι εγώ στην Ενότητα Νέο μέλος - να γνωριστούμε/να μας πείς για τα σκυλάκια σου κλπ !!!!
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
κι όμως.....
όταν ο σκύλος είναι στα κιλά του και φαίνονται οι μύς του και ο σκελετός του και η καμπύλη της κοιλιάς του ....
είναι σαφώς ομορφότερος
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
και θα συμπλήρωνα και σαφώς πιο υγιής..

Επίσης μπορεί να μπορούμε να υπολογίσουμε την ποσότητα τροφής με το μάτι ..όχι όμως και τα κιλά του σκύλου.
Ακόμα και αν η ζυγαριά δείχνει μια καλή "τιμή"..τα πλευρά είναι τα μοναδικά που λένε την αλήθεια προσαρμοσμένα στο ίδιο το σώμα του σκύλου μας.
 




Maroulini

New Member
20 Οκτωβρίου 2010
2
0
Θεσσαλονίκη
Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να το παρακάνουμε με τα κιλά...Αλλά τον λυπάμαι τον καημένο είναι υπερκινητικός και πετσί και κόκκαλο. Και ο γιατρός είπε δύο κιλά θα έπρεπε να έχει παραπάνω.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
αυτο το "λυπαμαι" δεν μπορω να καταλαβω τωρα...τι λυπασαι?ειναι χαρουμενος,κινητικος,δραστηριος....τα δυο κιλα θα τον εκαναν πιο υγιη?προσθετεις λιγο φαγακι παραπανω η ενα τριτο πολυ μικρο γευματακι καθημερινα.μην μπουκωσεις το ζωο.
 


18 Οκτωβρίου 2012
24
0
αυτο το "λυπαμαι" δεν μπορω να καταλαβω τωρα...τι λυπασαι?ειναι χαρουμενος,κινητικος,δραστηριος....τα δυο κιλα θα τον εκαναν πιο υγιη?προσθετεις λιγο φαγακι παραπανω η ενα τριτο πολυ μικρο γευματακι καθημερινα.μην μπουκωσεις το ζωο.
Καλησπερα σε ολους..εχω ενα θηλυκο μαλινουα περιπου 5 μηνων. Ξεκινησα τη διατροφη της με την pro plan puppy και τωρα εχω ξεκινησει την acana puppy large παραλληλα με κανενα κοκαλο, κρεας βραστο δυο φορες τη βδομαδα...κοτοπουλο η προβατο απο φιλο χασαπη και ρυζακι...
Αυτο που με προβληματιζει ειναι τα κακα της μικρης απο οταν ξεκινησαμε αυτη τη διατροφη ειναι πολυ μαλακα η διαρροιες.... ο σκυλος γενικα εχει μεγαλη δραστηριοτητα..πολυ διαθεση...τελειο τριχωμα..
Σκεφτομαι να αλλαξω τροφη και να παω στην orijen wild prairie λογω καλυτερων συστατικων και μεγαλη περιεκτικοτητα σε κρεας...εχω διαβασει ολο το θεμα αλλα αυτο που με απασχολει στην orijen ειναι το χαμηλο ποσοστο ασβεστιου και φωσφορου σε σχεση με αλλες και μηπως θα χρειαστει καποιο συμπληρωμα απο τα πραραπανω..δεδομενου οτι η φυλη η δικη μου..σε τετοια ηλικια εχει ευαισθητα ποδαρακια..και σε συνδυασμο με την τοση ενεργητικοτητα της και με μειωση ασβεστιου απο την τροφη της μηπως αντιμετωπισω προβλημα....
θα ηθελα καποιον που γνωριζει απο τετοιες φυλες μια τεκμηριωμενη απαντηση αν ειναι εφικτο γιατι δεν μπορω να τη βρω πουθενα..
Ο λογος που θελω να μεταβω στην orijen ειναι γιατι δεν εχω τη δυνατοτητα του για barf διατροφη και ψαχνω την αμεσως καλυτερη λυση...βεβαια θα συμπληρωνω τακτικα με κρεας φρεσκο σχεδον ωμο...μια βραση μονο για τα μικροβια οπως κανω και τωρα...
 


18 Οκτωβρίου 2012
24
0
Καλησπερα σε ολους..εχω ενα θηλυκο μαλινουα περιπου 5 μηνων. Ξεκινησα τη διατροφη της με την pro plan puppy και τωρα εχω ξεκινησει την acana puppy large παραλληλα με κανενα κοκαλο, κρεας βραστο δυο φορες τη βδομαδα...κοτοπουλο η προβατο απο φιλο χασαπη και ρυζακι...
Αυτο που με προβληματιζει ειναι τα κακα της μικρης απο οταν ξεκινησαμε αυτη τη διατροφη ειναι πολυ μαλακα η διαρροιες.... ο σκυλος γενικα εχει μεγαλη δραστηριοτητα..πολυ διαθεση...τελειο τριχωμα..
Σκεφτομαι να αλλαξω τροφη και να παω στην orijen wild prairie λογω καλυτερων συστατικων και μεγαλη περιεκτικοτητα σε κρεας...εχω διαβασει ολο το θεμα αλλα αυτο που με απασχολει στην orijen ειναι το χαμηλο ποσοστο ασβεστιου και φωσφορου σε σχεση με αλλες και μηπως θα χρειαστει καποιο συμπληρωμα απο τα πραραπανω..δεδομενου οτι η φυλη η δικη μου..σε τετοια ηλικια εχει ευαισθητα ποδαρακια..και σε συνδυασμο με την τοση ενεργητικοτητα της και με μειωση ασβεστιου απο την τροφη της μηπως αντιμετωπισω προβλημα....
θα ηθελα καποιον που γνωριζει απο τετοιες φυλες μια τεκμηριωμενη απαντηση αν ειναι εφικτο γιατι δεν μπορω να τη βρω πουθενα..
Ο λογος που θελω να μεταβω στην orijen ειναι γιατι δεν εχω τη δυνατοτητα του για barf διατροφη και ψαχνω την αμεσως καλυτερη λυση...βεβαια θα συμπληρωνω τακτικα με κρεας φρεσκο σχεδον ωμο...μια βραση μονο για τα μικροβια οπως κανω και τωρα...
ΟΧΙ ORIJEN WILD PRAIRIE--ΕΝΝΟΥΣΑ ORIJEN REGIONAL RED....ΔΑΙΜΟΝΑς ΤΟΥ ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΟΥ...
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
ΟΧΙ ORIJEN WILD PRAIRIE--ΕΝΝΟΥΣΑ ORIJEN REGIONAL RED....ΔΑΙΜΟΝΑς ΤΟΥ ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΟΥ...
Φίλε μου η κάθε τροφή κάθετε διαφορετικά στον κάθε σκύλο, μπορεί να έχω εγώ Μαλινούα και να του κάτσει η τροφή άψογα μπορείς να την πάρεις εσύ και ο σκύλος να έχει διάρροιες ή να μην την τρώει, αρχίνα με μικρό τσουβάλι και βλέπεις.
δεν θυμάμαι πόσο είναι ο σκύλος σου αλλά όσο είναι στην ανάπτυξη καλό είναι να αποφεύγεις την πολύ πρωτεΐνη
 


fotis_utmost

Well-Known Member
23 Απριλίου 2012
501
0
California
Αυτό με τη πρωτεΐνη το διαβάζω συνέχεια και ακόμα προσπαθώ να βγάλω κάποιο συμπερασμα...

Μεις δίνουμε την Orijen 6 fish με 38% πρωτεΐνη σε κουτάβι 6 μηνών. Η τροφή φαίνεται αρχικά να μην πειράζει το κουτάβι και όλα είναι νορμάλ. Να προσθέσω ότι η μικρή έχει πολύ ενέργεια και τη βγάζουμε στάνταρ 4 με 5 βόλτες την ημέρα, από τις οποίες οι δυο έχουν πάνω από μια ώρα διάρκεια.

Η κτηνίατρος μας είπε να δοκιμάσουμε αυτή την τροφή λόγω των προβλημάτων στο τρίχωμα και στο δέρμα.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
η ποιοτητα της πρωτεινης μετραει κ το ειδος.εγω θα κρατουσα μια πιο χαμηλου κοστους τροφη κ θα φροντιζα ,οπως κ κανω,να τρωει ψαρακια,κρεατακια κτλ..
 




chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Θενκς. Ίσως να το δοκιμάσουμε κι αυτό. Πανικός...

Όσο το ψάχνεις με τις τροφές-διατροφή τόσο το χάνεις, είχα χαζέψει κάποια φάση μέχρι να αποφασίσω τι να του πάρω. Η μία έχεις τις μπλε βούλες που ή άλλη δεν έχει αλλά έχει παραπάνω ροζ βούλες από την πρώτη αλλά έχει καλύτερη τιμή από την τρίτη που οι βούλες είναι πράσινες και πάει λέγοντας.
 


18 Οκτωβρίου 2012
24
0
Ρε παιδια πηρα προχτες ενα σακι orijen puppy 75 ευρω ....να το ξεκινησω τωρα με acana που μου τελειωνει..
Μου κακοφανηκε η τιμουλα ομως...
οχι πως με νοιαζει να στερηθω εγω για τον σκυλο μου αλλα σκεφτηκα οτι πολλεσ οικογενειες δεν ξοδευουν τοσα για τα τροφιμα τους..μηπως θα επρεπε ο προμηθευτης και ο αντιπροσωπος να σκεφτουν και τις τωρινες συγκυριες των αγορων που δραστηριοποιουνται;;
κατα τη γνωμη μου επρεπε η τιμη της να μην υπερεβαινε τα 60 ευρω...
ενταξει αγαπαμε τα σκυλια μας και θελουμε να τα φροντιζουμε.. ΜΗ ΜΑΣ ΠΙΑΝΕΤΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΚΩΛΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!!!
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Ρε παιδια πηρα προχτες ενα σακι orijen puppy 75 ευρω ....να το ξεκινησω τωρα με acana που μου τελειωνει..
Μου κακοφανηκε η τιμουλα ομως...
οχι πως με νοιαζει να στερηθω εγω για τον σκυλο μου αλλα σκεφτηκα οτι πολλεσ οικογενειες δεν ξοδευουν τοσα για τα τροφιμα τους..μηπως θα επρεπε ο προμηθευτης και ο αντιπροσωπος να σκεφτουν και τις τωρινες συγκυριες των αγορων που δραστηριοποιουνται;;
κατα τη γνωμη μου επρεπε η τιμη της να μην υπερεβαινε τα 60 ευρω...
ενταξει αγαπαμε τα σκυλια μας και θελουμε να τα φροντιζουμε.. ΜΗ ΜΑΣ ΠΙΑΝΕΤΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΚΩΛΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!!!
Μην νομίζεις ότι έχεις μεγάλη διαφορά με Αγγλία, εδώ έχει 60 λίρες το σακί δηλαδή περίπου στο 70 ευρώ.