Orijen / Arden grange


nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
σημερα σε ενα πετ σοπ μου προτειναν ως τροφη την arden grange
χρησιμοποιω orijen και ΔΕΝ σκεφτομαι να την αλλαξω προς το παρον καθως ειμαι υπερ ευχαριστημενη απο την τροφη αυτη

αλλα θα ενδιαφερομουν για το ποια ειναι η γνωμη σας για αυτη τη τροφη...

Eιχα προσταρει σε αλλο θεμα αλλα μια mod με παροτρινε να ανοιξω νεο θεμα :) :)
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Δίνω Arden Grange Lamp & Rice εδώ και περίπου 4 μήνες, ο λόγος ήταν αρχικά ότι μου έκανε με την Orijen (την οποία παρεπιτόντως τη θεωρώ κορυφαία) που και που μαλακά κακά και μετά θέμα οικονομικό.
Οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές μέχρι στιγμής, πιστεύω ότι είναι από τις καλύτερες εναλλακτικές (μετά από orijen/acana), προς το παρόν δε σκοπεύω να αλλάξω, αν και θα ήθελα περισσότερη πρωτεϊνη και λιγότερους υδατάνθρακες εδώ που τα λέμε...:)
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Η Orijen πρέπει να είναι απο της λίγες εταιρείες σκυλοτροφής που πέρνει πρώτες ύλες στο εργαστάσιο και τα επεξεργάζεται η ίδια.
Δυστηχώς πολλοί έχουν αναφέρει αρκετά μικροπροβλήματα για την συγκεκριμένη τροφή. Η δικιά μου είχε μαλακά κόπρανα με βλέννα, ποτέ διάρροια όμως. Πολύ βρώμα απο τα κόπρανα και πολύ σε ποσότητα. Η ανάσα δεν βελτιώθηκε αλλα χειροτέρεψε μυρίζοντας σαν σάπιο ψάρι συνέχεια. Εμφάνησε ένα είδος δερματίτιδας με κνησμό και συνεχές δάκρυα, μάλλον λόγου αλλεργείας. Αλλαγή στο τρίχωμα δεν πρόσεξα σε διάρκεια 2μήνων που τάιζα.
Αν και με όλα αυτά συνεχίζω να την προτείνω για καλή τροφή αρκεί να μη πειράζει το σκύλο όπως πείραξε την δικιά μου.
 




fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Και εμενα μου την ειχαν προτινει στο pet δε ειχα δει κατι στη δικια μου απλα ηταν μαλακα και οχι πολυ σχηματισμενα και μετα δοκιμασα την αλλη που μου ειχαν προτινει που ειναι η nutram και ειμαι πολυ ευχαριστημενη και εγω και η μοιρα την τρωει με πολυ χαρα!!!

αν και θα ήθελα περισσότερη πρωτεϊνη και λιγότερους υδατάνθρακες εδώ που τα λέμε...:)
και γι'αυτο το λογο δοκιμασαμε την nutram!!!!
 


Oberon

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2010
188
1
Αθήνα
Έχω διαβάσει αρκετά για την Arden Grange + το pet shop που αγοράζω accessories για τον σκύλο μου φέρνει αυτη την τροφή. Δεν είμαι φαν των κροκετών αλλα των λιχουδιών που έχουν μεγάλη ποικιλία ανάμεσα σε σολωμό, κοτόπουλο καθώς και light επιλογές. Δεν συστήνω την τροφή διότι εχω διαβάσει πως έχει ενα συστατικό (σύμφωνα με το dogfoodanalysis) που μακροχρόνια προκαλεί προβλήματα στα ζωάκια.

Στον δικό μου ξεκινήσαμε με Nutram και αλλάξαμε σε Acana Puppy (Small Breed) χωρίς να σημαίνει πως και η Nutram δεν είναι καλή. Ίσα ίσα, ολες οι καναδέζικες, Orijen + Acana + Nutram είναι κορυφή!
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Η arden grange πόσο κοστίζει περίπου;;
Δεν ειναι και φτηνουλα. Γυρω στα 60 ευρω ισως και κατι παραπανω.

Παλιοτερα και εγω που ημουν αναμεσα σε Arden Grange Lamb & rice και Acana lamb & apple αφησα τα σκυλια μου να διαλεξουν και αποφασισαν οτι τους αρεσει πιο πολυ η δευτερη!

Παντως οταν ανοιξα ενα τσουβαλι arden με πηρε μια μικρη ζεχνα ενω οταν ανοιξα της Acana μοσχοβολαγε! Τυχαιο?? Δεν ξερω.

Αν της παει η Origen δεν υπαρχει λογος να την αλλαξεις. Αν θες ομως κατι πιο light δοκιμασε κατι σε Acana.
 


molotof

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
108
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ενας μονο κωδικος της arden garden ειναι πολυ καλος αυτος με τον σολομο αν θυμαμε καλα που δεν εχει καθολου δημητριακα αλλα εδς εχει ενα μεγαλο αλλα ειναι πολυ ακριβως .
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Επειδη εχω διαβασει διαφορα περι orijen acana για μαλακα κοπρανα, και επειδη δινω πολυ καιρο πλεον acana αν επιτρεπεται θα σας πω την εμπειρια μου.
Στις περισσοτερες των περιπτωσεων τα μαλακα κοπρανα σε αυτες τις τροφες οφειλεται στη μεγαλυτερη ποσοτητα τροφης που το ταιζεται. Τι εννοω, οποιαδηποτε προηγουμενη τροφη ειχα δοκιμασει ελεγε πχ 160-170 γραμμαρια την ημερα. Η acana ομως για το δικο μου σκυλι προτεινει 130-140 γραμμαρια την ημερα(λογω μεγαλυτερης ποσοτητας προτεινων). Νομιζετε οτι αυτα τα 20-30 γραμμαρια ειναι αμελητεα ποσοτητα, ομως στις μικρες ρατσες δεν ειναι καθολου. Κι αυτο το ανακαλυψα γιατι ενω εγω ταιζα τη σωστη ποσοτητα, η κοπελα μου επειδη της φαινοταν λιγο το φαει τις εβαζε το κατι παραπανω. Βεβαια εως οτου συνηδειτοποιησε και αυτη οτι δεν κανει. Απο τοτε που διορθωθηκε το θεμα αυτο φυσικα και τα κοπρανα της επανηλθαν στο φυσιολογικο.
Δεν λεω οτι παντα ισχυει αυτο, γιατι οντως μπορει σε καποιο σκυλι να μην καθεται σωστα η τροφη αλλα γνωριζω οτι συμβαινει και το εχουν αναφερει και αλλοι ιδιοκτητες κατα το παρελθον.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Προσωπικά δίνω acana σχεδόν 3 χρονια..
Κολλητοί μου φίλοι δίνουν και αυτοί..του ενός όμως ανέβασε την κρεατίνη και από κτηνιάτρους ενοχοποιήθηκε το πολύ υψηλό ποσοστό κρεατίνης λόγο προτεινης και σπεύσαμε να χαμηλώσει οπού σε επόμενες εξετάσεις έφτιαξε..
Γνωρίζω άλλων φίλων μου σκυλιά που από την πρώτη στιγμή η ακάνα δεν τους πήγε..

Έχει τύχει να βάλω περισσότερη ποσότητα και λιγότερη ποτέ δεν είδα αλλαγή στην ποιότητα των κοπράνων..
Έχει συμβεί φυσικά στην πάροδο των χρόνων όμως δεν σχετιζόταν με αυτό.



Οπότε η ποσότητα προφανώς δεν μπορεί να σχετίζεται για την ποιότητα των κοπράνων παρά μονο τα συστατικά της.
Εν κατακλείδι (γενικά εγώ έχω καταλήξει) πως δεν πάει μια τροφή σε όλα τα σκυλιά.., το πόσο μας πάει είναι η γενική εικόνα του ίδιου του σκυλιού και οι "τιμουλες" στις εξετάσεις..
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Προσωπικά δίνω acana σχεδόν 3 χρονια..
Κολλητοί μου φίλοι δίνουν και αυτοί..του ενός όμως ανέβασε την κρεατίνη και από κτηνιάτρους ενοχοποιήθηκε το πολύ υψηλό ποσοστό κρεατίνης λόγο προτεινης και σπεύσαμε να χαμηλώσει οπού σε επόμενες εξετάσεις έφτιαξε..
Γνωρίζω άλλων φίλων μου σκυλιά που από την πρώτη στιγμή η ακάνα δεν τους πήγε..

Έχει τύχει να βάλω περισσότερη ποσότητα και λιγότερη ποτέ δεν είδα αλλαγή στην ποιότητα των κοπράνων..
Έχει συμβεί φυσικά στην πάροδο των χρόνων όμως δεν σχετιζόταν με αυτό.



Οπότε η ποσότητα προφανώς δεν μπορεί να σχετίζεται για την ποιότητα των κοπράνων παρά μονο τα συστατικά της.
Εν κατακλείδι (γενικά εγώ έχω καταλήξει) πως δεν πάει μια τροφή σε όλα τα σκυλιά.., το πόσο μας πάει είναι η γενική εικόνα του ίδιου του σκυλιού και οι "τιμουλες" στις εξετάσεις..
Για την κρεατινινη θα συμφωνησω απολυτα.. εμφανισε και στο κολλητο μου σε αγγλικο μπουλντογκ, του αλλαξε τροφη και εστρωσε. Ομως μεχρι να κανει τις εξετασεις το ταιζε ενα χρονο και δεν του ειχε δειξει καποιο περιεργο σημαδι.
Τωρα περι ποσοτητας αν μου επιτρεπεται θα διαφωνησω. Η ποσοτητα που προτεινεται σε σχεση με αλλες τροφες ειναι πολυ μικροτερη. Οσοι δεν το εξεταζουν αυτο, η ελεγχουν τη ποσοτητα με αλλους δοσομετρητες εχουν μεγαλη διαφορα με την πραγματικοτητα. Οποτε θεωρω λογικο ενα σκυλι οταν τρωει πολυ περισσοτερο απο το προτινομενο να κανει πολλα αλλα και μαλακα κοπρανα.
 


elistrati

Member
10 Δεκεμβρίου 2010
18
0
thessaloniki
και εμεις orijen τρωμε εδω και 5μηνες σχεδον...8ελω ομως να της το αλλαξω για λιγο μπας και της πεφτει λιγο βαρυ,εκτος απο μια ελαχιστη ανοδο στις ηπατικες τιμες(ελαχιστη μιλαμε)δεν εχει κανενα προβλημα..και καλυτερο τριχωμα,και τελεια κοπρανα και ειναι και η αγαπημενη της.αλλα για σιγουρια 8α κανουμε μια αλλαγη(μας τα χουν κανει και ουμπαλα οι κτηνιατροι με το θεμα των ηψηλων πρωτεινων..οπωτε...για καλο και για κακο..)
διαβαζα και γω για αυτην την Arden grange αλλα δεν ξερω καποιον που να την πουλαει/τρωει :(
 


Oberon

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2010
188
1
Αθήνα
Εγω ποτε δεν θα έγινα την Arden Grange (3*** τροφή), οσο και αν προσπαθεί το pet shop που πηγαίνω να μου την πουλήσει. Διαβάστε με προσοχή την παρακάτω ανάλυση για την Arden Grange Puppy/Junior απο το dogfoodanalysis.com

The use of maize (corn) is less desirable - corn is a difficult to digest grain that has little nutritional value for a canine, and is commonly associated with allegies and yeast infections. Oats are a further grain of decent quality.


Beet pulp is a low quality ingredient and filler. It is a by-product, being dried residue from sugar beets which has been cleaned and extracted in the process of manufacturing sugar. It is a controversial ingredient in dog food, claimed by some manufacturers to be a good source of fibre, and derided by others as an ingredient added to slow down the transition of rancid animal fats and causing stress to kidney and liver in the process. We note that beet pulp is an ingredient that commonly causes problems for dogs, including allergies and ear infections, and prefer not to see it used in dog food. There are less controversial products around if additional fibre is required. We would prefer to see the use of whole eggs rather than egg powdert in the food.


A further meat product, fish in meal form is the 9th ingredient. This is also too far down the ingredient list to add significantly to the overall meat content. This manufacturer does state on their website that all ingredients, including fish, are free of ethoxyquin or other chemical preservatives (ethoxyquin is a chemical preservative commonly added to fish ingredients and that is banned from human foods due to the belief that it is carcinogenic).
 
Last edited:




Oberon

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2010
188
1
Αθήνα
Οberon αφού ανεβάζεις κριτικές από το dogfoodanalysis έχεις την καλοσύνη να μας ανεβάσεις και την κριτική για την 2** Belcando;
Είναι αρκετές οι Belcando, οπότε σου στέλνω links απ'ολες για να διαβάσεις αυτη που σε ενδιαφέρει.

Belcando Multi-Croc
Belcando Premium
Belcando Dinner
Belcando Lamb & Rice
Belcando Finest-croc
Belcando Junior