ORIJEN PUPPY LAGRE


ermhs

New Member
7 Ιουλίου 2008
3
0
Καλημέρα σε όλους,
Εδώ και 1 1/2 μήνα ταίζω τον μικρό μου (λυκόσκυλο 4 1/2 μηνών) με την orijen puppy large.Απο την πρώτη στιγμή ξετρελάθηκε.Το πρόβλημα μου είναι το εξής, ενω η ανάπτυξή του ειναι μια χαρά (έχει ψηλώσει αρκετά και ειναι περίπου 18 κιλά) και δεν εχει κάποιο πρόβλημα ούτε με την αναπνοή του ουτε με αέρια, έχει αρκετά μεγάλες ποσότητες κοπράνων.Θα πρέπει να αρχίσω να σκέφτομαι την αλλαγή της συγκεκριμένης τροφής?Απο αυτά που έχω διαβάσει δεν γίνετε σωστή απορρόφηση της τροφής.Αποπαρασιτώσεις έχουν γίνει κανονικά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 




ermhs

New Member
7 Ιουλίου 2008
3
0
Σε συγκριση με την προηγουμενη τροφη που του εδινα, (nutro).
Mε την orijen η ποσοτητα ειναι σχεδον διπλασια.
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
4,5 μηνών τώρα το βάρος του δεν είναι διπλάσιο από πρίν ?
Με την επόμενη τροφή θα βγάζει τριπλάσια κόπρανα :D

Προσπαθώ να σε κάνω να μην αλλάζεις τροφές (κακώς άλλαξες και την Nutro) τόσο γρήγορα σε κουτάβι που αναπτύσσεται σωματικά αλλά και ψυχολογικά, θα δημιουργήσεις περισσότερα προβλήματα από αυτά που πάς να λύσεις ...

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι παίζει αυτό στο forum - πολλη τρέλλα και αλλαγή στις ξηρές - barf άλλος δίνει το ένα αλλος το άλλο συμπλήρωμα κλπ ... χαλαρά ;)
 




BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Κι εγώ έχω το ίδιο θέμα με την orijen puppy large, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί είναι πρόβλημα αυτό...
Είναι πρόβλημα για μας ή για το σκύλο???
Εγώ έκανα εισαγωγή στην τροφή αυτή σταδιακά μέσα σ' ένα μήνα δηλαδή...
Το μόνο που με απασχολεί είναι το ποσοστό πρωτεινών που είναι αρκετά υψηλό για μεγαλόσωμη ράτσα και δεν έχω ξεκάθαρη απάντηση σ' αυτό από κτηνίατρο...
Θα δοκιμάσω και με την εκτροφέα του να έχω μια απάντηση...
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
O Denis έχει δίκιο (@$^!:mad:&#*#!!!) ακόμη και χονδροδυσπλασία μπορεί να πάθει ένα κουτάβι από 2-3 αλλαγές τροφής (όσο σταδιακά και να την κάνεις).
Η προτεϊνη δεν είναι πρόβλημα (αν είναι ποιοτική). Οι πολλές θερμίδες (σε αναλογία με την άσκηση) και το πολύ λύπος και ασβέστιο είναι που δημιουργούν προβλήματα.

Γενικώς τα μεγαλόσωμα κουτάβια παράγουν απίστευτες ποσότητες κοπράνων (2 Χ το βάρος τους καθημερινά περίπου :p ) δεν είναι αφύσικο. Το άν ο σκύλος αφομειώνει την τροφή φαίνεται άνετα από το βάρος του. Είναι καλά το ζώο; Είσαι περίφανος για τα κοπρανά του (είναι μεγάλα δυνατά και γερά;;;; :D ), ευχαρίστησε την Παναγίτσα και πέσε για ύπνο...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αυτό με την πρωτείνη μπορούμε λίγο να το αναλύσουμε ? :p

Είμαι σίγουρος :rolleyes: ότι κάνει κακό η πολλή ... το ξέρω από ... πάντα που λέμε ... :D εξηγείται ??
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Kανει κακο στα νεφρα ...

και οι πολλοι υδατάνθρακες δεν προσφέρουν τίποτα και ξηραίνουν πολύ τα κόπρανα ..

keep the balance ... ;)
 




BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Λοιπόν μίλησα με την εκτροφέα του Dante και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μ' αυτήν τη τροφή σε σχέση με τις πρωτείνες και ότι δεν χρειάζεται απολυτως τίποτα επιπλέον δηλ. βιταμίνες κ.λπ.
Ο κτηνίατρος όμως που τον ξαναρώτησα μου είπε ότι τώρα που είναι καλοκαίρι, να του δίνω λίγο λιγότερο από την ποσότητα που αναγράφεται στη συσκευασία για να μην επιβαρύνονται τα νεφρά και το έντερό του... Ισχύει κάτι τέτοιο???
Αλλαγή τροφής άλλη προς το παρόν δεν κάνουμε, για τους λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω;)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Λοιπόν μίλησα με την εκτροφέα του Dante και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μ' αυτήν τη τροφή σε σχέση με τις πρωτείνες και ότι δεν χρειάζεται απολυτως τίποτα επιπλέον δηλ. βιταμίνες κ.λπ.
Ο κτηνίατρος όμως που τον ξαναρώτησα μου είπε ότι τώρα που είναι καλοκαίρι, να του δίνω λίγο λιγότερο από την ποσότητα που αναγράφεται στη συσκευασία για να μην επιβαρύνονται τα νεφρά και το έντερό του... Ισχύει κάτι τέτοιο???
Αλλαγή τροφής άλλη προς το παρόν δεν κάνουμε, για τους λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω;)
Δεν δεν υπάρχει κανένας λόγος να δίνουμε βιταμίνες
εάν η τροφή που δίνουμε κατά τον κτηνιατρο μας έχει την θρεπτικη ποιότητα που χρειάζεται .
Αν δίνουμε δε ,υπερβολικά συμπληρώματα διατροφής σε κουτάβια κατά την ανάπτυξη , κινδυνεύουν να παρουσιάσουν διαταραχές των μυών και του σκελετού.
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Ναι το ξέρω για τις βιταμίνες, απλά ρώτησα για επιβεβαίωση την εκτροφέα, ούτως ή άλλως δεν του δίνω...
Ο κτηνίατρος μου είπε για λιγότερη ποσότητα τροφής και όχι βιταμινών για τους λόγους που εξήγησα ποιο πάνω...
Sorry δεν ήταν κατανοητό όπως το διατύπωσα...:p
Ισχύει κάτι τέτοιο?
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Λογο καλοκαιριου ολοι τρωμε λιγοτερο μια η αλλη .. ;)
Λογο καλοκαιριου καιμε λιγοτερο λογο ζεστης ,λιγοτερες μετακινησεις και λιγοτερη προσπαθεια το σωμα για να μεινει ζεστο ,αρα ο αργανισμος μας θελει λιγοτερη βενζινη για να καψει ..
 




carina81gr

Member
30 Ιουνίου 2008
8
0
γεια σας!κ εγω εδινα orijen αλλα οπως κ ο φιλος μας τα κακα διπλασιαστηκανε
κ με εχει μουρλανει στο σκατο!επισης πολυ μαλακα κ βρωμερα το σκυλι απο διαρροια εχασε 2 κιλα επισης μου εβγαλε κοκκινιλες στο ματι κ ξυνοτανε!κ φοβηθηκα κ του εδωσα την την προ πλαν που τν εδινε κ ο εκτροφεας που πηρα το κουταβι!τα συπτωματα αρχισαν αμεσως οταν εδωσα την οrijen το σκυλι ειναι με εμβολια αποπαρασ. κλπ,απλα σπανια ειδα τα κακα σφιχτα κ με προβληματισε ταμαλα....
 


joncr

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2008
116
0
ydrefsi.blogspot.com
καλησπερα. μπορει καποιος που μπορω να βρω την συγκεκρημενη τροφη στην Αθηνα; Με βολευει κοντα σε Νεα Ιωνια , Γαλατσι , Πατησια , αλλα και οπουδηποτε πιο μακρυα θα πηγενα. Για να μη γινει διαφημηση μπορειτε να μου πειτε με πμ. Ευχαριστώ:)
 


joncr

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2008
116
0
ydrefsi.blogspot.com
καλησπερα. μπορει καποιος που μπορω να βρω την συγκεκρημενη τροφη στην Αθηνα; Με βολευει κοντα σε Νεα Ιωνια , Γαλατσι , Πατησια , αλλα και οπουδηποτε πιο μακρυα θα πηγενα. Για να μη γινει διαφημηση μπορειτε να μου πειτε με πμ. Ευχαριστώ:)
Kανείς;;; Κρίμα και φευγω διακοπες αυριο και ηθελα να παρω...:(
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.844
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981