Pedigree για σκυλακι απο Ουγγαρία




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
τι να λεμε για καθυστερησεις η luna ειναι 1,5 χρονω τωρα
κατεθεσα αρχες Ιουλιου και τα 30€ που μου ζητησε για το pedigree extra
και ακομη δεν ηρθε το περιστερι να το φερει:D
νεοι ειμαστε υπομονη εχουμε:p
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
αυτή την εποχή τα pedigree αργούν ΠΟΛΥ επειδή αρχές του χρόνου άλλαξαν την βάση δεδομένων??? και το πρόγραμμα που χρησιμοποιούσαν

παρόλα αυτά ουσιαστικό πρόβλημα δεν έχεις (πλην το γαμώτο)

και εξετάσεις δυσπλασίας μπορείς να κάνεις (νομίζω) και σε εκθέσεις να πας και να ζευγαρώσεις το σκυλί σου αν το επιθυμείς
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ξέρεις ποιος είναι ο λόγος για αυτήν την καθυστέρηση
Επειδη αυτοι στον ΚΟΕ δεν κανουν σωστα την δουλεια τους????

Εμαθα, οτι αλλαζουν το "συστημα" και λενε, οτι στο μελλον θα βγουνε πιο γρυγορα τα Πεντιγρεε.
Αλλα δεν ξερω για ποτε μιλισαν!

Παντος ειναι απαραδεκτο!
Στην γερμανια παιρνεις τα χαρτια του σκυλου σου το αργοτερο στης 15 εβδωμαδες ζωης του κουταβιου= συνηθος τα εχει ηδη ο εκτροφεας, οταν πας να παρεις το κουταβι σε ηλικια 10 εβδωμαδων!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ναι αλλά στην Γερμανία τα χαρτιά τα βγάζει ο ομιλος φυλής όχι o VDH

αλλιώς θα τα έπαιρνες .......................
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Ποιά είναι η διαδικασία που πρεπει να ακολουθήσεις εάν το σκυλί σου είναι απο το εξωτερικό και με ξένο πέντιγκρι για να πιστοποιήσει ο ΚΟΕ το πέντιγκρι (με το σκύλο) και να γραφτεί στον ΚΟΕ;
1. Να γραφτείς πρώτα στο ΚΟΕ;
2. Να πληρώσεις σε τραπ. λογ. το ποσό των ....€;
3. Να πας ο ίδιος το Πέντιγκρι του σκύλου; Αλλά χαρτιά;
4. ............
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
το pedigree πρέπει να ειναι EXPORT

το στέλνεις στον ΚΟΕ , σου λένε πόσα (20 ευρώ) και που να πληρώσεις
 


taxyboom

New Member
13 Σεπτεμβρίου 2009
3
0
ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ ΣΚΥΛΩΝ ΣΤΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ. ΠΡΙΝ ΔΙΟΡΙΣΤΟ ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΕ ΕΝΑ Pet shop ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΡΩ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΛΕΓΟΝΤΕ ΣΚΥΛΙΑ Β' ΚΑΙ Γ' ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΝΑ ΤΑ 'ΒΑΦΤΙΖΟΥΝΕ' ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ , ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΧΑΛΑΣΩ ΤΗΝ ΜΕΡΑ. ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΣΚΥΛΙΑ ΑΠΟ Pet shop ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΑ Η' ΑΤΟΜΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΙΝΗΣ.
 








Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
η Ουγγαρια εχει καλα σκυλια σε αρκτες ρατσες,εχει μεγαλη κυνολογικη ιστορια και οπως σωστα ειπε ο Denis τα bullmastiff ειναι μια απο τις ρατσες αυτες.Εχει τον διασημο Ουγγρο εκτροφεα τον Somogyvari.Αφορμη απο το ολο post πηρα και το εγραψα αυτο,αν και παλιο το post δεν πειραζει.
 


philipp

New Member
22 Μαϊου 2010
4
0
παιδια καλησπερα σε ολους!ειμαι καινουργιος και στο site αλλα και σαν περιφανος ''πατερας'' μιας πανεμορφης labradorinas..Το προβλημα μου ειναι οτι πειρα ο μαλ......ας το σκυλακι μου απο pet shop και ενω του παριγγιλα με pedegree αυτος ολο μου λεει οτι απο κει που τα εισαγει δηλαδη απο αλλο pet shop το καθυστερουν απο ουγγαρια...το μονο που μου εδωσε με την παραλαβη ηταν το διαβατηριο με το νουμερο του microchip,τα εμβολια κτλ..Οταν το πηγα το διαβατηριο στο γιατρο μου ειπε οτι ελειπε μια σφργιδα και κατα πασ πιθανοτητα ειναι πλαστο...Αυτη η ιστορια εχει απο τον περασμενο οκτωβριο και το σκυλι εχει γεννηθει στισ 14 αυγουστου..εστειλα e-mail με το νουμερο του microchip στον κοε της ουγγαριας και μου απαντησαν οτι δεν υπαρχει τετοια καταγραφη στα αρχεια τους!!!Παρακαλω ας μου πει καποιος τι να κανω για να παρω το χαρτι αν υπαρχει?και πως μπορω να κινηθω νομικα..ευχαριστω πολυ​
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
δεν μπορείς δυστυχώς να κανεις κατι.... εκει πονταρουν.... στην αγαπη που αναπτυσεται για το ζωο.... και οτι δεν το επιστρεφεις.....
εκεινοι από την αρχή ξερανε οτι δεν υπαρχει πεντιγκρι... απλα καθυστερουσαν να στο πουν...
εχεις εμ εγγραφα οτι ειχες ζητησει και ειχαν υποσχεθει οτι θα φερουν σκυλάκι με χαρτιά?
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ρε σεις, το ότι το νούμερο του μικροτσίπ είναι ανύπαρκτο και το διαβατήρθιο πλαστό δεν είναι αρκετά για να κινηθεί κανείς νομικά και μάλιστα να βρει ο πετσοπάς τον μπελά του από τις αρχές? Θεωρητικά τουλάχιστον?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
oxi to mikrotsip το εχει περασει στον σκύλο.... μενει ο νεος ιδιοκτητης να δηλωσει τον σκυλο στο ονομα του....
το μικροτσιπ ειναι υπαρκτο....
για το πλαστο διαβατηριο..... παλι μπορουν να ισχυριστουν οτι φερανε 100 κουταβια,.... ο αρμοδιος υπαλληλος στην βιασύνη του πιθανα να ξεχασε σφραγίδα....
δεν εχει να κανει με τα χαρτια του σκυλου......
 


kiara

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
372
1
θεσσαλονικη
Δεν μπόρει η αστυνομια να καταλάβει αν ειναι πλαστο το διαβατήριο και αν εχει έρθει παράνομα ο σκύλος στη χώρα;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν μπόρει η αστυνομια να καταλάβει αν ειναι πλαστο το διαβατήριο και αν εχει έρθει παράνομα ο σκύλος στη χώρα;
Γιατι σωνει και καλα ο σκυλος να ειναι παρανομα στη χωρα;
Αν επιτρεπεται η πωληση σκυλων στα πετ σοπ, τι να ειναι παρανομο; Απλα τα φερνουν για να τα πουλησουν. Αν τα επιτρεπει ο νομος ειναι νομιμο...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981