"Pet Shop" ταινία μικρού μήκους - Ένα πολυδιάστατο βίντεο!


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
το πρωτο μνμ το ξεχασα να το αναφερω,γιατι με συνεπηρε το παιδι.
το δευτερο δεν το ανεφερα γιατι δεν αφορα σκυλοφορουμ.

Και στα 2 εχεις δικιο.

Παιδια δεν εχω,ειμαι δασκαλα ομως και απο τη θεση που βρισκομαι μπορω να πω οτι οι μαθητες θα καταλαβαιναν οτι πρεπει να σωσουμε τα αρρωστα ζωακια απο τα πετσοπ.Ο ρολος μου ειναι να τους εξηγησω και να τους αναλυσω τα μνμ που πρεπει να λαβουν,αλλα χωρις καθοδηγηση δεν το καταλαβαινουν παιδια που δεν εχουν την αναλογη παιδεια οι γονεις τους.

Γι αυτο τετοια βιντεο(επαναλαμβανω μπορει να παρευρμηνευθουν) που μπορει να τα δουν και παιδια,καλο ειναι να εξηγουνται.
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Το πρωτο μηνυμα εχει να κανει με την λειτουργια των παρομοιων καταστηματων οπου το ''εμπορευμα ειναι σκαρτο και παει προς επιστροφη , αφου θα ειναι πρωτα ετοιμο προς επιστροφη''.Η εμπορευσιμοτητα ζωης με ολη την σημασια της κατ'εμε.Βλεποντας το θα σε εκανε να σκεφτεις αν θα εμπαινες να αγορασεις?Δες την συμπεριφορα του μαγαζατορα και ειμαι σιγουρος οτι δεν ειμαστε τοσο μακρια.

Το δευτερο μηνυμα εχει να κανει με την μη αποδοχη ενος παιδιου με κινητικο προβλημα , ψαχνοντας να βρει την συντροφια σε ενα σκυλακι που και εκεινο εχει προβλημα.Εχει αναγκη απο επικοινωνια και αγαπη , απο ενα πλασματακι που ''παει για επιστροφη''.Και το αποδεχεται γνωριζοντας τις συνεπειες.

Δυστυχως φιλε skylako δεν υπαρχει ενας ιδιοκτητης για ολα τα σκυλακια.
Δυστυχως δεν ειναι το θεμα αν θα σωθει ενα σκυλακι απο το πετ σοπ.Η μη υπαρξει του εκει με τοσο αδικους ορους πρεπει να σταματησει.
Δεν ξερω αν εχεις παιδια(εγω εχω 2) και ειμαι πολυ χαρουμενος που θα μαθουν τα παιδια μου να αγαπουν και να φροντιζουν τα ζωα.Σιγουρα θα γινουν καλυτεροι ανθρωποι.

Τελος δεν ειναι απαραιτητο να βγαλεις καποιο νοημα που θα μας αλλαξει την ζωη.
Ειναι ομως μερικες φορες που αυτα που γινονται διπλα μας δεν τα βλεπουμε και εχουν κατι να μας δωσουν.

Το αποσπασμα ειναι απο μια ταινια μικρου μηκους και απεσπασε τα παρακατω

Βραβεία:
Καλύτερη ταινία μικρού μήκους στο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους,
Καλύτερη ταινία μικρού μήκους στο φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους Πάτρα και ειδικό βραβείο,
Ειδική Μνεία στο Πεσκάρα Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους,
Ειδική Μνεία στην Νάουσα Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους,
Silber Metal στο Φεστιβάλ der Nationen,
Silber Metal στο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Des Nightkommerziellen Films
 




nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Θα το εξηγουσες απο την αρχη η μετα την προβολη στα παιδια?
Γιατι θεωρεις οτι πρεπει να δωθει μια συγκεκριμενη ερμηνεια?
Γιατι να μην διαμορφωσουν αποψη?Επειδη ειναι παιδια?
Ας την διαμορφωσουν και ας αρχισει ο διαλογος μετα.

Οταν λες δεν αφορα σκυλοφορουμ?Εγω το ποσταρα γεματος χαρα μαλιστα , αξιολογοντας το ως το πιο σκυλοφορουμ βιντεακι με ολη την διαθεση υπερ της επιλεκτικης διατροφης σε σχεση με το ''οτι να ναι''.

Αν ομως οι φιλοι moderators πιστευουν οτι δεν εχει δουλεια εδω , μπορουν να το αφαιρεσουν.

ο καιρος δεν περναει γρηγορα οταν περιμενεις το νεο μελος να 60αρισει τουλαχιστον:D
ουτε φανταρος να ημουν
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Σορρυ κολλαει λιγο το ιντερνετ στην Αιγινα και ξαναπαταω κι εγω μια δυο.:confused:
Θα δοκιμασω να το σβησω
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Εννοειται οτι πρωτα θα το βλεπαμε,θα ακουγα αποψεις και μετα αναλογα τις απαντησεις θα καθοδηγουσα σωστα.Ισως να το ξαναβλεπαμε.Απλα αναφερω τι θα καταλαβαιναν τα περισσοτερα παιδια.Μπορω να εχω αυτη την αποψη γιατι εχω να κανω με πολλες διαφορετικες προσωπικοτητες και οταν μιλαμε για παιδια δημοτικου το νοημα ενος μνμ μπορει ανετα να παρει λαθος δρομο.Σε αυτη την ηλικια δεν αφηνεις λαθος εντυπωσεις να αιωρουνται.

Αυτο που δεν αφορα το σκυλοφορουμ ειναι η αποψη μου για το παιδακι,την ιδιαιτεροτητα του.
Για το που καταληγει,στην αναγκη του για ζωακι,εννοειται οτι μας αφορα.

Επειδη μαλλον παρεξηγηθηκα,το βιντεο μου αρεσει πολυ,το θεωρω πολυ χρησιμο για ολους μας, σχετικοτατο με το φορουμ, απλα ηθελα να ειπωθουν και αυτα που μολις ειπωθηκαν και απο τους 2 μας,για να γινει κατανοητο τα μνμ σε παιδια(ισως ενστικτωδως λογω επαγγελματος;)) ή και σε ατομα που δεν εχουν ασχοληθει αναλογα.
 
Last edited:


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Καλημερααα!!!
Ναι μωρε Skylako συμφωνω απολυτα ετσι οπως το εθεσες.
Ακομα μου φαινεται οτι κολλησε ο χρονος και αναμενω το κουταβακι πως και πως!!!:D
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Υπαρχει ήδη

-----------------------------------------------------------
Εγινε συγχωνευση των θεμάτων
Δειτε αυτο το βιντεακι , εχει να μας διδαξει κατι...
Pet shops κ ελληνική πραγματικότητα (mini movie...)
Pet Shop - Μία εξαιρετική ταινία μικρού μήκους
Pet Shop-Βραβευμένη ταινία μικρού μήκους
Ένα πολυδιάστατο βίντεο!
 
Last edited:


MGZenelis

Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
7
0
Gizmo, συμφωνώ, περισσότερο σαν διαφήμηση για πετ-σοπ έμοιαζε παρά ότιδήποτε άλλο.

Και με την Κατερίνα συμφωνώ απόλυτα:




Κρίμα που μπαίνουν στον κόπο να κάνουν μιά ταινία μικρού μίκους χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ έρευνα.

Υπάρχουν πολύ καλοί σκύλοι για ΑΜΕΑ που αλλάζουν την ζωή τους παντελώς. Θα μπορούσαν να κάνουν μία πολύ πιο συγκινητική ταινία που να είχε και κάποια ουσία...
... χωρίς να προωθεί τους σκυλέμπορους.

Εκτός αν αυτό ήταν ο πραγματικός σκοπός της ταινίας.

Κι εμένα σαν απλή διαφήμηση μου φάνηκε, αλλά ίσως να μην το έκαναν επίτηδες... ίσως να ήταν απλά ΒΛΑΚΕΣ αυτοί που έκαναν την ταινία. Δεν θα ήταν κι οι πρώτη φορά που κάποιος νομίζει πως είναι καλυτέχνης ενώ είναι καραγκιόζης.
Έχω γνωρίσει πολλούς τέτοιους ατάλαντους...

Κρίμα τα λεφτά.
(και κρίμα στο λαιμό όσων πάρουν σκύλο από μαγαζί εξ' αιτίας μιάς ηλίθιας ταινίας!)
Είμαι ο σκηνοθέτης της ταινίας pet shop Μιχάλης Ζενέλης και έκανα εγγραφή στο φόρουμ σας για δυο λόγους. Να σας ευχαριστήσω για τα ‘καλά’ σας λόγια καθώς και για τους χαρακτηρισμούς σας για το πρόσωπο μου αλλά και για να σας εξηγήσω κάποια πράγματα όσο αφορά την ταινία μου.

Πρώτα από όλα να διευκρινίσω (γιατί με εσάς που έχω μπλέξει η καχυποψία και η παρερμηνεία οργιάζουν) ότι η ανάλυση που ακολουθεί δεν αποσκοπεί στο να αυτό-διαφημίσω την ταινία μου αλλά να σας δώσω να καταλάβετε μερικά πράγματα. Εξάλλου η ταινία έχει κάνει τον κύκλο της εισπρακτικά (και για αυτό και ανέβηκε και στο ιντερνετ)

Λοιπόν για όσους είναι περίεργοι σας αναφέρω ότι η ταινία κόστισε 9.500 ευρώ και δημιουργήθηκε καθαρά για καλλιτεχνικούς λόγους. Για αυτό και αυτοχρηματοδοτήθηκε. Τι σημαίνει αυτό? Ότι δεν είναι προϊόν διαφήμισης και ότι τα έξοδα καλύφθηκαν από εμένα κάνοντας δουλειές και γνωριμίες στον χώρο από θέσεις οι οποίες δεν αρμόζουν στην ειδικότητα μου. Όπως και πολλοί άλλοι νέοι σκηνοθέτες που σπουδάζουν σκηνοθεσία και καταλήγουν να δουλεύουν για την παραγωγή ηλίθιων τηλεπαιχνιδιών, εκπομπών κλπ μαζεύοντας χρήματα για να μπορέσουν να τα επενδύσουν στον ίδιο τους τον εαυτό.
Νέοι σκηνοθέτες (και όχι μόνο) στο ξεκίνημα της καριέρας τους λοιπόν κάνουν κάποιες ταινίες μικρού κόστους και κατά συνέπεια μικρού μήκους ώστε να μπορέσουν να αποδείξουν ότι μπορούν να σταθούν σε επαγγελματικό επίπεδο. Ότι μπορούν να αναλάβουν μεγαλύτερες παραγωγές. Δηλαδή να πείσουν κάποιο παραγωγό να τους εμπιστευτεί την σκηνοθεσία μιας ταινίας κάποιου σίριαλ ή κάποιου διαφημιστικού σποτ (πρότζεκτ που κοστίζουν πολύ και από τις οποίες ζει ένα ολόκληρο συνεργείο).

Από αυτά τα 9500 ευρώ τα έσοδα από τις κινηματογραφικές αίθουσες ήταν 130 μεικτά (περίπου 85 καθαρά) για την προβολή μπροστά από την ταινία ‘Τα παιδεία δεν παίζει’ και 200 (170 καθαρά) από την ταινία ‘Κάτω από το μακιγιάζ σου’. Επίσης η ταινία κέρδισε χρηματικό έπαθλο 1500 (μεικτά) από το φεστιβάλ για παιδιά και νέους στον Πύργο. Ένα βραβείο το οποίο το παρέλαβα μετά από 14 μήνες.

Επίσης αξίζει να σας πληροφορήσω ότι στο φεστιβάλ αυτό λαμβάνουν ταινίες από όλο τον κόσμο και είναι η πρώτη φορά στην 11χρονη ιστορία του φεστιβάλ που βραβεύεται ελληνική ταινία. Από τα 15 φεστιβάλ στα οποία έλαβε μέρος η ταινία (σε Ελλάδα και εξωτερικό) απέσπασε 7 διακρίσεις πράγμα που είναι ρεκόρ για ελληνική ταινία αλλά και πολιτιστική διαφήμιση για την χώρα μας. Επίσης σας πληροφορώ ότι πολλές φορές η συμμετοχή και μόνο μιας ταινίας σε ένα φεστιβάλ θεωρείται μεγάλη επιτυχία. Πόσο μάλλον η βράβευση. Η ταινία ήταν μια από τις έξι που διεκδίκησαν βραβείο της Unisef για το έτος 2008.

Παρόλα αυτά η ταινία από σκοπού σνομπαρίστηκε από τους κρατικούς φορείς (λογικό αφού δεν χρηματοδοτήθηκε από αυτούς. ΕΚΚ, ΕΡΤ, υπουργείο Πολιτισμού) και δεν πήρε ένα από τα 13 κρατικά χρηματικά βραβεία (2500 ευρώ) ποιότητας που δίνονται κάθε χρόνο. Παρόλα αυτά η ταινία διαθέτει σχετικά πρωτοποριακά στοιχεία επεξεργασίας εικόνας για την εποχή της (ειδικά για ελληνική ταινία). Είναι γυρισμένη σε φιλμ έχει δική της μουσική και έχει πάρει και δικαιώματα από την Dolby για κωδικοποίηση.

Φυσικά η ταινία δεν διαφημίζει κανένα πετ σοπ και κανένα είδος σκυλοτροφής. Ειδικά για τα πετ σοπ που πουλάνε ζώα είμαι εντελώς αντίθετος και μόνο κάτι τέτοιο δεν θα επιθυμούσα. Παρόλα αυτά για να κάνω το συγκεκριμένο γύρισμα έπρεπε να έρθω σε επαφή με ιδιοκτήτη τέτοιου καταστήματος και να τον διαβεβαιώσω ότι δεν θα δυσφημίσω το κατάστημα του. Κάποιοι μου κοστολογείται ότι δεν έχω κάνει έρευνα αλλά σας πληροφορώ ότι έχω μεγαλώσει με ζώα συγκατοικώ με ζώο (το οποίο μου το έχουν χαρίσει) και γνωρίζω από πρώτο χέρι τις ανάγκες ενός ζώο και του τι υποχρεώσεις έχει ένας άνθρωπος απέναντι σε μια τέτοια ευθύνη. Όσο για το αν τα ζώα επιστρέφονται ή όχι ο συγκεκριμένος άνθρωπος μου είπε ότι έχει όνομα στη γειτονιά και όχι μόνο θα το επέστρεφε πίσω αλλά θα τους το πέταγε στα μούτρα έτσι και του έφερναν ελαττωματικό ζώο.

Λυπάμαι πραγματικά που κάποιοι από εσάς δεν πλησιάσατε καν το μήνυμα της ταινίας. Το μήνυμα είναι πολύ απλό. Όλα τα ζωντανά (ανθρώπινα και μη) έχουν αξία άσχετα με το πώς μας κοστολογεί η κοινωνία μας αλλά και εμείς οι ίδιοι αφού είμαστε μέρος αυτή της κοινωνίας. Δεν κατάλαβε κανείς ότι την ταινία την βλέπουμε από την μεριά του καταστηματάρχη και ότι το μυστικό μας αποκαλύπτεται την ώρα που αποκαλύπτεται στον καταστηματάρχη. Και ότι και εμείς μπορεί να την πατήσουμε σαν τον καταστηματάρχη. Να κρίνουμε ανθρώπους και ζώα μόνο και μόνο από την εμφάνιση τους.. Πόσες φορές λέμε αυτός ο κουτσός ή αυτός ο αλλοδαπός κοιτάζοντας και κρίνοντας τον άνθρωπο απέναντι μας μόνο από την εμφάνιση του. Μήπως το ίδιο δεν κάνουν και κάποιοι από το φόρουμ που αγοράζουν κάποιο ζώο ράτσας και σνομπάρουν κάποιο άλλο? Ακόμα όμως και ένας έμπορος μπορεί να συνειδητοποιήσει ότι δεν είναι όλα εμπορεύσιμα και αυτό ίσως το μάθει από ένα παιδί το οποίο προσπαθεί να υποστηρίξει την θέση του στη κοινωνία. Σας παραθέτω κριτική της Μιριδάκη Γεωργίας (την οποία δεν γνωρίζω και τυχαία βρήκα στο ιντερνετ):
Διαφήμιση
Pet Shop: Μια ταινία μικρού μήκους για την ουσία και όχι για το φαίνεσθαι
Ο ρατσισμός είναι κάτι που σχεδόν κυλάει στο αίμα αυτής της κοινωνίας. Μπορούμε άραγε να δεχθούμε την διαφορετικότητα κάποιου πλάσματος ή είμαστε ικανοί μόνο στο να κρίνουμε από το φαίνεσθαι και να στέλνουμε στο περιθώριο το κάθε τι διαφορετικό από εμάς χωρίς καν να βλέπουμε την ουσία;
Πόσο δύσκολο μας είναι αποδεχόμαστε σαν ισότιμο έναν άνθρωπο που δεν γεννήθηκε σαν κι εμάς και όχι απλά -στη καλύτερη περίπτωση- να νιώθουμε οίκτο και συμπόνοια για εκείνον;
Θεμελιώδη ερωτήματα που μάλλον δεν θα απαντηθούν ποτέ, γεννώνται μέσα απο την συγκινητική -και ελληνική αυτή τη φορά- ταινία μικρού μήκους “Pet Shop” του Μιχαήλ Γαβριήλ Ζενέλη
Πραγματικά κρίμα που είμαστε βλάκες και κάνουμε ηλίθιες ταινίες τις οποίες δεν καταλαβαίνει ο κόσμος ο οποίος τα θέλει όλα μασημένα και έτοιμα προς κατανάλωση. Κρίμα πραγματικά τα λεφτά και το ψώνιο. Κρίμα για εμάς τους ψευτοκουλτουριάριδες που προσπαθούμε να προβληματίσουμε λίγο την κοινωνία για τις αξίες της.
 


MGZenelis

Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
7
0
Είμαι ο σκηνοθέτης της ταινίας pet shop Μιχάλης Ζενέλης και έκανα εγγραφή στο φόρουμ σας για δυο λόγους. Να σας ευχαριστήσω για τα ‘καλά’ σας λόγια καθώς και για τους χαρακτηρισμούς σας για το πρόσωπο μου αλλά και για να σας εξηγήσω κάποια πράγματα όσο αφορά την ταινία μου.

Πρώτα από όλα να διευκρινίσω (γιατί με εσάς που έχω μπλέξει η καχυποψία και η παρερμηνεία οργιάζουν) ότι η ανάλυση που ακολουθεί δεν αποσκοπεί στο να αυτό-διαφημίσω την ταινία μου αλλά να σας δώσω να καταλάβετε μερικά πράγματα. Εξάλλου η ταινία έχει κάνει τον κύκλο της εισπρακτικά (και για αυτό και ανέβηκε και στο ιντερνετ)

Λοιπόν για όσους είναι περίεργοι σας αναφέρω ότι η ταινία κόστισε 9.500 ευρώ και δημιουργήθηκε καθαρά για καλλιτεχνικούς λόγους. Για αυτό και αυτοχρηματοδοτήθηκε. Τι σημαίνει αυτό? Ότι δεν είναι προϊόν διαφήμισης και ότι τα έξοδα καλύφθηκαν από εμένα κάνοντας δουλειές και γνωριμίες στον χώρο από θέσεις οι οποίες δεν αρμόζουν στην ειδικότητα μου. Όπως και πολλοί άλλοι νέοι σκηνοθέτες που σπουδάζουν σκηνοθεσία και καταλήγουν να δουλεύουν για την παραγωγή ηλίθιων τηλεπαιχνιδιών, εκπομπών κλπ μαζεύοντας χρήματα για να μπορέσουν να τα επενδύσουν στον ίδιο τους τον εαυτό.
Νέοι σκηνοθέτες (και όχι μόνο) στο ξεκίνημα της καριέρας τους λοιπόν κάνουν κάποιες ταινίες μικρού κόστους και κατά συνέπεια μικρού μήκους ώστε να μπορέσουν να αποδείξουν ότι μπορούν να σταθούν σε επαγγελματικό επίπεδο. Ότι μπορούν να αναλάβουν μεγαλύτερες παραγωγές. Δηλαδή να πείσουν κάποιο παραγωγό να τους εμπιστευτεί την σκηνοθεσία μιας ταινίας κάποιου σίριαλ ή κάποιου διαφημιστικού σποτ (πρότζεκτ που κοστίζουν πολύ και από τις οποίες ζει ένα ολόκληρο συνεργείο).

Από αυτά τα 9500 ευρώ τα έσοδα από τις κινηματογραφικές αίθουσες ήταν 130 μεικτά (περίπου 85 καθαρά) για την προβολή μπροστά από την ταινία ‘Τα παιδεία δεν παίζει’ και 200 (170 καθαρά) από την ταινία ‘Κάτω από το μακιγιάζ σου’. Επίσης η ταινία κέρδισε χρηματικό έπαθλο 1500 (μεικτά) από το φεστιβάλ για παιδιά και νέους στον Πύργο. Ένα βραβείο το οποίο το παρέλαβα μετά από 14 μήνες.

Επίσης αξίζει να σας πληροφορήσω ότι στο φεστιβάλ αυτό λαμβάνουν ταινίες από όλο τον κόσμο και είναι η πρώτη φορά στην 11χρονη ιστορία του φεστιβάλ που βραβεύεται ελληνική ταινία. Από τα 15 φεστιβάλ στα οποία έλαβε μέρος η ταινία (σε Ελλάδα και εξωτερικό) απέσπασε 7 διακρίσεις πράγμα που είναι ρεκόρ για ελληνική ταινία αλλά και πολιτιστική διαφήμιση για την χώρα μας. Επίσης σας πληροφορώ ότι πολλές φορές η συμμετοχή και μόνο μιας ταινίας σε ένα φεστιβάλ θεωρείται μεγάλη επιτυχία. Πόσο μάλλον η βράβευση. Η ταινία ήταν μια από τις έξι που διεκδίκησαν βραβείο της Unisef για το έτος 2008.

Παρόλα αυτά η ταινία από σκοπού σνομπαρίστηκε από τους κρατικούς φορείς (λογικό αφού δεν χρηματοδοτήθηκε από αυτούς. ΕΚΚ, ΕΡΤ, υπουργείο Πολιτισμού) και δεν πήρε ένα από τα 13 κρατικά χρηματικά βραβεία (2500 ευρώ) ποιότητας που δίνονται κάθε χρόνο. Παρόλα αυτά η ταινία διαθέτει σχετικά πρωτοποριακά στοιχεία επεξεργασίας εικόνας για την εποχή της (ειδικά για ελληνική ταινία). Είναι γυρισμένη σε φιλμ έχει δική της μουσική και έχει πάρει και δικαιώματα από την Dolby για κωδικοποίηση.

Φυσικά η ταινία δεν διαφημίζει κανένα πετ σοπ και κανένα είδος σκυλοτροφής. Ειδικά για τα πετ σοπ που πουλάνε ζώα είμαι εντελώς αντίθετος και μόνο κάτι τέτοιο δεν θα επιθυμούσα. Παρόλα αυτά για να κάνω το συγκεκριμένο γύρισμα έπρεπε να έρθω σε επαφή με ιδιοκτήτη τέτοιου καταστήματος και να τον διαβεβαιώσω ότι δεν θα δυσφημίσω το κατάστημα του. Κάποιοι μου κοστολογείται ότι δεν έχω κάνει έρευνα αλλά σας πληροφορώ ότι έχω μεγαλώσει με ζώα συγκατοικώ με ζώο (το οποίο μου το έχουν χαρίσει) και γνωρίζω από πρώτο χέρι τις ανάγκες ενός ζώο και του τι υποχρεώσεις έχει ένας άνθρωπος απέναντι σε μια τέτοια ευθύνη. Όσο για το αν τα ζώα επιστρέφονται ή όχι ο συγκεκριμένος άνθρωπος μου είπε ότι έχει όνομα στη γειτονιά και όχι μόνο θα το επέστρεφε πίσω αλλά θα τους το πέταγε στα μούτρα έτσι και του έφερναν ελαττωματικό ζώο.

Λυπάμαι πραγματικά που κάποιοι από εσάς δεν πλησιάσατε καν το μήνυμα της ταινίας. Το μήνυμα είναι πολύ απλό. Όλα τα ζωντανά (ανθρώπινα και μη) έχουν αξία άσχετα με το πώς μας κοστολογεί η κοινωνία μας αλλά και εμείς οι ίδιοι αφού είμαστε μέρος αυτή της κοινωνίας. Δεν κατάλαβε κανείς ότι την ταινία την βλέπουμε από την μεριά του καταστηματάρχη και ότι το μυστικό μας αποκαλύπτεται την ώρα που αποκαλύπτεται στον καταστηματάρχη. Και ότι και εμείς μπορεί να την πατήσουμε σαν τον καταστηματάρχη. Να κρίνουμε ανθρώπους και ζώα μόνο και μόνο από την εμφάνιση τους.. Πόσες φορές λέμε αυτός ο κουτσός ή αυτός ο αλλοδαπός κοιτάζοντας και κρίνοντας τον άνθρωπο απέναντι μας μόνο από την εμφάνιση του. Μήπως το ίδιο δεν κάνουν και κάποιοι από το φόρουμ που αγοράζουν κάποιο ζώο ράτσας και σνομπάρουν κάποιο άλλο? Ακόμα όμως και ένας έμπορος μπορεί να συνειδητοποιήσει ότι δεν είναι όλα εμπορεύσιμα και αυτό ίσως το μάθει από ένα παιδί το οποίο προσπαθεί να υποστηρίξει την θέση του στη κοινωνία. Σας παραθέτω κριτική της Μιριδάκη Γεωργίας (την οποία δεν γνωρίζω και τυχαία βρήκα στο ιντερνετ):
Διαφήμιση
Pet Shop: Μια ταινία μικρού μήκους για την ουσία και όχι για το φαίνεσθαι
Ο ρατσισμός είναι κάτι που σχεδόν κυλάει στο αίμα αυτής της κοινωνίας. Μπορούμε άραγε να δεχθούμε την διαφορετικότητα κάποιου πλάσματος ή είμαστε ικανοί μόνο στο να κρίνουμε από το φαίνεσθαι και να στέλνουμε στο περιθώριο το κάθε τι διαφορετικό από εμάς χωρίς καν να βλέπουμε την ουσία;
Πόσο δύσκολο μας είναι αποδεχόμαστε σαν ισότιμο έναν άνθρωπο που δεν γεννήθηκε σαν κι εμάς και όχι απλά -στη καλύτερη περίπτωση- να νιώθουμε οίκτο και συμπόνοια για εκείνον;
Θεμελιώδη ερωτήματα που μάλλον δεν θα απαντηθούν ποτέ, γεννώνται μέσα απο την συγκινητική -και ελληνική αυτή τη φορά- ταινία μικρού μήκους “Pet Shop” του Μιχαήλ Γαβριήλ Ζενέλη
Πραγματικά κρίμα που είμαστε βλάκες και κάνουμε ηλίθιες ταινίες τις οποίες δεν καταλαβαίνει ο κόσμος ο οποίος τα θέλει όλα μασημένα και έτοιμα προς κατανάλωση. Κρίμα πραγματικά τα λεφτά και το ψώνιο. Κρίμα για εμάς τους ψευτοκουλτουριάριδες που προσπαθούμε να προβληματίσουμε λίγο την κοινωνία για τις αξίες της.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όπως και πολλοί άλλοι νέοι σκηνοθέτες που σπουδάζουν σκηνοθεσία και καταλήγουν να δουλεύουν για την παραγωγή ηλίθιων τηλεπαιχνιδιών, εκπομπών κλπ μαζεύοντας χρήματα για να μπορέσουν να τα επενδύσουν στον ίδιο τους τον εαυτό.
Κάπως έτσι έκανε κινηματογραφική καριέρα ο Wilhelm Dafoe. :) Είναι καταπληκτικός ηθοποιός του θεάτρου και μάλιστα έχει έναν Off-Broadway πειραματικό θίασο που έχει το κοινό του και είναι ποιοτικός και κάνει και διεθνείς τουρνέ. Για να μπορέσει να τον χρηματοδοτήσει όμως πάει και παίζει τον κακό στο Hollywood σε βλακώδεις ταινίες δράσης. Οι παραγωγοί τον λατρεύουν διότι, λέει, έχει πολύ "κακό" πρόσωπο και πείθει ως τέρας!! Εν τω μεταξύ ο τύπος τα τσεπώνει και πάει και κάνει και την κάβλα του, δηλαδή το ποιοτικό θέατρο που βλέπουν οι πραγματικά καλλιεργημένοι και κουλτουριάρηδες και είναι πάρα πολύ σεβαστός ηθοποιός διεθνώς.

Προσωπικά η ταινία σου δε νομίζω ότι διαφημίζει τους πετσοπάδες, παπυμιλλάδες και την παρέα τους. Αντίθετα είναι πολύ συγκινητική διότι δείχνει όλη την ανοησία και υποκρισία που επικρατεί σχετικά με την απομόνωση της αναπηρείας από την κοινωνία. Μπορώ να θυμηθώ πολύ καλά πώς αισθανόμουν όταν ήμουν παιδί και ξέρω ότι αν είχα δει την ταινία αυτή τότε, το τελευταίο πράγμα που θα έκανα θα ήτανε είναι να πάω σε πετσοπά για σκύλο. Για μένα ο πετσοπάς της ταινίας είναι μέλος της ομάδας που απεχθάνομαι και η οποία απομονώνει τη διαφορετικότητα. Το σκυλί δεν το έδωσε διότι λυπήθηκε τόσο το παιδί, ούτε και μετάνοιωσε για τον τρόπο που αντιμετωπίζει το σκύλο. Αντίθετα θα έλεγα ότι σκέφτεται: "δε βαριέσαι, σακάτικο το κακομοίρικο το παιδί, ας πάρει το σακάτικο σκυλί και ούτε ψύλλος στον κόρφο μου! Θα βγάλω άλλωστε και κάποια λεφτά από την όλη υπόθεση αντί να σκοτώσω απλώς το σκύλο". Τέτοιες σκέψεις δε μας κάνουν να τον συμπαθήσουμε και επομένως δεν αποτελεί η ταινία διαφήμιση των πετσοπάδων. Ο τρόπος επίσης που έγινε η λήψη της ταινίας στο πετσοπάδικο δημιουργεί αίσθημα κλειστοφοβίας στο θεατή και δεν τον "προσκαλεί" να πάει στον πλησιέστερο σκυλέμπορα για ν' αγοράσει κάποιο δυστυχισμένο πλάσμα.

Στο τέλος-τέλος μην ξεχνάτε ότι πολλοί από μας που παίρνουμε σκυλάκια από καταφύγια στην ουσία παίρνουμε τα εγκαταλελειμένα των πετσοπάδων, παπυμμιλλάδων και ΒΥΒ. Και το δικό μου το Μουφ από ΒΥΒ ουσιαστικά προέρχεται και έχει το κακόμοιρο και λίγη δυσπλασία, δεν τράφηκε καλά όταν γεννήθηκε, δεν αναπτύχθηκε το μουσουδάκι του καλά. Είναι βέβαια εκπάγλου καλλονής. :) Αλλά το γεγονός ότι το λυπάμαι και το πήρα από καταφύγιο δε σημαίνει ότι υποστηρίζω τον ΒΥΒ που πήγε και ζευγάρωσε τα σκυλιά του στα κουτουρού, δε φρόντισε τα κουτάβια και τα έδωσε και σε ανεύθυνους ιδιοκτήτες.

Η ταινία νομίζω ότι άλλο μήνυμα έχει. Μια και είμαι μάλιστα μέλος των επιτροπών Φιλμ και Ίσων Δικαιωμάτων στο εδώ πανεπιστήμιο θα κοιτάξω αν οι συνάδελφοι μπορούν να οργανώσουν προβολή και συζήτηση με τους φοιτητές. Σε τέτοια περίπτωση φυσικά και θα έρθουμε σε επαφή με το σκηνοθέτη για τα δικαιώματα κλπ. Οι Αμερικάνοι είναι πολύ σχολαστικοί με κάτι τέτοια. :) Νομίζω θα μας έκανε καλό να τη δούμε δεδομένου ότι συζητάμε τα περί αναπηρείας, συν το γεγονός ότι οι Μεσοδυτικές Πολιτείες βρίθουν στα παπυμιλλάδικα...
 
Last edited:


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Φυσικά η ταινία δεν διαφημίζει κανένα πετ σοπ και κανένα είδος σκυλοτροφής. Ειδικά για τα πετ σοπ που πουλάνε ζώα είμαι εντελώς αντίθετος και μόνο κάτι τέτοιο δεν θα επιθυμούσα. Παρόλα αυτά για να κάνω το συγκεκριμένο γύρισμα έπρεπε να έρθω σε επαφή με ιδιοκτήτη τέτοιου καταστήματος και να τον διαβεβαιώσω ότι δεν θα δυσφημίσω το κατάστημα του. Κάποιοι μου κοστολογείται ότι δεν έχω κάνει έρευνα αλλά σας πληροφορώ ότι έχω μεγαλώσει με ζώα συγκατοικώ με ζώο (το οποίο μου το έχουν χαρίσει) και γνωρίζω από πρώτο χέρι τις ανάγκες ενός ζώο και του τι υποχρεώσεις έχει ένας άνθρωπος απέναντι σε μια τέτοια ευθύνη. Όσο για το αν τα ζώα επιστρέφονται ή όχι ο συγκεκριμένος άνθρωπος μου είπε ότι έχει όνομα στη γειτονιά και όχι μόνο θα το επέστρεφε πίσω αλλά θα τους το πέταγε στα μούτρα έτσι και του έφερναν ελαττωματικό ζώο.

Λυπάμαι πραγματικά που κάποιοι από εσάς δεν πλησιάσατε καν το μήνυμα της ταινίας. Το μήνυμα είναι πολύ απλό. Όλα τα ζωντανά (ανθρώπινα και μη) έχουν αξία άσχετα με το πώς μας κοστολογεί η κοινωνία μας αλλά και εμείς οι ίδιοι αφού είμαστε μέρος αυτή της κοινωνίας. Δεν κατάλαβε κανείς ότι την ταινία την βλέπουμε από την μεριά του καταστηματάρχη και ότι το μυστικό μας αποκαλύπτεται την ώρα που αποκαλύπτεται στον καταστηματάρχη. Και ότι και εμείς μπορεί να την πατήσουμε σαν τον καταστηματάρχη. Να κρίνουμε ανθρώπους και ζώα μόνο και μόνο από την εμφάνιση τους.. Πόσες φορές λέμε αυτός ο κουτσός ή αυτός ο αλλοδαπός κοιτάζοντας και κρίνοντας τον άνθρωπο απέναντι μας μόνο από την εμφάνιση του. Μήπως το ίδιο δεν κάνουν και κάποιοι από το φόρουμ που αγοράζουν κάποιο ζώο ράτσας και σνομπάρουν κάποιο άλλο? Ακόμα όμως και ένας έμπορος μπορεί να συνειδητοποιήσει ότι δεν είναι όλα εμπορεύσιμα και αυτό ίσως το μάθει από ένα παιδί το οποίο προσπαθεί να υποστηρίξει την θέση του στη κοινωνία.
Πραγματικά κρίμα που είμαστε βλάκες και κάνουμε ηλίθιες ταινίες τις οποίες δεν καταλαβαίνει ο κόσμος ο οποίος τα θέλει όλα μασημένα και έτοιμα προς κατανάλωση. Κρίμα πραγματικά τα λεφτά και το ψώνιο. Κρίμα για εμάς τους ψευτοκουλτουριάριδες που προσπαθούμε να προβληματίσουμε λίγο την κοινωνία για τις αξίες της.
Προσωπικά βρήκα την ταινία ρηχή και κρίνω ότι εκπέμπει και λάθος μηνύματα.
Τα καταφύγια έχουν ένα σωρό ζώα, κουτσά, στραβά, άρρωστα που θα ήταν "ότι πρέπει" για την ταινία σας, παρόλα αυτά εσείς αποφασίσατε το ζώο να προέρχεται από πετ σοπ - παπυ μιλλ. Μην "στραβώνεται" λοιπόν που υπάρχουν άνθρωποι που δεν τους άρεσε. Αντίθετος με τα πετ σοπ μπορεί να είστε στα λόγια, διότι η ταινία σας καλώς ή καλώς προβάλει ένα παιδί να ψωνίζει έναν σκύλο από πετ σοπ χωρίς να το κατακρίνει.

Κρίμα τα λεφτά όντως, κρίμα και το ψώνιο.
Η κοινωνία είναι προβληματισμένη...εσείς?
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Καταρχην συγχαρητηρια για την ταινια μιας και τεχνικα είναι αξιοπρεπεστατη :).
Θα συμφωνήσω με τη Sara σε αυτο:


δείχνει όλη την ανοησία και υποκρισία που επικρατεί σχετικά με την απομόνωση της αναπηρείας από την κοινωνία
και πραγματικά το κάνει πολύ εύστοχα κανοντας τον θεατη να προβλιματιστει για τον τροπο με τον οποίο αντιμετωπιζεται η αναπηρία απο την κοινωνία, κάτι που εικάζω ότι ήταν και η αρχική ιδέα (αν κανω λάθος, διορθωσε με).
Κατα τη γνώμη μου όμως στέκεται εκει.
"Χρησιμοποιεί" το pet shop και το σκύλο προκειμενου να στηρίξει την αρχικη ιδεα.
Καθολου κακο, αλλα επικυνδυνο, βάση της άγνοιας που υπάρχει γύρω απο το θέμα στη χώρα μας, με αποτελεσμα ο θεατης να "ερμηνευει" αυτό που βλέπει εντελως διαφορετικά απο το πραγματικό νόημα του.

Προσωπικά, θα ήθελα τον καταστηματάρχη πιο σκληρο.
Με ενοχλει που στο τελος προβληματίζεται αλλα παρολα αυτα υπονοείται ότι θα συνεχίσει να κανει εμποριο.

Καπου λές:

Όσο για το αν τα ζώα επιστρέφονται ή όχι ο συγκεκριμένος άνθρωπος μου είπε ότι έχει όνομα στη γειτονιά και όχι μόνο θα το επέστρεφε πίσω αλλά θα τους το πέταγε στα μούτρα έτσι και του έφερναν ελαττωματικό ζώο.
Αυτο ομολογώ δεν το κατάλαβα.
Το λες για καλο ή για κακο;



Τελος, όπως έχει πει καποιος κάποτε " Ένα έργο όταν φευγει απο τα χέρια του δημιουργου του, αποκτά αυτόνομη πορεία"

Με λίγα λογια, ότι ήθελες να μας πεις μας το'πες μεσα απο την ταινια, που είναι κάτι αυτόνομο και δεν χρειάζεται επεξηγήγηση.

Όποιος καταλαβε αυτο που είχε στο μυαλο του ο δημιουργός, το κατάλαβε.

Μην απογοητευεσαι και συνεχισε αυτο που κάνεις, όσο δύσκολο κι αν είναι στην Ελλάδα.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Καταρχην συγχαρητηρια για την ταινια μιας και τεχνικα είναι αξιοπρεπεστατη :).
Θα συμφωνήσω με τη Sara σε αυτο:




και πραγματικά το κάνει πολύ εύστοχα κανοντας τον θεατη να προβλιματιστει για τον τροπο με τον οποίο αντιμετωπιζεται η αναπηρία απο την κοινωνία, κάτι που εικάζω ότι ήταν και η αρχική ιδέα (αν κανω λάθος, διορθωσε με).
Κατα τη γνώμη μου όμως στέκεται εκει.
"Χρησιμοποιεί" το pet shop και το σκύλο προκειμενου να στηρίξει την αρχικη ιδεα.
Καθολου κακο, αλλα επικυνδυνο, βάση της άγνοιας που υπάρχει γύρω απο το θέμα στη χώρα μας, με αποτελεσμα ο θεατης να "ερμηνευει" αυτό που βλέπει εντελως διαφορετικά απο το πραγματικό νόημα του.

Προσωπικά, θα ήθελα τον καταστηματάρχη πιο σκληρο.
Με ενοχλει που στο τελος προβληματίζεται αλλα παρολα αυτα υπονοείται ότι θα συνεχίσει να κανει εμποριο.

Καπου λές:


Αυτο ομολογώ δεν το κατάλαβα.
Το λες για καλο ή για κακο;



Τελος, όπως έχει πει καποιος κάποτε " Ένα έργο όταν φευγει απο τα χέρια του δημιουργου του, αποκτά αυτόνομη πορεία"

Με λίγα λογια, ότι ήθελες να μας πεις μας το'πες μεσα απο την ταινια, που είναι κάτι αυτόνομο και δεν χρειάζεται επεξηγήγηση.

Όποιος καταλαβε αυτο που είχε στο μυαλο του ο δημιουργός, το κατάλαβε.

Μην απογοητευεσαι και συνεχισε αυτο που κάνεις, όσο δύσκολο κι αν είναι στην Ελλάδα.
+1000
με συγκινησε, μου αρεσε που χρησημοποιηθηκε η σχεση παιδιου- σκυλου που εξελισεται στην πιο δυνατη φιλια - θα προτιμουσα και εγω να ειχε γινει σε καποιο καταφυγειο.. αλλα εκει πιθανοτατα δεν θα μπορουσε να χρησημοποιηθει η χρηματικη συναλλαγη, ... μας θυμιζει την "βρωμια" του χρηματος , σκαρτο εμπορευμα - μια αθωα ψυχη, επιστρεφει μονο σε κλουβακι , παραλληλιζει και συναμα συνανταει την μοναξια του μικρου παιδιου ατομου ενα απλμε ειδικες αναγκες ... σκληρο αλλα αληθινο. Σε αυτον τον κοσμο ζουμε... Το χρημα, η σακουλα με τα λεφτα ολες οι οικονομιες του παιδιου, οι τυψεις και η συνειδητοποιηση στο βλεμμα του ηθοποιου.. Πολυ συγκινητικο, εγω βουρκωσα..

Η τεχνη ομως ειναι υποκειμενικη, ο καθενας μπορει να την βλεπει απο την δικη του οπτικη γωνια και δικαιο ειναι.
"Ρηχος" θα ηταν οποιος καταλαβει οτι πρεπει να αγορασουμε για να "σωσουμε" τα ταλαιπωρα κουταβακια απο τα πετ σοπ...

Κ. Ζενελη, μια θερμη παρακληση, πειτε στον ιδιοκτητη πετ σοπ να σταματησει και να εναντιωθει στο εμποριο και εισαγωγη καθαροαιμων... ειναι εγκλημα!! Ενημερωθειτε για puppymills στο ιντερνετ και τις μοναδες μαζικης παραγωγης σκυλων οι οποιες προμηθευουν τα πετ σοπ, και θα καταλαβετε γιατι.
 


MGZenelis

Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
7
0
Παιδιά πραγματικά προβληματίζομαι που δεν μπορείτε να καταλάβετε μια τόσο απλή σε αφήγηση ταινία. Δεν χρειάζεται καμία ιδιαίτερη κινηματογραφική παιδεία. Έχω ακούσει κριτικές και κριτικές για την ταινία και ποτέ δεν έχω απαντήσει γιατί είμαι και εγώ της άποψης ότι οι ταινίες είναι αυτόνομες και δεν χρειάζονται επεξηγήσεις και όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Για να το θέσω καλύτερα αν είναι ακατανόητη και θέλει επεξήγηση τότε πολύ απλά δεν είναι καλή. Αλλά στο φόρουμ σας όμως πραγματικά δεν πίστευα στα μάτια μου αυτά που προσάπτεται στην ταινία και μάλιστα ομαδικός. Και μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να απαντήσω γιατί οι ταινίες είναι αποτέλεσμα ομαδικής δουλειάς και αν μη τη άλλο ένα πετυχημένο αποτέλεσμα θεωρώ ότι δεν πρέπει να απαξιώνεται έτσι λόγω άγνοιας ή λόγω της ελληνικής μίζερης νοοτροπίας.

Δεν είμαι κατά της πώλησης ζώων αλλά κατά της εμπορευματοποίησης των ζώων. Και αυτό γιατί πιστεύω ότι τα ζώα τα οποία χαρίζονται εγκαταλείπονται τελικά ποιο εύκολα ενώ αυτά που αγοράζονται, αγοράζονται κατόπιν πιο ώριμης σκέψης. Αυτό βέβαια είναι άσχετο με την ταινία αλλά ήθελα να το αναφέρω.

Ανέφερα αυτό που είπε ο αληθινός καταστηματάρχης (και όχι ο ηθοποιός) γιατί κάπου αναφέρθηκε ότι τα ζώα δεν επιστρέφονται και ότι η ταινία έγινε χωρίς να γίνει έρευνα. Παρόλα αυτά σε ένα καλλιτεχνικό έργο υπάρχει και η λεγόμενη ποιητική άδεια. Για παράδειγμα δεν έδωσε απόδειξη ο καταστηματάρχης. Αλλά όλα αυτά είναι λεπτομέρειες που αποκρίνουν τον θεατή από το θέμα και τον κάνουν να βαριέται. Πραγματικά δηλαδή πόσο νόημα έχει για την ταινία αν κόβει απόδειξη ή αν επιστρέφονται τα ζώα σε κάποιον μεγαλέμπορο ή μένουν στο κατάστημα. Είναι τόσο απλό το ότι το παιδί δίνοντας χρήματα για το ζώο, του δίνει αξία και κατεπέκταση δίνει και στον εαυτό του. Και φυσικά δεν τίθεται μόνο θέμα αναπηρίας αλλά και ιδιαιτερότητας. Εξάλλου και εμείς στην κοινωνία μας θέτουμε την αξία μας ή κοστολογούμαστε αναλόγως. Για παράδειγμα όταν οδηγείς και σε σταματάνε για να περάσει το αυτοκίνητο κάποιου 'σημαντικού' προσώπου. Όπως εμπορευματοποιείται το ζώο στ πετ σοπ έτσι εμπορευματοποιείται και η ανθρώπινη ζωή στην κοινωνία. Το κάθε ζώο έχει την αξία του όμως όπως και κάθε άνθρωπος. Και ο καταστηματάρχης είναι ένας άνθρωπος όπως όλοι μας. Βασικά είναι ένας από εμάς. Και εγώ προβληματίζομαι που χλαπακιάζω την μια μπριζόλα μετά την άλλη, αλλά θα συνεχίσω να το κάνω. Όσο πιο πολύ προβληματίζομαι όμως τόσο πιο πολύ βελτιώνομαι σαν άνθρωπος με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό.
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Δεν είμαι κατά της πώλησης ζώων αλλά κατά της εμπορευματοποίησης των ζώων. Και αυτό γιατί πιστεύω ότι τα ζώα τα οποία χαρίζονται εγκαταλείπονται τελικά ποιο εύκολα ενώ αυτά που αγοράζονται, αγοράζονται κατόπιν πιο ώριμης σκέψης. Αυτό βέβαια είναι άσχετο με την ταινία αλλά ήθελα να το αναφέρω.
Αυτό μήπως μπορείται να το εξηγήσετε λίγο πιο αναλυτικά?


ΥΓ. Αγγελική δεν είδα να αναφέρεσαι στο "ελαττωματικό ζώο". Μόνο εμένα με ενόχλησε ο όρος?

Ελπίζω όλοι να αντιμετωπίζονται το ίδιο, είτε είναι σκηνοθέτες, παραγωγοί, ηθοποιοί και μπετατζίδες όσον αφορά το σκυλεμπόριο.
 


MGZenelis

Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
7
0
Η ταινία νομίζω ότι άλλο μήνυμα έχει. Μια και είμαι μάλιστα μέλος των επιτροπών Φιλμ και Ίσων Δικαιωμάτων στο εδώ πανεπιστήμιο θα κοιτάξω αν οι συνάδελφοι μπορούν να οργανώσουν προβολή και συζήτηση με τους φοιτητές. Σε τέτοια περίπτωση φυσικά και θα έρθουμε σε επαφή με το σκηνοθέτη για τα δικαιώματα κλπ. Οι Αμερικάνοι είναι πολύ σχολαστικοί με κάτι τέτοια.
Νομίζω θα μας έκανε καλό να τη δούμε δεδομένου ότι συζητάμε τα περί αναπηρείας, συν το γεγονός ότι οι Μεσοδυτικές Πολιτείες βρίθουν στα παπυμιλλάδικα...
Φυσικά έχετε το δικαίωμα από εμένα να προβάλλεται την ταινία όπου θέλετε. Ναι οι Αμερικανοι είναι αλήθεια ότι ενδιαφέρονται για θέματα αναπηρίας. Συγκινούνται με τους ανάπηρους και μετά στέλνουν στρατό σε όλο τον κόσμο να καθαρίζει κόσμο και κοσμάκι. Μέχρι εκεί φτάνουν τα ίσα δικαιώματα και η ανθρώπινη αξία.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Ανέφερα αυτό που είπε ο αληθινός καταστηματάρχης (και όχι ο ηθοποιός) γιατί κάπου αναφέρθηκε ότι τα ζώα δεν επιστρέφονται και ότι η ταινία έγινε χωρίς να γίνει έρευνα.
Να σου πω την αληθεια, ήθελα να πιστευω ότι το λες ειρωνικα, με χλευασμο και γι' αυτο σε ρώτησα...
Καταρχην το ότι ρώτησες τον καταστηματαρχη τι συμβαίνει με τα "ελλατωματικα" (προφανως είναι η λεξη που χρησιμοποιήσε ο καταστηματάρχης και όχι εσυ -ελπιζω) δεν αποτελει έρευνα, αλλα αυτο έχει να κανει με τον τρόπο που έχεις επιλεξει εσύ να δουλευεις.

Δεχομαι το ότι επιστρεφονται.
Γνωρίζεις που (ας βαλουμε το πως στην άκρη μια και το που είναι πιο οδηνυρό) επιστρεφονται και τι επακολουθει αφου επιστρεφονται;

Ο πετσοπας γνωρίζει. Ο κανονικός πετσοπας γνωρίζει γιατι ο δικός σου δεν φαινεται να γνωρίζει και σύμφωνα με το Στανισλάφσκι για παραδειγμα θα έπρεπε να το είχες "μάθει" και να το έχεις προσδώσει στο ρόλο (ελπιζω να καταλαβαίνεις με ποια έννοια το λέω :) ).
Το κουτάβι που θα επιστρεψει θα θανατωθει. Είτε στην Ελλαδα, είτε στην Ουγγαρια (αναφερω μια χώρα που έχει αρκετά puppy mills) το τελος του θα είναι ίδιο.

ΥΓ. Αγγελική δεν είδα να αναφέρεσαι στο "ελαττωματικό ζώο". Μόνο εμένα με ενόχλησε ο όρος?

.
Θεώρησα ότι είναι τα λόγια του πετσοπα.
Δεν περιμενα κατι καλύτερο.
 


MGZenelis

Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
7
0
Εννοώ ότι κάποιου του χάριζαν γάιδαρο και αυτός τον κοίταζε στα μάτια ενώ κάποιος άλλος που τον ήθελε περισσότερο κίνησε γη και ουρανό για να τον αποκτήσει. Υπάρχει μια κατηγορία ανθρώπων η οποία υιοθετεί ένα ζώο μόνο και μόνο επειδή είναι τζάμπα χωρίς να αναλογιστεί τις ευθύνες. Ενώ κάποιος ο οποίος δίνει πολλά χρήματα από την τσέπη του συνήθως σκέφτεται και ξανασκέφτεται το πόσο τελικά θέλει ένα σκύλο. Είμαι κατά της αισχρής εμπορευματοποίησης που υπάρχει στα πετ σοπς καθώς και σε πολλά εκτροφεία. Είμαι κατά του ζώου βυτρίνα. Όσο αφορά το χαρακτηρισμό 'ελαττωματικό ζώο' εάν διάβασες δεν το ανέφερα εγώ αλλά ο καταστηματάρχης

.
Προσωπικά βρήκα την ταινία ρηχή και κρίνω ότι εκπέμπει και λάθος μηνύματα.
Τα καταφύγια έχουν ένα σωρό ζώα, κουτσά, στραβά, άρρωστα που θα ήταν "ότι πρέπει" για την ταινία σας, παρόλα αυτά εσείς αποφασίσατε το ζώο να προέρχεται από πετ σοπ - παπυ μιλλ. Μην "στραβώνεται" λοιπόν που υπάρχουν άνθρωποι που δεν τους άρεσε. Αντίθετος με τα πετ σοπ μπορεί να είστε στα λόγια, διότι η ταινία σας καλώς ή καλώς προβάλει ένα παιδί να ψωνίζει έναν σκύλο από πετ σοπ χωρίς να το κατακρίνει.
Προφανώς δεν κατάλαβες την ταινία. Δεν στραβώνω που δεν σου αρέσει (δεν είσαι και ο πρώτος αλλά ούτε μπορεί να αρέσει και σε όλους) στραβώνω που δεν μπορείς να την καταλάβεις. Και για αυτό πίστεψε με δεν έχω μεγάλη ευθύνη. Ο καθένας βλέπει ότι θέλει και είναι προφανές ότι εσύ δεν θέλεις να δεις κάτι παραπάνω από ότι ήδη βλέπεις. Η ταινία δεν έχει να κάνει με πετ σοπ παπυ μιλλ αλλά με την ίδια την κοινωνία. Ότι συμβαίνει στο πετ σοπ για ένα ζώο το ίδιο συμβαίνει και στην κοινωνία για εμάς. Αν νομίζεις ότι εσύ δεν έχεις ταμπελάκι από πάνω σου τότε ζεις σε άλλο πλανήτη. Το παιδί χαρακτηρίζεται πρώτα σαν ανάπηρο και έπειτα σαν παιδί και αυτό είναι ένα βάρος που κουβαλάει μέσα του. Έπρεπε να δώσει τα χρήματα του για να πάρει ένα φίλο με αξία (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο σκύλος θα είναι ράτσας). Δεν ήθελε να του τον χαρίσουν. Και όταν συνειδητοποίησε ότι το ζώο είχε το ίδιο πρόβλημα με αυτό ήθελε να δώσει ότι είχε και δεν είχε δίνοντας έτσι αξία και στον εαυτό του. Αν καταλάβεις αυτά καταλαβαίνεις γιατί όλη η δράση διαδραματίστηκε στο πετ σοπ αλλά και γιατί λέγεται έτσι η ταινία.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Φυσικά έχετε το δικαίωμα από εμένα να προβάλλεται την ταινία όπου θέλετε. Ναι οι Αμερικανοι είναι αλήθεια ότι ενδιαφέρονται για θέματα αναπηρίας. Συγκινούνται με τους ανάπηρους και μετά στέλνουν στρατό σε όλο τον κόσμο να καθαρίζει κόσμο και κοσμάκι. Μέχρι εκεί φτάνουν τα ίσα δικαιώματα και η ανθρώπινη αξία.
Αν την προβάλουμε θα πρέπει να πάμε δια της επίσημης οδού. :) Όσο για τον κόσμο που καθαρίζεται από τους Αμερικάνους και τις ζωές που καταστρέφονται, δεν είναι μόνον οι "εχθροί" τους. Είναι και τα πάμφτωχα παιδιά που πουλάνε τη ζωή τους στο στρατό όταν είναι νέα και δεν ξέρουν τι τους γίνεται και που δεν πιστεύουν στον πόλεμο, αλλά από την άλλη δεν έχουν να φάνε ούτε να μορφωθούν, πολλοί δε "σώζονται" από το στρατό διότι κατάγονται από τρομακτικές οικογένειες με φοβερά προβλήματα. Έχω δει κακοποιημένα παιδιά να προσπαθούν να ζήσουν μια ζωή μακρυά από την απέραντη φτώχεια και την αγραμματοσύνη που καταλήγουν να πολεμούν, να παθαίνουν φοβερό ψυχολογικό σοκ, χώρια οι κανονικοί, ας πούμε, τραυματισμοί και των οποίων η ζωή είναι κατεστρεμένη. Έχω φοιτητές στο νοσοκομείο σε άθλια κατάσταση. Και ναι, λυπάμαι και για τα όσα παθαίνουν και οι από κει, αλλά τους φοιτητές μου ξέρω προσωπικά και είναι καλά παιδιά και τα λυπάμαι πάρα πολύ. :( Έχει δυο όψεις το νόμισμα.

Όσο για τα θέματα αναπηρίας και ζωοφιλίας, ναι, οι Αμερικάνοι τα κυνηγάνε περισσότερο. Και όχι επιδερμικά. :) Το πρόβλημα είναι το σύστημά τους και δεν εννοώ τον καπιταλισμό. Και όχι, δεν είναι δυνατόν ν' αλλάξει αυτό το σύστημα σε μια χώρα που έχει τη συγκεκριμένη ιστορία, τη συγκεκριμένη νομοθεσία, το συγκεκριμένο σύνταγμα (που αλλάζει ΔΥΣΚΟΛΑ και μόνον αν το ψηφίσουν ΚΑΙ οι 50 πολιτείες που μπορεί να πάρει και 100 χρόνια η διαδικασία, ΧΩΡΙΑ το Κογκρέσσο) και τα συγκεκριμένα προβλήματα. Το θέμα είναι πάρα πολύ πολύπλοκο.

Διαφωνώ με το να ήταν ο πετσοπάς πιο σκληρός. Οι πολύ "διδακτικές" ταινίες με το άσπρο-μαύρο δεν πείθουν. Το πρόβλημα της κοινωνίας είναι ότι κανονικοί και όχι απαραίτητα οι πιο σκληροί άνθρωποι είναι που αποδέχονται καταστάσεις. Εννοείται βέβαια ότι κάθε έργο τέχνης έχει αυτόνομη πορεία μόλις το τελειώσει ο δημιουργός του (ΖΗΤΩ Ο ΜΕΓΑΣ ΦΟΥΚΩ και ο μετα-στρουκτουραλισμός!! :) ). Τέλος δεν κατάλαβα τη φάση με το "ελαττωματικό" ζώο. Εννοείται ότι άνθρωποι σαν τον πετσοπά θεωρούν ένα άρρωστο και όχι τέλειο ζώο λειψό και ελαττωματικό. Και το Μουφάκι μου ελαττωματικό θεωρήθηκε όχι μόνον από το μαλάκα που το "εξέθρεψε" και το μαλάκα που το αγόρασε, μάλλον σε καμιά λαϊκή του Μίσιγκαν διότι θα τους είχε μείνει στα αζήτητα, αλλά και από μερικές γκιόσσες του σωστικού ομίλου που λέγανε ότι δεν είναι κανονικός Αυστραλέζος και επομένως θέλανε να τον φάει η παροιμιώδης μαρμάγκα.:mad::mad::mad::mad::mad: Υποκειμενικο-αντικειμενικά τώρα (καινούριος όρος αυτός!!), πρόκειται για το ωραιότερο και καλύτερο Μουφ του πλανήτη αν όχι και του σύμπαντος.:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.125
Μηνύματα
895.944
Μέλη
19.939
Νεότερο μέλος
steliosstel