pit bull terrier the most versatile dog athlete...


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
αλλά να κάτσει να της φάει δεν γίνεται ε...
Ειπαμε αλλο να μην ειμαστε φονιαδες και αλλο να μας δερνουν κιολας. Καλοι καλοι αλλα οχι και μ@@@@ες!!!!:D
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δηλαδη πως εχει βγει το συμπερασμα οτι ειναι δολοφονοι?
:-?:-?:-?

Άννα, δεν το πιάνεις από την αρχή το θεμα (μπορεί να είναι κουραστικές 23 σελίδες δημοσιεύσεων, αλλά –πίστεψε με- αξίζει τον κόπο) μήπως μπεις λιγάκι στο κλίμα?
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Το αρχισα να το διααβαζω απο την εικοσι. Ξεκινησα απο αρχη και ειμαι στην 5. Ακομα ακρη δεν εβγαλα. θα κατσω αυριο το πρωι με καφε να το μελετησω, Τωρα νανι
υ.γ να πατε βερολινο. Δεν ειναι η τυπικα ομορφη αλλα ειναι μαγευτικη πολη.. καληνυχτα συμφορουμιτες μου ονειρα γλυκα:)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Πραγματικά χαίρομαι απο τις τοποθετήσεις του Geyk και της Σοφιας :) :)

Επιτελους μία ΣΩΣΤΗ συζήτηση για πιτμπουλ.

Απαξιώ να απαντήσω στον Simeonara το επίπεδο του post σου, αν διαβάσεις με την σειρά όλα τα υπόλοιπα, είναι απόπατου. Δεν έχεις μπει ΚΑΝ στο κλίμα, αν και προσπάθησα να σε βάλω με όλους τους τροπους που έχω διαθεσιμους. Λυπάμαι.

Και επιτέλους ξεπερνώντας το αν το pit τσακώνεται ή όχι, έχω την ευκαιρία να αναπτύξω μία συζήτηση λέγοντας την πραγματική γνώμη μου ;)

Ο,τι λέω είναι δυστυχως γενικό συμπέρασμα, μιάς και δεν υπάρχει συγκεντρωση και αξιολογηση των δειγμάτων, τα οποια επιδυκνειουν σημαντικές ανομοιομορφιες, κυρίως λόγω ανευθυνων δολλαριοφάγων, αλλά προσπαθώ να μαζέψω μία γενική εντύπωση που παραμενει παρά τις αντιξοότατες συνθήκες εκτροφής, αυτό κάτι λέει πάλι σε όσους ξερουν τί θα πει εκτροφή περίπου.

Το pit είναι μία φανταστική ράτσα. (μη αναγνωρισμένη με ό,τι συνεπαγεται αυτό, αλλά παρακαλώ να μην κολλήσει κανείς σε αυτήν την παρένθεση και λέμε πάλι για AKC και C.I.A. ) :D

Είναι αθλητική, με τεράστια ενέργεια και ταπεραμέντο.

Είναι γενικά υγιής σκύλος, παρόλο που δεν γίνεται κανένας επίσημος έλεγχος σε τιποτα δεν είναι ψηλά σε καμία στατιστική.

είναι ιδιαίτερα ανθεκτική σε αντιξοες συνθήκες σε σύγκριση με άλλους σκύλους της σωματοδομής και τύπου τριχώματος, αλλά συγχρόνως πολύ ανθεκτική και σε αντίξοες ψυχολογικές συνθήκες, έχει πολύ καλό τρόπο διαχείρισης του πόνου, του stress, ακομα και της πείνας ή της δίψας, και της νοητικής πίεσης.

ΣΥΝΗΘΩΣ είναι ένα ζώο πολύ καλά ζυγισμένο με χαμηλούς άξονες και πολύ καλή συμμετρία, πλην του κεφαλιού, (το οποίο εμένα και πολλούς άλλους όχι μονο δεν με ενοχλεί αλλά μου αρέσει που βαραίνει λίγο) ... λέω συνήθως γιατί ακραίες αμερικανοφερτες πρακτικές μίξης με mastino - rott - ca de bou και ότι άλλο βάλει ο νούς ορισμένων απλά δημιουργούν εντυπωσιακά εκτρώματα.

Ανταποκρινεται από ικανοποιητικά μέχρι πολύ καλά στα περισσότερα απο τα καθήκοντα που ένας ανθρωπος μπορει να ζητήσει από έναν σκυλο, ακομα και σε επιθέσεις σε ανθρώπους, τις οποίες κάνει πολύ ικανοποιητικά και έχω προσωπική πείρα από πολλά pit (και όχι από ταινίες του hollywood) καθως και σε καθήκοντα φύλαξης, αθλήματα κλπ.

Δεν είναι το ΤΕΛΕΙΟ σκυλί σε τίποτα απο όλα αυτά, είναι όμως ένα από τα λίγα που ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ικανοποιει τέτοια μεγάλη γκάμα εργασιών πολύ καλά.

Είναι ΟΜΩΣ το τέλειο σκυλί για κυνομαχία, γιατί κάποτε έτσι έπρεπε, εμείς (και μάλιστα κυνόφιλοι άνθρωποι απλά με άλλες κουλτούρες) το ζητήσαμε.

Αυτό είναι που κατά την γνώμη κάποιων, και καλώς βέβαια, πρέπει να ξεπεράσουμε, απλά γιατί η κοινωνία μας έπαψε να το ανέχεται.

Εμένα η γνώμη μου ΔΕΝ είναι ακριβώς αυτή. Το έχω ξαναπεί και πήρα απαντήσεις ''γουσταρεις κυνομαχία - κομπλεξικέ κλπ'' :rolleyes: από μία φανατισμένη και συντονισμένη επιθεση που ελπίζω κάποιοι από αυτούς που συμμετειχαν καποτε να καταλάβουν τί έλεγα, αν και δεν νομίζω.

Το πολυσυζητημένο gameness - το prey ή μάλλον το fight drive :) κατά άλλους (όσους έχουν δεί πραγματικά τετοια σκυλιά) ειναι ένα πολύ περιπλοκο (γενετικά) αλληλένδετο και δύσκολο να ... ''γυρίσει'' να το πώ απλά χαρακτηριστικό.

Και ερωτώ, όπως έχω ρωτήσει και στο παρελθόν - αν ''γυρίσει'' θα είναι το σκυλί αυτό pit ? Κατ'εμέ όχι.

Καταρχάς γιατί για να μπορέσουμε να στρέψουμε την μαχητικότητα αυτην καθαρά σε πχ κυναθλήματα και να εκμηδενίσουμε την πιθανότητα μάχης , χρειάζονται ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ γνώσεις, ΤΕΡΑΣΤΙΑ υποδομή - αποποίηση από τα συμφεροντα, αναγνώριση φυλής, αξιολόγηση δειγμάτων κλπ κλπ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ και για πολλά χρόνια. Αδύνατον για το δυσμοιρο? pit.

Kατά δεύτερον μία φυλή αν είσαι λάτρης της την λατρεύεις όπως είναι. Και το pit θα το λατρέψεις ακόμα και αν κάνει τον κακό χαμό με το που μυρίσει σκύλο. Η μάλλον όχι ακομα και αν - θα το λατρέψεις γι'αυτό ακριβώς, όπως και για όλα τα άλλα χαρακτηριστικά. Δεν λατρεύω το rott όταν κοιμάται ΜΟΝΟ ή όταν κάνει χάδια στην οικογένεια και στους φίλους μου ... το λατρεύω ΚΑΙ επειδη δεν μπορει να το πλησιάσει άγνωστος, ΚΑΙ επειδή ειναι χοντροκέφαλο και πολλές φορές σκέφτεται πώς θα σκοτωσει την γειτόνισσα, πώς να το εξηγήσω ... δεν θα το αφήσω, γελάω όμως και μ'αρέσει η χοντροκεφαλιά του αυτή.

Κυνολογικά τώρα θεωρώ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ότι το pit δεν έχει καμία ελπίδα, είμαστε απλά μάρτυρες μίας μεταβατικής καταστασης ανάμεσα στην ακμή και την εξάλειψή του, και σε αυτό συμβάλλουν και θα συμβάλλουν πολλοί και ακαταμάχητοι παράγοντες. Η εξήγηση είναι ΠΟΛΥ σύνθετη και θα χρειαστεί άλλο topic κάποια στιγμή.

Οι ιδιοκτήτες του σαν τον Geyk και την Σοφία με χαροποιούν ιδιαίτερα και μοιάζουν σαν μία σανίδα σωτηρίας στον ωκεανό :)
 
Last edited:


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
το διαβασα -καλα πηδηξα καποιες σελιδες γιατι τα ιδια λεγοντουσαν-αλλα πραγματικα δ
εν καταλαβαινω το κλιμα ιδιο μου φαινεται οπως το ηξερα και πριν
ειδα ορο gameness παω και ψαχνω ιντερνετ βλεπω πως ειναι ορος γενικος και υπαρχει σε αλλα σκυλια
http://en.wikipedia.org/wiki/Game_(dog)
παω να δω επιθεσεις σε ανθρωπους βλεπω 3 δημοσιευσεις
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/...nel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/...nel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/...nel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum
που βασικα εμπλεκουν οι δυο απο 3 σε επιθεσεις γερμανικους ποιμενικους και ροτ.
Το δειγμα ειναι ελαχιστο και αναρωτιεμαι ποσο πιθανη ειναι η επιθεση απο πιτ γιατι καπου ειδα 104 επιθεσεις σε μια 10ετια. 10 περ γιαρ. Πολυ μικρος αριθμος για 200εκ αμερικανων.
Αλλα εστω. Γιατι μιλαμε ειδικα για γκεημνες πιτ μια και υπαρχει και σε αλλα? Ειναι πιο εντονο?
φαιτινγκ ντογκ δεν ειναι μονο αυτο.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_dog_fighting_breeds
μηπως ισχυει ομως οτι μονο αυτο εχει τοσο περιεργους ιδιοκτητες?
δεν ειναι τυχαιο
Ερωτω λοιπον. Γιατι ειδικα τα πιτ μπουλ. Ειναι τυχαιο οτι οι επιθεσεις γιναναι απο ποιμενικα και ροτ επισης? Βασει δε της μιας ερευνας οι γερμανικοι ειναι πιο επικινδυνοι απο πιτ μπουλ.
Βλεπω λοιπον απο τη μια πολλα σκυλια με γκεημνεςς-αμαν αυτοι οι νεοι οροι-που δεν ειναι υπευθυνα για επιθεσεις και απο την αλλη επιθεσεις να γινονται απο δυο αλλες ρατσες που δεν εχουν το γκεημνες. Ρωτω λοιπον τι συνδεει αυτες τις 3 ρατσες
Α. Ειναι πολυ δημοφιλεις
Β. Επιλεγονται συχνα απο αφεντικα που ονειρευονταν να αγορασουν ραμπο και οχι σκυλο.
Αρα η φυση τοθ πιτ φταιει? Η τα αφεντικα του?
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αν έκανες μια ερώτηση χωρίς να χρησιμοποιούσες τις τρείς πρώτες σελίδες που βρήκες στο gοogle ως βάση για την εξαγωγή οποιουδήποτε συμπεράσματος , θα ήταν καλύτερα.

Φταίει για πιό πράγμα ??
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Δε βρηκα 3 σελιδεσ στο γκουγκλε ντενις. Στη παμπεντ τισ βρηκα. Ειναι βαση δεδομενων για δημοσιευσεις σε ολα τα αναγνωρισμενα διεθνως επιστημονικα περιοδικα. Για τη γουικιπεδια δεν ξανανηγω κουβεντα τα φαρμακα που τρως οι ερευνητες βασιζονται ΚΑΙ σε αυτη για να τα βγαλουν.
Για την επιθετικοτητα. Γιατι μιλας για γκεημνες μονο για πιτ? Επισης γιατι αναφερομαστε τοσο πολυ στους κινδυνους του πιτ. Τοσο και λιγοτερο επικινδυνο απο το γ. ποιμενικο ειναι βασει των ερευνων -που ειναι πολυ λιγες αλλα αν πρεπει να βασιστουμε καπου.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγώ δεν μπορώ να διαβάσω 23 σελίδες αλλα θα πω μονο αυτό..
Εδώ στην πολυκατοικία μου έχει ένα πιτμπουλ που παρόλο που είναι σκύλος μπαλκονιού,παρόλο που δεν τον ήθελε το αφεντικό του το πρώτο που τον χάρισε σε αυτόν που τον έχει σε ένα στενό μπαλκονάκι χειμώνα-καλοκαιρι..
και παρόλο που θα μπορούσε να του στρίψει ,είναι από τα πιο χαδιάρικα και καλά πλάσματα που έχω δει ποτε..
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
κι εδώ στο κωλοχώρι μας κάποιος βρήκε ένα κουτάβι να περιφέρεται και το λυπήθηκε το περιμάζεψε και το μεγάλωσε με όλα τα κομφόρ

έγινε ένα πιτμπουλ λοιπόν...γουτσου γουτσου το καλό μου το γλυκό μου πωπωπω κατι γλύκες...

ε
όταν πλησιάζει άλλος σκύλος δεν γαβγίζει δεν γρυλίζει δεν κουνάει την ουρά και δεν κάνει ούτε γλύκες...περιμένει να το αρπάξει και φαίνεται από μακριά...δεν είναι η ιδέα μας και δεν το έχουν σπρώξει ποτέ πρός τέτοια συμπεριφορά...

η δικιά μου κλαίει για να πλησιάσει και δεν τη αφήνω...πάω μιά νύχτα έξω από τα συρματοπλέγματα (το "μάτι" που λέμε είναι πολύ μικρό ακόμα και για γάτα...) με την
Αργώ και την αφήνω να πλησιάσει ...το άλλο ακίνητο ανεκφραστο και η δικιά μου ξέρετε τώρα...κούνημα η ουρίτσα κλπ...(α ναι ,θυληκά και τα δυό)
μόλις πλησίασε όσο πήγαινε στο σύρμα έφυγε γρήγορα γρήγορα γιατί το πίτ είχε μπουκώσει το συρματόπλεγμα και έκανε τα δικά του...

Και βέβαια ένα δείγμα δεν αποτελεί στοιχείο

αλλά τελικά...αν δεν ορμάει -και μέχρι τέλους- στα άλλα σκυλιά δεν είναι πιτ.

είναι αμσταφ...

ή ημίαιμο πιτ

ή η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα...

μετά από 23 σελίδες...
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Δε ρωτω!! Διαφωνω στο περιπου με το 1ο. Ακομα και αν φταιε η φυση τους αν τα αφεντικα δεν τα θελανε τσαμπουκαδες και τα φροντιζανε και θετανε ορια δε θα γινοταν ετσι. Επισης ειπαμε οσο επικινδυνο ειναι το πιτ βασει των μοναδικων 3 ερευνων που εγιναν σε αναγνωρισμενα περιοδικα και οχι στο "σκυλι μου και εγω" ειναι και το Λυκοσκυλο.
Αρα προς τι το θεμα?
Ασχετα που ειναι 4 σε ενα το τοπικ. Ειναι το πιτ πιο γ...ω απο τα αλλα? ειναι το πιτ ρατσα οριτζιναλ η οχι? Ειναι το πιτ επικινδυνο? Ποιος μπορει να εχει πιτ? Τι ειναι το αμ-σταφ (το λεω σωστα?). 23 σελιδες χομγουορκ μου βαλε η ροτι και ακρη δεν εβγαλα για να μπω στο θεμα. Αρα επελεξα να συνεχισω να απαντω το 3! :):p
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
kokoni said:
αλλά τελικά...αν δεν ορμάει -και μέχρι τέλους- στα άλλα σκυλιά δεν είναι πιτ.
Μη μου το χαλάς βρε kokoni...... Και βέβαια μπορεί να είναι, αλλά να είναι διασκυλαγωγημένο όπως πρέπει...... Να έχει μάθει ότι με τα άλλα σκυλάκια παίζουμε.....

kokoni said:
Και βέβαια ένα δείγμα δεν αποτελεί στοιχείο
Α γεια σου.... Μη γενικεύουμε οπότε.........

xritaki said:
Ασχετα που ειναι 4 σε ενα το τοπικ. Ειναι το πιτ πιο γ...ω απο τα αλλα? ειναι το πιτ ρατσα οριτζιναλ η οχι? Ειναι το πιτ επικινδυνο? Ποιος μπορει να εχει πιτ?
Πέστα ρε xritaki!!! :p

Όποιος mod καταφέρει να χωρίσει τις 23 σελίδες σύμφωνα με την παραπάνω θεματολογία κερνάω μπύρα! :D
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
όλα τα σκυλιά είναι ασφαλή αν το αφεντικό τους ξέρει τι κάνει και τα αγαπάει

μερικά λιγότερο ΄
μερικά περισσότερο

και

όλα τα σκυλιά είναι επικίνδυνα αν το αφεντικό τους είναι κτήνος και τους φέρετε απαράδεκτα

μερικά λιγότερο
μερικά περισσότερο

άλλες ράτσες λόγο μεγέθους -άλλες λόγο ταμπεραμέντου
και άλλες λόγο επιλεκτικής εκτροφής

συμπαθέστατα όσα πίτμπουλ ξέρω-δεν είναι πολλά και δεν ρώτησα αν και πόσο είναι καθαρόαιμα
αλλά τα άλλα ζωάκια τα έβλεπαν αλλιώς...γιού νίλ ορ αι κίλ...γιου γκάρετ?
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Ε ναι είναι λίγο κυριαρχικά, τι να κάνουμε..... :D:D:D

Πάντως άλλο το "γιού νίλ ορ αι κίλ...γιου γκάρετ? " και μόλις το άλλο νιλ μετά όλα καλά κι άλλο το ότι κινείται πεθαίνει...........

Δυστυχώς παίζουν και τα δύο...............
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μσ πίτ τσ λένε από την αρένα επιτέλους...
αν δεν κάνουν για πίτ δεν είναι πίτ. απλά

το σκυλί σου απο ότι καταλαβαίνω είναι ισοροπημένο και αξιαγάπητο (όπως δείχνεις κι εσύ:))
σε πειράζει που δεν κάνει για αρένα? αφού δεν το έμαθες έτσι κι εσύ,προφανώς όχι...

αλλά σε μια επιλογή (όπως την κάνανε τότε) δεν θα τον έβαζαν στην αναπαραγωγή.

ενώ αν ενώ εσύ προσπαθούσες όπως τώρα
αυτός μόνο από βία καταλάβαινε με τα άλλα ζώα
θα επιλεγόταν απ τους πρώτους...

και αυτό επί πολλές γεννεές. δεν λέω ότι όλα τα κουτάβια 100% γεννιούνται έτσι.αλλά γεννιούνται πολύ περισσότερα από άλλες φυλές αφού αυτό προσπαθούσαν να γίνει απο πολύ πολύ παλιά(σε σκυλίσιες γενιές):)
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
εμ τσαμπα το χομγουορκ πηγε! Παντως φυτο ειμαι ρε γμτω. Διαβαζα και κραταγα και σημειωσεις αχαχα
Λοιπον χομγουορκ για σας
Βρηα αυτο το σαητ για τεστ τεμπεραμεντου. Τα πιτ μπουλ περνανε κατα 84%. τωρα τι ειναι δεν ξερω ν απουν η αρμοδιοι. αν ειναι εγκυρο η οχι!


το εντιτ μου μεσααα ξεχασα το σαητ :p
http://www.atts.org/index.html
 
Last edited by a moderator:


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Καθόλου δε διαφωνώ μαζί σου.

Ισορροπημένο κι αξιαγάπητο είναι το ένα................ Το άλλο είναι αξιαγάπητο μόνο, με την ισορροπία το παλεύουμε............. (οπότε πως θα μπορούσα να διαφωνήσω?) :D