Platinum ξηρή τροφή




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Λοιπον , πηρα κλασσικα Αρνι και ρυζι που τρωει και σε αυτη τη παραγγελια πηρα και 13kg χοιρινο και 1,5kg κοτοπουλο.

Με το κοτοπουλο ξετρελαθηκε και το χοιρινο το σνομπαρε λιγο... Θα δοκιμασω αργοτερα και το κοτοπουλο (και ας εχει καλαμποκι) και αν δεν την πειραξει θα της δινω και αυτο διοτι το χοιρινο απο ο,τι βλεπω δεν το πολυ γουσταρει
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Review no 2.
Ανακαλυψαν τα γατακια κατι δειγματα κροκετες Platinum αρνι και τα στικ αρνι και τα κατασπαραξαν... Ειχαν ανοιξει το κουτι και κομματιαζαν τις λιχουδιες με μενος. Επισης τρεχουν στο μπολ οταν ταιζω το γκρεμλιν και αρπαζουν μονο τις κροκετες πλατινουμ οχι της νατουρεα. Aρα 3/3 προτιμουν πλατινουμ στο σπιτι :LOL:
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
18% υγρασια εναντι 8% , αυτο απο μονο του φτανει (συν η παρασκευη στους 95 βαθμους της κροκετας ;) ). Σε λιγο θα κανουν ντου να του φανε το φαι , αληθεια τοσο καλος ειναι με τις γατες? Η δικια μου διαολιζεται ... και οχι μονο με τις γατες και με μια γυναιακα που τις ταιζει...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
18% υγρασια εναντι 8% , αυτο απο μονο του φτανει (συν η παρασκευη στους 95 βαθμους της κροκετας ;) ). Σε λιγο θα κανουν ντου να του φανε το φαι , αληθεια τοσο καλος ειναι με τις γατες? Η δικια μου διαολιζεται ... και οχι μονο με τις γατες και με μια γυναιακα που τις ταιζει...
Στο φαι τις αφηνει ανετα να του κλεψουν.... Το γκρεμλιν δε γρυλιζει ποτε, ουτε αγριευει. Ο μικρος γατος κανει διαολιες και κλεβει καθε φορα 2-3 κροκετουλες. Εδω εχει παρει ηδη τη πρωτη και παει για τη δευτερη.
gatakia.jpg

Ισως τα αφηνει γιατι την εχει δει προστατης τους, ολη μερα τα μαζευει στη φωλια του και μολις τρεξουν τα επαναφερει....κανονικα λες και ειναι μπαλακια....Στον αερα η συρτα.

ααββ.jpg

Η απλα θελει να παχυνουν ωστε να τα μασουλαει καλυτερα :eek:
 


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
ρε παιδια ενας κωδικος μοσχαρι με πατατα που γραφει πανω στη μεζουρα δεν κυκλοφορει εδω στην ελλαδα?
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
ρε παιδια ενας κωδικος μοσχαρι με πατατα που γραφει πανω στη μεζουρα δεν κυκλοφορει εδω στην ελλαδα?
Δεν κυκλοφορει γενικως , τωρα γιατι το γραφει ιδεα δεν εχω
 
  • Like
Reactions: bouf


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Μιας που μολις εχουμε αρχισει τη μεταβαση δεν εχω ακομα αποψη για την τροφη, η αποψη της Μπιελας ομως ειναι η καλυτερη. Πρωτη μερα της εβαλα ισα ισα 10 κροκετιστες μεσα στην προηγουμενη τροφη και ηταν η πρωτη φορα που αδειασε το μπολ και καθοταν απο πανω και περιμενε μπας και εμφανιστει δια μαγειας κι αλλο (μεχρι τοτε αφηνε παντα 10-15 κροκετες). Δευτερη μερα εμαθε να ξεδιαλεγει τις κροκιετες πλατινουμ και να αφηνει τις υπολοιπες. Επισης επιχειρησα να χρησιμοποιησω ενα δειγμα που μας εστειλαν με κοτοπουλο (της εχω παρει το αρνι) σαν λιχουδια για το κατσε και ενθουσιαστηκε τοσο πολυ που πηγε απατη η εκπαιδευση, δεν μπορουσε να συγκεντρωθει για κανενα λογο. :cool:
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Αν δοκιμασεις και υγρη τροφη εκει να δεις (μη το παρακανεις ομως διοτι μετα θα θελει υγρη) , ειδικα η συνταγη με σκετο κοτοπουλο μυριζει σαν zwan.... , θελω να το φαω εγω
 


alani-jm

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2017
49
55
35
Έχουμε παραλάβει και εμείς την τροφή με κοτόπουλο γιατί είμαστε puppy ακόμα και μας εστειλαν και adult 6 δειγματα, 3 αρνί και 3 ιβυρικο μοσχαρι.Μεταβαση σταδιακά δεν κάναμε διότι άργησε 2 μέρες να έρθει η τροφή.Αυτο που παρατήρησα 4 μέρες τώρα είναι ότι δεν μυρίζουν οι εκενωσεις μας και περιμένει σαν τρελή την τροφή.Ξερει περίπου την ώρα και περιμένει έξω από από την κουζίνα με αγωνια.Το μονο που με ενωχλησε ήταν ότι οι τροφές ήρθαν Φούλαμ ζέστες και σε αυτό φταίει η acs.
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Αν δοκιμασεις και υγρη τροφη εκει να δεις (μη το παρακανεις ομως διοτι μετα θα θελει υγρη) , ειδικα η συνταγη με σκετο κοτοπουλο μυριζει σαν zwan.... , θελω να το φαω εγω
Βγαινω λιγο οφ τοπικ τωρα αλλα επειδη ειμαι ασχετη, η υγρη τροφη προσφερει κατι εξτρα διατροφικα η ειναι καθαρα για την ευχαριστηση των μικρων μας φιλων μιας που τους αρεσει πιο πολυ?

Επισης να πω οτι τα κακακια μας αρχισαν να γινονται καφε απο πρασινερα που ηταν, καλο σημαδι θα το πω :)
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Μονο για ευχαριστιση ειναι η υγρη μονο ξηρα αν τρωει κομπλε , η ξηρα ειναι πιο πληρης τροφη απο την υγρη μονο υπερ της υγρης (εκτος απο τη γευση) ειναι οτι περιεχει πιο πολυ κρεας απο τη ξηρα
 
  • Like
Reactions: bouf


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Αν ειναι ετσι μαλλον η δικια μου δεν θα την εχει ποτε τη χαρα. Εχει μια ταση για μιζερια στο φαγητο οποτε δεν σκοπευω να την αναδαυλισω για κανενα λογο! :p
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Τελευταία με τις ζέστες μου έγιναν πολύ μίζερα με το φαγητό. Βασικά έτρωγαν μόνο αργά το βράδυ τη μισή ημερήσια δόση. Σκέφτηκα λοιπόν και εγώ να δοκιμάσω την Platinum καθώς έχει πιο μαλακή κροκέτα. Σήμερα ήρθαν τα 2 πεντάκιλα του ιβηρικού χοιρινού. Τους έριξα στα μπολάκια από λίγες κροκέτες μαζί με την προηγούμενη και το εξαφάνισαν όλο σε δευτερόλεπτο. Μάλλον παίζει ρόλο η έντονη μυρωδιά. Τώρα όλα ξάπλωσαν απέναντι στα μπολάκια και προσεύχονται να πέσει και άλλο :mad::mad:
Θα γράψω τις εντυπώσεις μόλις τελειώσουμε το πρώτο 5-κιλο.
Ελπίζω να αρέσει ειδικά στο Μάρκο γιατί αδυνάτισε τελευταία (τρώει λιγότερο και είναι αεικίνητος) και πρέπει να βάλει κανένα κιλό.
 


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Ταιζω τη μικρη τον κωδικο με το αρνι. Σκεφτομουν να το αλλαξω σε χοιρινο γιατι μου αρεσουν πιο πολυ τα συστατικα αλλα επειδη εκανα ηδη την αλλαγη απο νατουρεα σε πλατινουμ τον προηγουμενο μηνα ειπα να μην το ξανακανω καπακι, να της αφησω λιγο χρονο. Εχει αργησει λιγο η παραγγελια μας και χτες ξεμειναμε απο τροφη οποτε της εδωσα 1/4 απο το αρνι και το υπολοιπο χοιρινο απο κατι δειγματα που μας ειχαν στειλει. Σημερα ειχαμε τα καλυτερα κοπρανα στη μεχρι τωρα καριερα μας! :) Αν και ειχαν στρωσει ηδη αρκετα με την αλλαγη σε πλατινουμ η διαφορα ηταν και παλι αισθητη. Οποτε μολις τσακισει την παραγγελια που ερχεται θα το γυρισουμε σε χοιρινο σιγουρα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Να πω και εγω εντυπωσεις μετα απο 1.5-2 μηνες. Απο τους κωδικους το κοτοπουλο το αποκλεισαμε εντελως λογω καλαμποκιου και αποφασισα να ταιζω κυριως χοιρινο με καποια διαστηματα εναλλαγης με αρνι. Το χοιρινο εχει ελαφρως καλυτερα αποτελεσματα σε κοπρανα κ.τ.λ λογικο αφου ειναι grain free αλλα εχω μια ελαφρια αισθηση οτι το αρνι ως κρεας ειναι ας το πουμε πιο θρεπτικο.

Απο τριχωμα τελεια! Περασε και ο ιουλιος, η εποχη που μαδουσε απιστευτα , αλλα παραμενει πολυ γυαλιστερος και χανει ελαχιστα πλεον. Τρωμε ομως και αρκετες φορες μαγειρευτο, σαρδελακια, ωμο μοσχαρακι, αυγουλακια που σιγουρα βοηθουν.

Γενικα οι κροκετες μυριζουν φοβερα και ο σκυλος τρελαινεται. Για τους ανθρωπους η μυρωδια ειναι σχεδον δυσβαστακτη!

Ο κυριος λογος όμως που θα συνεχισουμε τη πλατινουμ ειναι ο μεταβολισμος της τροφης. Δε μπορω να το εξηγησω ακριβως αλλα φαινεται οτι η τροφη ειναι πιο ευπεπτη, δε "βαραινει"το στομαχι και χωνευεται γρηγοροτερα απο τις υπολοιπες ξηρες. Πιστευω οτι πιθανα αυτο μειωνει και το κινδυνο συστροφης .
 


tsopanakos

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2017
98
84
44
και εγω απο την πρωτη μερα πλατινουμ κοτοπουλο ταιζω,
μια χαρα η τροφη πολυ ενεργεια το κουταβι την τρωει με πολυ ορεξη.
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Εγω απορω πως και δεν τη προτεινουν περισσοτεροι εκτροφεις , απο οσους εχω μιλησει (5+) μονάχα 1 τη προτεινε (ο εκτροφεας της Cuba , ετσι την εμαθα εγω , πριν ουτε ακουστα δεν την ειχα και στην αρχη ημουν δυστακτικος μπορω να πω)
 


tsopanakos

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2017
98
84
44
65€ τα 15 κιλα ειναι μια καλη τιμη για την ποιοτητα της. Η τιμη που λεω ειναι για την κοτοπουλο. Ειναι μαλακη η κροκετα και μυριζει εντονα ! Πολυ καλες και οι λιχουδιες πλατινουμ ειναι σαν κυβακια κρεας.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Η τιμη της ειναι το μοναδικο αρνητικο , τα 15kg κοτοπουλο εχουν 73ε , αν παρεις 30kg ειναι 68ε / 15kg και αν παρεις 60kg ειναι 63ε / 15kg , τσιμπιμενη τιμη για τροφη με καλαμποκι αλλα η ποιοτητα των υλικών (70% "φρεσκο" κρεας σε σχεση με 20-40% μαξ στις υπολοιπες τοπ) , η επεξεργασια (βρασιμο στους 95C) και πανω απο ολα τα αποτελεσματα στα σκυλια ( στη δικια μου ενεργεια φουλ , τριχωμα σουπερ , τριχοπτωση οκ για 1ο καλοκαιρι , κοπρανα σουπερ , αερια ελαχιστα , μονο αρνητικο τα δοντια που αρχισαν λιγο να δειχνουν ισως απο την υγρη τροφη σημαδια , βεβαια δεν εχω δωσει σχεδον τιποτα για προστασια και ισως δοκιμασω το gel της platinum να δω τι λεει)
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3