Platinum ξηρή τροφή


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Λογικά αυτό θα είναι. Πλην του κρέατος, όλα όσα ανέφερες έχουν φυτικές ίνες. Θα δοκιμάσω μήλο και καρότο. Συν σαρδέλα για Ω3.
Σε γενικες γραμμες την δινω 1,5 χρονο, συνδιαστικα με το φαι, συνηθως σε μικρες ποσοτητες. Ειναι η μονη ξηρα τροφη που δουλευει παντα καλα σε εμας. Ισως λογω υγρασιας.

Η ποσοτητα ειναι ενα θεμα που πρεπει να δεις σε βαθος χρονου με την πλατινουμ, ο δικος μου οταν τρωει πλατινουμ θελει 360-380 αντι για 260 που δινει για 22 κιλα για να μεινει σταθερος. Το λεω απο αποψη κοστους, εχεις και δυο σκυλακια μεγαλυτερα αποτο γκρεμλιν απο οτι θυμαμαι :).
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Προς το παρόν, στην μικρή (18 κιλά-κανονικό βάρος-, 2μιση ετών, και δραστήρια) δίνω 240 με 280, αναλόγως πόσο έχει ασκηθεί, και στον μεγάλο (32 κιλά-υπέρβαρος-, τουλάχιστον 6 ετών και κάπως πιο low energy) από 280 έως 320 πάλι ανάλογα την καθημερινή του άσκηση. Με αυτές τις δοσολογίες έχουν παραμείνει σταθερά σε βάρος για δυο μήνες. Σκέφτομαι μάλιστα στον μεγάλο να του μειώσω την ποσότητα. Ο Batman χρειάζεται περισσότερες θερμίδες μάλλον γτ πολεμάει το έγκλημα κάθε βράδυ :p. Παρόλα αυτά για να μην ξεπερνάω το ψυχολογικό και οικονομικό όριο των 3 ευρώ/ημέρα παίρνω μόνο το αρνί και το κοτόπουλο (αφού και η Κόκα δεν το θέλει) και σε συσκευασίες των 30κιλών (πλην της πρώτης δοκιμαστικής παραγγελίας).
Αν συνεχίσουν να είναι εν μέρει πρόβατα, παρά και τα συμπληρώματα, θα πάω σε κάτι πιο οικονομικό.
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Προς το παρόν, στην μικρή (18 κιλά-κανονικό βάρος-, 2μιση ετών, και δραστήρια) δίνω 240 με 280, αναλόγως πόσο έχει ασκηθεί, και στον μεγάλο (32 κιλά-υπέρβαρος-, τουλάχιστον 6 ετών και κάπως πιο low energy) από 280 έως 320 πάλι ανάλογα την καθημερινή του άσκηση. Με αυτές τις δοσολογίες έχουν παραμείνει σταθερά σε βάρος για δυο μήνες. Σκέφτομαι μάλιστα στον μεγάλο να του μειώσω την ποσότητα. Ο Batman χρειάζεται περισσότερες θερμίδες μάλλον γτ πολεμάει το έγκλημα κάθε βράδυ :p. Παρόλα αυτά για να μην ξεπερνάω το ψυχολογικό και οικονομικό όριο των 3 ευρώ/ημέρα παίρνω μόνο το αρνί και το κοτόπουλο (αφού και η Κόκα δεν το θέλει) και σε συσκευασίες των 30κιλών (πλην της πρώτης δοκιμαστικής παραγγελίας).
Αν συνεχίσουν να είναι εν μέρει πρόβατα, παρά και τα συμπληρώματα, θα πάω σε κάτι πιο οικονομικό.
Οντως καντου μια μειωση, αφου θα προσθεσεις και συμπληρωματα. Καιρος να αδυνατισει ο χοντρουλης :p.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
ΑΛΛΑ. Δυστυχώς από τότε που έκανα την μετάβαση σε platinum, παρατήρησα ότι και τα δυο σκυλιά μου, τρώνε χόρτα. Πολλά χόρτα. Χωρίς να κάνουν εμετό (δηλαδή χωρίς να έχουν κάποιο γαστρεντερικό θέμα). Πράγμα το οποίο με κάνει να συμπεραίνω ότι η τροφή δεν είναι πλήρης και ισορροπημένη. Ίσως να λείπουν ίνες ή βιταμίνες ξέρω γω. Έχει άλλος παρόμοια εμπειρία;
Καλησπερα
Τρωνε φουλ τωρα γιατι τα χορταρια(αγριοβρωμη κ.α) ειναι στα καλυτερα τους, στην εποχη τους (στην νοτια Ελλαδα) εχουν ποτιστει με τις βροχουλες και με το ψιλοχιονο και ειναι ζουμερα οτι πρεπει.
Τρωνε πιο πολλα τωρα επειδη τα βρισκουν σε αφθονια και στο καταλληλο σταδιο αναπτυξης.
Αστα να φανε οσο χρειαζονται ξερουν τι κανουν.

Καμια ξηρα τροφη δεν ειναι απολυτα πληρης και ισορροπημενη. Οι βιταμινες στην κροκετα ειναι απο συνθετικες πηγες...
Το χορτο ειναι το real thing:cool:
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Το χορτο ειναι το real thing:cool:
Χωρίς το κατάλληλο context αυτή η φράση είναι παρεξηγήσιμη:ROFLMAO:
Ναι η αλήθεια είναι ότι, η μετάβαση μου στην platinum συνέπεσε ακριβώς με την περίοδο που λες.
 
  • Like
Reactions: zerom0


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Χωρίς το κατάλληλο context αυτή η φράση είναι παρεξηγήσιμη:ROFLMAO:
Ναι η αλήθεια είναι ότι, η μετάβαση μου στην platinum συνέπεσε ακριβώς με την περίοδο που λες.
Ναι πιστευω οτι ειναι θεμα διαθεσιμοτητας. Και ο δικος μου παριστανει το προβατακι τωρα...Μπορει να το κανει βεβαια για να ξεγελασει την αλεπου και να την κανει να ερθει πιο κοντα:sneaky:
 
  • Like
Reactions: ChrisApo




Cash

Member
20 Ιανουαρίου 2019
7
0
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!
Ακολουθεί μακροσκελης παράθεση εμπειρίας...
 


Cash

Member
20 Ιανουαρίου 2019
7
0
Είμαι καινούργιο μέλος στο foroum αλλά διαβάζω τακτικά τους τελευταίους μήνες που ειμαι και εγώ ένας χαζο-κουταβο-μπαμπας.
Ο Cash, είναι ένας υπέροχος πεντέμισι μηνών κουταβος cane corso.
Ξεκίνησα με ProPlan large robust puppy. Δεν είχα πρόβλημα με την τροφή μονο που δεν την έτρωγε τα κακα του ήταν καλά (όταν ετρωγε) αλλά έχασε πολλά κιλά, είπα να κάνω υπομονή και να δίνω με κονσέρβα (που θα πάει θα ανοίξει το στομαχι και μετά θα πεινάει) μαζί με τις κονσέρβες άρχισαν και οι διάρροιες. Διαβαζω λίγο το foroum ακούω και φιλους αποφασίζω να πάω σε Nutram S3 large breed... Τα ίδια χωρίς κονσέρβα δεν έτρωγε. Με κονσερβα στην τροφή διαρροια...
Διαβάζω πιο πολύ το φόρουμ, διαβάζω και διάφορα reviews τροφών από site εξωτερικου και αποφασιζω να δοκιμάσω την Platinum. Αρχίζω σταδιακη μεταβαση από Nutram σε Platinum. Για τρεις μέρες ένα μέρος Platinum δύο μερη Nutram. Ο κουταβος έψαχνε την platinum σαν τρελος και άφηνε πάντα Nutram. Επόμενο στάδιο 5 μέρες μισή-μιση κλπ. Οσο η τροφή ήταν ανάμεικτη έτρωγε πάντα όλη την Platinum και άφηνε λίγο απο την Nutram. Τα κακα του πολύ καλά και λιγοτερα σαν ποσότητα και λιγότερα αερια (σε σχέση και με την ProPlan και με την Nutram μονο). Εδώ και ενάμιση μήνα περίπου τρώμε αποκλειστικά Platinum puppy. Είναι γύρω στα 35 κιλά και τρώει αρκετά παραπάνω από το συνιστώμενο για να μην είναι πολυ αδύνατος.
Το τριχωμα του είναι γυαλιστερό και το χρώμα του πολύ σκουρο, τσιμπλες λιγότερες, λιγοτερα αέρια (το ίδιο θανατερά ομως). Επίσης τρώει με ορεξη το φαγητο του σε λιγοτερο από 10 λεπτά έχει φάει το κάθε γεύμα του.
Το μόνο αρνητικό που έχω να πω (η τιμή δεν έχει μεγαλη διαφορά απο αλλες τροφες αν παρεις 60 κιλα), είναι ότι τα κακά του είναι κάπως μαλακά, σχηματισμενα μεν αλλά μαλακά και καπως κολλώδη. Διάβασα κάπου ότι αυτό σημαινει ότι δεν γινετια σωστή απορρόφηση των λιπαρών, είτε λογω λιπαρης τροφης είτε επειδή του βάζω πολύ φαγητό. Έχει κανείς κάποια ιδεα?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Μείωσε λίγο τη ποσότητα και θα φτιάξουν, λες δίνεις πολύ παραπάνω από το συνηστωμενο, δώσε 10% παραπάνω αντε βία 15% όχι, πχαν πρέπει να φάει 400γρ κανονικά δώσε Μαξ 450γρ
 


Cash

Member
20 Ιανουαρίου 2019
7
0
Μείωσε λίγο τη ποσότητα και θα φτιάξουν, λες δίνεις πολύ παραπάνω από το συνηστωμενο, δώσε 10% παραπάνω αντε βία 15% όχι, πχαν πρέπει να φάει 400γρ κανονικά δώσε Μαξ 450γρ
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Έχω σκεφτεί κι εγώ να την μειώσω αλλά επειδή είναι αρκετά αδύνατος (φαίνονται ολα του τα πλευρά) δεν θέλω να τον αδυνατίσω κι άλλο... Θα δοκιμάσω με λιγότερη τροφή για μερικές μέρες και θα επανέλθω. Τώρα του δίνω 800γρ (400+400) θα του δώσω 600 και βλέπουμε.
Ευχαριστώ και πάλι.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Έχω σκεφτεί κι εγώ να την μειώσω αλλά επειδή είναι αρκετά αδύνατος (φαίνονται ολα του τα πλευρά) δεν θέλω να τον αδυνατίσω κι άλλο... Θα δοκιμάσω με λιγότερη τροφή για μερικές μέρες και θα επανέλθω. Τώρα του δίνω 800γρ (400+400) θα του δώσω 600 και βλέπουμε.
Ευχαριστώ και πάλι.
Δώσε 700γρ και βλέπεις
 






Cash

Member
20 Ιανουαρίου 2019
7
0
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Ο Cash είναι γύρω στα 35 κιλά (τελευταία ζύγιση πριν από 10 μέρες). Είναι αρκετά δραστήριος τις ώρες που είμαστε κι εμείς μαζί, τις υπόλοιπες κοιμάται σχεδόν συνέχεια (IP camera). Πηγαίνει 4 φορές βόλτα την μέρα εκ των οποίων η μία τουλάχιστον 30 λεπτά και άλλη μια φορά την μέρα παίζουμε στον κήπο για περίπου 40 λεπτά (επιπλέον της βόλτας). Και στο σπίτι είναι πάντα δραστήριος εκτός και αν έχουμε πάει σε πάρκο κοινωνικοποίησης που μετά από 2 ώρες παιχνίδι κοιμάται όλη μέρα.
Του έδινα 800 με 850 γραμμάρια. Τις τελευταίες δύο μέρες του δίνω 700 γραμμάρια και τα κόπρανα του έχουν βελτιωθεί αρκετά, μόνο την μια φορά ήταν πιο μαλακά αλλά και πάλι όχι όσο όταν του έδινα περισσότερο φαγητό. Δεν έχω δει διαφορά ακόμα στην διάθεση του με την λιγότερη τροφή ούτε ιδιαίτερη διαφορά ακόμα στο σώμα του. Το μόνο που έχει αλλάξει στη συμπεριφορά του είναι ότι έχει αρχίσει να γαβγίζει όταν του ετοιμάζω το φαγητό (τύπου άντε τελείωνε πεινάω) με αποτέλεσμα να καθυστερεί ακόμα περισσότερο το να φάει γιατί δεν του το δίνω αν δεν σταματήσει να φωνάζει...
Είχα δει πάνω στη συσκευασία το διατροφικό πινακάκι της Platinum αλλά το σκυλί ήταν πολύ αδύνατο και του έδινα τόσο όσο ώστε να μην πετάγονται τα πλευρά του αλλά απλά να φαίνονται. Πάντα το φαγητό του (αναφέρομαι στην Platinum γιατί τις άλλες που είχα δοκιμάσει δεν τις έτρωγε) το τελειώνει μέσα σε 5-10 λεπτά και ψάχνει και άλλο τα πρώτα λεπτά.
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Ο Cash είναι γύρω στα 35 κιλά (τελευταία ζύγιση πριν από 10 μέρες). Είναι αρκετά δραστήριος τις ώρες που είμαστε κι εμείς μαζί, τις υπόλοιπες κοιμάται σχεδόν συνέχεια (IP camera). Πηγαίνει 4 φορές βόλτα την μέρα εκ των οποίων η μία τουλάχιστον 30 λεπτά και άλλη μια φορά την μέρα παίζουμε στον κήπο για περίπου 40 λεπτά (επιπλέον της βόλτας). Και στο σπίτι είναι πάντα δραστήριος εκτός και αν έχουμε πάει σε πάρκο κοινωνικοποίησης που μετά από 2 ώρες παιχνίδι κοιμάται όλη μέρα.
Του έδινα 800 με 850 γραμμάρια. Τις τελευταίες δύο μέρες του δίνω 700 γραμμάρια και τα κόπρανα του έχουν βελτιωθεί αρκετά, μόνο την μια φορά ήταν πιο μαλακά αλλά και πάλι όχι όσο όταν του έδινα περισσότερο φαγητό. Δεν έχω δει διαφορά ακόμα στην διάθεση του με την λιγότερη τροφή ούτε ιδιαίτερη διαφορά ακόμα στο σώμα του. Το μόνο που έχει αλλάξει στη συμπεριφορά του είναι ότι έχει αρχίσει να γαβγίζει όταν του ετοιμάζω το φαγητό (τύπου άντε τελείωνε πεινάω) με αποτέλεσμα να καθυστερεί ακόμα περισσότερο το να φάει γιατί δεν του το δίνω αν δεν σταματήσει να φωνάζει...
Είχα δει πάνω στη συσκευασία το διατροφικό πινακάκι της Platinum αλλά το σκυλί ήταν πολύ αδύνατο και του έδινα τόσο όσο ώστε να μην πετάγονται τα πλευρά του αλλά απλά να φαίνονται. Πάντα το φαγητό του (αναφέρομαι στην Platinum γιατί τις άλλες που είχα δοκιμάσει δεν τις έτρωγε) το τελειώνει μέσα σε 5-10 λεπτά και ψάχνει και άλλο τα πρώτα λεπτά.
Του δίνεις υπερβολικά πολλή τροφή πολύ πάνω απ το όριο
 


Cash

Member
20 Ιανουαρίου 2019
7
0
Του δίνεις υπερβολικά πολλή τροφή πολύ πάνω απ το όριο
Το έγραψα και στο πρώτο μηνυμα ότι του δινω αρκετά παραπάνω από τη συνιστώμενη δοσολογία. Οσο έδινα το προβλεπομενο (στο πάνω όριο) το σκυλί ήταν αποστεομενο. Με την ποσότητα που του δίνω βλέπω το σώμα του και μου φαίνεται υγιές. Δεν πετάγονται τα κόκαλα αλλα ειναι ευκόλως διακριτά.
 

Attachments



medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
@Cash οσο ειναι κουταβια και στην αναπτυξη ειναι λογικο να ειναι λιγο πιο ελαφρια, αδυνατα. Αν διαβασεις θεματα περι αναπτυξης και διατροφης, στα μεγαλοσωμα ειναι επιθυμητο να μενουν ελαφρια σε σε αυτο το σταδιο για τη σωστη αναπτυξη τους.

Μη σε ξεγελαει επισης η απιστευτη ορεξη τους, Οσο και να δινεις παντα ζητανε.:)
 


Cash

Member
20 Ιανουαρίου 2019
7
0
Συμφωνώ.
Μα δεν θέλω να παχύνει και ούτε του δίνω επειδή ζητάει. Αλλά φαντάζομαι ακριβώς επειδή είναι και στην ανάπτυξη ότι δεν πρέπει να έχουν και σημάδια υποσιτισμού. Ο κτηνίατρος πλέον, τον βρίσκει σχετικά αδύνατο (όχι ελαφρύ) και μου είπε και αυτός ότι σε αυτή την ηλικία καλύτερα είναι να είναι αδύνατα τα κουτάβια παρά να έχουν παραπάνω κιλά για να μην έχουν πρόβλημα στις αρθρώσεις του και στην σπονδυλική στήλη, αλλά να μην τον αδυνατίσω άλλο και να μην κοιτάω ούτε τα κιλά του βάσει προτύπου (μιας και το κάθε κουτάβι έχει διαφορετικό ρυθμό ανάπτυξης) ούτε την συνιστώμενη ποσότητα αλλά να κοιτάω το σώμα του. Γι αυτό παρέθεσα και την φωτογραφία. Εμένα σε αυτά τα επίπεδα μου φαίνεται ότι είναι καλός και ότι δεν πρέπει να χάσει άλλο.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Για κουτάβι και λίγο πιο αδύνατο από αυτό που βλέπω στη φώτο είναι οκ, η δικιά μου ήταν πιο αδύνατη από αυτό στις αρχές, πόσο μηνών είναι;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3