pomeranian


















eviyorkie

Member
20 Σεπτεμβρίου 2013
5
0
θέλω να μάθω από ιδιοκτήτες πομεράνιαν συγκεκριμένα πράγματα όπως η συμπεριφορά, γιατί τα site το ένα βγάζει άλλα χαρακτηριστικά κ το άλλο άλλα!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Δεν έχω pomeranian αλλά είχε ένα μια γειτόνισσά μου. Ήταν πολύ επιφυλακτική εως επιθετική προς ξένους αλλά ακόμα και σε μας που μας έβλεπε κάθε μέρα. Και γαυγιζε ασταματητα. Μπορώ να πω ότι ήταν υστερικό αλλά όλα αυτα βεβαια ειναι θεμα σωστής κοινωνικοποιησης και εκπαιδευσης.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
θέλω να μάθω από ιδιοκτήτες πομεράνιαν συγκεκριμένα πράγματα όπως η συμπεριφορά, γιατί τα site το ένα βγάζει άλλα χαρακτηριστικά κ το άλλο άλλα!
Κατ'εμέ το πας λάθος για να μάθεις. Δεν θα μάθεις απο ιδιοκτητη που κάνει το μακρύ του και το κοντο του στο σπιτι και ετσι εξελισσεται σωστά ή λάθος το σκυλι. Θα μάθεις από εκτροφεα, μιλώντας μαζι του. Στην εκθεση στο Ελληνικο ειναι καλή ευκαιρια!
 


eviyorkie

Member
20 Σεπτεμβρίου 2013
5
0
μάλιστα !ναι αυτό είναι αλήθεια αλλά ίσως η ράτσα του σκύλου έχει αυτά τα χαρακτηριστικά κ η λάθος εκπαίδευση να τα μεγενθύνει.ευχαριστώ πολυ:)
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
μάλιστα!ναι αυτό είναι αλήθεια αλλά ίσως η ράτσα του σκύλου έχει αυτά τα χαρακτηριστικά κ η λάθος εκπαίδευση να τα μεγενθύνει.ευχαριστώ πολυ:)
σωστό, αλλά το ματι ενός ιδιοκτητη δεν ειναι το ίδιο ακονισμένο να βλέπει αυτά τα χαρακτηριστικά και να ξέρει αν ειναι της φυλής ή της εκπαιδευσης που ετυχε το σκυλι.
 


eviyorkie

Member
20 Σεπτεμβρίου 2013
5
0
Κατ'εμέ το πας λάθος για να μάθεις. Δεν θα μάθεις απο ιδιοκτητη που κάνει το μακρύ του και το κοντο του στο σπιτι και ετσι εξελισσεται σωστά ή λάθος το σκυλι. Θα μάθεις από εκτροφεα, μιλώντας μαζι του. Στην εκθεση στο Ελληνικο ειναι καλή ευκαιρια!
ναι ισωσ εχεισ δικιο!!!ευχαριστω:D
 


eviyorkie

Member
20 Σεπτεμβρίου 2013
5
0
σωστό, αλλά το ματι ενός ιδιοκτητη δεν ειναι το ίδιο ακονισμένο να βλέπει αυτά τα χαρακτηριστικά και να ξέρει αν ειναι της φυλής ή της εκπαιδευσης που ετυχε το σκυλι.
ναι σωστα!κ ετσι σχηματιζει κ λαθοσ αποψη!
 


jasmine

Well-Known Member
1 Μαρτίου 2011
302
0
καλησπερα!αν και καθυστερμενα να σου πω κ εγω μερικα πραγματα αν σε ενδιαφερει ακομα...εχω μια μικρουλα pom 7 ετων.. φυσικα παιζει μεγαλο ρολο το περιβάλλον που ζει ο σκυλος,δλδ εγω ζω μονη μου με τα 2 σκυλια μου, η γιασμιν ετσι την λεω ειναι πολλη τρυφερη κ χαδιαρα, ειναι κανονικος συναγερμός βεβαια σε αγνωστους θορυβους, συνηθως γινεται πιο νευρικη οταν παιδακια παιζουν αγαρμπα κ φωναζουν γι αυτο δεν την πολυαφηνω..τα παει καλα με τα αλλα σκυλια ειναι πολυ κοινωνικη κ δεν αγριευει καθολου παραμονο με της λιχουδιες της, αλλα κ αυτο ελέγχεται.. θελει να ειναι το επικεντρο αν κ πολυ μικροσωμα δεν περνουν απαρατήρητα..το επιδιώκουν..μαθαινουν ευκολα εντολες κ κολπα τους αρεσει να παιζουν κ δεν ηρεμουν ποτε..με ακολουθει παντου συνεχως κ την ωρα που κοιμαται τα αυτακια πανε περα δωθε σε καθε ηχο.. θελει πειθαρχία πολλοι επειδη το σκυλακι ειναι τοσο μικρο (2800 kg το δικο μου) το υποτιμούν κ το κακομαθαινουν κ ετσι αρχιζουν τα προβληματα! ειναι υπερήφανα σκυλια κοινωνικα θαρραλέα αν κ μικρα κ πολυ εξυπνα κ αστεια! μαδανε πολυ κ θελουν τακτικο βουρτσισμα.προβληματα υγειας δεν εχουν ιδιαιτερα κ δεν μυριζουν..επισης εχουν μεγαλο προσδόκιμο ζωης 14 χρονια, δεν ειναι καταλληλα για οικογενεια με πολυ μικρα παιδια γτ μπορει ευκολα να τραυματιστουν..αυτα...