Pugs


Faye

Well-Known Member
7 Φεβρουαρίου 2008
70
0
Δεν ειναι λοξυγγας. Συσπαται η γλωσσα και κλεινη το ισοφαγο. Δεν ει ναι σοβαρο. ΠΡΕΠΕΙ να πιασης τη γλωσσα με ενα ( πανακι- χαρτι κουζινας) και να την τραβηξης προς τα εξω. Μια, δυο φορες ειναι αρκετες και τελος.
 




nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
του δικου σου σκυλου ...του περασε μονο του ...αλλα της εδωσες τηλ κτηνιατρου να κατεβει απο Λαρισα στον Πειραια?
 


PUG2

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2008
80
0
ΛΑΡΙΣΑ
Γεια σας παιδιά! Συγνώμη για τα greeklish, αλλά στον υπολογιστή μου που βρίσκομαι δεν έχει Ελληνικά. Όχι είναι όπως κάνουμε εμείς όταν έχουμε λόξιγκα χωρίς όμως να κάνει θόρυβο.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως.


ROTTIE: Η δημοσίευση διορθώθηκε και γράφτηκε στα Ελληνικά. Τα Greeklish ΔΕΝ επιτρέπονται στο forum.
 


stavros33

Well-Known Member
7 Φεβρουαρίου 2008
51
0
oscar said:
του δικου σου σκυλου ...του περασε μονο του ...αλλα της εδωσες τηλ κτηνιατρου να κατεβει απο Λαρισα στον Πειραια?

Ρε φιλαράκο, κάνε μας τη χάρη. Δεν είναι ανάγκη να έρθει εδώ. Μπορεί να πάρει και τηλέφωνο να πάρει μία γνώμη. Εχεις κανένα πρόβλημα;
 






stavros33

Well-Known Member
7 Φεβρουαρίου 2008
51
0
oscar said:
:D

βασικα εχω.μπορεις να μου στειλεις με πμ το τηλεφωνο του γιατρου.
Θα μου πεις τι το θες και μετά θα το σκεφτώ...
 


PUG2

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2008
80
0
ΛΑΡΙΣΑ
Ρε παιδιά ποιο είναι το πρόβλημα, δεν καταλαβαίνω! Τι πειράζει που μου έστειλε π.μ. το τηλέφωνο του γιατρού?


ROTTIE: Η δημοσίευση διορθώθηκε και γράφτηκε στα Ελληνικά.

@ PUG2, βρες τρόπο να γραφεις Ελληνικα. Τα Greeklish ΔΕΝ επιτρέπονται στο forum. Η επόμενη δημοσίευση που θα είναι γραμμένη σε greeklish, θα διατραφεί χωρίς προειδοποίηση.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
Για να ηρεμήσουμε λίγο... :) γιατί βγάλαμε τα μαχαίρια αλλά το ουσιαστικό αντικείμενο του topic παραμένει άλυτο - τουλάχιστο για μένα... :?

Stavros33, αυτό που πιθανά να παραξένεψε τον oscar όταν έγραψε...
oscar said:
το περιεργο ειναι οτι δεν το εκανες Public.
φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το εξής: όταν περιγράφουμε ένα πρόβλημα υγείας, ανταλάσσουμε καταρχήν εμπειρίες για τα συμπτώματα (π.χ. το είχε και ο δικός μου, αυτά ήταν τα συμπτώματα, αποδείχτηκε ότι ήταν το τάδε κλπ.) και φυσικά παραπέμπουμε σε "σχετικό" κτηνίατρο μετά εάν το έχει ανάγκη ο συν-φορουμίτης...

Αυτό πάντως με το "λόξυγγα" μου φαίνεται παράξενο - δεν το έχω ξανακούσει. Στην αρχή νόμιζα ότι είναι ένα σύμπτωμα - που έχει και ο δικός μου και αρκετά βραχυκέφαλα - όπου το σκυλί μοιάζει σαν μην παίρνει αναπνοή και να "φυσάει" τη μύτη του προς τα μέσα, πασχίζοντας να πάρει αναπνοή. Παράλληλα έχει κλειστό το στόμα.

Σε αυτή την περίπτωση τον χτυπάω/τραντάζω στο στήθος ή του κλείνω τα ρουθούνια με τα δάχτυλα και του ανοίγω το στόμα.

Αλλά μάλλον δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο στη δική σας περίπτωση?
 


stavros33

Well-Known Member
7 Φεβρουαρίου 2008
51
0
Δηλαδή πόσο παράξενο μπορεί να είναι για κάποιον, εάν δεν ανταλλαξουμε απόψεις με τον ενδιαφερόμενο και απλά του κάνω pm το τηλέφωνο του γιατρού επειδή δεν μπορώ για ευνόητους λόγους να το κάνω public? Εκτός και αν αυτός που το θεωρεί παράξενο, έχει κάποιο πρόβλημα νοημοσύνης και δεν μπορεί να καταλάβει...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
stavros33 said:
Δηλαδή πόσο παράξενο μπορεί να είναι για κάποιον, εάν δεν ανταλλαξουμε απόψεις με τον ενδιαφερόμενο και απλά του κάνω pm το τηλέφωνο του γιατρού επειδή δεν μπορώ για ευνόητους λόγους να το κάνω public? Εκτός και αν αυτός που το θεωρεί παράξενο, έχει κάποιο πρόβλημα νοημοσύνης και δεν μπορεί να καταλάβει...
Όλοι είναι ενδιαφερόμενοι εδώ μέσα... :wink: αυτό που έχει το σκυλί σου σήμερα μπορεί να τύχει στο δικό μου αύριο κ.ο.κ. Αυτό που ενοούσα είναι ότι σε "public" συζητάμε το πρόβλημα και ανταλάσσουμε εμπειρίες. Ενοείται ότι τους κτηνίατρους τους στέλνουμε με pm...

Για να μην είμαστε και ΟΤ όμως, το πρόβλημα του "λόξυγγα" σε τι το αποδίδει ο κτηνίατρος τελικά.., εννοώ υπάρχει αιτία αναπνευστικού προβλήματος ή κάτι τέτοιο?
 


stavros33

Well-Known Member
7 Φεβρουαρίου 2008
51
0
Δεν ξέρω που οφείλεται ο λόξυγγας. Γι' αυτό άλλωστε είπα στην κοπέλα να πάρει τηλέφωνο στο γιατρό για να ρωτήσει...
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
stavros33 said:
Πραγματικά δεν ξέρω ποιο είναι το πρόβλημά του και έχω πάρει ανάποδες...
καλα,αρχισε το αναποδο τιμονι,μην σκισεις κανα καλσον...

και δε μου λες,για να μην μεινω και με την απορια,το παρακατω που εγραψες δηλωνει τον δικο σου δεικτη νοημοσυνης?

"Εκτός και αν αυτός που το θεωρεί παράξενο, έχει κάποιο πρόβλημα νοημοσύνης και δεν μπορεί να καταλάβει..."

:? απο ποτε τα προβληματα αυτα ειναι "οπλα" για να πεταξουμε την εξυπναδα μας?αμα δεν ξερεις να παιζεις,μακρια τα χερακια απο τετοιου ειδους οπλα,γιατι θα στα κοψω :wink:
 


Faye

Well-Known Member
7 Φεβρουαρίου 2008
70
0
Παιδια εχω Παγκ επι 15 χρονια. Αυτη τη στιγμη εχω 12 ολων των ηλικιων. Pug2 ο σκυλος σου εχει λοξιγκα, δεν ανησυχουμε ΚΑΘΟΛΟΥ. Κοψε τα νυχια του συχνα, θα στραβωσουν τα δαχτυλα του. ΔΕΝ κανουμε εγχειρησεις με λειζερ στα σκυλια μας επειδη ροχαλιζουν, η κανουν θορυβο, ( ειδικα οταν εξιταρονται ).

Πρεπει να εχουν ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ αναπνευστικο προβλημα για να φτασουμε εκει, και εγω θα προβληματιζομουν πολυ για το που θα εκανα μια τετοια επεμβαση. (Μαλλον στη Λυψια). Vrmode την επομενη φορα που θα συμβη το ιδιο στο σκυλο σου ανοιξε του το στομα και προσπαθησε να τραβηξης τη γλωσα του προς τα εξω. Συνηθως το ξεπερνανε μονοι τους , αλλα λιγη βοηθεια καλο κανει και οχι κακο. Stauros33 ο Ταζ εχει μεγαλο προβλημα στα πισω ποδια του, ειτε ειναι ρηξη χιαστων, ειτε προβλημα επιγονατιδων, που νομιζω θα επρεπε να διωρθωσης γιατι σιγουρα ποναει αρκετα.

ΛΟΞΙΓΚΑ εχουν ολοι οι σκυλοι. Δεν ειναι ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
Faye said:
ΔΕΝ κανουμε εγχειρησεις με λειζερ στα σκυλια μας επειδη ροχαλιζουν, η κανουν θορυβο, ( ειδικα οταν εξιταρονται ).
Εγχειρήσεις επιπόλαια δεν κάνουμε αλλά και το "έτσι είναι τα μπουλντόγκ και τα παγκ - ροχαλίζουν συνέχεια και κάνουν συνέχεια θορύβους" δεν πρέπει να μας καθυσηχάζει. Δεν το λέω για να τρομάξει κανείς αλλά μερικά έχουν "μείνει" από καρδιά και ιδιοκτήτες και κτηνίατροι ακόμη ψάχνουν από τι ...πήγαν. Καλό είναι να το "τσεκάρει" κανείς και να μην επαναπαύεται στο "έτσι είναι αυτά τα σκυλιά".

Faye said:
Πρεπει να εχουν ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ αναπνευστικο προβλημα για να φτασουμε εκει, και εγω θα προβληματιζομουν πολυ για το που θα εκανα μια τετοια επεμβαση. (Μαλλον στη Λυψια). ).
Σίγουρα πρέπει να το δει "γνώστης" γιατρός - η Λειψία είναι η ιδανική λύση - αλλά αν υπήρχε λύση κοντύτερα...?

Faye said:
Vrmode την επομενη φορα που θα συμβη το ιδιο στο σκυλο σου ανοιξε του το στομα και προσπαθησε να τραβηξης τη γλωσα του προς τα εξω.
Thanx! Θα το προσπαθήσω την επόμενη φορά - δεν το κάνει συχνά - η συχνότητα έχει μειωθεί στο μισό τουλάχιστο μετά την εγχείριση στο αναπνευστικό του που βελτίωσε πολύ την κατάσταση. Απ' ότι έχω διαβάσει το πρόβλημα είναι πιο συχνό και πιο έντονο σε σκυλιά με αναπνευστικό πρόβλημα.
 


stavros33

Well-Known Member
7 Φεβρουαρίου 2008
51
0
galazio said:
stavros33 said:
Πραγματικά δεν ξέρω ποιο είναι το πρόβλημά του και έχω πάρει ανάποδες...
καλα,αρχισε το αναποδο τιμονι,μην σκισεις κανα καλσον...

και δε μου λες,για να μην μεινω και με την απορια,το παρακατω που εγραψες δηλωνει τον δικο σου δεικτη νοημοσυνης?

"Εκτός και αν αυτός που το θεωρεί παράξενο, έχει κάποιο πρόβλημα νοημοσύνης και δεν μπορεί να καταλάβει..."

:? απο ποτε τα προβληματα αυτα ειναι "οπλα" για να πεταξουμε την εξυπναδα μας?αμα δεν ξερεις να παιζεις,μακρια τα χερακια απο τετοιου ειδους οπλα,γιατι θα στα κοψω :wink:
Χαχαχα, έχεις πολύ γέλιο ρε φίλε... Και για να έχουμε καλό ερώτημα, θα μου κόψεις πρώτα το δεξί, ή το αριστερό; Για να ξέρω δηλαδή...
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
το μετανιωσα ρε αινσταιν,καλυτερα τελικα να σε βλεπω να γραφεις ,να σε καμαρωνωωωω:lol:

δεν μου απαντας ομως :wink:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη