puppy mills αντιδραση


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
συμφωνω με ΜΑΚΗΣ και denis .. ορεξη να υπαρχει και τιποτα δεν ειναι απιθανο ..καταλληλα και μελετιμενα σωστα ..σε σωστο timin .. :wink: :p
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
λοιπων οποιος γνωριζει pet shop ή εισαγωγεις που εισαγουν απο puppy mills να μου στειλει pm! επισης αν εχει καποιος εργαστει να κανει το ιδιο!
επισης οποιος εχει καποια προσωπικη ιστορια απο αγορα αρωστου σκυλου να μου στειλει και αυτος!!

για να δουμε μπας και φτοιαξω τπτ!!
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
οποιος γνωριζει pet shop ή εισαγωγεις που εισαγουν απο puppy mills να μου στειλει pm
μηπως οποιος γνωριζει πετσοπ που ΔΕΝ κανουν εισαγωγη απο puppy mills????
 






denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
O KOE μόνο ποσα έγιναν export ξέρει ... τί σχέση έχει με το ποσα εισήχθησαν? Και τί θα κερδίσεις να μάθεις ποιός ακριβώς εισάγει και ποσα? Εγώ σου λέω ότι έχει και παράνομες εισαγωγές, που δεν φαίνονται πουθενά ... καθώς και ''εισαγωγές'' απο την ΧΕ ... ΔΕΝ εξυγιαίνεται ο χώρος ... μόνο διαμαρτυρία για την πώληση ζώων από πετ-σοπ μπορεί κάποιος να κάνει ... και πολύ είναι ...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
amangos said:
Μήπως να ζητούσαμε από τον ΚΟΕ τα στοιχεία πόσα σκυλιά εισήχθησαν και από ποιούς?
O KOE ξερει μονο την πολυ μικρη ποσοτητα των σκυλων που οι ιδιοκτητες εκαναν αιτιση για ΒΕΚ-
εγω ξερω απο το ιατρειο μας τουλαχιστον 40 σκυλια που μπηκαν περηση στην ελλαδα και αγοραστικαν απο Πετ-σοπ.
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Τα σκυλιά εισαγωγής, περνάνε από Τελωνείο?
Αν ναι, μπορούμε να κάνουμε την έρευνα μέσω των Τελωνείων ίσως...

Το θέμα μας δεν είναι οι εισαγωγές, αλλά οι εισαγωγες από puppy mills, κάπου-κάπως θα καταγράφονται...
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Eκεινο που ισως δεν αντιλαμβανεστε, ειναι οτι κατα κανονα, ο μεταπρατης -σκυλεμπορος, ειναι καθόλα νομιμος συμφωνα με την εν πολλοις ανοητη νομοθεσια, ενω ενας κατ' ουσιαν ηθικος ερασιτεχνης εκτροφεας μπορει να ειναι νομικα ακαλυπτος, εδω στην ωραια μας χωρα...Επειδη πχ, δεν εχει στρεμματα χωραφια για τα σκυλια του, και τα εχει στο κρεββατι του...
Δεν μπορει ευκολα να γινει διακριση ποιος εκτροφεας του εξωτερικου ειναι νορμαλ και ποιος πουπυ-μιλλερ, μονο οι εκει αρχες μπορει να το ελεγξουν αυτο. Ουτε μπορει κανεις να κατηγορησει τον εισαγωγεα επειδη εισαγει απο πουπυ-μιλλερς. Πιθανοτατα το μονο που θα κερδισει αυτος που θα το επιχειρησει ειναι μια ωραια μηνυση. Εδω, σαυτη την υπεροχη χωρα, πασιγνωστος σκυλεμπορος-εισαγωγεας διετελεσε προεδρος ομιλου φυλης(!).Η χωρα προελευσης δεν λεει πολλα πραγματα, στην ουγγαρια πχ, υπαρχουν κορυφαια εκτροφεια και φαρμες ομου. Κατα φυλη, μπορει καποιος σχετικος να ξερει-κατα κανονα οι "σωστες' επωνυμιες εκτροφειου ειναι γνωστες...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Eχεις σε όλα δίκιο ...
ΕΚΤΟΣ
α) Διατελλεί ΑΚΟΜΑ πρόεδρος φυλής, με την στήριξη και ΕΚΤΡΟΦΕΩΝ
β) το να αγοράζεις τις γέννες ιδιωτών από την ΧΕ προς 50 ευρώ και να
περνάς ότι χαρτιά βρείς, βγάζοντας υπερκέρδος, είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ, πώς να το κάνουμε ...
γ) ακριβώς για αυτά που είπες, επειδή οι άνθρωποι δεν είναι παράνομοι, αλλά ο νόμος είναι, πρέπει να αλλάξει ο νόμος ... :wink: γιαυτό δεν καταλαβαίνω γιατί πρεπει να μετρήσουμε πόσα μπήκαν στην Ελλάδα, σημασία έχει να μην μπούν περισσότερα του χρόνου ...
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Τελικά έχω αμφιβολίες ποιός αξίζει να καεί με καφτό τηγανόλαδο, ο προφανώς ψυχασθενής Κύπριος φοιτητής ή οι υπεύθυνοι του ΚΟΕ που προφανώς για λόγους προσωπικούς τους συμφέροντος επιτρέπουν σκυλέμπορους εισαγωγείς να είναι πρόεδροι Ομίλων!!!

Σε λίγο θα μου πείτε πως η έδρα του Ομίλου είναι το μαγαζί του κυρίου... :twisted:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εδρα του ομίλου είναι το μαγαζί του, ένας χώρος όπου μία φορά την εβδομάδα έρχεται ΦΟΡΤΩΤΙΚΗ με κουτάβια ... :shock: είναι ελεύθερης πρόσβασης (όπως προβλέπεται) από τον κάθε ενδιαφερόμενο? Ισως, αρκεί να μην είναι την ώρα που ''ξεχωρίζονται'' τα νεκρά από τα ζωντανά και τα άρρωστα ... :wink:
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η κατάσταση είναι για κλάματα… :shake:
Από τη άλλη, όσο δεν μιλάμε και δεν αντιδράμε, τόσο διαιωνίζεται η αθλιότητα…
 






ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
denis said:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ .... Ο ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ... !!!
ποιός νόμος :?: :?: :?: :?: :?: :?:

δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει την εισαγωγή ζώων και αυτό κάνει ο εν λόγω άνθρωπος.

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΖΩΩΝ
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
H εισαγωγη ζωων δεν ειναι κακη αυτη καθαυτη φυσικα. Αλλα, υπαρχουν τροποι και τροποι εισαγωγης, οσον αφορα την ασφαλεια και υγεια των εισαγωμενων ζωων, για παραδειγμα.
Γενικα ο νομος για τα ζωα πολυ σπανια προστατευει οντως τα ζωα-πιο πολυ προστατευει συμφεροντα.
Οσον αφορα την κυνολογικη δραση εμπορων, ακομη και εαν τα εισαγομενα ζωα εχαιραν εξαιρετικης ποιοτητας και υγειας, ειχαν αυθεντικα χαρτια κλπ, ΠΑΛΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΕΘΕΙ ΖΗΤΗΜΑ ΗΘΙΚΗΣ ΤΑΞΗΣ σε σχεση με την κυνολογικη/κυνοφιλικη υποσταση ενος κατ'επαγγελμα εμπορου/μεταπρατη ζωων.

Μακη, αυτος ζει ΑΠΟ αυτα...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
μα εγώ δεν λέω ότι είνΑι σωστό.

εγώ λεώ ότι είναι ΝΟΜΙΚΑ καλυμένος και ΝΟΜΙΜΟΣ.

έχει παραστατικά έχει τιμολόγια.

άρα τι μπορείς να του κάνεις :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf