puppy mills αντιδραση


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
επειδη το ευρυ κοινο δεν ξερει απο που ερχονται τα σκυλακια που αγοραζει απο pet shop και "εισαγωγεις" μηπως θα επρεπε να δραστηριοποιηθουμε να το ενημερωσουμε?

μηπως θα επρεπε να το σφυριξουμε στον ευαγγελατο?
μηπως σε καποιες ζωοφιλικες στηλες σε εφημεριδες ?
μηπως με καποια bulk mail ?
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
μηπως θα επρεπε να το σφυριξουμε στον ευαγγελατο
και να γινει οτι εγινε με τα πιτμπουλ και τον τριανταφυλοπουλο? ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ?
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
και να γινει οτι εγινε με τα πιτμπουλ και τον τριανταφυλοπουλο? ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ?
Πότε παίχτηκε αυτό τι έγινε?? Δεν πήρα χαμπάρι. Δεν μας λες με λίγα λόγια τι συνέβη??
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
oscar said:
και να γινει οτι εγινε με τα πιτμπουλ και τον τριανταφυλοπουλο? ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ?
Εχει δικιο πιστευω θα διαφημιστουν αρκετα και ο κοσμος που ειναι ηλιθιος αν ειχε εναν ενδοιασμο να μην παρει ζωακι απο pet shop ετσι σχεδιο, σιγουρα μετα θα τρεξει.Οτι θεωρειται "μη" αυτο συμβαινει στην τελικη.Ειναι θεματα μοδας αλλωστε της εποχης και των "πλουσιων" που περνουν κατοικιδια για επιδειξη και μοστρα.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Είχαμε ξεκινήσει μια κίνηση με πρωτοβουλία της Ruko, (για λεπτομέρειες εδώ: Καταγγελία για τα πετ σοπ ) αλλά δυστυχώς δεν υπήρξε συνέχεια.

Συναντηθήκαμε, της δώσαμε στοιχεία, κάναμε τις διορθώσεις σε σχετικό άρθρο που έγραψε (το οποίο θα δίνονταν για δημοσίευση) και περιμέναμε κάποια εξέλιξη. Είχαμε συμφωνήσει να συναντηθούμε για μια τελευταία φορά για να συζητήσουμε την προώθηση του άρθρου, αλλά στο τελευταίο pm που της έστειλα για να τη ρωτήσω σχετικά με το θέμα δεν πήρα απάντηση… :?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
αν μπορουσαμε με Ευαγγελατο ..θα ηταν το καλυτερο γιατι θα το εβλεπε παραπολυς κοσμος..!!! :p
 


gikkat

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
51
29
Glyfada
sir-elric said:
επειδη το ευρυ κοινο δεν ξερει απο που ερχονται τα σκυλακια που αγοραζει απο pet shop και "εισαγωγεις" μηπως θα επρεπε να δραστηριοποιηθουμε να το ενημερωσουμε?

μηπως θα επρεπε να το σφυριξουμε στον ευαγγελατο?
'Εχει γίνει σχετική κρούση στη συγκεκριμένη εκπομπή, από άτομο γνωστό στο χώρο τόσο της ζωοφιλίας όσο και της τηλεόρασης (πάνω σε τέτοια θέματα) και δυστυχώς ενδιαφέρον δεν υπήρξε...

Λόγω του ότι έχω εργαστεί σε τηλεοπτικό κανάλι, γνωρίζω καλά ότι ο,τιδήποτε θέμα αναλύει η συγκεκριμένη και άλλες παρεμφερείς εκπομπές το μόνο σκοπό που έχουν είναι το κέρδος (φυσικά ο σκοπός που βγαίνει προς τα έξω είναι "η ενημέρωση και προστασία του πολίτη").

Το θέμα με τα pet shops αν και "πιασάρικο" για την τηλεόραση (βλ. δυστυχισμένα κουτάβια, κακομεταχείρηση κλπ.) δυστυχώς δεν ανήκει στην κατηγορία των προϊόντων που αποφέρουν χρήματα. Είτε άμεσα μέσω διαφήμισης στο περιβάλλον των συγκεκριμένων εκπομπών είτε έμμεσα. Με τέτοιες εκπομπές μπορεί κάποιος να βγάλει χρήματα εφόσον η κατηγορία του προϊόντως που θα ασχοληθεί είναι ανταγωνιστική. Παράδειγμα η βιομηχανία γάλακτος, πληρώνει ο κύριος διαφημιζόμενος (που κατέχει το μεγαλύτερο διαφημιστικό μερίδιο δηλαδή) τον εν λόγω δημοσιογράφο να παρουσιάσει τα "κακώς κείμενα" του κύριου ανταγωνιστή του.

Με βάση τα παραπάνω όλοι μπορείτε να κατανοήσετε για τι μεγέθη μιλάμε και πόσο απέχει η κατηγορία "pet shops" από αυτά.

Φιλικά, Κατερίνα
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Θα συμφωνήσω με την Κατερίνα!
Τα pet shops και οι φάρμες εκτροφής (puppy mills) που κρύβονται από πίσω, είναι «ψιλά γράμματα» για τα κανάλια και τους «αδέκαστους» δημοσιογράφους.
Αν είχε «ψωμί» το θέμα, θα είχε και ανάλογη προβολή…
 


gikkat

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
51
29
Glyfada
ROTTIE said:
Θα συμφωνήσω με την Κατερίνα!
Τα pet shops και οι φάρμες εκτροφής (puppy mills) που κρύβονται από πίσω, είναι «ψιλά γράμματα» για τα κανάλια και τους «αδέκαστους» δημοσιογράφους.
Αν είχε «ψωμί» το θέμα, θα είχε και ανάλογη προβολή…
:wink: ακριβώς αγαπητή
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ποσο ''ψωμί'' είχε το χτεσινό ''φάκελοι alpha'' ή κάτι τέτοιο, περί συμμοριών στα σχολεία? Δεν συμφωνώ, ή μάλλον δεν συμφωνώ απόλυτα ... και γιατί η αντίδραση γίνεται μόνο από τον Ευαγγελάτο? Εχει γίνει κάτι σχετικό με τα delivery ας πούμε που παρουσίασε? Ιδρωσε κανενός το αυτί? Σταμάτησε ο κόσμος να αγοράζει? Γιατί βλέπουμε ως το τέρμα και την κορύφωση της αντίδρασης μια τέτοια εκπομπή ... μόνο ως ''ντόρο'' περιστασιακό πρέπει να την δείς γιατί αυτό είναι ... τώρα ποιά πραγατικά είναι η λύση? Νομίζω ότι ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ δεν θα υπάρξει ΠΟΤΕ.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
oscar said:
η τηλεοραση δεν ειναι η λυση.
Ακριβος!

Αν δεν επεμβει το κρατος με απαγορευσεις για την πουληση κουταβιων απο γιαλες, με αυστηρους ελεγχους και κυροσεις- δεν προκεται να γινει τιποτα!
Αλλα ακομα και να απαγορευτει το σκυλεμποριο απο Πετ-Σοπ, θα βρουνε τροπο να πουλισουν τα κακομοιρα πλασματακια!
Καλυτερο παραδειγμα εχω απο την γερμανια!
Επειδη εκει εχει μαθευτει πια στο ευρυ κοινο, οτι δεν παιρνουμε κουταβια απο οπου ναναι και πολλοι αποφευγουν τα μερη οπου πουλιουνται φως φαναρη κουταβια απο Puppy mill, "καμουφλαρονται" οι εμποροι πια σαν "νορμαλ" οικογενενιες (εχουν συνεργατες) που "εκαναν απλα μια γεννα " (για τους Α και Β λογους).
Πολλες φορες ειναι απων το θηλυκο, αλλα εχουν ετοιμη απαντηση/εξηγηση οταν ρωταει κανεις για αυτην- αλλα ακομα και "πλαστες μανες" εχουν δει τα ματια μας!

Αντε να εισαι ασχετος και να καταλαβεις την απατη!!!
Την εχουν πατησει ακομα και εμπειροι ανθροποι με πειρα στα σκυλια!
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Ο τηλεοπτικός ήρωας-υπερασπιστής της ένομης τάξης και της ηθικής κύριος Μάκης Τριανταφυλλόπουλος, τότε που ήταν της μόδας οι κυνομαχίες και είχε αφιερώσει 2-3 εκπομπές στο θέμα αυτό, είχε κάνει εκτενέστατο ρεπορτάζ-έρευνα για τις παράνομες εισαγωγές χιλιάδων σκυλιών, για τους τελωνειακούς που τα παίρνουνε από τους εισαγωγείς χονδρεμπόρους, για την κατάλληξη στα πετσοπς και τις άθλιες συνθήκες εκεί, τις ασθένειες, την φύρα, στην θανάτωση των αδιάθετων κουταβιών, κλπ... ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΧΤΗΚΕ!!!

Γνωστός μου ήταν καταγγέλων, είναι αυτός που τους έμπασε στα Τελωνεία και υπέδειξε τι να τραβήξουν με τις κρυφές τους κάμερες...

Εγώ έκτοτε αντιπαθώ τον Τριανταφυλλόπουλο, και τους διάφορους Εισαγγελάτους, διότι μας παραμυθιάζουν ότι ανακάλυψαν σκάνδαλα, ενώ έχουν υλικό στο ψυγείο, και ανάλογα την σκοπιμότητα και την επικαιρότητα, αποπροσανατολίζουν την κοινή γνώμη.

Πάρτε παράδειγμα το θέμα των Ζωνιανών... Πραφανώς θέλανε να σταματήσουμε να ακούμε νυχθημερόν για το ΠΑΣΟΚ, και έπεσε ένα θέμα που είναι γνωστό εδώ και πολλά χρόνια και κανείς δεν κάνει κατι. Ούτε και τώρα θα αλλάξει τίποτα... Από Δευτέρα, θα ξεχαστεί και αυτό, όπως και τόσα άλλα!!!
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Με βαση την εκπομπη του Ευαγγελατου που παιχτηκε αυτη τη βδομαδα ηθελα να πω οτι η τηλεοραση εχει πολυ μεγαλη δυναμη και δεν βοηθαει καθολου με το θεμα το ζωα+παρανομια.Ενω θα μπορουσε γιατι το θεμα εχει εκταση.Δηλαδη τι θεμα και τι χρημα απεφερε αυτη η εκπομπη με τα νυφικα που εκανε ο Ευαγγελατος αυτη τη βδομαδα?ηταν μια μ.......α και μιση τολμω να πω.Αλλα τα θεματα πνιγονται και το ξερουμε καλα οπως αναφερει ο amangos πιο πανω στην ιστορια με τις κυνομαχιες γιατι την εζησα απο πολυ κοντα και στην συνεχεια τα ιδια ατομα που εμπλεκονταν σε αυτα να φερνουν κουταβακια απο Ρουμανιες,Ουγγαριες κ.τ.λ.γιατι προσπαθησαν να μου πουλησουν αλλα ου μπλεξεις μ'αυτους σαν ιδιωτης.Ενω η τηλεοραση θα μπορουσε...να βοηθησει.
 


x-origin

Active Member
17 Νοεμβρίου 2007
31
0
Αθήνα
Αν στελναμε ολοι καποιο email στην εκπομπη και να επισημανουμε το θέμα με τα petshop δεν θα το ψαξουν οι δημοσιογραφική ομαδα? :?: :)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η δημοσίευση μεταφέρθηκε, διότι υπάρχει ήδη σχετικό θέμα.

sir-elric said:
λοιπων οποιος γνωριζει pet shop ή εισαγωγεις που εισαγουν απο puppy mills να μου στειλει pm! επισης αν εχει καποιος εργαστει να κανει το ιδιο!
επισης οποιος εχει καποια προσωπικη ιστορια απο αγορα αρωστου σκυλου να μου στειλει και αυτος!!

για να δουμε μπας και φτοιαξω τπτ!!
Σημ. x-origin, περιμένουμε ένα intro στην ενότητα «Νέο μέλος» για να σε γνωρίσουμε καλύτερα και να σε καλωσορίσουμε επίσημα στο forum! :D
 


gikkat

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
51
29
Glyfada
LUNA07 said:
Με βαση την εκπομπη του Ευαγγελατου που παιχτηκε αυτη τη βδομαδα ηθελα να πω οτι η τηλεοραση εχει πολυ μεγαλη δυναμη και δεν βοηθαει καθολου με το θεμα το ζωα+παρανομια.Ενω θα μπορουσε γιατι το θεμα εχει εκταση.Δηλαδη τι θεμα και τι χρημα απεφερε αυτη η εκπομπη με τα νυφικα που εκανε ο Ευαγγελατος αυτη τη βδομαδα?ηταν μια μ.......α και μιση τολμω να πω.
είδες να κατηγορείται κανένας μεγάλος μόδιστρος???
γιατί εγώ όσο είδα, κάτι συνοικιακά έδειχνε...
 


gikkat

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
51
29
Glyfada
denis said:
Ποσο ''ψωμί'' είχε το χτεσινό ''φάκελοι alpha'' ή κάτι τέτοιο, περί συμμοριών στα σχολεία?
Το θέμα "συμμορίες - παιδιά", κίνδυνοι που αντιμετωπίζουν τα παιδιά ΜΑΣ", "μικρός Άλεξ" κλπ. πάντα ήταν πιασάρικα...

Τα περί οικονομικής φύσεως που ανέφερα αφορούν σε εκπομπές τύπου Ευαγγελάτου που εκθέτους κλάδους ολόκληρους...

Δυστυχώς αν δεν τα ζήσεις από μέσα δύσκολα μπορείς να φανταστείς πόσο μεγάλα παιχνίδια παίζονται και σε τι μέγεθος, απλά ως λογικός άνθρωπος και σκεπτόμενος μπορείς να φανταστείς μερικά από αυτά. Λόγω της εμπειρίας μου αυτής έχω χρόνια σταματήσει να πιστεύω σε τέτοιου είδους εκπομπές... Μου φαίνεται αστείο που τις πιστεύει ο κόσμος...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δυστυχώς αν δεν τα ζήσεις από μέσα δύσκολα μπορείς να φανταστείς πόσο μεγάλα παιχνίδια παίζονται και σε τι μέγεθος
To έχω ζήσει από πολύ μέσα ... τα σχολεία παιδιά κλπ έχουν τηλεθέαση, χρήμα κάτω από το τραπέζι δεν έχουν όμως ... έτσι θα είναι και με τους σκύλους πιστεύω ... εγώ δεν θα το έκανα, γιατί είναι λίγο ξεκάρφωτο ... αλλά σε συνδυασμό με κυνομαχίες? Χριστούγεννα και δώρα? Κάποιο συμβάν τρανταχτό? κάπως έτσι τέλος πάντων έβγαινε άνετα ...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
τώρα σόρυ.

κάθε εκπομπή έχει μια θεματολογία.

εαν από τα γάλατα (όλυμπος) καταλήξαμε στην κυρά μαρία με τα κινέζικα νυφικά λογικό είναι κάποια στιγμή οι ιδέες να στερεύουν.

εαν έχει κάποιος όρεξη οι γνωστούς δεν νομίζω ότι έχι κάτι να χάσει κάνοντας ένα τηλέφωνο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU