Quiz: Βρες το Γκριφον- Κανις !!!


Elina...

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2008
244
0
Πειραιάς
Βρε παιδιά, επιτέλους, έχετε μια φωτό να μου δίξετε για να δώ ποιό είναι αυτό το γκριφόν - κανίς...πιστεύω πως πολλοί θα έχουμε στο νού μας ποιό είναι αλλά επειδή κατα καιρούς έχουν υποθεί πολλά σχετικά με την "ράτσα" αυτη θα ήθελα πολύ να δώ σε τι διαφέρει...:)
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
κανεις δεν ειπε οτι ειναι "ρατσα" !
αν θυμαμαι καλα ο Λεκκας ειχε βαλει πολλες φωτο στην αγγλικη εκδοχη του αρθρου, μηπως εχει καμμια η Ελενα να μας δειξει?
αν δεν εχει θα ζητησω απο τον ιδιο και θα τις βαλω στο σχετικο τοπικ...
 
Last edited:






FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
ευχαριστω καλα μου κοριτσια...τυροπιτα φτιαχνω εδω αλλα αλλο ειναι να τρως ολες αυτες τις διαφορες παραλλαγες στην Ελλαδα...καθε μερα δοκιμαζα και καινουργια! Περιμενω τη συνταγη! Λοιπον ακουστε...δεν ειναι ενα το ελληνικο γκριφον-κανις (ατυχης ονομασια πιστευω) αλλα 2-3 ειδη / τυποι, δεν εχουν μεγαλη σχεση με τα μαλλιαρα κανισοειδη που λεει η θεια Κυριακουλα γκριφον-κανις στην Ελλαδα (και οι Γαλλοι ετσι λενε τις διασταυρωσεις γκριφον & κανις), στην πλειοψηφια ειναι κυνηγετικα ή ποιμενικα ή σκυλοι γενικης χρησιμοτητας και αγροκτηματος...Γι αυτο εγραψα κανενα αρχικα στο κουιζ, το μονο που εμοιαζε με τα πιο μικροσωμα που εχω δει ειναι το 1, και η ομοιοτητα εξηγειται γιατι μη ξεχναμε οτι και το μαλτηζ και το κανις εν μερει εχουν αρχαιο-ελληνικη & ευρυτερα μεσογειακη καταγωγη (οπως και τα μπισον & μπαρμπε - πρωιμα νεροσκυλα & διαφορα σπανιελοειδη)...Ειχα πολλες φωτο αλλα εχω αλλαξει υπολογιστη και θελει ψαξιμο να τις βρω...Δεν το εχω αμελησει το θεμα, θα δειτε! :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf