Remember The Name-GSD












DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
πολυ ωραια φυλη,αλλα νομιζω οι λατρεις της με τα βιντεο αυτα του παρελθοντως πρεπει να αναλογιστουν πολλα...
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
τελειως ασχετο με το θεμα , αλλα κοιτα τι βρηκα ....




Μία ομάδα Σκανδιναβών κατάφερε να ''διαβάσει'' τη σκέψη των σκύλων.

Χρησιμοποιούν τεχνολογία που υπήρχε ήδη σε νέους όμως τομείς: την κατανόηση των σκύλων!

Μικροί αισθητήρες ηχογραφούν την κίνηση των νεύρων του σκύλου.

Οι συχνότητες μεταφράζονται και αναλύονται από υπολογιστή και έτσι μαθαίνουμε τι σκέφτεται ο σκύλος μας!

Η συσκευή ''No More Woof'' δεν έχει ακόμα τελειοποιηθεί όμως είναι πολλά υποσχόμενη.
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
Πόσο καλά διαβάζετε τι σας λέει ο σκύλος σας. Η παρακάτω άσκηση θα σας φέρει κοντά στην γλώσσα επικοινωνίας των σκυλιών μας, την γλώσσα του σώματος !
Τι σας λέει ο σκύλος σας ?
Παρατηρήστε προσεκτικά τις παρακάτω 9 εικόνες και επιλέξτε την απάντηση που σας ταιριάζει.
Εικόνα 1

Α. Είμαι θυμωμένος
Β. Πρόκειται να δαγκώσω
Γ. Είμαι σε ετοιμότητα

Εικόνα 2

Α. Πρόκειται να δαγκώσω
Β. Είμαι φιλικός
Γ. Φοβάμαι !

Εικόνα 3

Α. Είμαι πολύ χαρούμενος
Β. Φοβάμαι !
Γ. Είμαι πολύ θυμωμένος

Εικόνα 4


Α. Είμαι πολύ χαρούμενος
Β. Είμαι πολύ θυμωμένος και δεν φοβάμαι !
Γ. Είμαι θυμωμένος και αβέβαιος


Εικόνα 5

Α. Η ζωή είναι καταπληκτική !
Β. Δεν μου αρέσει η κατάσταση.
Γ. Είμαι θυμωμένος και αβέβαιος
Εικόνα 6

Α. Είμαι θυμωμένος και αβέβαιος
Β. Είμαι χαρούμενος.
Γ. Είμαι θυμωμένος και έχω αυτοπεποίθηση.
Εικόνα 7


Α. Έχω αυτοπεποίθηση.
Β. Είμαι πολύ θυμωμένος.
Γ. Δεν μου αρέσει η κατάσταση.
Εικόνα 8

Α. Έχω την προσοχή μου σε κάτι.
Β. Είμαι πολύ στενοχωρημένος.
Γ. Θα σε δαγκώσω.
Εικόνα 9



Α. Είμαι πολύ θυμωμένος.
Β. Είμαι υποχωρητικός και πράος.
Γ. Δεν ξέρω που βρίσκομαι !




Εικόνα 1 – Το σωστό είναι το Γ
Η έκφραση του σκύλου είναι ουδέτερη αν και τα μάτια του καθώς και τα αυτιά του είναι σε εγρήγορση
Δεν υπάρχει δείγμα αγριάδας ή φόβου.


Εικόνα 2 – Το σωστό είναι το Β
Το σκυλί παρουσιάζει φιλικότητα. Τα μάτια δείχνουν μικρά, τα αυτιά και τα χείλη είναι τραβηγμένα προς τα πίσω, ορισμένες φορές η στάση αυτή συνοδεύεται από τον ήχο μασουλήματος.


Εικόνα 3 – Το σωστό είναι το Β
Ο σκύλος παρουσιάζει μια τυπική έκφραση φόβου με αυτιά και χείλη τραβηγμένα πίσω. Παράλληλα το μπροστινό μέρος του κεφαλιού είναι πεπλατημένο και τα μάτια είναι μικρά.
Η φιλικότητα και ο φόβος παρουσιάζονται με τις ίδιες εκφράσεις με την διαφορά ότι στο φόβο τα χαρακτηριστικά είναι πιο έντονα.


Εικόνα 4 – Το σωστό είναι το Β
Ο σκύλος έχει αυτοπεποίθηση και πρόθεση να δαγκώσει. Δείχνει τα δόντια του και γρυλίζει. Δείχνει την αυτοπεποίθησή του με τα σηκωμένα αυτιά, τα ορθάνοικτα μάτια και το περιφρονητικό σούφρωμα των χειλιών του.
Αν δεν είχε αυτοπεποίθηση τα χείλη και τα αυτιά θα ήταν τραβηγμένα προς τα πίσω ενώ τα μάτια θα έδειχναν μικρά.


Εικόνα 5 – Το σωστό είναι το Β
Το σκυλί είναι πολύ φοβισμένο και εκφράζει υποταγή. Ο φόβος καταγράφεται στα τελείως χαμηλωμένα αυτιά, τα πολύ μικρά μάτια, το χαμηλωμένο μπροστινό μέρος του κεφαλιού και τα τραβηγμένα πίσω χείλη. Το σηκωμένο πόδι σηματοδοτεί και είναι ένα από τα δυνατότερα «Σήματα Ηρεμίας». Ο σκύλος βρίσκεται σε μια κατάσταση που δεν του αρέσει καθόλου. Θα χρησιμοποιήσει τις ίδιες στάσεις για να δείξει φιλικότητα, αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό.


Εικόνα 6 – Το σωστό είναι το Α
Η έκφραση αυτή δηλώνει άγρια διάθεση και υποταγή παράλληλα. Η άγρια διάθεση φανερώνεται από την επίδειξη των δοντιών και το γρύλισμα ενώ η έλλειψη αυτοπεποίθησης φαίνεται από τα τραβηγμένα πίσω αυτιά και χείλη και από τα μικρά μάτια. Το σκυλί δεν πρόκειται να δαγκώσει αν η άλλη πλευρά αποδεχθεί την υποταγή του ή τον αφήσει να φύγει.
Πολλές φορές η έκφραση αυτή λαθεμένα λαμβάνεται ως επιθετικότητα λόγω φόβου. Ποτέ ο φόβος και η επιθετικότητα δεν αποτελούν κίνητρα την ίδια στιγμή.
Η αιτία αυτής της σύγχυσης είναι πως τόσο τα σκυλιά όσο και οι άνθρωποι χρησιμοποιούν τις ίδιες εκφράσεις για να δείξουν υποταγή και φόβο με ποσοτικές διαφορές που καταλήγουν ποιοτικές. Μια έκφραση λιγότερου φόβου δεν είναιφόβος αλλά υποταγή.


Εικόνα 7 – Το σωστό είναι το Α
Το σκυλί δείχνει αυτοπεποίθηση και έλεγχο της κατάστασης με θετικό περπάτημα, ανυψωμένα αυτιά και προσηλωμένα μάτια. Η ουρά υποδηλώνει «εδώ είμαι» - το ακριβώς αντίθετο από την ουρά στα σκέλια που σημαίνει «Προσπαθώ να δείξω πως ΔΕΝ είμαι εδώ»


Εικόνα 8 – Το σωστό είναι το Α
Ο σκύλος έχει εστραμμένη την προσοχή του σε κάτι με ουδέτερη όμως διάθεση. Η ελάχιστη κίνηση των αυτιών υποδηλώνει την τεταμένη προσοχή. Το σώμα και η ουρά είναι χαλαρά


Εικόνα 9 – Το σωστό είναι το Β
Ο σκύλος δείχνει φόβο και υποταγή. Κοιτά αλλού με μικρά μάτια, αυτιά και χείλη τελείως τραβηγμένα πίσω.
Σκύβει κάτω και κρύβει την ουρά του με στόχο να ελαττώσει τις προσωπικές του μυρουδιές.
Το σκυλί προσπαθεί να φανεί προς την άλλη πλευρά
«μικρό» και «άκακο»