Rocky


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Με μεγάλη (μεγάλη, μεγάλη) χαρά, σας παρουσιάζω τον Ρόκυ (Αρκεί να μάθει στο νέο όνομα χεχε), ράτσας.. ημιαιμάκι. Είναι περίπου 9-10 μηνών και μέχρι 6 περίπου μηνών, ζούσε στο δρόμο. Εκεί, τον βρήκε μια καλή κυρία, τον πήρε σπίτι της και δεν μπορούσε να τον κρατήσει άλλο. Κάπως έτσι, τον είδα, τον ερωτεύτηκα και καταλήξαμε μαζί χθες. Πρώτη μέρα. Πολύ ήσυχος, αναρωτιόταν που είναι, ποιά είμαι, γιατί ο Ερμής είναι ανάδρομος. Τέτοια πιστεύω. Το βράδυ, κοιμήθηκε σαν πουλάκι στο κρεβάτι μου, και μάλιστα έμεινε εκεί χουζουρευοντας μέχρι τις 11 το πρωί. Ατυχήματα μέσα δεν είχε ως τώρα. Και κάπου εδώ, κάτι χαλάει. Η κοπέλα μου είχε πει ότι δεν είχε προσπαθήσει πολύ με το λουρί. Χθες λοιπόν, του το έβαλα δειλά δειλά, και τρελάθηκε, νόμιζα θα βγει το περιλαίμιο και θα μου φύγει. Το άφησα, τον έβγαλα για τις ανάγκες του στην αυλή. Σήμερα το απόγευμα, στο σπίτι μέσα, προσπάθησα να του το ξαναδειξω. Δεν έκανε σαν κατσίκι, αλλά φοβοταν τρομερά πολύ. Εικάζω πως είχε κάποια άσχημη εμπειρία με αυτό (ή απλά δεν το εμαθε ποτέ). Έτσι, απλά τον άφησα με το λουρί, για να συνηθίσει το βάρος. Και αυριο θα είναι μια νέα μέρα
 

Attachments





Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Μαύρο σκύλο κι εσύ;;;;;;
Δεν ήξερες δεν ρώταγες; :LOL: :LOL:

Να σου ζήσει και να περνάτε πάντα καλά!
Αχαχα τα μαυροσκυλα έχουν την ομορφιά χαχα
Να'στε καλά!! Αν ξεπεράσουμε γρήγορα το θέμα με το λουρί (δε γίνεται να τον βγάζω για παραα πολύ ακόμα στην αυλή, αφήστε που θα συνηθίσει κιόλας), πιστεύω ότι θα είμαστε το καλύτερο δίδυμο. Θα γνωρίσουμε τον κόσμο όλο
 




Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Καλως τον Ροκυ . :love:
Υπομονή, ολα θα στρωσουν! Να εχετε μια υπέροχη συμβίωση
Σας ευχαριστούμε πολύ!
Αχ μακάρι να στρώσουν γρήγορα. Του έχω κλείσει ραντεβού για τον κτηνίατρο, την Παρασκευή. Επέλεξα επίτηδες κτηνίατρο που βολεύει να πάμε με τα πόδια, που να ξερα. Μακάρι να μπορέσουμε να πάμε ως εκεί,. Δε θέλω και να τον πιέζω, μιας και δεν ξέρω το παρελθόν του
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Σας ευχαριστούμε πολύ!
Αχ μακάρι να στρώσουν γρήγορα. Του έχω κλείσει ραντεβού για τον κτηνίατρο, την Παρασκευή. Επέλεξα επίτηδες κτηνίατρο που βολεύει να πάμε με τα πόδια, που να ξερα. Μακάρι να μπορέσουμε να πάμε ως εκεί,. Δε θέλω και να τον πιέζω, μιας και δεν ξέρω το παρελθόν του
Ωραιος κοντοστουπης! Μπραβο σου για την υιοθεσια!
Πολυ προσοχη με το λουρι και τη βολτα. Φροντισε να μη μπορει να του βγει το περιλαιμιο γιατι πιθανον ακομα και οταν το συνηθισει να κανει κατσικιες εαν τρομαξει με κατι. Εγω θα επαιρνα και ενα στηθολουρο και θα του εβαζα και τα δυο με μια ταυτοτητα με τα στοιχεια μου και τσιπακι στον κτηνιατρο βεβαια. Μη τον ζοριζεις πολυ. Ηρεμα και χαλαρα. Βαζε του το λουρι μεσα στην αυλη και πηγαινε τον περα δωθε. Μπουκωνε με λιχουδιες ταυτοχρονα. Εχεις χρονο μεχρι την Παρασκευη να τον ηρεμησεις.
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Ωραιος κοντοστουπης! Μπραβο σου για την υιοθεσια!
Πολυ προσοχη με το λουρι και τη βολτα. Φροντισε να μη μπορει να του βγει το περιλαιμιο γιατι πιθανον ακομα και οταν το συνηθισει να κανει κατσικιες εαν τρομαξει με κατι. Εγω θα επαιρνα και ενα στηθολουρο και θα του εβαζα και τα δυο με μια ταυτοτητα με τα στοιχεια μου και τσιπακι στον κτηνιατρο βεβαια. Μη τον ζοριζεις πολυ. Ηρεμα και χαλαρα. Βαζε του το λουρι μεσα στην αυλη και πηγαινε τον περα δωθε. Μπουκωνε με λιχουδιες ταυτοχρονα. Εχεις χρονο μεχρι την Παρασκευη να τον ηρεμησεις.
Καλημέρα! Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Και τον οδηγό να τον βάλω στο σαμαρακι έτσι? Βλέπω ότι έχουν διάφορα "στυλ", ποιο μου προτείνετε? Αυτά που είναι και καλά σαν γιλέκο, τα εκπαίδευσης ή τα "απλά" που δένουν κάπως μπροστά? Ναι προσπαθώ να μην τον ζοριζω. Φοβάται οπότε για αρχή, πριν βγούμε στην αυλή, προσπαθώ να τον αφήσω απλά να συνηθίσει το βάρος, χωρίς να τον τραβάω κτλ, για να δει οτι δεν είναι κάτι. Σήμερα, θα δοκιμάσω το απόγευμα στην αυλή, θα δουμε πως θα πάει
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Επειδη ειπες φοβαται σχετικα, λογικα θα κανει οπισθεν και κινησεις επικινδυνες και ειδικα οι πρωτες μέρες είναι οι πιο πιθανές να το σκάσει. Ενα σωστα φορεμενο περιλαίμιο νομίζω είναι πιο σεηφ.

Αν ομως θες επιστήθιο να ΜΗΝ παρεις αυτο γιατι βγαινουν πανευκολα . Καθόλου ασφαλή.
pi-samaraki-type-a-entono-roz.jpg
Και απο τα τυπου Julius στην οπισθεν βγαινουν ευκολα, ποτε δε τραβας.

Καλύτερα βρες ενα παρε τύπου Η , δενουν καλύτερα πάνω τους και εχουν λιγότερες πιθανότητες να βγουν.
55601-3420.jpg


Και πάλι θέλει προσοχή να μην τραβήξεις, τεντωσεις υπερβολικα αν φοβηθεί η κατι.

Επειδη εχω τεσταρει ολα τα είδη,το μονο που δε θα βγει εγγυημενα ποτέ ειναι αυτο

Τα στοιχεία οχι στο σαμαράκι σε ενα μικρό κολάρο στο λαιμό.
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Tον πήγα στην αυλή. Άρχισε να κοκκαλωνει με το λουρί και μετά να κουνιέται σκυμμένος. Αν πάω να του ασκησω ελαχιστη πίεση, τρελαίνεται και σταματάει, ξαπλώνει κάτω
Το κακό είναι ότι όταν είναι έτσι, ούτε να δει τη λιχουδιά ή το παριζακι
Το περιλαίμιο δεν βγαίνει, αλλά προφανώς δεν μπορώ να τον βγάλω έτσι έξω ακόμα. Φοβάμαι λίγο
Όταν ήρθε μέσα και του έβγαλα το λουρί, ήρθε έβαλε τη μουσουδα του πάνω μου και κοιμήθηκε. Τώρα ακόμα φαίνεται τρομαγμένος :(
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Μην σε νοιάζει το παρελθόν του και σε κομπλαρει, ότι έπαθε έπαθε.
Εσύ θα λειτουργείς με το πως είναι στο παρόν. Βάζε του και μέσα στο σπίτι το λουρί που νιώθει πιο άνετα κράτα την άκρη κια και φώναξε τον να έρθει χωρίς να τον τραβάς. Συνήθως η κίνηση αλλάζει το συναίσθημα.
Καλή αρχή.
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Καλή χρονιά, υγεία και ευτυχία σε όλους εύχομαι! Πρώτη μέρα του χρόνου, πρώτα Χριστούγεννα με τον μικρό και πρώτα του γενέθλια σήμερα. (Το σήμερα αυθαίρετα μεν, αλλά ο κτηνίατρος μας είπε περίπου γεννήθηκε Ιανουάριο και μιας και τον πήρα 1η Νοέμβρη, σκέφτηκα γιατί όχι 1η Ιανουαρίου:LOL: ). Οπότε, ο Ροκακος γίνεται 1 χρόνων. Του εφτιαξα τούρτα και το καταχαρηκε-θα τη πέτυχα μάλλον:cool: Εύχομαι να είμαστε καλά και να γιορτάσουμε άλλα 20 γενέθλια μαζί
 

Attachments



Judi2021

Active Member
2 Ιανουαρίου 2021
41
52
39
Καλησπέρα!
Κι εμεις εχουμε μεγάλο πρόβλημα με το λουρι. Την βγαλαμε στο μπαλκονι καθισε κατω μουλαρωσε και δεν σηκωνοταν με τιποτα ουτε για μισο βημα. Ουτε λιχουδιες ηθελε ουτε τιποτα. Βρε αμάν, βρε ζαμαν ΤΙ - ΠΟ-ΤΑ... τι πρεπει να κανω για να μαθει?
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Τα πρώτα του χιόνια. Οφείλω να ομολογήσω ότι του άρεσε, δεν το περίμενα:LOL: :love:
Δυστυχώς, δεν είναι περιφραγμένη η αυλή για να τον άφηνα ελεύθερο να το χαρεί, αλλά τρέξαμε όσο μπορούσα ενώ ήταν με το φλεξι (στις βόλτες πάντα με μικρό λουρί, το φλεξι ειναι για ειδικές περιπτώσεις)
 

Attachments







Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Καλημέρα σας,
@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ , δεν ενημέρωσα μιας και δεν έχουμε φύγει ακόμη. Άργησε να έρθει το νέο κλουβάκι, δεν έχει μπει ακόμα ο μικρός και μιας και έχω ακόμα λίγο περιθώριο μέχρι την αρχή της εξεταστικής (που πρέπει να είμαι κάτω), είπα να του δώσω λίγο παραπάνω χρόνο να μπει όπως πρέπει. Όταν φύγουμε όμως με το καλό θα ενημερώσω το θέμα του κτελ, ακριβώς για να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι.

Ας πω και δυο λόγια για τον Ροκυ, μιας και πλησιάζουμε τους 3 μήνες μαζί (κάπου είχα διαβάσει πως περίπου τόσο χρειάζεται ο μέσος σκύλος να συνηθίσει στη νέα οικογένεια). Ο Ροκάκος λοιπόν, είναι τρομερός αγκαλίτσας και γενικά ήρεμος, δεν μου δημιουργεί ιδιαίτερα προβλήματα. Στο σπίτι κύριος, λατρεύει να ανεβαίνει στον καναπέ και να κοιτάζει έξω από τη τζαμαρία. Ένα μικρό πρόβλημα εδώ, είναι το γαύγισμα που τον πιάνει ώρες ώρες (μερικές φορές όταν είναι μέσα στο σπίτι και ακούει κατι απέξω-χωρίς να βλέπει έξω από τη τζαμαρία εννοώ) και προσπαθώ να το μειώσω. Ευτυχώς όμως όχι σε ώρες κοινής ησυχίας (αν και ξέρω οτι πρέπει να φροντίζουμε να μην γαυγίζει 24/7), απλά το αναφέρω μιας και στους περισσότερους, τότε "χτυπάει" περισσότερο. Στη βόλτα, δεν τραβάει πάρα πολύ, μόνο όταν θέλει σον και ντε να μυρίσει κάτι, προσπαθώ όταν το κάνει να σταματώ εντελώς μέχρι να μην τραβά και μετά να ξεκινώ. Οι άνθρωποι, οι γάτες και τα περισσότερα σκυλιά περνούν απαρατήρητα. Μόνο με ορισμένα σκυλιά θέλει να πάει να παίξει, όμως με ένα πάμε, προχωράει. Σε αντιδράσεις ως τώρα τον είδα ήρεμο οσον αφορά τα σκυλιά. Δύο φορές ήρθαν γαυγίζοντας προς το μέρος μας, (ενα δεσποζόμενο ανευ λουριού και ένα αδέσποτο) και στα δυο έμεινε ατάραχος. Ειδικά στο δεσποζόμενο που ήρθε και στα μούτρα του. (Εγω ακριβώς δίπλα για παν ενδεχόμενο- τα έψαλλα και σε αυτή που το είχε). Είχε φάτσα και στάση σαν να λεει "ναι εντάξει, τι θες τώρα και μας χαλάς τη βόλτα" . Για τους ανθρώπους, ακόμα δεν εμπιστεύεται πολλούς. Στη βόλτα απλά δεν σταματάμε -και δεν τον νοιάζει κιόλας- σε κανέναν για να τον χαιδεψει κτλ. Σε σπίτι πχ στη γιαγιά μου που έχουμε πάει, παρότι την έχει δει πολλές φορές, ακόμη δεν πλησιάζει για χαιδεμα. Επίσης ακόμη δεν πλησιάζει πολύ τον μπαμπά μου, με τη μαμά τα πράγματα έχουν φτιάξει σε μεγάλο βαθμό, Για τα παιχνίδια, τώρα, λατρεύει τα λούτρινα, να τα πεταω και φέρνει, να παίζουμε τραβήγματα με αυτά και ως τώρα δεν έχει χαλάσει κάποιο. Επίσης λατρευει και ένα μπαλάκι με σχοινί, να το μασουλάει και τραβάει (ευτυχώς, δεν καταπίνει το εξωτερικό από το μπαλάκι αν το χαλάσει σε ένα σημείο, αλλά το φτύνει. Και να σου εγώ να μαζεύω τουφίτσες μπαλομαλλιού:LOL::rolleyes:
Ένα άλλο πράγμα που λατρεύει είναι οι βόλτες με το αυτοκίνητο. Για αυτό και στις προσεχείς αγορές μου, μιας και μας τελείωνει η τροφή, θα πάρω και ενα σαμαράκι τύπου H που πρότεινε η @medusa παραπάνω καθώς και μια ζώνη ασφαλείας.
Άσχετο αλλά ψάχνω και για εκπαιδευτικό λουρί αυτό με τις θέσεις, γιατί μερικές φορές το 1,20 λουρί που έχω θα βολευε να ειναι λιγοο μεγαλυτερο, πχ αν παμε σε ένα άδειο μέρος ωστε να τρεξουμε λίγο πιο άνετα τα δυο μας, και μετά να το μείωσω ξανά όταν γυρίζουμε σπίτι. Προτάσεις ευπρόσδεκτες
Όσο για μένα, αυτοί οι σχεδόν 3 μήνες, με έχουν αλλάξει πολύ -θετικά- και ευελπιστώ σε ένα ακόμα καλύτερο μέλλον
 
Last edited:


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Βόλτα με ομιχλώδη θέα σήμερα. Όχι ότι έδωσε τρομερή σημασία ο Ροκυ, όλες οι καιρικές συνθήκες του φαίνονται το ίδιο. Εκτός της βροχής, αυτή τον εκνευρίζει γιατί βρέχεται η κεφάλα του:ROFLMAO:
 

Attachments





ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Βόλτα με ομιχλώδη θέα σήμερα. Όχι ότι έδωσε τρομερή σημασία ο Ροκυ, όλες οι καιρικές συνθήκες του φαίνονται το ίδιο. Εκτός της βροχής, αυτή τον εκνευρίζει γιατί βρέχεται η κεφάλα του:ROFLMAO:
Λες να έχει και παράπονο ; χμμμ
Ρόκυ κάνε τα τρελά σου όσο μπορείς.. Καλά να περνάς μάγκα μου.

καλε που βρίσκεστε? ζηλεψαμε, μονο τσιμεντο βλεπουμε!!!!
Ζηλεύεις ; Αν δεν σε κρατάνε αλυσοδεμένη :p "μπορείς :ROFLMAO::ROFLMAO:" * να μετακομίσεις. Αυτός που αυτοβούλως δεν μπορεί είναι ο ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ aka Batman.

* Η κυβέρνηση διάβασα πως σκοπεύει να δίνει δωρεάν φτυάρι ως επιδότηση για όσους θέλουν να πάρουν τα βουνά. Φτυάρι γιατί άμα κάτσει η στραβή να σκάψουμε τον λάκκο μόνοι μας. Γιατί τους ανακατεύω ; Έχω κουραστεί πάρα πολύ με τους κάθε λογής @$#%#%#.
 
  • Haha
Reactions: medusa


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
καλε που βρίσκεστε? ζηλεψαμε, μονο τσιμεντο βλεπουμε!!!!
Στο Καρπενήσι είμαστε! Είναι πολύ όμορφα, να μας επισκεφτείτε

*Οι φώτο από τη σημερινή μας βόλτα

Λες να έχει και παράπονο ; χμμμ
Ρόκυ κάνε τα τρελά σου όσο μπορείς.. Καλά να περνάς μάγκα μου.



Ζηλεύεις ; Αν δεν σε κρατάνε αλυσοδεμένη :p "μπορείς :ROFLMAO::ROFLMAO:" * να μετακομίσεις. Αυτός που αυτοβούλως δεν μπορεί είναι ο ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ aka Batman.

* Η κυβέρνηση διάβασα πως σκοπεύει να δίνει δωρεάν φτυάρι ως επιδότηση για όσους θέλουν να πάρουν τα βουνά. Φτυάρι γιατί άμα κάτσει η στραβή να σκάψουμε τον λάκκο μόνοι μας. Γιατί τους ανακατεύω ; Έχω κουραστεί πάρα πολύ με τους κάθε λογής @$#%#%#.
Καλά περνάει, καλά περνάει. Μπορεί να μην μπορώ να τον λύσω πουθενά, ή έστω να τρέξει κάπου με το φλεξι χωρίς να φοβάμαι, αλλά προσπαθώ να το εξισορροπησω όσο μπορώ

(+ λίγες από την τρέλα)
 

Attachments



Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3