Sams field grain free vension


Ana!!Ili93

Member
20 Οκτωβρίου 2020
19
8
30
Καλησπερα σε όλους. Έχω ένα λαμπραντορ 14 μηνών και εδώ και πολλούς μήνες της δίνω acana adult dog. Πήγα σήμερα στο πετ σόπ από όπου προμηθεύομαι κάθε φορε τη τροφή και προς έκπληξη μου δεν είχε και επειδή σε λίγες ώρες φεύγω για το χωριό μου αγόρασα μια τροφή sams field grain free venison η οποία αναγράφει ότι περιέχει 90 τς κρέας φρούτα και λαχανικά. Η συγκεκριμένη είναι με ελάφι αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι γράφει μεταξύ των συστατικών ελάφι 24 τς εκατό (14τς εκατό άλευρο ελαφιού) 10τς εκατό νωπό ελάφι. Ρε παιδιά το άλευρο ελαφιού εμένα δε μου φαίνεται καλό το αντίθετο θα έλεγα. Να πω πως έχω ακόμα λίγο περίσσευμα απο την προηγούμενη για να κάνω αλλαγή και επίσης να αναφέρω ότι έκανε 82€ ενώ αυτή της acana που της δίνω τώρα έχει 70€. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας. Νιώθω ότι χρυσοπλήρωσα κάτι που δεν είναι καλό και θέλω τα φώτα σας. Πέρα από αυτό μια χαρά φαίνεται η τροφή.
 


ThemisRottweiler

Active Member
26 Ιουνίου 2021
26
21
Καλησπέρα.
Με μια πρώτη αναζήτησή των συστατικών της τροφής παρατηρώ ότι έχει αρκετή πατάτα, κάτι το οποιο δεν το λες και τέλειο αλλά οκ. Τώρα όσον αφορά το άλευρο ελαφιού είναι πρωτεΐνη σε σκόνη. Επεξεργάζονται την πρωτεΐνη με τέτοιο τρόπο ώστε να γίνει σκόνη, γεγονός που την καθιστά πιο συμπιεσμένη. Το αν θα είναι φουλ στα υποπροϊόντα (οπλές, ράμφη αν είναι πουλερικό κλπ) είναι στο χέρι της κάθε εταιρίας. Κι εμένα η αλήθεια είναι όταν βλέπω άλευρο, σκόνη, γεύμα κρέατος κ.α με ανησυχεί. Κάνε τη μετάβαση, δες πως θα κάτσει στο σκύλο σου και μετά εφόσον είσαι ευχαριστημένος με την Acana, γυρνα σε αυτή.
 


ThemisRottweiler

Active Member
26 Ιουνίου 2021
26
21
ΥΓ. Αν θέλεις δοκίμασε και κάποια από τη σειρά Pumpkin της N&D. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος και στο Dog Food Advisor έχει 5/5 αστέρια. Σου παραθέτω και ένα link αν θέλεις να διαβάσεις σχετικά.
 
  • Like
Reactions: GSD92


Ana!!Ili93

Member
20 Οκτωβρίου 2020
19
8
30
Καλησπέρα.
Με μια πρώτη αναζήτησή των συστατικών της τροφής παρατηρώ ότι έχει αρκετή πατάτα, κάτι το οποιο δεν το λες και τέλειο αλλά οκ. Τώρα όσον αφορά το άλευρο ελαφιού είναι πρωτεΐνη σε σκόνη. Επεξεργάζονται την πρωτεΐνη με τέτοιο τρόπο ώστε να γίνει σκόνη, γεγονός που την καθιστά πιο συμπιεσμένη. Το αν θα είναι φουλ στα υποπροϊόντα (οπλές, ράμφη αν είναι πουλερικό κλπ) είναι στο χέρι της κάθε εταιρίας. Κι εμένα η αλήθεια είναι όταν βλέπω άλευρο, σκόνη, γεύμα κρέατος κ.α με ανησυχεί. Κάνε τη μετάβαση, δες πως θα κάτσει στο σκύλο σου και μετά εφόσον είσαι ευχαριστημένος με την Acana, γυρνα σε αυτή.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απάντησες, έψαχνα μανιωδώς τι είναι αυτό το άλευρο και πραγματικά δεν έβγαζα άκρη. Έχεις δίκιο ότι έχει αρκετή πατάτα και δεν το είχα παρατηρήσει διότι κόλλησα στο άλευρο και κάπως χάζεψα. Όταν πλήρωσα τόσα χρήματα δε φανταζόμουν ότι θα διάβαζα κάτι τέτοιο γιατί και εμένα οι αναγραφές σκόνη, άλευρο, γεύμα κρέατος δεν μου αρέσουν. Αυτή η τροφή που μου πρότεινες φαίνεται πραγματικά πολύ καλή και σε ευχαριστώ. Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα. Είσαι της άποψης ότι ο σκύλος μας πρέπει να τρώει συνέχεια τον ίδιο κωδικό που του έχει κάτσει καλά ή ότι πρέπει μια φορά στο τόσο να του την αλλάζουμε γιατί θα ήθελα να του δώσω αυτή που μου πρότεινες.
 
  • Like
Reactions: ThemisRottweiler


ThemisRottweiler

Active Member
26 Ιουνίου 2021
26
21
Με την κτηνίατρο που είχα μιλήσει είπε ότι δεν είναι κακές οι αλλαγές κάπου κάπου (σίγουρα όχι 10 διαφορετικές τροφές σε 10 μήνες), αλλά με σωστή μετάβαση. Εγώ τη μετάβαση την κάνω πολύ αργά και ομαλά, περίπου στις 7-10 μέρες. Τελευταία του έχω αλλάξει 3 τροφές του δικού μου και δεν είχε κανένα πρόβλημα ούτε στο πως θα φάει, αν θα του αρεσει αλλά και τα κόπρανα ήταν σφιχτά χωρίς οσμές.
Οπότε αν θέλεις μετά την Sam’s Field μπορείς να πας στην N&D, την οποια θεωρώ πολύ καλή τροφή. Αν θέλεις ρίξε και μια μάτια στις Essential για τις οποίες έχω επίσης ακούσει εξαιρετικά πράγματα. Πιστεύω για την μικρή σου ο κωδικός της Essential The Beginning Large Breed θα είναι μια χαρά (για 13-28 μηνών).
Ορίστε και ένα λινκ, περιηγήσου στις σελίδες της Essential και της N&D και δες ποια σου αρεσει περισσότερο.
 
  • Like
Reactions: GSD92


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μη αγχώνεσαι για μερικές μέρες. Δεν θα πάθει κάτι. Όποτε γυρίσετε αν θες παίρνεις πάλι την τροφή που θες.

Για τα συστατικά στις τροφές έχω μια άποψη. Είναι όλα κακής ποιότητας και απλά παίζουμε με τις λέξεις και τις σακούλες.

Για αλλαγή τροφής ανά τακτικά διαστήματα, ναι είμαι καταφατικά υπέρ. Το ότι ένας σκύλος θα φάει άλλη μάρκα τροφή και τον πειράξει, δεν φταίει η τροφή αλλά το αδύναμο έντερο (ανοσοποιητικό) που είναι αποτέλεσμα μιας διατροφής που κάθε μέρα επί μήνες χρόνια είναι το ίδιο, και το ίδιο,βκσι το ίδιο....
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Για τα συστατικά στις τροφές έχω μια άποψη. Είναι όλα κακής ποιότητας και απλά παίζουμε με τις λέξεις και τις σακούλες
Εδώ εν μέρη διαφωνώ. Κάτι παρόμοιο μου είχε πει στο παρελθόν ένας κτηνιατρος. Και σκέφτηκα αφού είναι έτσι τότε γιατί να τους παίρνω μια ακριβή ας τους παρω μια φθηνη(15€ το 20κιλο). Μετά από λίγο καιρό ξεκίνησαν να χάνουν φουλ τρίχα ενώ είχε γίνει θαμπή, η ενέργεια τους μειώθηκε και πήγαιναν τουαλέτα γύρω στις 5 φορές την μερα(χωρίς να έχουν διαρροια). Μόλις τους άλλαξα τροφη(μια κλάσης ανωτερη) απλά μεταλλάχθηκαν. Η ενέργεια τους έφθασε στα ύψη, η τρίχα τους γυάλισε και μειώθηκε δραματικά ενώ η τουαλέτα περιορίστηκε στη 1-2 φορές την μέρα. Δεν μπορώ να γνωρίζω την ποιότητα των υλικών που βάζουν μέσα η κατά πόσο φρέσκο η όχι είναι, αυτό που ξέρω όμως είναι η διαφορά που παρουσιάζει ο σκύλος από την μία τροφη στην άλλη.
Τώρα τους δίνω την brit και δεν την αλλάζω.

Υ.γ: ο κτηνιατρος που πηγαίνει ένας γείτονας μου, τους πήγαν μαζί με άλλους κτηνιατρους σε ένα εργοστάσιο της royal canin για ξενάγηση. Αυτό που είδε τον άφησε εκπληκτο. Όλα τους τα προϊόντα που χρησιμοποιούν είναι για ανθρώπινη κατανάλωση και ότι περισσεύει το στέλνουν στα εργοστάσια που φτιάχνουν παιδικές τροφές.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3