Sar planinac ή γιουγκοσλαβικό ποιμενικό




StratisKas

Member
16 Ιουνίου 2013
7
0
Πατρα,Μυτιληνη
Παιδια τωρα ετυχε να δω το φορουμ σας και το σκυλο που λετε αυτον(του παπα) τον λεγανε medo και ηταν του πατερα μου...ο σκυλος πεθανε το 2007..10 ετων..ηταν οπως λετε τουλαχιστον 80 κιλα...και οχι να το παινευτω αλλα ηταν το πιο ομορφο σαρπλανινατς που εχω δει...και ο χαρακτηρας απιστευτος..τωρα εχουμε επισης ακομα 2 σαρπλανινατς παρολου που ειναι εξαιρετικα δεν ειναι στο επιπεδου του medo..αλλα οσον αφορα για τα κιλα που λετε δεν υπαρχει οριο προς τα πανω..ο πατερας μου εχει ταξιδεψει 2 φορες στο Κοσσοβο...και εχει δει βουνισια σαρπλανιντς...πιο ογκωδη απο τον medo..απλα ο medo μορφολογικα ηταν τελειος και οταν τριποδιζε στον "στιβο" ηταν σαν αιλλουροειδες .. και τα λεω αυτα πληρως αντικειμενικα μιας και τα εχουν πει μερικοι απο τους μεγαλυτερους και καλυτερους κριτες στον κοσμο..
 
Last edited:




StratisKas

Member
16 Ιουνίου 2013
7
0
Πατρα,Μυτιληνη
ναι εχω πολλες και σε λιγες μερες θα βαλω που θα παω στο νησι γτ τωρα σπουδαζω :) θα ανεβασω αρκετες και απο αυτα που εχουμε τωρα..

Και μια διορθωση ρε παιδια το σαρπλανινατς ειναι ομαδα 2 οχι ομαδα 1 οπως εχετε δηλωσει...
 
Last edited by a moderator:


Ojeriza

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
217
2
Rion
Καλημέρα σας , εχθές έτυχε να κατέβω μία βολτίτσα με τον μούργο μας στην Μαρίνα της Πάτρας και εκεί έτυχε ο δικός μου να παίξει με 2 sarplaninac! Καταρχήν να πω ότι Ε Ν Τ Υ Π Ω Σ Ι Α Σ Τ Η Κ Α!! Απίστευτα σκυλιά πραγματικά! Η απορία μου είναι η εξής : StratisKas μήπως ήταν τα δικά σου? :lol:
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Καλημέρα σας , εχθές έτυχε να κατέβω μία βολτίτσα με τον μούργο μας στην Μαρίνα της Πάτρας και εκεί έτυχε ο δικός μου να παίξει με 2 sarplaninac! Καταρχήν να πω ότι Ε Ν Τ Υ Π Ω Σ Ι Α Σ Τ Η Κ Α!! Απίστευτα σκυλιά πραγματικά! Η απορία μου είναι η εξής : StratisKas μήπως ήταν τα δικά σου? :lol:
Το ενα μήπως ήταν θηλυκό και το λένε Agnes? Αν ναι, υπεροχη και σε χαρακτηρα!
 


Ojeriza

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
217
2
Rion
Το ενα μήπως ήταν θηλυκό και το λένε Agnes? Αν ναι, υπεροχη και σε χαρακτηρα!
Η αλήθεια είναι ότι ονόματα δεν συγκρατήσαμε. Δεν θυμάμαι να ειπώθηκαν κιόλας γιατί και εμείς ήμασταν βιαστικοί (με τράβαγε ο bruno σαν παλαβός να πάμε βραχάκια χαχα).

Πάντως ναι το ένα ήταν θηλυκό. Σίγουρα θα τα έχεις δει ghelly. :D

Ωστόσο πραγματικά μου άρεσαν πολύ τα συγκεκριμένα σκυλιά και ομολογώ πως δεν είχα ξαναδεί από κοντά (δεν πολύ πάμε θεατράκι , περισσότερο είμαστε της πλαζ)!

Να ρωτήσω , υπάρχει εκτροφέας στην Ελλάδα? Και αν ναι ποιός? Πραγματικά θα ήθελα να κάνω μία επικοινωνία μαζί του να τον ρωτήσω 5 πράγματα έτσι πληροφοριακά)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν μιλάμε για την ιδια σκύλα, ενα θα πω... την ειχαμε πρωτοδει με το νιντζα κουτάβι. Η σκυλα ξάπλωσε κατω για να μη φοβηθει να πάει να την μυρισει η δικιά μου, όπως και εκανε. Πολύ ηρεμες κινησεις με τη μικρή, πολύ προσεκτική σκυλα.
 


Ojeriza

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
217
2
Rion
Σίγουρα θα είναι η ίδια. Πόσοι να έχουν Σέρβους εδώ στην Πάτρα? Δεν ξέρω μπορεί να είναι και πολλοί αλλά λέω.

Πάντως πολύ ήρεμα σκυλιά , υπάκουα , δεν κάνανε βήμα χωρίς το αφεντικό τους και πολύ προσεκτικά στο παιχνίδι τους με τα υπόλοιπα σκυλάκια δεδομένου ότι έχουν επίγνωση του όγκου αλλά και της δύναμης τους.

Ρε παιδιά πως ανεβάζω φωτο? Προσπαθώ να ανεβάσω μία φωτό που βρήκα με κάποια δείγματα από Σέρβους και δεν μπορώ με τίποτα :lol:

Ρε παιδιά ερώτηση , το λευκό είναι μέσα στο πρότυπο της φυλής?
 
Last edited by a moderator:








Ojeriza

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
217
2
Rion
Σ'ευχαριστώ και πάλι ρε πατρίδα. Με συγχωρείτε αλλά ακόμη δεν έχω βρει τα πατήματα μου! Πάντως όποιος γνωρίζει , θέλει και μπορεί ας μας δώσει τα φώτα του σχετικά με τα 2 δείγματα της φωτογραφίας.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22