Sar planinac ή γιουγκοσλαβικό ποιμενικό


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
συμφωνα με το προτυπο.. πρεπει να φτανουν απο 54-62 εκατοστα... 35 - 45 κιλα....
τα υπολοιπα θεωρουνται μιξεις...
το προτυπο στα ελληνικα που αναρτηθηκε ειναι λαθος...
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
...από τη Μυτιλήνη
Α μπραβο τον θυμασαι......
Ναι απο Μυτηλληνη.Ξερεις αν εκτρεφει ακομα?

Για να απαντησω και στο απο πανω ποστ που μιλαει για τα προτυπα (35-45 κιλα) ο Παπας ειχε σκυλια τουλαχιστον 80 κιλα τα αρσενικα και σαρωνε στις Εκθεσεις τοτε....
 




Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
θα εκριναν με αλλο προτυπο...
εγω απλη αναφορα προτυπου κανω.. δεν ξερω απο σαρπλανινατσ
Δεν ξερω με τι εκριναν παντως μιλαω για τις επισημες Εκθεσεις που γινονταν Μεταμορφωση τοτε(Παιανια τωρα) και τα σκυλια του Παπα μπαιναν στον στοιβο ως Σαρπλανινατς ηταν 80 κιλα ευκολα και βραβευονταν....
 


tzoniis

Member
21 Φεβρουαρίου 2011
19
0
παιδια μου εχουν πει οτι αυτη η ρατσα ειναι ζευγαρωμα καυκασου με αγιου βερναδου οποτε και για αυτο ειναι τεραστια σκυλια..πειστευω ο τυπος απο το βιντεο εχει και ωραια κανγαλ και σαρπλανινατς αν μπειτε στο σαιτ του θα δειτε...
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
παιδια μου εχουν πει οτι αυτη η ρατσα ειναι ζευγαρωμα καυκασου με αγιου βερναδου οποτε και για αυτο ειναι τεραστια σκυλια..πειστευω ο τυπος απο το βιντεο εχει και ωραια κανγαλ και σαρπλανινατς αν μπειτε στο σαιτ του θα δειτε...
Εχει καποια καλα Σαρπλανιντας και Καυκασου αλλα "ο πολυδιαφημσμενος" Zelov ειναι στανταρ μιξη Καυκασου με Κανγκαλ...Στανταρ ομως...
 


hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Καλά ρε γαμώ το...τι σόι εκτροφείο είναι αυτό που μπερδεύει τις ράτσες..Κάτι δεν μου κολάει καλά...
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Καλά ρε γαμώ το...τι σόι εκτροφείο είναι αυτό που μπερδεύει τις ράτσες..Κάτι δεν μου κολάει καλά...
Ο τυπος εχει παρει καλα σκυλια αλλα εχει "μερακι" να κανει μιξεις..Δικαιωμα του...
Απλα ειναι αστειο που αναφερει τα σκυλια που εχουν βγει απο Mix ως μια φυλη..
Ο Ζelov ειναι mix Καυκασου-Κανγκαλ και αυτος το αναφερει σκετο Κανγκαλ και ενα αλλο ειναι mix Αγιου Βερναρδου-Καυκασου το αναφερει ως Καυκασου...
Βεβαια φανταζομαι οτι "θα εχει ακουσει" διαφορα κυριως απο Τουρκους....
 


hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Καλά και στα χαρτιά τι γράφει?Από πιους γονείς προέρχονται?Ετσι τα πουλάει τα κουτάβια χωρίς χαρτιά?Κι αν δίνει τελικά σίγουρα θα είναι ''μαιμού'' δεν εξηγείτε αλιώς....
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Καλά και στα χαρτιά τι γράφει?Από πιους γονείς προέρχονται?Ετσι τα πουλάει τα κουτάβια χωρίς χαρτιά?Κι αν δίνει τελικά σίγουρα θα είναι ''μαιμού'' δεν εξηγείτε αλιώς....
Φανταζομαι οτι δεν θα δινει χαρτια.....Τι χαρτια να δωσει απο τον Ζelov(ο οποιος παντως ειναι ομορφος σκυλος)?Ενα σκυλι μιξη.....
 


hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι τι να δόσει...Αλλά γίνετε να μην δίνει τίποτα ο Κερατάς...Πως διάολο λειτουργεί έτσι..Πολύ περίεργο μου φένεται,μερικά όμως είναι πολύ εντιποσιακά,κάτι τέτοια σκηνικά με μπασταρδέματα έκανε και κάποιος εδώ στο Μενίδι με C.O και Sar.
 






foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
εγώ εναν παπά που θυμαμαι απο την λέσβο,είχε πυριναίων...Μήπως κάνετε λάθος...?
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι ίδιος είναι που είχε και Σαρ και Πυρηναίων!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι ίδιος είναι που είχε και Σαρ και Πυρηναίων!
Ο παπάς είναι στη Λέσβο.. μαζί με τα Sarplaninac...
Τα Ορεινά των Πυρηναίων είναι στον Ανω Βόλο...

Οι δύο πρέπει να έχουν κάποια σχέση (ισως και συνιδιοκτησία?) δεν ξέρω ποιά, αλλά φαίνονται ότι συνεργάζονται.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Παλαιότερα θυμάμαι κατέβαζαν μαζί και Πυρηναίων, κι ο Βολιώτης κι ο παπάς!Θυμάμαι ότι είχα δει και τον παπά να τρέχει τον Οrlean κάποιες φορές!
Από περιέργεια πάντως μπήκα στο site κι ενώ παλαιότερα ανέφερε και τα Πυρηναίων και τα Sar πλέον έχει μόνο τα πυρηναίων, οπότε δεν ξέρω τι γίνεται πια......
 
Last edited:


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι ίδιος είναι που είχε και Σαρ και Πυρηναίων!
O Παπας κατεβαζε στην Μεταμορφωση(τοτε εκει γινονταν οι εκθεσεις) καπου το 99-2000 Σαρπλανινατς και μαλιστα θηρια....
Δεν θυμαμαι τοτε να ειχε Πυρηναιων...
 




nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Στην Αιγινα εχουμε 2 παπαδες με ποιμενικους θηρια.
Ειχα ακουσει οτι εχουν κανει και γεννες παλαιοτερα.
Δεν ξερω ποια φυλη ακριβως αλλα μοιαζουν με σαρπλανινατς, θα βγαλω φωτο να δειτε.
Τελικα οι παπαδες κατι εχουν με τα ποιμενικα.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22