Sar planinac με Καυκάσου-Καλησπέρα!


Status
Κλειδωμένο θέμα

Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Επειδη παρακολουθω το θεμα και διαβαζω ολωνων τα σχόλια, για να μαθαινω περι της φυλης... (καθοτι δηλωνω αγνοια περι καυκασιων και γενικα ορεινων ποιμενικων) εμενα μετα τα σχετικα "απολυτα" ποστ του φιλτατου Kouros, μου εχει γεννηθει μια απορια...τα καυκασια δλδ που πανε σε εκθεσεις του ΚΟΕ και διακρινονται με βραβεια....γιατι δεν επιτιθενται στον κριτη και στους παρευρισκομενους χειριστες των αλλων σκυλων, αφου οπως λεει ο κουρος η φυλη ειναι τοσο "αγρια"? (δεν το παιζω εξυπνακιας..ειναι μια λογικη απορια που μου γεννηθηκε)
 
Last edited:






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τέλεια... τέλεια posts αυτά, για να απαντάς!:)

Ειδικά εσύ, Γιάννη, νομίζω ότι δεν ήσουν ακόμη στο φόρουμ, όταν ξέσπασε ο "πόλεμος" για "το ένστικτο φύλαξης Καυκάσου - Φίλα - Μπουρμπούλ"...:D διαφορετικά, δεν θα είχες καμία μεταφυσική απορία!

1) ...γιατι δεν επιτιθενται στον κριτη και στους παρευρισκομενους χειριστες των αλλων σκυλων...

2) ...αφου οπως λεει ο κουρος η φυλη ειναι τοσο "αγρια"?
1) ...ή και στους άλλους σκύλους, θα ήθελες να προσθέσεις...
Θα σου απαντήσω, Γιάννη, κινδυνεύοντας να θεωρηθώ "αιρετικός" και "ακραίος" (μιάς και το "άσχετος" το έχω ήδη ακούσει)...
Υπάρχουν δύο εκδοχές - φιλοσοφίες, που προσεγγίζουν την ερώτησή σου... και τις ξέρουν (και εδώ μέσα) οι ιδιοκτήτες και "εραστές" των φυλών "αυτών":
Πρώτη εκδοχή: Γιατί, Γιάννη μου, έχουν φάει τόσο ξύλο από το "αφεντικό"... έχουν κλειστεί τόσο πολύ σε κλούβα & σπηλιά (το "kennel" είναι όνειρο θερινής νυκτός)... και ξαναέχουν φάει τόσο πολύ ξύλο από το "αφεντικό" (είτε για να συμπεριφερθούν στην έκθεση, είτε/και για να παίξουν στην κυνομαχία)... που ΔΕΝ ΤΟΛΜΟΥΝ να διανοηθούν να παρακούσουν το "αφεντικό"...
Δεύτερη εκδοχή: Προσδιορίζεται από "συνέπεια", σταθερότητα και 4 γράμματα: L-O-V-E...:)

2) Υπό μία έννοια, ο @Kouros λέει κάτι (προσεγγιστικά) σωστό: "Αγριο" είναι ένα ζώο που δεν έχει "εξημερωθεί"... δηλαδή, δεν έχει κοινωνικοποιηθεί, εκπαιδευτεί, εξοικειωθεί με το περιβάλλον του... και (μέχρι πρότινος, που οι φυλές αυτές ήταν: κοπάδια ή λάκκος, ή και τα δύο) υπό την έννοια αυτή, τα γονίδια είναι λίγο πιο ακατέργαστα...
Υπό την άλλη έννοια, όμως, που υποψιάζομαι ότι θέλει να εκφράσει, διαφωνώ: ΟΧΙ τα σκυλιά αυτά δεν είναι "κακά"... δεν είναι "αιμοβόρα"...
Σημ.: Ανά κιλό βάρους, λοιπόν, θεωρώ ειλικρινά ότι το Jack Russell της @stamatia είναι πιο "αιμοβόρο" από ένα Καυκάσιο ή ένα Sarplaninac...:cool:

Και κατι ακομα...αν το σκυλι ειναι σε ενα κενελ στην αυλη...πως κοινωνικοποιειται επαρκως?
Δεν...
Και φαντάζομαι ότι τη λέξη "kennel" τη χρησιμοποιείς για να είσαι ευγενικός, έτσι?;)

Αυτο συμβαινει όταν τη δική μας εμπειρία, και καμια δυο αλλες αντε τρεις, την αναγουμε σε γενικο κανόνα.
Γενικά, συμφωνώ... αλλά το να έχεις και λίγη εμπειρία δεν έβλαψε (ποτέ) κανέναν!:)
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Επειδη παρακολουθω το θεμα και διαβαζω ολωνων τα σχόλια, για να μαθαινω περι της φυλης... (καθοτι δηλωνω αγνοια περι καυκασιων και γενικα ορεινων ποιμενικων) εμενα μετα τα σχετικα "απολυτα" ποστ του φιλτατου Kouros, μου εχει γεννηθει μια απορια...τα καυκασια δλδ που πανε σε εκθεσεις του ΚΟΕ και διακρινονται με βραβεια....γιατι δεν επιτιθενται στον κριτη και στους παρευρισκομενους χειριστες των αλλων σκυλων, αφου οπως λεει ο κουρος η φυλη ειναι τοσο "αγρια"? (δεν το παιζω εξυπνακιας..ειναι μια λογικη απορια που μου γεννηθηκε)
Για τον ιδιο λόγο που οι εκθεσιακόι Γπ άμα δούνε κλέφτη τον βοηθάνε στο ξεφόρτωμα...
Σε όλες τις ράτσες υπάρχουν ζόρικα και μη δείγματα...απλά όταν συμβεί σε καυκάσια να είναι ζόρικα τότε το πρόβλημα εμφανίζεται σε υπερθετικό βαθμό.
Το σκυλί Γιάννη πρέπει να είναι μονίμως ελεύθερο να τρέχει και να παίζει στην αυλή και να περιορίζεται αυστηρά στο Κεμπέκ όταν έρχονται ξένοι.
 
  • Like
Reactions: ISKENDER




Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
[QUOTEh postΚάποια σκυλιά 40τέλts ακακάποια τάς!:)

Ειδιάγρια ύ, φύσεως. , νομίζω ότι δεν ήσουν ακόμη στο φόρουμ, όταν ξέσπασε ο "πόλεμος" για "το ένστικτο φύλαξης Καυκάσου - Φίλα - Μπουρμπούλ"...:D διαφορετικά, δεν θα είχες καμία μεταφυσική απορία!



1) ...ή και στους άλλους σκύλους, θα ήθελες να προσθέσεις...
Θα σου απαντήσω, Γιάννη, κινδυνεύοντας να θεωρηθώ "αιρετικός" και "ακραίος" (μιάς και το "άσχετος" το έχω ήδη ακούσει)...
Υπάρχουν δύο εκδοχές - φιλοσοφίες, που προσεγγίζουν την ερώτησή σου... και τις ξέρουν (και εδώ μέσα) οι ιδιοκτήτες και "εραστές" των φυλών "αυτών":
Πρώτη εκδοχή: Γιατί, Γιάννη μου, έχουν φάει τόσο ξύλο από το "αφεντικό"... έχουν κλειστεί τόσο πολύ σε κλούβα & σπηλιά (το "kennel" είναι όνειρο θερινής νυκτός)... και ξαναέχουν φάει τόσο πολύ ξύλο από το "αφεντικό" (είτε για να συμπεριφερθούν στην έκθεση, είτε/και για να παίξουν στην κυνομαχία)... που ΔΕΝ ΤΟΛΜΟΥΝ να διανοηθούν να παρακούσουν το "αφεντικό"...
Δεύτερη εκδοχή: Προσδιορίζεται από "συνέπεια", σταθερότητα και 4 γράμματα: L-O-V-E...:)

2) Υπό μία έννοια, ο @Kouros λέει κάτι (προσεγγιστικά) σωστό: "Αγριο" είναι ένα ζώο που δεν έχει "εξημερωθεί"... δηλαδή, δεν έχει κοινωνικοποιηθεί, εκπαιδευτεί, εξοικειωθεί με το περιβάλλον του... και (μέχρι πρότινος, που οι φυλές αυτές ήταν: κοπάδια ή λάκκος, ή και τα δύο) υπό την έννοια αυτή, τα γονίδια είναι λίγο πιο ακατέργαστα...
Υπό την άλλη έννοια, όμως, που υποψιάζομαι ότι θέλει να εκφράσει, διαφωνώ: ΟΧΙ τα σκυλιά αυτά δεν είναι "κακά"... δεν είναι "αιμοβόρα"...
Σημ.: Ανά κιλό βάρους, λοιπόν, θεωρώ ειλικρινά ότι το Jack Russell της @stamatia είναι πιο "αιμοβόρο" από ένα Καυκάσιο ή ένα Sarplaninac...:cool:



Δεν...
Και φαντάζομαι ότι τη λέξη "kennel" τη χρησιμοποιείς για να είσαι ευγενικός, έτσι?;)



Γενικά, συμφωνώ... αλλά το να έχεις και λίγη εμπειρία δεν έβλαψε (ποτέ) κανέναν!:)[/QUOTE]Στο 1 φιλε γιαννη με βρισκεις απολυτα συμφωνο

Στο 2 οχι ..Καποια σκυλια το εχουν κ καποια οχι.Ειναι αγρια εκ φυσεως
 










johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εντάξει, εμείς γράφουμε διάφορα... αλλά δεν βλέπω τη Μαρίνα να ετοιμάζει την αστακομακαρονάδα!!!:p

Θέλω να πω, Μαρίνα, πως μέσα από την παράθεση απόψεων των διαφόρων μελών... προσανατολίζεσαι λιγάκι και κρατάς αυτά που θεωρείς "κοινή λογική"... αυτά που θεωρείς "εμπειρία"... και (πάνω απ' όλα) όσα θεωρείς ότι "σου ταιριάζουν"...

Παράδειγμα: Προσωπικά, δεν θα "γαυγίσω" στη μούρη του σκύλου μου (παρότι λίγοι άνθρωποι το κάνουν με απόλυτη επιτυχία - όπου τους παίρνει)... γιατί, απλά, δεν μου ταιριάζει... θα "γρυλίσω", όμως, υποχθόνια, όταν είναι κοντά μου και ετοιμάζεται για μ@λ@κία...:cool:
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Σημ.: Ανά κιλό βάρους, λοιπόν, θεωρώ ειλικρινά ότι το Jack Russell της @stamatia είναι πιο "αιμοβόρο" από ένα Καυκάσιο ή ένα Sarplaninac...:cool:
Και κατά την γνώμη μου, το συγκεκριμένο, αν είχε +10 κιλά, ή/και δεν ήταν φαφούτικο, θα ήταν υποψήφιο για ένεση
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@johnk δεν μου δινεις λινκ για το θεμα αυτο, να μελετησω? οχι τπτ αλλο εχεις και τους μαστορες...και δεν ειναι οτι καλυτερο το εμπα-εβγα να γραφεις και να πηγαινεις να εισαι και απο κοντα στους μαστορους! Οποτε αν εχεις λινκ, πολυ ευχαριστως να διαβασω και να ενημερωθω!
Οσο για το κενελ...ενταξει...στο 2015 κανεις δεν λεει κλουβα πια..ολα εχουν πια μια εξωραϊσμενη ωρολογια! :)

@Kouros το κατανοω οταν ερχεται κοσμος να ναι καπου απομονωμενο το σκυλι για να μην υπαρξει καποιο ατυχημα απο καποια ατσουμπαλη κινηση καποιου ξενου προς τον σκυλο οπως και καποια ατυχη επιθεση παπο τον σκυλο προς τον "ξενο". Αλλα φανταζομαι οτι αυτα ειναι για την ενηλικιωση του..οσο ειναι κουταβι που παιρνει ερεθισματα δεν θα ταν καλο να κοινωνικοποιειται με κοσμο εντος του προαυλιου χωρου? (ενα μπαρμπεκιου παρτυ ας πουμε με μερικους φιλους...οσο ειναι κουταβι δεν μπορει να περιφερεται αναμεσα τους με συνεχη επιβλεψη?)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Και κατά την γνώμη μου, το συγκεκριμένο, αν είχε +10 κιλά, ή/και δεν ήταν φαφούτικο, θα ήταν υποψήφιο για ένεση
...ή για πρέζα (που έλεγες χτες)... μη την υποτιμάς την πρέζα (με την καλή έννοια, πάντα)!!!

Υ.Γ. Ακόμα και ΑΥΤΟ το post, για τη Μαρίνα το γράφω: Για να ξέρει ότι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις...:)
 
  • Like
Reactions: sea-mol




Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
χαχαχα...ε καλα την ωρα του σερβιρσμτος...μπορει να παει στο κενελ του...αλλα οσο διαρκει το ψησιμο...που υπαρχει κοσμος, γελια,φωνες,ετοιμασιες κτλπ νομιζω οτι ειναι επιτρεπτο να παιρνει τετοια ερεθισματα ε? (μιλαω παντα για οσο ειναι κουταβι δλδ μεχρι 10-11μηνων μαξιμουμ) μετα και μονο που θα κυκλοφορει μια χνουδομπαλα 60φευγα κιλων μεταξυ των θαμωνων...η οποια αν σηκωθει στα πισω ποδια φτανει και τα 1,8μ σε υψος...δεν νομιζω οτι θα μεινει τπτ να φανε οι καλεσμενοι, ουτε καν οι νοικοκυραιοι! :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: johnk


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Τις παραπάνω χαζομάρες να τις πεις στους συγγενείς της κυρίας στη Θεσσαλονίκη που προ ετών την κατασπάραξαν 2 καυκάσια...

Η στρεβλή μεταφορά πληροφοριών (aka η μισή αλήθεια) είναι πιο επικίνδυνη από την άγνοια...Σε διόρθωσε ο @johnk ,για να μην αφήνονται εσφαλμένες εντυπώσεις

Δεν μου απάντησες αν έχεις δει έστω και ζωντανό στη ζωή σου... για να μπορείς να συγκρινεις.. οπότε δυστυχώς είσαι άλλος ένας googlακιας ξερόλας που αφού διάβασε όλα τα πρότυπα στη Wikipedia αποφάσισε να απέκτησε και άποψη...


Έχω δει,ελπίζω να κοιμηθείς τώρα ήσυχος το βράδυ.Είναι αφόρητα βαρετή αυτή η αντιπαράθεση για μένα,είσαι εύκολος στόχος για τρόλινγκ και ακόμα περισσότερο,δε βρίσκω κανένα ενδιαφέρον στα επιχειρήματα σου,τα οποία θεωρώ παιδικά και γεμάτα συνθήματα και κλισέ

Ορεινοι ποιμενικόι!!Τι ώραια έκφραση!? Σε καμιά έκθεση το άκουσες και είπες να το λες για να ακούγεται σοφιστικέ?? Καμία σχέση το καυκάσιο με τα υπόλοιπα..


Δεν το έγραψα εγώ αυτό μάστορα,διάβαζε προσεχτικότερα όταν αντιπαρατίθεσαι,γιατί εκτός του ότι εκτίθεσαι με αυτά που γράφεις,απαντάς και σε πράγματα που δεν έχει πει ο άλλος

Εχω παράδειγμα ανθρωπου που το ίδιο του το σκυλί (τέτοιο) του κατέβασε το χερι..και αλλού που δεν άντεξε να το μεγαλώσει πάνω από 14 μήνες και το έδωσε χωρίς να αναφέρω τα προβλήματα που τράβηξα με τον δικό μου. Δεν υπάρχει ποιο ξεροκέφαλο και άγριο σκυλί..


Υπέροχα!Και εγώ έχω παράδειγμα ανθρώπου που ζει μια φανταστική ζωή με τα 2 καυκάσιά του στην αυλή του και επειδή είναι και αυτός πολύ άγριος,αν και μόλις 1,76,τα σκυλιά του κάνουν αυτό που αυτός θέλει (στον ελεύθερο χρόνο τους βέβαια,όταν δεν τρώνε χέρια ανθρώπων και μικρά παιδιά για κολατσιό...).Τι πρέπει να γίνει τώρα?

Ακου να δεις φιλαράκο...Μπαίνεις σε ένα φόρουμ κυνοφιλίας και σε ένα θέμα που έχει ανοίξει ένας άνθρωπος ο οποίος επέλεξε διασταύρωση 2 φυλών πολύ απαιτητικών και σχεδόν με υστερία περιγράφεις μια κατάσταση στην οποία 9 στα 10 σκυλιά της φυλής (την ώρα που αυτός που άνοιξε το θέμα έχει διασταύρωση της φυλής με κάποια άλλη,άρα τα χαρακτηριστικά του σκύλου είναι δεδομένα ασαφή...) κάθονται στον κήπο και καπνίζουν και άμα τους πεις και καμιά κουβέντα,αφού σου κατεβάσουν μερικά καντήλια μπορεί να σου κόψουν και κανα άκρο.Έχεις αναφέρει 200 φορές τη λέξη "άγριο"...Αγριος δεν είναι ο Καυκάσου,άγριος είναι ο λύκος.Κομπλέ?

Επειδή η από απόσταση αντιπαράθεση είναι ανιάρη και για μένα και για τους υπόλοιπους και από σεβασμό στον άνθρωπο που άνοιξε το θέμα,από μέρους μου το λήγω εδώ και συγνώμη για το χώρο που καταχράστηκα από τη Μαρίνα
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Γενικά, συμφωνώ... αλλά το να έχεις και λίγη εμπειρία δεν έβλαψε (ποτέ) κανέναν!:)
Οχι απλως δεν εβλαψε αλλα αν δεν εχεις πας και τη βρισκεις. Το μονο που ειπα ειναι οτι καλο θα ηταν η εμπειρία μας να παρουσιαζεται ως τετοια. Κανεις μας εδω δεν μπορει πει πως θ εξελιχθει ο Ατλας (τελειο ονομα). Η Μαρινα οφειλει να ειναι ενημερη, ακομα να αισθανθει δεος απεναντι στο σκυλο που εχει σταχερια της αλλα οχι πανικο.

@Kouros σε εψαξα λιγο και δε βρηκα θεμα για τον καυκασιο σου. Αν δε βαριεσαι και εχεις χρονο, θα θελα να μαθω πως ηταν να ζεις με ενα τετοιο σκυλι.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...ακομα να αισθανθει δεος απεναντι στο σκυλο που εχει σταχερια της αλλα οχι πανικο...
Ουφφφφ... άντε, τώρα που έφυγαν οι "μαστόροι", να απαντήσω..

Το "δέος"... δηλαδή, ο "ενισχυμένος" σεβασμός... οφείλει να υπάρχει σε τέτοια "πράματα"!!!
Απλά, να μην μας παίρνουν χαμπάρι, Μαρίνα, έτσι?:cool:
Ο φόβος και ο πανικός, από την άλλη, δεν μας βοηθούν και δεν οδηγούν πουθενά...

Προσωπικά, μου φαίνεται ότι ψάχνω κάθε ευκαιρία να νιώσω "δέος"...

Και σήμερα ένιωσα δέος, όταν ο δικός μου (ο wannabe Καυκάσιος), κόντεψε να σπάσει το crate (προσοχή: όχι την κλούβα), τη στιγμή που μπήκα μέσα στο σπίτι με τους μαστόρους (στους οποίους είχα κάνει μακροσκελές "φροντιστήριο" για το τι να ΜΗΝ κάνουν)... και, αμέσως μετά, ένιωσα μεγάλη χάρα, όταν αυτοσυγκρατήθηκε, υπακούοντας τη δική μου "θετική" προσέγγιση!:D

Και κάποια άλλη μέρα (νύχτα, μάλλον) είχα νιώσει δέος με την αγαπημένη σκύλα του @ptf , όταν με "διόρθωσε" μέσα στο σπίτι ΤΗΣ, τη στιγμή που έκανα μιά μ@λ@κία (γιατί δεν έβαλα το μυαλό μου να σκεφτεί - οφείλουμε να το κάνουμε και αυτό καμιά φορά!)... και, ταυτόχρονα, ακόμα μεγαλύτερο δέος, που απλά με διόρθωσε (και, μάλιστα, "κλαίγοντας" που έπρεπε να το κάνει σε έναν "αποδεκτό άλλο") και το περιόρισε εκεί... και, αμέσως μετά, μεγάλη χαρά, που έχει αυτό τον ισορροπημένο χαρακτήρα...:)

Ναι, νιώθεις δέος με αυτά τα σκυλιά... ειδικά όταν γνωρίζεις την ιστορία τους... τους αστικούς μύθους που τα συνοδεύουν... τα "παράσημα" που φοράνε... αλλά, οφείλεις να μην τα φοβάσαι...:)
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95