Sar planinac με Καυκάσου-Καλησπέρα!


Status
Κλειδωμένο θέμα


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Πω πω ένας λούτρινος κούκλος απίστευτος!!

Μαρίνα,χαβ ιν μάηντ πως σε τέτοια σκυλιά η λιχουδιά ως μέσο επιβραβευσης κάποια στιγμή τους "τελειώνει".Ο τρόπος για να σε ακούει απόλυτα (χμμ..καλά,όχι απόλυτα,αλλά τις περισσότερες φορές) είναι το να βλέπει σε εσένα το απόλυτο Αφεντικό της αγέλης του (όπου αγέλη βάζεις εσένα,την οικογένειά σου και τον κούκλο σας),γιατί όταν μιλάμε ακόμα και για "παιχνιδάκια" κυριαρχίας και τεστάρισμα ορίων ενός τέτοιου σκύλαρου,τότε είμαι βέβαιος πως καταλαβαίνεις πως δε συζητάμε για μια απλή υπόθεση...

Με λίγα λόγια,θα πρέπει να του δείξεις από τώρα ποια είναι η θέση του στην ιεραρχία και σιγά σιγά να κόψεις μαχαίρι ανεπιθύμητες συμπεριφόρες που επαναλαμβάνονται,γιατί θα παγιωθούν και αν αυτό συμβεί τότε θα ναι πολύ δύσκολο να αλλάξει (ειδικά με θετική προσέγγιση,που ναι από μόνη της μια πολύ μεγάλη και αμφισβητήσιμη έννοια...)

Για άλλη μια φορά,τον κοιτάμε στις φωτογραφίες και μας τρέχουν τα σάλια!Μοναδική φάτσα!
 


marina78

Well-Known Member
29 Μαϊου 2015
160
251
Θεσσαλονίκης
Πω πω ένας λούτρινος κούκλος απίστευτος!!

Μαρίνα,χαβ ιν μάηντ πως σε τέτοια σκυλιά η λιχουδιά ως μέσο επιβραβευσης κάποια στιγμή τους "τελειώνει".Ο τρόπος για να σε ακούει απόλυτα (χμμ..καλά,όχι απόλυτα,αλλά τις περισσότερες φορές) είναι το να βλέπει σε εσένα το απόλυτο Αφεντικό της αγέλης του (όπου αγέλη βάζεις εσένα,την οικογένειά σου και τον κούκλο σας),γιατί όταν μιλάμε ακόμα και για "παιχνιδάκια" κυριαρχίας και τεστάρισμα ορίων ενός τέτοιου σκύλαρου,τότε είμαι βέβαιος πως καταλαβαίνεις πως δε συζητάμε για μια απλή υπόθεση...

Με λίγα λόγια,θα πρέπει να του δείξεις από τώρα ποια είναι η θέση του στην ιεραρχία και σιγά σιγά να κόψεις μαχαίρι ανεπιθύμητες συμπεριφόρες που επαναλαμβάνονται,γιατί θα παγιωθούν και αν αυτό συμβεί τότε θα ναι πολύ δύσκολο να αλλάξει (ειδικά με θετική προσέγγιση,που ναι από μόνη της μια πολύ μεγάλη και αμφισβητήσιμη έννοια...)

Για άλλη μια φορά,τον κοιτάμε στις φωτογραφίες και μας τρέχουν τα σάλια!Μοναδική φάτσα!
Μια τεχνική του να με βλέπει ως αφεντικό της αγέλης θα μπορούσες να μου δώσεις;;εδώ το χάνω...,!
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
θα μουν πολύ επιπόλαιος για να το κάνω αυτό από ένα ποστ,ειδικά από τη στιγμή που ούτε το σκύλο ξέρω ούτε (το κυριότερο) τις απαραίτητες γνώσεις έχω
Το ιδανικό είναι να έβρισκες έναν εκπαιδευτή που να χει ασχοληθεί με τέτοιες φυλές,όχι θετικό (αυτή είναι εντελώς δικιά μου άποψη,εγώ βγάζω φλύκταινες με τη θετική) και να δουλέψετε μαζί πάνω στο σκύλο σου.

Επειδή και εγώ συνέβαλα μέσα από τη διαφωνία μου με άλλο μέλος και να μπερδευτείς και ίσως και να πελαγώσεις,ήθελα και από πριν να σου πω το εξής:απόλαυσε τον τον κούταβό σου,αγάπα τον όσο μπορείς,δούλεψε τον και βάλτου σαφή όρια στο τι σαρέσει και τι δε σαρεσει να κάνει και θα έχεις μια υπέροχη ζωή μαζί του
 














Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Μαρίνα, έβλεπα τόσες μέρες να ανάβει αυτό το θέμα και απορούσα τι γίνεται, αλλά επειδή έβλεπα πολλά γραμμένα βαριόμουν να τα διαβάσω. Τώρα μόλις το πέρασα εν τάχει, και ήθελα να σου πω μπράβο σου που παρά τα όποια λάθη - που σιγά μην δεν έκανες μαντάμ, μόνο εμείς θα κάνουμε; :p - έχεις τόση θέληση να μάθεις και να τα διορθώσεις και να κάνεις ότι καλύτερο για τη χνουδόμπαλά σου.

Μετά τα διάφορα που πέρασα στα γρήγορα, ήθελα να σου πω και 2 πράγματα:
1) Θα διαβάσεις πολλά εδώ μέσα που θα σε αγχώσουν (παράλληλα θα διαβάσεις και πολλές μαλακίες - πάρντον μάι φρεντς) αλλά θα διαβάσεις και πολλά πράγματα που είναι πραγματικά θησαυρός. Είναι το καλό και το κακό της πολυφωνίας. Φίλτραρε ότι διαβάζεις, χαλάρωσε και μην μπερδεύεσαι, όρεξη να'χεις και θα τα ξεδιαλύνεις εν καιρώ.

2) Μέχρι τότε, να θυμάσαι ότι, είτε πρόκειται για καναπεδόσκυλο είτε για το Γκοτζίλα, το χειρότερο που μπορείς να κάνεις εκπαιδεύοντας ένα σκυλί είναι να έχεις άγχος απέναντί του. 'Οχι μόνο να το φοβάσαι η ίδια, αλλά να έχεις άγχος και αμφιβολίες γενικά γύρω του (μήπως και γίνει αυτό... και αν γινόταν το άλλο...). Το δεύτερο βέβαια πιο κακό είναι το άλλο άκρο, της πλήρους χαλαρότητας και ωχαδερφοσύνης - αλλά για αυτό το άκρο δε σε φοβάμαι όπως σε κόβω :D. Είτε σε καναπεδόσκυλο, είτε στον Κούτζο - θα το ξαναπώ - ο απώτερος στόχος σου είναι να καλλιεργήσεις αμοιβαία εμπιστοσύνη μεταξύ σας και μεταξύ των μελών της οικογενείας.

Τώρα για το πώς θα γίνει αυτό, ξέρουν άλλοι πολύ περισσότερα από μένα για να σε βοηθήσουν, οπότε σταματώ εδώ.

Σημείωση: Η εκπαιδεύτρια που διάλεξες κι εγώ ψυχανεμίζομαι πως πιθανόν όντως να μην έχει την απαραίτητη πείρα που χρειάζεσαι στην περίπτωσή σας, όπως άφησαν να εννοηθεί κι άλλοι, αλλά δε μπορώ να το κρίνω μόνο από ένα σάιτ. Αλλά κι αν αλλάξεις μην πας και στα τυφλά, ψάξτο πολύ. Όσο υπερ-τρι-καλη ((y)) είναι η κίνηση να απευθυνθείς σε ένα εκπαιδευτή, και είναι απαραίτητο ειδικά σε σας, να θυμάσαι (χωρίς να σε αγχώνει αυτό που λέω) ότι ένας 'όχι καλός' εκπαιδευτής μπορεί και να κάνει περισσότερο κακό παρά καλό (όπως το ίδιο ισχύει και για τις 'όχι καλές' εκπαιδευτικές συμβουλές εκ του μακρώθεν).

Να σου ζήσει ο Άτλας, σαν τα ψηλά βουνά να γίνει (που θα γίνει, γι'αυτό το πα!) και να είστε ευτυχισμένοι όλοι με τη συμβίωσή σας κ τώρα κ στο μέλλον.

Υ.Γ. Μερσί μποκού για το θαλασσινό μεζέ που θα κεράσεις όταν περάσω εκ των προτέρων :whistle:.
Υ.Γ.2 Συμφωνώ κ εγώ για το μέσα-έξω ότι βοηθάει και προληπτικά για τους κινδύνους που καραδοκούν και πρακτικά για αυτή τη σχέση που θέλεις να χτίσετε μεταξύ σας.
 


marina78

Well-Known Member
29 Μαϊου 2015
160
251
Θεσσαλονίκης
Άρχισα να σκέφτομαι να αλλάξω,ή σωστότερα να το πω,να προσθέσω και αλλο τάξιμο: εναλλακτικές διακοπές!! Θα σας στήσω σκηνάκια στην αυλή,θα σας ταΐζω-ποτίζω και εσείς θα με καθοδηγείται με τον Άτλα!!! Ε...αν δεν καταφέρω και τότε να μάθω τις σωστές συμπεριφορές τότε πραγματικά θα ειμαι μονο για χάμστερ!!:notworthy::notworthy:
 






ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Άρχισα να σκέφτομαι να αλλάξω,ή σωστότερα να το πω,να προσθέσω και αλλο τάξιμο: εναλλακτικές διακοπές!! Θα σας στήσω σκηνάκια στην αυλή,θα σας ταΐζω-ποτίζω και εσείς θα με καθοδηγείται με τον Άτλα!!! Ε...αν δεν καταφέρω και τότε να μάθω τις σωστές συμπεριφορές τότε πραγματικά θα ειμαι μονο για χάμστερ!!:notworthy::notworthy:
υπάρχουν 2 μέλη που θα έρθουν πρόθυμα me & @tasos malinoua εγώ θα είμαι ο σταθμός πρώτων (μπορώ και τελευταίων) βοηθειών.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μαρίνα, σου συνιστώ να μην πατήσει κανείς.
Να διατηρήσεις τον μύθο των "πεφωτισμένων" του φόρουμ εκ του μακρόθεν.
Είναι κρίμα κι εσύ να χάσεις το παραμύθι, κι εμείς να δαγκωθούμε :ROFLMAO:
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Eμ! Ναι! Θα ΄ναι πολύ ζεστές οι στολές καλοκαιριάτικα...


Απ την άλλη... Αστακομακαρονάδα και πότισμα είναι αυτά...Αξίζει!
 
  • Like
Reactions: Estranged


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ας συνεχίσω να γράφω αιρετικά... αφήνοντας τους υπόλοιπους "πεφωτισμένους" να γράφουν σοβαρά και to-the-point...:)

Επίσης, για το θέμα της χρησιμοποιούμενης "ορολογίας" που ομολογουμένως δεν μου άρεσε... όπως "Γκοντζίλα", ή "Cujo" κλπ... ελπίζω να βρω το χρόνο να (ξανα)γράψω ένα post για τα (παρεξηγημένα από πολλούς) "απλά motherfuckers" (που λέμε πολλές φορές εδώ μέσα)... υπενθυμίζω, εξάλλου ότι ο Cujo ήταν ένα "ταπεινό" Saint Bernard...

Και πάμε...

Το έλα και το κάτσε είναι εντελώς ασήμαντα σε σχέση με τη βόλτα και την κοινωνικοποίησή του σ´ αυτή την ηλικία...
Επιβεβαιώνω, ώστε η @marina78 να παρατηρεί ότι... "ναι, σ' αυτό το φόρουμ, μπορεί να βρεθούν πάνω από 2 άτομα που συμφωνούν μεταξύ τους, έστω κι αν έχουν διαφορετικές προσλαμβάνουσες παραστάσεις"...:)

Και (ξανα)επιβεβαιώνω θερμά ότι οι "εντολές" που θα πρέπει να ξέρει άριστα ο σκύλος (ο Άτλας, εννοώ) είναι ελάχιστες... και, μάλιστα, πρέπει να χρησιμοποιούνται σε συγκεκριμένες καταστάσεις και όχι συνεχώς...

Εννοώ ότι, πράγματι, το "έλα" είναι η πιο "πολύτιμη" εντολή για κάθε σκύλο... αλλά, φοβάμαι ότι (τη στιγμή που πρέπει) τα σκυλιά "τύπου Άτλας" δεν την πολυσέβονται...

Γι' αυτό, ας πούμε στη δική μας "αγέλη" (και σε άλλες αγέλες, θέλω να ελπίζω), τις στιγμές που "πρέπει" ο σκύλος δεν χρειάζεται να "έρθει", μιάς και δεν είναι ελεύθερος...
Αντίθετα (και για παρόμοιους λόγους), οι εντολές με τις οποίες έχει κυριολεκτικά σφυρηλατηθεί ο σκύλος είναι ΜΟΝΟ δύο: "Οχι!!!"... και "Άστο!!!!!"... που, σε απλά ελληνικά, μεταφράζονται "θα σου σπάσω το κεφάλι", ή "θα σου φάω το λαρύγγι"... τελεία και παύλα! Ξέρει και το "πάρτο", αλλά μόνο για καλά πράγματα, όπως το φαγητό του...
Αυτές τις δύο εντολές, έχουμε "επενδύσει" 4 χρόνια, ώστε ο γ@μ@σκυλος που έχουμε να τις έχει εμπεδώσει, πλέον...

Γι' αυτό το λόγο, Μαρίνα (και πρόσεξέ το αυτό!): Οταν θα πρέπει να δώσουμε την εντολή "Όχι", ή την εντολή "Άστο"... θα είμαστε ΚΟΝΤΑ του!!! Όχι με "remote control", την ώρα που είμαστε ξαπλωμένοι στον καναπέ...:p

Από εκεί και πέρα, τα "κάτσε", "μείνε", "κάτω", "κάνε" και (ιδίως) "ράνε"... το κάθε σκυλί τα μαθαίνει σχετικά εύκολα και τα εκτελεί υπό "φυσιολογικές" συνθήκες, με έμφαση ότι στα σκυλιά "τύπου Άτλας" δεν είναι ανάγκη να τα "εντέλλουμε" συνεχώς και για πλάκα...

σήμερα κάνατε το ''άστο'' δεν έχει και μεγάλη απόσταση το '' άστα να πάνε'' :)
Για τους παραπάνω λόγους, πιστεύω ότι ο παραλληλισμός ήταν "λιγάκι" ατυχής...;)
Ασε που απογοητεύει και τη Μαρίνα...

Μέχρι να πάει 5-6 μηνών να αλλάξει δόντια, θα πεις πολλά ΜΗ κ θα έχεις πολλές γρατζουνιές. Υπομονή. Αυτό το περάσαμε όλοι
Ειλικρινής ερώτηση: Γιατίιιιι??? Γιατί το περάσατε όλοι?
Μιλάω μόνο για τις πολλές γρατζουνιές... και όχι για τα (συμφωνώ) πολλά ΜΗ...

Μαρίνα,χαβ ιν μάηντ πως σε τέτοια σκυλιά η λιχουδιά ως μέσο επιβραβευσης κάποια στιγμή τους "τελειώνει"...
Χρήστο μου, διαφωνώ...
Μην είσαι τόσο σίγουρος ότι τους "τελειώνει"...;)
Αρκεί να ξέρεις ΠΟΙΑ λιχουδιά θέλεις να χρησιμοποιήσεις ανά περίπτωση... και να ξέρουν και αυτά ότι την έχεις ΜΑΖΙ ΣΟΥ!:cool:
Εστω κι αν το σαλάμι πρέπει να είναι "Αρδεννών με πιπέρι" και όχι ένα ταπεινό "ζαμπόν foue"!!!:D

Είναι σκληρό να είσαι το αφεντικό.. θέλει να παίρνεις τις αποστάσεις σου και να μην παρασύρεσαι σε συναισθηματισμούς :):cool:
Πολύ σωστός!:cool:

Μαρίνα, σου συνιστώ να μην πατήσει κανείς.
Να διατηρήσεις τον μύθο των "πεφωτισμένων" του φόρουμ εκ του μακρόθεν.
Είναι κρίμα κι εσύ να χάσεις το παραμύθι, κι εμείς να δαγκωθούμε :ROFLMAO:
Τέλος, "γέροντα", εμένα δεν με πειράζει να απομυθοποιηθώ...:sneaky:
Εστω και αν πρέπει να γίνομαι τακτικά η λιχουδιά του Άτλαντα!!!:p
 
Last edited:


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
δεν έιχα σκοπό να την απογοητεύσω η να την απογειώσω (αφού δεν έχω γνώσεις και εμπειρία απο την φυλή/ές , και παρακάτω σε άλλο ποστ εξήγησα τι ήθελα να πω, και μάλιστα άφησα και ψήγματα ελπίδας αφού με κόπο, διάθεση κτλ, μπορεί να βρεθεί άκρη.. άρα σίγουρα δεν συγκαταλέγομαι ανάμεσα στους ιλουμινάτι που προανέφερες.. @johnk
 
  • Like
Reactions: johnk


marina78

Well-Known Member
29 Μαϊου 2015
160
251
Θεσσαλονίκης
Οτι τα εχω κάνει λιγάκι "τουρλού" στο κεφάλι μου...αυτο πλέον ειναι γνωστό!
Σημερα πάντως περάσαμε, ολος παράδοξος, ενα ήρεμο απόγευμα
image.jpg
Και βγήκαμε και σελφι....!!
image.jpg
Έτυχε μάλλον.....................................! Θα δείξει..!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα