Schnauzer Miniature - έχετε παρατηρήσει επιθετικές τάσεις;


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Καλημέρα σε όλους,

Είχα ανεβάσει ένα αρχικό post για τη μικρή μας Μούση πριν κάποιο καιρό ως νέα κηδεμόνας σκύλου. Σιγά σιγά μπαίνουμε σε μία ροή βρίσκοντας τα πατήματά μας, προσπαθώντας να διορθώσουμε λαθάκια του παρελθόντος τα οποία λόγω άγνοιας δεν αντιληφθήκαμε ως τέτοια.

Η Μούση είναι σχεδόν 6 μηνών τώρα και μέχρι στιγμής αισθάνομαι ότι μας έχει αποκαλύψει ένα μεγάλο εύρος του ταπεραμέντου της. Ακούραστη, χαδιάρα - όταν θέλει, ανεξάρτητη, πεισματάρα ως εκεί που δεν πάει, ενθουσιώδης με όλους τους ανθρώπους, αστεία, υπέρμετρα ομιλητική και π ο λ υ χειριστικούλα το κορίτσι μου.

Θα προσπαθήσει να σε ρίξει με κάθε τρόπο. Με κλάψα, με λυγμούς, με έντονο διαπεραστικό γαύγισμα, γρυλίζοντας με παράπονο. Για να βγει απο το crate, για να τρέξει, για να πληρσιάσει περαστικούς και να τη χαίδέψουν, για να παιξει με τις παντόφλες σου, για να είσαι στο δωμάτιο μαζί της, για να ξυπνήσεις, για να ξεκινήσετε να περπατάτε, για να πάτε πιο γρήγορα... για όλα!

Προσωπικά από τη στιγμή που κατάλαβα τι κάνει, σταμάτησα να της το δίνω καθώς δεν ήθελα να εδραιώσω μία τέτοια συμπεριφορά ενισχύοντάς τη. Ο άντρας μου από την άλλη ως περισσότερο ψυχοπονιάρης έπεφτε στα δίχτυα της με αποτέλεσμα να έχουμε ένα μικρό σνάουτσερ που απαιτεί με κάθε τρόπο - μπαίνοντας όμως σε εκπαίδευση τον τελευταίο 1.5 μήνα το βελτιώνουμε συνεχώς.

Είναι όμως, κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει να βγαίνει αραιά και θα ήθελα το input σας για όποιον έχει εμπειρία/επαφή με αυτή τη φυλή. Κάποιες φορές (σπάνια, αλλά έχει συμβεί) όταν καλείται να κάνει κάτι που δεν θέλει (π.χ. της μαθαίνω την εντολή "ξάπλωσε" ή τη μαλώνω που πάει να μασουλήσει τα κρόσσια από το χαλί και πάω και την παίρνω από εκεί) μου γρυλίζει επιθετικά και κάνει να με αρπάξει (χωρίς να το έχει κάνει ποτέ ουσιαστικά).

Εχει συμβεί 2-3 φορές στο παρελθόν και πρόσφατα μου το έκανε όταν μαθαίναμε το ξάπλωσε, επειδή προφανώς δεν ήθελε να το κάνει.

Ο εκπαιδευτής μου είπε να μην επιτρέψω να μου επιβάλλεται με αυτόν τον τρόπο, γιατί δεν θέλουμε να εδραιωθεί σαν συμπεριφορά για να πάρει κάτι ή να αρνηθεί να κάνει κάτι που δεν θέλει -ήδη είναι επιθετική με τα άλλα σκυλιά (από στρες) και το δουλεύουμε- να συνεχίσω να κάνω την άσκηση εφόσον δεν φοβάμαι το οποίο κι έκανα. Της είπα κι ένα αυστηρό όχι κι από εκείνη τη στιγμή ξαπλώνει μόνη της κάθε φορά που της λέω "κάτω".

Η ερώτησή μου είναι: έχετε εικόνα κατά πόσο η επιθετικότητα είναι στη γενετική βάση των schnauzers; Ο εκπαιδευτικής -αλλά κι αρκετοί γνώστοί που έχουν έρθει σε επαφή με τη συγκεκριμένη φυλή - μου είπαν ότι γενικά είναι ένα στοιχείο τους. Ποια είναι η δική σας εμπειρία;
 




Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Νομίζω παίζει ρόλο και η ηλικία στην οποία βρίσκεται αυτή τη στιγμή.
Πολύ πιθανό, το σκέφτηκα κι εγώ διαβάζοντας διάφορα για την ηλικία αυτή!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καταρχάς εξαρτάται για τι είδους γρυλλισμα μιλάμε.
Άλλο αυτό που γίνεται πάνω σε παιχνίδι πχ και άλλο το προειδοποιητικο.
Κρίνεις με βάση τις συνθήκες και τη γλώσσα του σώματος του σκύλου τη δεδομένη στιγμή.


όταν καλείται να κάνει κάτι που δεν θέλει (π.χ. της μαθαίνω την εντολή "ξάπλωσε" ή τη μαλώνω που πάει να μασουλήσει τα κρόσσια από το χαλί και πάω και την παίρνω από εκεί) μου γρυλίζει επιθετικά και κάνει να με αρπάξει (χωρίς να το έχει κάνει ποτέ ουσιαστικά).
Παιζει ρόλο ο τρόπος της εκμάθησης μιας εντολής. Συνήθως αυτά μαθαίνονται με παιχνίδι και επιβράβευση και εννοείται καλή διάθεση και χιούμορ (από τη δική μας πλευρά) και υπομονή.

Αν πιέζεις ή ζοριζεις υπέρμετρα έναν σκύλο να εκτελέσει κάτι τόσο χαζό, το χάνεις το παιχνίδι. Δεν έχει νόημα καν.
Μπορεί για ΧΨ λόγους να μην γουστάρει να το κάνει. Ποιος ο λόγος να την ζορίσεις;


Όσον αφορά τα κρόσσια, εκεί αλλάζει.
Γιατί εκεί εσυ δεν θες να κάνει κάτι, γουστάρει δεν γουστάρει.
Η μαγική εντολή εκεί είναι το ΜΗ και έχει ΑΠΕΙΡΕΣ εφαρμογες.
Το ΜΗ διδάσκεται, δεν το πετάς δυνατά και κοφτά και περιμένεις ο σκυλος να το ξέρει. Δεν το ξέρει πίστεψέ με.
Ούτε λόγια και μαλωματα ξέρει.

Το μόνο που βλέπει εκεινη την ώρα είναι τον άνθρωπό του να του στερεί (άδικα για τον σκύλο) αυτό που του αρέσει και να του φωνάζει (και να τον τρομάζει) και να τον απομακρύνει.

Κι εγώ θα γρυλιζα και εσύ και όλοι μας.
Εάν το συνεχίσεις θεωρώ θα μπεις σε έναν φαύλο κύκλο που θα προσπαθείς να διαχειριστεις έναν στρεσαρισμενο σκύλο με τους ίδιους τρόπους που του το προκάλεσαν.

Εάν το κατέχεις, ψάξε στο ίντερνετ την εντολή leave it.

Δεν είναι καθόλου δύσκολο, πίστεψέ με.
Θέλει απλα υπομονή και σταδιακά αφού το μάθει μέσα στο σπίτι, βγαλτην έξω να έχει και άλλους αντιπερισπασμους.

Δοκίμασέ το, θα σου λύσει τα χέρια σε άπειρες καταστάσεις.
 
  • Like
Reactions: Moussie


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυτή τη σειρά μαθημάτων είχα δοκιμάσει εγώ με τους δικούς μου


Από ότι είδα υπάρχουν και άλλα βιντεακια. Ο,τι ταιριάξει σε σένα.

Εγώ προσπάθησα και αντικατεστησα το κλικερ με ηχητική επιβράβευση.

Όσο περισσότεροι αντιπερισπασμοι τόσο πιο έντονη η επιβράβευση. Σταδιακά.
Σε όλα αυτά να συνυπολογισεις την λεγόμενη W καμπύλη μάθησης.

Περισσότερα θα βρεις εδώ
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Αυτή τη σειρά μαθημάτων είχα δοκιμάσει εγώ με τους δικούς μου


Από ότι είδα υπάρχουν και άλλα βιντεακια. Ο,τι ταιριάξει σε σένα.

Εγώ προσπάθησα και αντικατεστησα το κλικερ με ηχητική επιβράβευση.

Όσο περισσότεροι αντιπερισπασμοι τόσο πιο έντονη η επιβράβευση. Σταδιακά.
Σε όλα αυτά να συνυπολογισεις την λεγόμενη W καμπύλη μάθησης.

Περισσότερα θα βρεις εδώ
Είσαι καταπληκτική! Σε ευχαριστώ πολύ
Θα τα μελετήσω με την ησυχία μου κ από ότι ξέρω θα τα δούμε κ μετά στην εκπαίδευση.
 






tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
αν συνεχιζεις με τον ιδιο εκπαιδευτη που ελεγες και στο αλλο θεμα πολυ πιθανον να ειναι η ωρα να αλλαξεις
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αν έχεις βίντεο με την συμπεριφορά αυτή ανέβασε το.

Η εκπαίδευση δεν είναι μονόδρομος. Φαινομενικά όλοι οι δρόμοι σου δίνουν την εντύπωση ότι έχουν τον ίδιο προορισμό αλλά δεν ισχύει αυτό.

Από τα λίγα που διάβασα, σκέφτομαι ότι έχεις από τα εύκολα σκυλιά ενός εκπαιδευτή. Η εμμονή και η τρέλα είναι δυνατό εργαλείο. Αν ο εκπαιδευτής σου ζοριζεται βρες άλλον. Ειδικά σε αυτή την ηλικία που η κατήχηση τους είναι πανευκολη.

Να συμπληρώσω για να γίνω πιο κατανοητός. Αυτή την στιγμή καταλαβαίνω ότι έχεις ένα κουτάβι με όρεξη και είναι φυσικό του η έντονη επικοινωνία μαζί σου. Εκμεταλλευσου το και μη το "προσγειωνεις" πρόωρα σε αυτή την ηλικία. Δεν χρειάζονται πολλά "μη" και ησυχία κτλ. Γίνε η αιτία να γαυγιζει, αφού το γουστάρει τόσο τότε ας γίνει εργαλείο δικό σου. Πάρε όλα τα κουσουρια του και κάνε τις εμμονές που τις βλέπει στο πρόσωπο σου.
 
Last edited:


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Αν έχεις βίντεο με την συμπεριφορά αυτή ανέβασε το.

Η εκπαίδευση δεν είναι μονόδρομος. Φαινομενικά όλοι οι δρόμοι σου δίνουν την εντύπωση ότι έχουν τον ίδιο προορισμό αλλά δεν ισχύει αυτό.

Από τα λίγα που διάβασα, σκέφτομαι ότι έχεις από τα εύκολα σκυλιά ενός εκπαιδευτή. Η εμμονή και η τρέλα είναι δυνατό εργαλείο. Αν ο εκπαιδευτής σου ζοριζεται βρες άλλον. Ειδικά σε αυτή την ηλικία που η κατήχηση τους είναι πανευκολη.
Δυστυχώς δεν έχω βίντεο! Αν προκύψει όμως, θα ανεβάσω.

Γενικά η Μούση είναι συνεργάσιμη. Ο εκπαιδευτής την ελέγχει τρομερά. Μαζί του γενικά είναι άλλο σκυλί

Δεν είμαι σίγουρη αν ζοριζεται ο εκπαιδευτής(εδώ έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο) ή εγώ. Γιατί ενώ δείχνει να θέλει να συνεργαστεί, έχει πολύ πείσμα κ κάποιες φορές θα δείχνει ότι προτιμά να κάνει κάτι που θέλει εκείνη κ λιγότερο κάτι που ζητάμε εμείς.

Εγραψες ότι η εμμονή και η τρέλα είναι δυνατό εργαλείο. Πώς το εννοείς;

Καλά, με τον άντρα μου είναι ακόμη χειρότερη. Αφού δυσκολεύεται να την οριοθέτησει κ να θέσει τις προσδοκίες του. Δεν ξέρω αν κι αυτό επηρεάζει την εξέλιξη της.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf