Schnauzer






Dimitroulis

Member
25 Νοεμβρίου 2021
15
3
40
Βόρεια Ελλάδα
Σας ρίχνουμε σχεδόν ενα μήνα
View attachment 75466
Φοβερή φάτσα!!!
Πότε ακριβώς είστε γεννημένοι;
Πόση τροφή τρώτε καθημερινά και πόσα κιλά είστε;
Τις τελευταίες 2-3 μέρες το δικό μου μούτρο δεν τρώει από το μπολάκι, αλλά κυρίως όταν του αφήνω την τροφή κάτω/χύμα!
 


ChristinaDias

Member
10 Αυγούστου 2021
5
8
38
Φοβερή φάτσα!!!
Πότε ακριβώς είστε γεννημένοι;
Πόση τροφή τρώτε καθημερινά και πόσα κιλά είστε;
Τις τελευταίες 2-3 μέρες το δικό μου μούτρο δεν τρώει από το μπολάκι, αλλά κυρίως όταν του αφήνω την τροφή κάτω/χύμα!
Λοιπόν:
-> είναι γεννημένη στις 20/06
-> τρώει 100γρ. Brit care puppy Salmon and Potato ή Lamp and Rice σε δυο γευματα
-> μόλις την ζύγισα και ειναι 4,8kg
-> παρακάτω φωτογραφία της από την περασμένη εβδομάδα αμέσως μετά το grooming :)
IMG_1756.jpg
Δεν μου έχει αρνηθεί ποτέ τροφή (φαίνεται και απο τα κιλά της άλλωστε) αλλά εαν το έκανε νομίζω ότι δεν θα της έκανα το χατιρί.... Αν θες φάε απο το μπολ, αν πάλι δεν θες καλή καρδιά και αυριο πάλι φαγητο!
 
  • Like
Reactions: Dimitroulis


Dimitroulis

Member
25 Νοεμβρίου 2021
15
3
40
Βόρεια Ελλάδα
Λοιπόν:
-> είναι γεννημένη στις 20/06
-> τρώει 100γρ. Brit care puppy Salmon and Potato ή Lamp and Rice σε δυο γευματα
-> μόλις την ζύγισα και ειναι 4,8kg
-> παρακάτω φωτογραφία της από την περασμένη εβδομάδα αμέσως μετά το grooming :)
View attachment 75493
Δεν μου έχει αρνηθεί ποτέ τροφή (φαίνεται και απο τα κιλά της άλλωστε) αλλά εαν το έκανε νομίζω ότι δεν θα της έκανα το χατιρί.... Αν θες φάε απο το μπολ, αν πάλι δεν θες καλή καρδιά και αυριο πάλι φαγητο!
Δίκαιο αυτό με την τροφή!
Μάλλον το δικό μας μούτρο είναι ιδιαίτερα χαιδεμένο!
30/07 γεννημένος ο δικός μας και 3,6kg την περασμένη Τρίτη
Αυτό με το grooming λέω να του το «φέρει» ο Άγιος τα Χριστούγεννα!
Χθες του έδωσα λίγο βρασμένο μπρόκολο και το έφαγε με όρεξη! Κάπου διάβασα πως μπρόκολο και καρότο είναι το καλύτερό τους
 


Dimitroulis

Member
25 Νοεμβρίου 2021
15
3
40
Βόρεια Ελλάδα
Καλησπέρα...

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία πάνω απ'όλα!
Στις βόλτες μας με τον μικρό μου φίλο (5μηνών αισίως) συναντάμε άλλους τετράποδους φίλους. Πολλές φορές είναι οικόσιτοι που απλά οι κηδεμόνες τους ανοίγουν την πόρτα για να κάνουν την βόλτα και την ανάγκη τους και άλλες φορές αδεσποτάκια που κάνουν την βόλτα τους στη γειτονιά μας. 9.5/10 φορές αυτά που συναντάμε είναι μεγαλύτερα σε μέγεθος και σε ηλικία. Ο δικός μου τραβάει και ζητάει να πάει κοντά τους γαβγίζοντας. Δεν τον αφήνω γιατί δεν ξέρω την αντίδραση της άλλης πλευράς. Έχουμε πάει κόντά σε άλλα σκυλιά μόνο όταν συνοδεύονταν. Σήμερα το πρωί ωστόσο, αντιμετώπισα και την άλλη περίπτωση. Γάταρος, μεγαλύτερος σε διάπλαση από εμάς σήκωσε ράχη και περίμενε τον δικό μου. Και σε αυτή την περίπτωση δεν τον άφησα να πλησιάσει και τον προσπεράσαμε.
Τι κάνω? Ποια η δική μου αντίδραση για να μην μπλέξουμε?
 




Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Καλό είναι να κοινονικοποιηθεί με άλλα σκυλιά μόνο φίλων για να μην υπάρχει στοιχείο έκπληξης. Εάν επιμένει να γωριστεί με κάποιο στο δρόμο, ρωτάς πρώτα τον ιδιοκτήτη εάν είναι καλός με κουτάβια. Επίσης, κάθε επαφή με γάτες θα πρέπει να είναι με οικόσιτες γιατί οι αλανιάρες είναι απρόβλεπτες.
 
  • Like
Reactions: Dimitroulis


Dimitroulis

Member
25 Νοεμβρίου 2021
15
3
40
Βόρεια Ελλάδα
Καλό είναι να κοινονικοποιηθεί με άλλα σκυλιά μόνο φίλων για να μην υπάρχει στοιχείο έκπληξης. Εάν επιμένει να γωριστεί με κάποιο στο δρόμο, ρωτάς πρώτα τον ιδιοκτήτη εάν είναι καλός με κουτάβια. Επίσης, κάθε επαφή με γάτες θα πρέπει να είναι με οικόσιτες γιατί οι αλανιάρες είναι απρόβλεπτες.
Συνεχίζουμε επιφυλακτικά δηλαδή!
Όπως λέει και μια γνωστή ποντιακή παροιμία: «Τη φοβετζέα η μάνα καμίαν ’κ’ έκλαψεν»
 




Dimitroulis

Member
25 Νοεμβρίου 2021
15
3
40
Βόρεια Ελλάδα
Καλησπέρα...

Μετά από έναν χρόνο, τον έχουμε μάθει και μας έχει μάθει. Σαν 5μελής οικογένεια, πλέον δεν μπορούμε να τον φανταστούμε να μην υπάρχει στην καθημερινότητά μας. Απορούμε γιατί δεν είχα κάνει την κίνηση εδώ και χρόνια να αποκτήσουμε έναν 4ποδο φίλο.
Ο τύπος λοιπόν, είναι φοβερός. Κοινωνικός, διακριτικός, πανέξυπνος, η καλύτερη συντροφιά.
Συνεχίζουμε...
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
396
252
45
Καλησπέρα...

Μετά από έναν χρόνο, τον έχουμε μάθει και μας έχει μάθει. Σαν 5μελής οικογένεια, πλέον δεν μπορούμε να τον φανταστούμε να μην υπάρχει στην καθημερινότητά μας. Απορούμε γιατί δεν είχα κάνει την κίνηση εδώ και χρόνια να αποκτήσουμε έναν 4ποδο φίλο.
Ο τύπος λοιπόν, είναι φοβερός. Κοινωνικός, διακριτικός, πανέξυπνος, η καλύτερη συντροφιά.
Συνεχίζουμε...
Να τον χαίρεστε! :love:
 
  • Like
Reactions: Dimitroulis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3