Seresto αντιπαρασιτικό κολάρο


Jennaouska

Well-Known Member
5 Οκτωβρίου 2015
51
8
Αθήνα, Κηφισιά
Καλησπέρα!
Εγω φοραω 1 χρόνο τωρα στον σκυλακο μου (ειναι 2 χρονών) το seresto και του βαζω και αμπουλα καθε μηνα (Vectra 3D).
Δυστυχως εχω βρει αρκετα τσιμπουρια επανω του και δεν καταλαβαινω γιατι..
Το ξανα-αγορασα και φετος βεβαια (γιατι ο υπαλληλος στο πετ σοπ ειναι φιλος μου και μου ειπε οτι το seresto ειναι το καλυτερο απλα δεν το προτιμαει ο κοσμος γιατι ειναι πιο ακριο απο τα υπολοιπα) αλλα δεν καταλαβαινω γιατι ενω εχει και κολαρο και αμπουλα, του κολλανε τσιμπουρια.
Μηπως εχετε καμια ιδεα??
Ευχαριστω!
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Καλημέρα κάνω τν ίδιο συνδυασμό πάντα σ συνεργασία μ τ κτηνίατρο μου. Μέχρι στιγμής όλα καλά, σ συζήτηση που έκανα μ φίλο ο οποίος έβαζε scalibor έχει πάψει πλέον κ είναι με αμπούλα μόνο frontline λόγω του ότι είναι χημείες κ ζούμε σ πόλη. Πιστεύω όλα μπορούν ν συμβούν, ούτε κάτι σου εγγυάται 100% κάλυψη
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Καλησπέρα!
Εγω φοραω 1 χρόνο τωρα στον σκυλακο μου (ειναι 2 χρονών) το seresto και του βαζω και αμπουλα καθε μηνα (Vectra 3D).
Δυστυχως εχω βρει αρκετα τσιμπουρια επανω του και δεν καταλαβαινω γιατι..
Το ξανα-αγορασα και φετος βεβαια (γιατι ο υπαλληλος στο πετ σοπ ειναι φιλος μου και μου ειπε οτι το seresto ειναι το καλυτερο απλα δεν το προτιμαει ο κοσμος γιατι ειναι πιο ακριο απο τα υπολοιπα) αλλα δεν καταλαβαινω γιατι ενω εχει και κολαρο και αμπουλα, του κολλανε τσιμπουρια.
Μηπως εχετε καμια ιδεα??
Ευχαριστω!
Η τα βάζεις λάθος ή γίνετε χαμός εκεί που μένεις και δεν αρκούν αυτά.
Μένεις επαρχεία; Πως βάζεις την αμπούλα;
 


Jennaouska

Well-Known Member
5 Οκτωβρίου 2015
51
8
Αθήνα, Κηφισιά
Η τα βάζεις λάθος ή γίνετε χαμός εκεί που μένεις και δεν αρκούν αυτά.
Μένεις επαρχεία; Πως βάζεις την αμπούλα;
Καλημερα!
Την αμπούλα την βαζω καθε 1η του μηνα (δεν αργω ποτε δηλαδη) και του την βαζω σε ολη την ραχη του.
Μενω Αττική, βόρεια προαστια και η αληθεια ειναι οτι εχουμε αρκετο πρασινο εδω γυρω..
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
H Vectra 3D εχει το καλο οτι η πιπετα εχει μορφη που βοηθαει πολυ την εφαρμογη , εγω χρησιμοποιω το συνδυασμο Scalibor ( αλλαγη κάθε 3 μήνες και όχι 4) και Vectra 3D κάθε μήνα και μεχρι στιγμής δεν έχω βρεί κάτι
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Καλημερα!
Την αμπούλα την βαζω καθε 1η του μηνα (δεν αργω ποτε δηλαδη) και του την βαζω σε ολη την ραχη του.
Μενω Αττική, βόρεια προαστια και η αληθεια ειναι οτι εχουμε αρκετο πρασινο εδω γυρω..
Υπολόγισε ότι -+3 μέρες πριν και μετά την αμπούλα δεν πρέπει να βρέχεται ο σκύλος. Μήπως κάνεις αυτό;

είναι και η τύχη του καθενός..
 


marialou92

Well-Known Member
13 Μαϊου 2012
67
45
Γιατί δεν του δίνεις bravecto να ησυχάσεις? Ο δικός μου κάθε μέρα πηγαίνει βόλτα σε χορτάρια και δεν έχω βρει τίποτα πάνω του. Εμείς βέβαια ξεκινήσαμε bravecto γιατί με τις αμπουλες πάλι γεμάτος ψυλλους ήταν και 3 χρόνια τώρα είμαι απόλυτα ευχαριστημένη με την αποτελεσματικότητά του. Η διαφορά του με τις αμπούλες και το κολάρο είναι ότι οι ψύλλοι και τα τσιμπούρια πρέπει να τσιμπήσουν το ζώο για να ψοφήσουν. Μπορείς να το χρησιμοποιείς σε συνδυασμό με το seresto για φουλ κάλυψη.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Το seresto δεν πιάνει τη σκνίπα. Αυτό που μπορείς να κάνεις όμως είναι να δίνεις bravecto για ψύλλους και τσιμπούρια και να βάζεις αμπούλα με περμεθρίνη (vectra 3d, advantix, και άλλη μια που δεν θυμάμαι) για την σκνίπα. Α και σιτρονέλλα σε σπρέυ βεβαίως-βεβαίως
 


Jennaouska

Well-Known Member
5 Οκτωβρίου 2015
51
8
Αθήνα, Κηφισιά
Υπολόγισε ότι -+3 μέρες πριν και μετά την αμπούλα δεν πρέπει να βρέχεται ο σκύλος. Μήπως κάνεις αυτό;

είναι και η τύχη του καθενός..
Οχι, οχι το ξερω..δεν τον βρεχω!!Ουτε πριν ουτε μετα...
Ειλικρινα, τα κανω ολα οπως πρεπει..δεν καταλαβανω γιατι βρσκω τσιμπουρια..βεβαια τα τσιμπουρια ειναι ψιλο-ναρκωμενα, αλλα και παλι ειναι επανω του..
 


Jennaouska

Well-Known Member
5 Οκτωβρίου 2015
51
8
Αθήνα, Κηφισιά
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!!
Bravecto δεν μπορω να του δωσω γιατι μου εχει βγει γενικα πολυυυυ ευαισθητος με το στομαχι του και αποφευγω γενικα να του δινω χαπια (ακομα και αντιβιωση που χρειαστηκε λογω τοξοπλασματος του εκανα ενεσεις πρωι βραδυ..). Εκτος του στομαχιου του βεβαια, σκεφτομαι οτι το bravecto παραειναι χημεια..και φυσικα και οι αμπουλες ειναι και αυτες χημεια αλλα οπως και να το κανουμε δεν μπορουν να πειραξουν συκωτι, κλπ...
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Μπορείς να δοκιμάσεις τότε πέρα από αμπούλα και κολάρο (ίσως αν δοκίμασες να πας σε scalibor;) να τον ψεκαζεις (αφου εχουν περασει 3 μερες από την αμπούλα) με διάλυμα μηλόξιδου-νερού σε αναλογία 50/50
 


Jennaouska

Well-Known Member
5 Οκτωβρίου 2015
51
8
Αθήνα, Κηφισιά
Μπορείς να δοκιμάσεις τότε πέρα από αμπούλα και κολάρο (ίσως αν δοκίμασες να πας σε scalibor;) να τον ψεκαζεις (αφου εχουν περασει 3 μερες από την αμπούλα) με διάλυμα μηλόξιδου-νερού σε αναλογία 50/50
Λες να το δοκιμασω και αυτο??
Και καθε ποτε και σε πια σημεια τον ψεκαζω???
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Λες να το δοκιμασω και αυτο??
Και καθε ποτε και σε πια σημεια τον ψεκαζω???
Μία με δύο φορές τη βδομάδα θεωρητικά θα είναι αρκετό. Στο σώμα του. Αποφεύγεις το κεφάλι για να μπει στα μάτια, ενώ αν έχει πουθενά ανοιχτές πληγές δεν ψεκάζεις για να μην τσούξει. Δοκίμασε πρώτα σε μια μικρή περιοχή στη ράχη να βεβαιωθείς ότι δεν τον πειράζει.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Παντως και το scalibor και το Seresto στις οδηγιες σε προειδοποιουν οτι η παρουσια εμμονωμενων κροτωνων ειναι δυνατη και οτι εμποδίζουν τους κρότωνες να φτασουν στο στάδιο της μύζησης αίματος. Εγω σε όλα τα σκυλάκια μου εκανα το σετ απο ολα , δηλαδη κολαρο scalibor, αμπουλα advantix, σπρει σιτρονέλας πρωι και στη δύση ηλίου και πλύσιμο του σκύλου με πανάκι βουτηγμένο σε αρκετα αραιό διάλυμα μηλόξυδου (1:6 περιπου) μετα τη βόλτα. (κυριως ποδαρακια και λιγο πλατη). Το κανω αραιο επειδή το κάνω συχνά. Επίσης αφηνει και ωραιο αρωμα και γυαλαδα στο τριχωμα.
 


Jennaouska

Well-Known Member
5 Οκτωβρίου 2015
51
8
Αθήνα, Κηφισιά
Παντως και το scalibor και το Seresto στις οδηγιες σε προειδοποιουν οτι η παρουσια εμμονωμενων κροτωνων ειναι δυνατη και οτι εμποδίζουν τους κρότωνες να φτασουν στο στάδιο της μύζησης αίματος. Εγω σε όλα τα σκυλάκια μου εκανα το σετ απο ολα , δηλαδη κολαρο scalibor, αμπουλα advantix, σπρει σιτρονέλας πρωι και στη δύση ηλίου και πλύσιμο του σκύλου με πανάκι βουτηγμένο σε αρκετα αραιό διάλυμα μηλόξυδου (1:6 περιπου) μετα τη βόλτα. (κυριως ποδαρακια και λιγο πλατη). Το κανω αραιο επειδή το κάνω συχνά. Επίσης αφηνει και ωραιο αρωμα και γυαλαδα στο τριχωμα.
Σε ευχαριστώ πολυ!!
Θα το δοκιμασω και αυτο...με την σιτρονελα αντιμεωπιζω αλλο θεμα...εχω παρει ηδη 2 σπρει και δεν καθεται με τιποτα να του το βαλω..και αααν τυχει και τον ψεκασω, μετα κανει σαν δαιμονισμενος!Τριβεται οπου βρει να το βγαλει απο πανω του!!Αφου σκεψου οτι την 1η φορα που του εβαλα ετσι οπως αντεδρασε επαθα πανικο γιατι νομιζα οτι κατι επαθε!!!χαχαχα
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Και μένα το ίδιο κάνει, δε κάθεται και πολύ, τον ψεκάζω αφου του βάλω το λουρί και τον σκουπίζω λίγο με την πετσέτα να απλωθεί.
 
  • Like
Reactions: Jennaouska


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Φαντάζομαι πως στους περισσότερους έτσι κάνουν.Μυρίζει έντονα. Μην προβληματίζεσαι. Το βάζεις στο λουρί και κολάρο, στριμώχνεις σε μια γωνία, ψεκάζεις (όχι στο πρόσωπο, για να βάλεις στη μουσούδα βάλε λίγο στην παλάμη σου και τρίψε το κεφάλι και τη μουσούδα μακριά από μάτια), πες μετά ένα μπράβο και φεύγετε
 


Jennaouska

Well-Known Member
5 Οκτωβρίου 2015
51
8
Αθήνα, Κηφισιά
Φαντάζομαι πως στους περισσότερους έτσι κάνουν.Μυρίζει έντονα. Μην προβληματίζεσαι. Το βάζεις στο λουρί και κολάρο, στριμώχνεις σε μια γωνία, ψεκάζεις (όχι στο πρόσωπο, για να βάλεις στη μουσούδα βάλε λίγο στην παλάμη σου και τρίψε το κεφάλι και τη μουσούδα μακριά από μάτια), πες μετά ένα μπράβο και φεύγετε
Λουρι και κολαρο?εγω του ψεκαζω ποδια, και κοιλια...και λιιιγο με το χερι μου στην ραχη...στην μουριτσα δεν κανω καθολου....
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Λουρι και κολαρο?εγω του ψεκαζω ποδια, και κοιλια...και λιιιγο με το χερι μου στην ραχη...στην μουριτσα δεν κανω καθολου....
Εννοώ για να μη σου φύγει και για να τελειωνεις γρηγορα, βαλτου πρωτα λουρι και κολαρο και μετα ψεκασε. Βάζε στο χέρι σου λίγη σιτρονέλα και οπωσδήποτε τρίβε και τη μουρίτσα (μουσούδα, αυτιά, κεφάλι). Τα γυμνά σημεία (μασχάλες, κοιλιά, εσωτερικό ποδιών και κεφάλι) είναι από τις μεριές που προτιμούν οι σκνίπες,
 
  • Like
Reactions: Jennaouska


Jennaouska

Well-Known Member
5 Οκτωβρίου 2015
51
8
Αθήνα, Κηφισιά
Εννοώ για να μη σου φύγει και για να τελειωνεις γρηγορα, βαλτου πρωτα λουρι και κολαρο και μετα ψεκασε. Βάζε στο χέρι σου λίγη σιτρονέλα και οπωσδήποτε τρίβε και τη μουρίτσα (μουσούδα, αυτιά, κεφάλι). Τα γυμνά σημεία (μασχάλες, κοιλιά, εσωτερικό ποδιών και κεφάλι) είναι από τις μεριές που προτιμούν οι σκνίπες,
Σε ευχαριστω πολύ!!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf