Seresto αντιπαρασιτικό κολάρο


Theodss

New Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
3
1
31
Εγώ χρησιμοποιούν το seresto στα σκυλιά μου εδώ και 2 χρόνια αν και πουθενά δεν έλεγε για σκνηπα δεν πλησίαζε τα σκυλιά τίποτα και μένω σε αγροτική περιοχή λογικό να υπάρχουν παράσιτα το seresto εμένα πρωσοπικα με εσωσε από παρά πολλές αμπούλες κλπ
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Εγώ χρησιμοποιούν το seresto στα σκυλιά μου εδώ και 2 χρόνια αν και πουθενά δεν έλεγε για σκνηπα δεν πλησίαζε τα σκυλιά τίποτα και μένω σε αγροτική περιοχή λογικό να υπάρχουν παράσιτα το seresto εμένα πρωσοπικα με εσωσε από παρά πολλές αμπούλες κλπ
 




setterxazo

Member
10 Σεπτεμβρίου 2013
8
1
Έχει κανείς δοκιμάσει τις αμπούλες Beaphar Biocton Spot On ? Ενώ τις φοράει ο σκύλος βρήκα τσιμπούρια στη μουσούδα της! Επίσης αν γνωρίζει κάποιος τα περιλαίμια Repello Collar θα ήθελα να μου πει εντυπώσεις, γιατί δεν θέλω να την φορτώνω χημικά!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.233
7.774
Έχει κανείς δοκιμάσει τις αμπούλες Beaphar Biocton Spot On ? Ενώ τις φοράει ο σκύλος βρήκα τσιμπούρια στη μουσούδα της! Επίσης αν γνωρίζει κάποιος τα περιλαίμια Repello Collar θα ήθελα να μου πει εντυπώσεις, γιατί δεν θέλω να την φορτώνω χημικά!
Τα φυτικα δε κανουν και πολλα... Και αν παθει καλαζαρ ή ερλιχεια θα τη φορτωσεις πολυ περισσοτερα χημικα :rolleyes:
 
  • Like
Reactions: setterxazo


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ε ναι μα λεει οτι αν πρεπει να πλυνεις τον σκυλο αν χρειαζεται 1 αντε 2 φορες μεταξυ της πρωτης βεκτρα κ της δευτερης! Κοιτα ο κανονας ειναι απλος: οσο περισσοτερο κανεις μπανιο τον ασκυλο αποδυναμωνεις το προιον! Την πουλαω 3 χρονια την αμπουλα κ ερχεται εκπροσωπος στην κτηνιατρικη κλινικη και μας λεει ΑΚΡΙΒΩς ΑΥΤΑ! Κατι θα ξερει κ αυτος ε?:) μπανιο απ τις δυο βδομαδες και μετα για σωστα αποτελεσματα! Πχ πρωτη του μηνα βαζεις βεκτρα σε δυο βδομαδες τον κανεις μπανιο, τελος του μηνα τον ξανακανεις βαζεις βεκτρα αυτο ειναι το σωστο.
Καλημέρα Δήμητρα. Είδα στο παραπάνω μήνυμά σου ότι πουλάς την vectra.
Την βάζω εδώ και 2 χρόνια στον μάικ, αλλά τις τελευταίες φορές έχω δει παρενέργειες. Την είχα σταματήσει τον Δεκέμβριο (λόγω χειμώνα) και την ξαναέβαλα προχθες. Μία ώρα μετά την αμπούλα, ο μαικ έδειχνε υπνηλία, ανορεξία κλπ σαν να σερνόταν. Κράτησε 2 ημέρες αυτό.....
Δεν τον έχω δει τόσο χάλια άλλη φορά.

Η προστασία του είναι scalibor όλο τον χρόνο και από Μαρτιο μέχρι Νοέμβριο + την αμπούλα.

Στα ελληνικά φυλλάδια της αμπούλας αυτής δεν αναγράφεται πουθενά για τέτοιου είδους παρενέργειες. Σε ξένα site που μπήκα, το είδα σε μεγάλη συχνότητα σε σχόλια, αλλά αναγράφεται και στις αντενδειξεις.

Αναρωτιέμαι αν πρέπει να την αλλάξω και αν ναι με τι!
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλημέρα Δήμητρα. Είδα στο παραπάνω μήνυμά σου ότι πουλάς την vectra.
Την βάζω εδώ και 2 χρόνια στον μάικ, αλλά τις τελευταίες φορές έχω δει παρενέργειες. Την είχα σταματήσει τον Δεκέμβριο (λόγω χειμώνα) και την ξαναέβαλα προχθες. Μία ώρα μετά την αμπούλα, ο μαικ έδειχνε υπνηλία, ανορεξία κλπ σαν να σερνόταν. Κράτησε 2 ημέρες αυτό.....
Δεν τον έχω δει τόσο χάλια άλλη φορά.

Η προστασία του είναι scalibor όλο τον χρόνο και από Μαρτιο μέχρι Νοέμβριο + την αμπούλα.

Στα ελληνικά φυλλάδια της αμπούλας αυτής δεν αναγράφεται πουθενά για τέτοιου είδους παρενέργειες. Σε ξένα site που μπήκα, το είδα σε μεγάλη συχνότητα σε σχόλια, αλλά αναγράφεται και στις αντενδειξεις.

Αναρωτιέμαι αν πρέπει να την αλλάξω και αν ναι με τι!
και εγώ έβαζα τη vectra αλλά τον τελευταίο χρόνο ξεκίνησα την frontline triact μετά την υπόδειξη του ιατρού και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Ενώ είμαστε στην εξοχή δεν είδα τσιμπούρι ούτε ψύλλο πάνω τους.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
και εγώ έβαζα τη vectra αλλά τον τελευταίο χρόνο ξεκίνησα την frontline triact μετά την υπόδειξη του ιατρού και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Ενώ είμαστε στην εξοχή δεν είδα τσιμπούρι ούτε ψύλλο πάνω τους.
Για τα ζωύφια, δεν έχω παράπονο. 2 χρονια δεν έχω δει ούτε μυγάκι πάνω του. Το θέμα που με απασχολεί είναι οι παρενέργειες. Έστω αυτές των 2 ημερών.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Για τα ζωύφια, δεν έχω παράπονο. 2 χρονια δεν έχω δει ούτε μυγάκι πάνω του. Το θέμα που με απασχολεί είναι οι παρενέργειες. Έστω αυτές των 2 ημερών.
Παρότι μικρόσωμα τα δικά μου, δεν είχα ποτέ τέτοιες παρενέργειες (έβαζα advantix, vectra και τώρα frontline triact. Τη μόνη παρενέργεια είχαμε με το Scalibor - το πέταξα αμέσως.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Γενικα εγω εχω μπερδευτει με αυτα ολα.. καταληγω στο συμπερασμα οτι ολα τα σκευασματα μπορει να εχουν ολα τα σκυλια, ή κ να τους βγει κ πιο μετα.. πλεον δεν δουλευω στο κτηνιατρειο οπου πουλουσαμε και αμπουλες, αλλα ακομα βεκτρα βαζω.. χειμωνα εβαζα μονο σερεστο κ ημουν ικανοποιημενη αλλα δεν βαζω πια γιατι του χαλασε εντελως το τριχωμα στην περιοχη. Για χειμωνα βαζω αμπουλα αλλα μια στο τοσο. Ψυλλους δεν εχω δει ποτε πανω του, τσιμπουρια 3 την προηγουμενη ανοιξη που ειχαν ξυπνησει κ ειχα το σερεστο χωρις αμπουλα.
Ανοιξη Ανοιξη κα βασω βεκτρα ανα 3βδομαδο κ αυτο γτ φοβαμαι πολυ και την ερχιλια. Μια φορα τον χρονο μετα το φθινοπωρο του κανω γενικη βιοχημικες ερλιχια καλαζαρ τιτλους. Εγω σε αυτον δεν εχω παρατηρησει κατι.. αλλα αν παρατηρουσα θα την αλλαζα.. πηγα πριν στο κτην, την frontline triact δεν την εχει φερει αλλα ισως την ψαξω τωρα που παω ανοιξη.. εβαζα κ διατομικη γη παλια αλλα σε ενα σκυλι 50 κιλα με κουρασε:LOL:. Πχ το γιορκι που ειχα πριν καιρο σε καμια καμια αμπουλα δεν ειχε κανενα θεμα, αυτος εδω με μερικες ξινεται.. τι να πω δεν ξερω..

Αα κ μπραβεκτο κ αλλα τετοια χαποειδη δεν δινω ποτε που να με πληρωσουν.. χημια που παει στο αιμα.. με τιποτα.
 






vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Αφου καταλαβατε κ τι εχω γραψει σε αυτο το μνμα παλι καλα.. γτ εγω που το ξαναδιαβαζω δυσκολευομαι:ROFLMAO::ROFLMAO:
Αυτό δεν είναι τίποτα.
Το χειρότερο είναι ότι έγραφα απάντηση για εδώ, σε πελάτη στο skype(που καμία σχέση με σκυλιά).
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Αυτό δεν είναι τίποτα.
Το χειρότερο είναι ότι έγραφα απάντηση για εδώ, σε πελάτη στο skype(που καμία σχέση με σκυλιά).
Την ίδια μαλακία πήγα να κάνω κι εγώ στο slack στη δουλειά - άμα συνεχίσουμε έτσι μας βλέπω να περνάμε από το λογιστήριο με συνοπτικές...
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.233
7.774
Το milbemax δεν χρειαζεται καθε μηνα , καθε 2-2.5 μηνες εισαι κομπλε
νομιζω το ανα τριμηνο ισχυει για αθηνα και νοτια...
οταν εμενα βορεια συστηναν ανα μηνα ιδιως καλοκαιρινους μηνες αν θυμαμαι καλα.

Το Seresto Ισχυει οτι ειναι αδιαβροχο κ.τ.λ?
Γιατι περσι ηταν μεγαλη ταλαιπωρια βαλε βγαλε σκαλιμπορ καθε μερα στη θαλασσα για ενα μηνα συν οτι εχασα 2-3 ετσι.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
νομιζω το ανα τριμηνο ισχυει για αθηνα και νοτια...
οταν εμενα βορεια συστηναν ανα μηνα ιδιως καλοκαιρινους μηνες αν θυμαμαι καλα
Το αναφερω διοτι ο κυκλος ενηλικιωσης του σκουλικιου της καρδιας ειναι 3-6 μηνες. Δεν προλαβενουν να ενηλικιωθουν αν το δινουμε ανα 2-2.5 μηνες. Εγω που και που δινω και drontal και οταν δωσω drontal βαζω την αμπουλα advocate για το σκουλικι της καρδιας
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.233
7.774
Το αναφερω διοτι ο κυκλος ενηλικιωσης του σκυλικιου της καρδιας ειναι 3-6 μηνες.
κοιτα εριξα λιγο διαβασμα ο κυκλος ειναι μεν μεγαλυτερος αλλα συστηνεται σε περιοχες κινδυνου να μην περνανε πανω απο 5 εβδομαδες.
Αθηνα και εγω δε δινω πιο συχνα, ο κτηνιατρος μου μου ειπε 22 χρονια εχει δει ελαχιστες περιπτωσεις και αυτες ειχαν ταξιδεψει ερθει απο περιοχες κινδυνου.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
νομιζω το ανα τριμηνο ισχυει για αθηνα και νοτια...
οταν εμενα βορεια συστηναν ανα μηνα ιδιως καλοκαιρινους μηνες αν θυμαμαι καλα.

Το Seresto Ισχυει οτι ειναι αδιαβροχο κ.τ.λ?
Γιατι περσι ηταν μεγαλη ταλαιπωρια βαλε βγαλε σκαλιμπορ καθε μερα στη θαλασσα για ενα μηνα συν οτι εχασα 2-3 ετσι.
Το seresto δεν κάνει για σκνίπα. Μεγάλο μείον κατ' εμέ ως καλαζαροπαθούσα.