Seresto αντιπαρασιτικό κολάρο


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Το seresto δεν κάνει για σκνίπα. Μεγάλο μείον κατ' εμέ ως καλαζαροπαθούσα.
ειχα παει στον ντοκ στο χωριο και πινει νερο στο ονομα του, λεει οτι κανει δουλεια και για σκνιπα. . Διαβαζα καπου οτι πηρε πιστοποιηση... μουφα ειδηση διαβασα ισως????

Και το σκαλιμπορ απο τη στιγμη που δε το φοραει για 6 ωρες στη παραλια, παλι δε κινδυνευει? αυτο σκεφτομαι.... Αμπουλες παλι με τοσο νερο που παιζει δε ξερω κατα ποσο πιανουν. Το πνιγω στη σιτρονελα αλλα και παλι φοβαμαι.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: vasilis_mike


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Το milbemax δεν χρειαζεται καθε μηνα , καθε 2-2.5 μηνες εισαι κομπλε
Εμείς είμαστε βόρεια και σύμφωνα με τις υποδείξεις του ιατρού δίνω κάθε μήνα από το Μάρτιο μέχρι τον Οκτώβριο και αν κάνει ζέστη και το Νοέμβριο. Το χειμώνα δεν δίνω τίποτα (Δεκέμβριος, Ιανουάριος, Φεβρουάριος).
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
νομιζω το ανα τριμηνο ισχυει για αθηνα και νοτια...
οταν εμενα βορεια συστηναν ανα μηνα ιδιως καλοκαιρινους μηνες αν θυμαμαι καλα.

Το Seresto Ισχυει οτι ειναι αδιαβροχο κ.τ.λ?
Γιατι περσι ηταν μεγαλη ταλαιπωρια βαλε βγαλε σκαλιμπορ καθε μερα στη θαλασσα για ενα μηνα συν οτι εχασα 2-3 ετσι.
παρομοίως με scalibor! :)
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
ειχα παει στον ντοκ στο χωριο και πινει νερο στο ονομα του, λεει οτι κανει δουλεια και για σκνιπα. . Διαβαζα καπου οτι πηρε πιστοποιηση... μουφα ειδηση διαβασα ισως????

Και το σκαλιμπορ απο τη στιγμη που δε το φοραει για 6 ωρες στη παραλια, παλι δε κινδυνευει? αυτο σκεφτομαι.... Αμπουλες παλι με τοσο νερο που παιζει δε ξερω κατα ποσο πιανουν. Το πνιγω στη σιτρονελα αλλα και παλι φοβαμαι.
Το σκαλιμπορ περναει στο δερμα οποτε και να το βγαλεις για μερικες ωρες δεν πειραζει, υποτιθεται πως η δραστικη ουσια δεν ξεπλενεται ευκολα.
Εγω το σταματησα γιατι εβλεπα οτι τον τσιμπουσαν κουνουπια κανονικοτατα, και μιλαω για "φρεσκο" κολαρο 1 μηνα, επισης στο βουνο οι σταυλομυγες εκαναν παρτυ...
Η βεκτρα που βαζω τωρα φαινεται οτι κανει καλα τη δουλεια της, η κτηνιατρος μου λεει καθε 25 μερες.

Φυτικες αμπουλες και κολαρο δοκιμασα και ηταν επικη αποτυχια κριμα γιατι θα ηθελα να στηριξω ενα τετοιο προιον...

Χρησιμοποιει κανεις το EUKACID; Κυκλοφορει ακομα; Γιατι σε κανα δυο μαγαζια που πηρα τηλ δεν το ειχαν. Αποτελεσματα;
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Το σκαλιμπορ περναει στο δερμα οποτε και να το βγαλεις για μερικες ωρες δεν πειραζει, υποτιθεται πως η δραστικη ουσια δεν ξεπλενεται ευκολα.
Εγω το σταματησα γιατι εβλεπα οτι τον τσιμπουσαν κουνουπια κανονικοτατα, και μιλαω για "φρεσκο" κολαρο 1 μηνα, επισης στο βουνο οι σταυλομυγες εκαναν παρτυ...
Η βεκτρα που βαζω τωρα φαινεται οτι κανει καλα τη δουλεια της, η κτηνιατρος μου λεει καθε 25 μερες.

Φυτικες αμπουλες και κολαρο δοκιμασα και ηταν επικη αποτυχια κριμα γιατι θα ηθελα να στηριξω ενα τετοιο προιον...

Χρησιμοποιει κανεις το EUKACID; Κυκλοφορει ακομα; Γιατι σε κανα δυο μαγαζια που πηρα τηλ δεν το ειχαν. Αποτελεσματα;
εγω βαζω και σκαλιμπορ και Vectra και σιτρονελα στη δυση. Δε βρηκα τιποτα. Η Vectra οντως παρατηρησα κανει δουλεια σε σταυλομυγες.
Απο ψιλοφυτικα απο οτι δοκιμασαν σε ενα καταφυγιο στο χωριο μονο οι αμπουλες antipllebotome μου ειπαν ψιλοδουλεψαν. Το χειμωνα σταματω Vectra και βαζω αυτες.
Eucacid εψαξα και εγω.. αδικως. Οπου ρωτησα εξαντλημενο.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Αν και μου εχουν προτεινει κτηνιατροι τον συνδυασμο κολαρο-αμπουλα πχ βεκτρα-σκαλιμπορ νομιζω οτι ειναι too much, δεν ξερω...
Ξερω οτι δεν εχουν γινει μελετες για αυτους τους συνδυασμους, και οτι οταν ερχονται σε επαφη χημικες ενωσεις δημιουργουνται καινουριες ενωσεις, που δεν ειναι "τεσταρισμενες"/μελετημενες, οχι οτι και οι τεσταρισμενες ειναι ασφαλεις αλλα τεσπα...
Προτιμω να βαζω ενα προιον αλλα σε μεγαλυτερη συχνοτητα ή και ποσοτητα. Η βεκτρα απο μονη της ειναι συνδυασμος τριων διαφορετικων ουσιων, δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα να προσθεσω και μια τεταρτη...
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Το seresto δεν κάνει για σκνίπα. Μεγάλο μείον κατ' εμέ ως καλαζαροπαθούσα.
Το seresto κάνει για σκνίπα... Υπάρχει βίντεο ποιο πισω που το αναφέρει. .. Πήρε την έγκριση .
 

Attachments

  • Like
Reactions: medusa and vrmode


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Εμας στο κτην μας ελεγαν οτι το σερεστο κανει για σκνιπα.. αλλα να πω κατι.. εγω θα το φοβομουν δεν θα εμενα τοσο σιγουρη. εδω ειδα πανω του 3 τσιμπουρια με σερεστο, που ξερω.. βεκτρα ανα 3βδομαδο τους δυσκολους μηνες του χρονου κ τελος..
Μεδουσα το σερεστο εχει υλικο που παει στην τριχα του ζωου οχι στο δερμα οπως αλλα, κ ειναι αδιαβροχο απλα για μια δυο μερες μεχρι να επανελθει δεν θα ειναι τοσο δυνατο! Αυτα μας ελεγαν. Αμα βαζεις βεκτρα ειναι πολυ βαρια βγαλε ολα τα αλλα.. αμα θελεις να τον μπανιαριζεις θαλασσα συχνα δεν ξερω:LOL: κ εγω εψαχνα λυσεις κ τελικα κατεληξα να τον κανω μπανιο μονο την 3η βδομαδα της βεκτρα. Για την βεκτρα αυτο που λεγαμε επισης ειναι οτι μην το κανεις μπανιο τις επομενες 15 μερες απ την μερα που το εβαλες. Κ οτι ανοιξη καλοκαιρι καλο ειναι στις 25 μερες να ξαναβαζεις.. εγω του ψεκαζω στην δυση antiphlebotome επισης.. η οποια εχει βγαλει κ αμπουλες οντως; Με ενδιαφερει κ εμενα για τ χειμωνα..
 
  • Like
Reactions: Hammer and medusa


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Το seresto κάνει για σκνίπα... Υπάρχει βίντεο ποιο πισω που το αναφέρει. .. Πήρε την έγκριση .
Γραπτώς μπορούμε να το βρούμε κάπου αυτό; Το βίντεο είναι στα ισπανικά και στο site του seresto γράφει μόνο για ψύλλους και τσιμπούρια.
Επίσης ρώτησα σε pet shop και μου είπαν ότι δεν κάνει για σκνίπα, τους το είπαν σε παρουσίαση του προϊόντος που έγινε από τον αντιπρόσωπο της εταιρείας.
 
  • Like
Reactions: medusa and vrmode


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Γραπτώς μπορούμε να το βρούμε κάπου αυτό; Το βίντεο είναι στα ισπανικά και στο site του seresto γράφει μόνο για ψύλλους και τσιμπούρια.
Επίσης ρώτησα σε pet shop και μου είπαν ότι δεν κάνει για σκνίπα, τους το είπαν σε παρουσίαση του προϊόντος που έγινε από τον αντιπρόσωπο της εταιρείας.
Υπαρχη και γραπτώς.. .αν το βρω θα το ανεβάσω. ... Το θεμα ήταν στα δικαστήρια με την ανταγωνιστική εταιρία scallibor και την κατοχύρωση της πατεντας.
Γραπτώς μπορούμε να το βρούμε κάπου αυτό; Το βίντεο είναι στα ισπανικά και στο site του seresto γράφει μόνο για ψύλλους και τσιμπούρια.
Επίσης ρώτησα σε pet shop και μου είπαν ότι δεν κάνει για σκνίπα, τους το είπαν σε παρουσίαση του προϊόντος που έγινε από τον αντιπρόσωπο της εταιρείας.
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Υπάρχει γραπτώς... Αν το βρω κάποια στιγμή θα το ανεβάσω. Το προβλημα ειναι με την ανταγωνίστρια εταιρία και την μήνυση για κατοχύρωση πατεντας. Νομικά θέματα.. .. Ξέρεις παίζουν πολλα φράγκα. Έγιναν για 2 χρόνια συνεχόμενα πολλα τεστ σε σκυλιά κ γάτες και τα αποτελέσματα έδειξαν πως το seresto κάνει κ επίσημα για σκνίπα.. Όλα αυτά μπορείς να τα διαβάσεις σε πολλα σάιτ. Όσο θα είναι στα δικαστήρια όμως δεν θα το αναγράφει στο κουτί. Μήνυση στην μήνυση παει η δουλειά. Τώρα όποιος το χρησιμοποιεί έχει και την ευθύνη των πραξεων του. Εγώ το φοράω στο σκυλί μου. Τίποτα δεν είναι σίγουρο για να μην σε βρεί το κακό. Είναι θέμα πολλων παραγόντων και πολυ πολυ τύχης. Όλοι κάνουμε το καλυτερο για τα ζώα μας , ομως ο καθένας μας πρεπει να κάνει αυτό που πιστεύει πώς είναι καλύτερο. Είναι όλα στο μυαλό του καθενός.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες, αλλά προσωπικά αν δεν δω κάτι επίσημο δεν μπορώ να το πιστέψω.
Αν βρεις επομένως κάποια συγκεκριμένη αναφορά ενημέρωσε σε παρακαλώ το θέμα.
 






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Εμας στο κτην μας ελεγαν οτι το σερεστο κανει για σκνιπα.. αλλα να πω κατι.. εγω θα το φοβομουν δεν θα εμενα τοσο σιγουρη. εδω ειδα πανω του 3 τσιμπουρια με σερεστο, που ξερω.. βεκτρα ανα 3βδομαδο τους δυσκολους μηνες του χρονου κ τελος..
Μεδουσα το σερεστο εχει υλικο που παει στην τριχα του ζωου οχι στο δερμα οπως αλλα, κ ειναι αδιαβροχο απλα για μια δυο μερες μεχρι να επανελθει δεν θα ειναι τοσο δυνατο! Αυτα μας ελεγαν. Αμα βαζεις βεκτρα ειναι πολυ βαρια βγαλε ολα τα αλλα.. αμα θελεις να τον μπανιαριζεις θαλασσα συχνα δεν ξερω:LOL: κ εγω εψαχνα λυσεις κ τελικα κατεληξα να τον κανω μπανιο μονο την 3η βδομαδα της βεκτρα. Για την βεκτρα αυτο που λεγαμε επισης ειναι οτι μην το κανεις μπανιο τις επομενες 15 μερες απ την μερα που το εβαλες. Κ οτι ανοιξη καλοκαιρι καλο ειναι στις 25 μερες να ξαναβαζεις.. εγω του ψεκαζω στην δυση antiphlebotome επισης.. η οποια εχει βγαλει κ αμπουλες οντως; Με ενδιαφερει κ εμενα για τ χειμωνα..
Μαλλον θα συνεχισω με το κλασσικο σκαλιμπορ που δε μας εχει κανει και θεμα και το θεωρω κλασσικη αξια. Επιπλεον οι γονεις μου στα σκυλια τους τοσα χρονια στο ιδιο μερος εβαζαν μονο σκαλιμπορ ανα τετραμηνο ,τα σκυλια εμεναν εξω μεσα στα χωματα και δεν βρηκαν ποτε τσιμπουρι ουτε επαθαν καλαζαρ .
Vectra μονο δεν εμπιστευομαι γιατι το λυπαμαι να το κρατησω τοσες μερες χωρις θαλασσα και επιπλεον για καποιο λογο γινεται 3ος παγκοσμιος οταν τη βαζουμε και η μιση παει χαμενη.

Και εγω antiphlebotome ψεκαζω, εχει υπερβολικα εντονο αρωμα αλλα δε με πλησιασε ουτε εμενα κουνουπι που καθομαι διπλα στο γκρεμλιν το καλοκαιρι. :) Δε πλησιαζει βεβαια και ανθρωπος απο τη βρωμα.
Οι αμπουλες ειναι ιδια λογικη, μυριζουν βοτανα,σιτρονελα και αν θυμαμαι καλα εχουν εφαρμογη ανα 3 εβδομαδες. Εγω τις βαζω χειμωνα μονο.
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Γραπτώς μπορούμε να το βρούμε κάπου αυτό; Το βίντεο είναι στα ισπανικά και στο site του seresto γράφει μόνο για ψύλλους και τσιμπούρια.
Επίσης ρώτησα σε pet shop και μου είπαν ότι δεν κάνει για σκνίπα, τους το είπαν σε παρουσίαση του προϊόντος που έγινε από τον αντιπρόσωπο της εταιρείας.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Τελικά αντιλαμβάνομαι ότι παρά τις μικρές παρενέργειες (και αυτός ήταν ο λόγος που ξαναξεκίνησα το θέμα με τις αμπούλες) ο συνδιασμός scalibor +vectra+citronella για το καλοκαίρι είναι μονόδρομος
@medusa, στις διακοπές τον είχα όλη μέρα στην θαλασσα. Φρόντισα να του βάλω την vectra 5 μέρες πριν και το σκάλιμπορ το εβγαζα στο νερο. Δεν είχα κανένα πρόβλημα, παρά του ότι η περιοχή ήταν γεμάτη πρόβατα που σημαίνει φουλ στα τσιμπουρια κλπ

Όσο για το μπάνιο, οι οδηγίες για την vectra λενε νερό απλό μετά από 48 ώρες, μετά από 15 ημέρες σαπούνι. Το σκέτο νερό ή το θαλασσινό (μετά φυσικά κατευθείαν ντους με φρέσκο νερό) χωρίς σαπουνια κλπ δεν χαλάει την προστασία του σκύλου, ούτε διαλύει τα έλαια που παράγονται στο δέρμα του. Όταν οι γιατροί λένε "οχι συχνό μπανιο" εννοούν σαπούνια και καλλυντικά.

Για την σκνίπα 2 σημειώσεις σημαντικές:

1. Πρέπει στην περιοχή να έχει εμφανιστεί καλαζαρ, ένα απλό τσίμπημα κουνουπιού δεν σημαίνει ότι το σκυλί μας θα κολλήσει καλαζαρ
2. Όσο το σκυλί κινείται και δεν βρίσκεσαι σε περιοχή με γκαζον ή λιμνάζοντα νερά, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Το καλοκαίρι στις διακοπές (που είναι και μεγαλύτερος ο κίνδυνος) πιό μεγάλες βόλτες τα πρωινα και το βράδυ ίσα για τις ανάγκες του και μετά μέσα στο σπίτι με κουνουπιδιώκτη και σίτα.
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Δημήτρη πήγαινε στο σάιτ παλυ και στην επιλογή Latest news. .... Μετά στην επιλογή αυτή... .Screenshot_20180411-114402.png Screenshot_20180411-114511.pngScreenshot_20180411-114402.png Screenshot_20180411-114511.png
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Τελικά αντιλαμβάνομαι ότι παρά τις μικρές παρενέργειες (και αυτός ήταν ο λόγος που ξαναξεκίνησα το θέμα με τις αμπούλες) ο συνδιασμός scalibor +vectra+citronella για το καλοκαίρι είναι μονόδρομος
@medusa, στις διακοπές τον είχα όλη μέρα στην θαλασσα. Φρόντισα να του βάλω την vectra 5 μέρες πριν και το σκάλιμπορ το εβγαζα στο νερο. Δεν είχα κανένα πρόβλημα, παρά του ότι η περιοχή ήταν γεμάτη πρόβατα που σημαίνει φουλ στα τσιμπουρια κλπ

Όσο για το μπάνιο, οι οδηγίες για την vectra λενε νερό απλό μετά από 48 ώρες, μετά από 15 ημέρες σαπούνι. Το σκέτο νερό ή το θαλασσινό (μετά φυσικά κατευθείαν ντους με φρέσκο νερό) χωρίς σαπουνια κλπ δεν χαλάει την προστασία του σκύλου, ούτε διαλύει τα έλαια που παράγονται στο δέρμα του. Όταν οι γιατροί λένε "οχι συχνό μπανιο" εννοούν σαπούνια και καλλυντικά.

Για την σκνίπα 2 σημειώσεις σημαντικές:

1. Πρέπει στην περιοχή να έχει εμφανιστεί καλαζαρ, ένα απλό τσίμπημα κουνουπιού δεν σημαίνει ότι το σκυλί μας θα κολλήσει καλαζαρ
2. Όσο το σκυλί κινείται και δεν βρίσκεσαι σε περιοχή με γκαζον ή λιμνάζοντα νερά, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Το καλοκαίρι στις διακοπές (που είναι και μεγαλύτερος ο κίνδυνος) πιό μεγάλες βόλτες τα πρωινα και το βράδυ ίσα για τις ανάγκες του και μετά μέσα στο σπίτι με κουνουπιδιώκτη και σίτα.
Δυστυχως εχουμε ολο το συνδιασμο...
Περιοχη με κρουσματα καλαζαρ, κανουμε μπανιο μεχρι να νυχτωσει σε παραλια πισω απο λιμνοθαλασσα με φουλ στασιμα νερα, το σπιτι ειναι μεσα σε μισο στρεμμα γκαζον και ολο το βραδυ το γκρεμλιν ειναι μαζι μου εξω. :rolleyes:
Ο παραπανω συνδιασμος που ειπες και εσυ scalibor +vectra+citronella θεωρω ειναι μονοδρομος στη περιπτωση μας, για το διαστημα τουλαχιστον που παραθεριζουμε.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
  1. ΠΕΡΙΠΤΏΣΕΙΣ ΕΠΙΣΗΜΆΝΕΤΕ ΤΟ ΌΦΕΛΟΣ ΤΗΣ SERESTO ΤΗΣ BAYER ΈΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΣΥΝΔΡΌΜΩΝ VECTOR-BORNE DISEASES
    Το συνδρομο αυτό περιλαμβανει και τι σκνίπα όπως θα διαβάσεις Δημήτρη. Το αναφέρει όπως επίσης Ολλα τα παρασιτα που τρέφονται με αίμα και μεταφέρουν αρωστιες. Δεν μπορώ να βοηθήσω άλλο. . . Στο τέλος θα πουνε ότι τα πουλάω έχω. Χα χα χα. Παιδιά ο καθένας ότι νομίζει καλυτερο..