Seresto αντιπαρασιτικό κολάρο


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
@ondin εξακολουθώ να μην βρίσκω κάποια άμεση σύνδεση του seresto με την σκνίπα, ίσως δεν διαβάζω κάτι καλά σε αυτά που ανέφερες. Τέλος πάντων, ας το αφήσουμε για την ώρα και ας μείνουμε στο "ο καθένας ό,τι νομίζει καλύτερο".
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
@ondin εξακολουθώ να μην βρίσκω κάποια άμεση σύνδεση του seresto με την σκνίπα, ίσως δεν διαβάζω κάτι καλά σε αυτά που ανέφερες. Τέλος πάντων, ας το αφήσουμε για την ώρα και ας μείνουμε στο "ο καθένας ό,τι νομίζει καλύτερο".
 






stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Καλημέρα σε όλους.
Διαβάστε κι' αυτό για να γνωρίζουμε τι μας πουλάνε.


Τα συνηθισμένα χημικά εντομοαπωθητικά περιέχουν συστατικά όπως το DEET (N, N-diethyl-meta-tolua-mide), έχουν συνδεθεί με σοβαρές παρενέργειες, που συμπεριλαμβάνουν δερματικές αντιδράσεις, εγκεφαλικές βλάβες, ακόμα και καρκίνο.

Ασφαλέστερες εναλλακτικές λύσεις αποτελούν τα αιθέρια έλαια όπως:

  • Η σιτρονέλα, που προέρχεται από το λεμονόχορτο (lemongrass – Cymbopogon nardus), είναι ένα κοινό συστατικό σε φυσικά ή φυτικά εντομοαπωθητικά. Οι μελέτες δείχνουν ότι είναι εκπληκτικά αποτελεσματικό, ιδίως για τα κουνούπια. Ωστόσο, η φαίνεται να έχει μικρή διάρκεια προστασίας
Το έλαιο Ευκαλύπτου (από τον Eucalyptus citriodora και Eucalyptus globulus) είναι ένα άλλο φυσικό εντομοαπωθητικό που λειτουργεί για σχεδόν οκτώ ώρες. Έρευνα δείχνει ότι ορισμένα συστατικά του έλαιου ευκαλύπτου είναι τόσο αποτελεσματικά όσο το DEET. Μια μελέτη διαπίστωσε ότι ένα εντομοαπωθητικό βασισμένο στο έλαιο ευκαλύπτου ήταν κατά 99,5% αποτελεσματικό στην προστασία κατά της σκνίπας.

Απο άλλο άρθρο.

Το δεύτερο είναι να εφοδιαστούν με ένα καλό απωθητικό εντόμων, όπως η Ν,Ν-διαιθυλμετατολουαμίδη (DEET), η οποία δεσμεύει τους υποδοχείς των εντόμων και μας καθιστά «αόρατους». Η σιτρονέλα είναι μια δημοφιλής εναλλακτική λύση, αλλά όχι εξίσου αποτελεσματική. Σε μία μελέτη συγκρίθηκαν 16 εντομοαπωθητικά του εμπορίου και διαπιστώθηκε πως όσα περιείχαν 24% Ν,Ν-διαιθυλμετατολουαμίδης προστάτευαν τους εθελοντές για περίπου πέντε ώρες όταν τοποθετούσαν τα χέρια τους σε δεξαμενές γεμάτες κουνούπια, ενώ όσα περιείχαν 10% σιτρονέλλα τους προστάτευαν για περίπου 20 λεπτά.

Μελέτες στο εργαστήριο, εξάλλου, έχουν δείξει πως σε αντίθεση με ό,τι πιστεύουν πολλοί ταξιδιώτες, ούτε το σκόρδο ούτε η θειαμίνη (είναι μια βιταμίνη του συμπλέγματος Β) παρέχουν κάποια προστασία.
 




dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Από την μικρή μου εμπειρία των 7 τελευταίων ετών έχω καταλάβει ότι όσα μέτρα αντιμετώπισης και να πάρω, ποτέ δεν θα αισθάνομαι 100% ασφαλής. Βαδίζω λοιπόν με έναν συγκεκριμένο μπούσουλα (scalibor, advantix, σιτρονέλα) που μέχρι τώρα έχει αποδειχτεί επιτυχής, ελπίζοντας παράλληλα ότι θα έχουμε και την τύχη μαζί μας.

@ondin και @stefanosk όμορφα τα σκυλιά σας. Αν θέλετε μπορείτε να τα παρουσιάσετε σε ξεχωριστά θέματα.
 
  • Like
Reactions: medusa and vrmode


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Από την μικρή μου εμπειρία των 7 τελευταίων ετών έχω καταλάβει ότι όσα μέτρα αντιμετώπισης και να πάρω, ποτέ δεν θα αισθάνομαι 100% ασφαλής. Βαδίζω λοιπόν με έναν συγκεκριμένο μπούσουλα (scalibor, advantix, σιτρονέλα) που μέχρι τώρα έχει αποδειχτεί επιτυχής, ελπίζοντας παράλληλα ότι θα έχουμε και την τύχη μαζί μας.

@ondin και @stefanosk όμορφα τα σκυλιά σας. Αν θέλετε μπορείτε να τα παρουσιάσετε σε ξεχωριστά θέματα.
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Όλοι μας περνουμε όσο το δυνατόν τα καλύτερα μέτρα. 100/100 δεν υπάρχει.. .. Συμφωνούμε όλοι σε αυτό.. Άρα καλή τυχη σε όλους μας.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Αυτο για το Deet δε πολυισχυει. Τα περισσοτερα ελλαδα σιτρονελα, ευκαλυπτο και ματζουνια εχουν. Δε κυκλοφορουν ευρωπη, ευρεως τουλαχιστον απωθητικα με deet, εχω και την εντυπωση οτι εχει απαγορευετει στην ευρωπαικη ενωση χρονια. Οταν ταξιδεψα ινδια εψαχνα επτηδες απωθητικα με deet για να παρω να μη παθω ελεονοσια και χιλια δυο και δε βρηκα . Τελικα αγορασα απο εκει. Δε με πλησιαζε ουτε κροκοδειλος παντως.
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Το citriodiol είναι εγκεκριμένο σε όλη την Ευρωπαϊκή ένωση ως μια ασφαλής και αποτελεσματική εντομοαπωθητική ουσία (ο αριθμός έγκρισης αναγράφεται πάνω στην συσκευασία των προϊόντων) σε αντίθεση με τα προϊόντα σιτρονέλλας που δεν έχουν εντομοαπωθητική δράση σύμφωνα με οδηγία του 2015, της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
 
  • Like
Reactions: Antonis Akita




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Προσοχή όσοι έχετε και γάτες, π.χ. η περμεθρίνη είναι πολύ τοξική για αυτές - μην στείλουμε τη γάτα αδιάβαστη για να σκοτώσουμε τη σκνίπα.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Για τα ζωα δεν εχω ιδεα, σε εντομοαπωθητικα για ανθρωπους υπαρχει το deet και στην ΕΕ μια χαρα. Κι εγω για ταξιδι το εψαχνα και βρηκα με την πρωτη στο φαρμακειο της γειτονιας. Αλλα οντως παντου αναφερεται οτι ειναι αρκετα βαρυ και καλο θα ηταν να μη γινεται συστηματικη χρηση οποτε δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλη ιδεα να φορτωνουμε τα φιλαρακια μας μηνες ολοκληρους με δαυτο.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Η χρήση του κολάρου μαζί με την αμπούλα πχ scalibor & advantix έχει προκύψει από κάποια μελέτη ή απλά παίρνω όσα περισσότερα μέτρα μπορώ ή ποιό απλά κανένα από αυτά τα προιόντα δεν ανταποκρίνεται στις προδιαγραφές του ;

Κάποιοι κτηνίατροι λένε ναι και στα δύο και άλλοι είναι κάθετοι στο όχι.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Η χρήση του κολάρου μαζί με την αμπούλα πχ scalibor & advantix έχει προκύψει από κάποια μελέτη ή απλά παίρνω όσα περισσότερα μέτρα μπορώ ή ποιό απλά κανένα από αυτά τα προιόντα δεν ανταποκρίνεται στις προδιαγραφές του ;

Κάποιοι κτηνίατροι λένε ναι και στα δύο και άλλοι είναι κάθετοι στο όχι.
Ελα ντε, πιθανοτατα δεν θα μαθουμε ποτε:LOL:. Ο δικος μου λεει ενα απ ολα κ οτι ολα μαζι ειναι περιττη χημεια για τον σκυλο..απ την αλλη ειναι κ αναλογα το μερος.. θα σε βοηθησει κ αυτο δλδ στο τι αποφαση θα παρεις..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Εμείς πάντως με scalibor και με μισό κιλό σιτρονέλα κάθε απόγευμα μια χαρά την αρπάξαμε την καλαζαρόσκνιπα.
Νομίζω πως κανένα μέσο δεν είναι 100% αποτελεσματικό.

Κάπως σαν την αφάλεια: Βάζεις και πόρτα ασφαλείας, και συναγερμό και κάγκελα και κάνεις και το σταυρό σου.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco


Για το καλοκαιρι, μαζι με τα χημικα, φτιαξτε ενα ψιτ ψουτ 100ml με 10 σταγονες απο τα ανωθεν εκαστο, καρυδελαιο και απεσταγμενο νερο.

Κανει και για διποδα, ψεκασμα καθε 45 λεπτα με 1 ωρα. Αφοβα αφηνει ωραια επιδερμιδα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens


Για το καλοκαιρι, μαζι με τα χημικα, φτιαξτε ενα ψιτ ψουτ 100ml με 10 σταγονες απο τα ανωθεν εκαστο, καρυδελαιο και απεσταγμενο νερο.

Κανει και για διποδα, ψεκασμα καθε 45 λεπτα με 1 ωρα. Αφοβα αφηνει ωραια επιδερμιδα.
Ψέκασμα ανά μία ώρα?
(για το σκύλο ρωτάω)