sos με μαλινουά.....


val

Active Member
27 Φεβρουαρίου 2017
38
45
43
Ο σκύλος είναι σκύλος.
Έχει τις δικές του ανοχές και όρια που διαφέρουν στο κάθε δείγμα αλλά σαν γενικός κανόνας είναι ότι δεν ξεχνάμε την φύση του. Για παράδειγμα, ότι το παιδί σας τον έντυσε είναι μια λάθος συμπεριφορά που μπορεί να στρεσαρει τον σκύλο και να δημιουργήσει αμυντικές συμπεριφορές.
Αν είναι και η "πάστα" του σκύλου δύσκολη μπορεί να φτάσει στο δικό σας σημείο η κατάσταση.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να σκεφτείτε πρώτα από όλα την ασφάλεια των μελών της οικογένειας και μετά τα συναισθήματα σας. Και μέσα στα μέλη συμπεριλαμβάνω και τον σκύλο. Μάλλον θα συμφωνήσω με τα υπόλοιπα μέλη πως αν δεν υπάρχει ιατρικός λόγος που να εξηγεί την συμπεριφορά, το βέλτιστο θα ήταν να βρεθεί ένα έμπειρο και χωρίς μικρά παιδιά σπίτι.
Όση αξία μπορεί να έχει μια διαδικτυακή γνώμη.
Έχεις απόλυτο δίκιο....απλά εκείνες τις φόρες ο σκύλος όχι απλά δεν δυσανασχέτισε ίσα ίσα που το ευχαριστιόταν....έπαιζαν και ήταν και οι δύο χαρούμενη. Δεν είμαι υπερ στο να εξανθρωπίζουμε τα σκυλιά....όσο γίνεται αυτό σε περιπτώσεις που επιλέγεις να συζείς μέσα σε ένα σπίτι με ενα σκύλο.
 
  • Like
Reactions: joks


val

Active Member
27 Φεβρουαρίου 2017
38
45
43
Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους όσους απάντησαν στο ποστ μου.... Τελικά αποφασίσαμε να δώσουμε άλλη μια ευκαιρία στο σκύλο μας και σε εμάς. Έχω μιλήσει με πάρα πολλούς και άκουσα πάρα πολλά...λογικά αλλά και παράλογα.... Θα κάνουμε κάποια μαθήματα και με άλλον εκπαιδευτή μήπως βρούμε το πρόβλημα από τη ρίζα του και καταφέρουμε να το λύσουμε.....Αυτές τις μέρες ακολουθούνται στο σπίτι στρατιωτικοί νόμοι για την ασφάλεια όλων. Μας εύχομαι καλή τύχη γιατί δεν είναι εύκολο ούτε να δώσουμε το σκύλο μας αλλά ούτε να βρεθεί ο κατάλληλος άνθρωπος να τον πάρει....Σας ευχαριστώ και πάλι....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλό (και σωστό) θα ήταν, να μας τροφοδοτείς με τις εξελίξεις, για ακαδημαικούς λόγους (y)

Καλό reset :)
 
  • Like
Reactions: val




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Καταρχην και ανεξαρτητως αποψεων,καλη τυχη στην προσπαθεια σας.
Εγω παντως δεν θα εμπαινα σε αυτην την διαδικασια. Για πολλους λογους...Οτι ρισκαρετε με την ασφαλεια σας (παιδιου,μικρου σκυλιου, ακομα και την δικη σου ισως). Οτι οι πιθανοτητες δεν ειναι υπερ σας. Οτι και να τα καταφερετε, θα ειναι οντως μια ευτυχισμενη συνυπαρξη, αν εχετε εναν σκυλο μεσα σε ενα crate, ή με ενα φιμωτρο ολη μερα, ή γενικα με κανονες στρατιωτικης πειθαρχιας; Εχει νοημα ολο αυτο; Ποση χαρα θα σας προσφερει κατι τετοιο; Ή ακομα χειροτερα αν "σπασετε" τον σκυλο; Δεν βρισκω κανεναν λογο...
Ακομα και η δοκιμη με νεο εκπαιδευτη δεν ξερω αν ειναι σωστη αποφαση...συμφωνα με οσα εγραψες, ο παλιος σας εκπαιδευτης δεν φαινεται ασχετος και γνωριζει ηδη τον σκυλο σας...
Απο την αλλη, οπως σωστα λες και που να βρεις καταλληλο ανθρωπο για να του δωσετε ενα τοσο ιδιαιτερο σκυλι...Τι να πω; Και παλι καλη τυχη!
υγ. Εσυ παραδεχεσαι οτι μαλλον εγιναν καποια λαθη που σας οδηγησαν στην σημερινη κατασταση και οτι ο Τασος σας ειχε προειδοποιησει...Γιατι οι περισσοτεροι "περαστικοι" απο το forum, μολις τους λες οτι η ταδε ρατσα δεν ειναι για τα χερια τους, νομιζουν οτι εδω μεσα ολοι το παιζουν ξερολες, ετσι απο αποψη και εξαφανιζονται οταν διαβαζουν πραγματα που δεν τους αρεσουν, αφου ριξουν την χολη τους πρωτα...
 
  • Like
Reactions: mariakala and val


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
17664" said:
.. μολις τους λες οτι η ταδε ρατσα δεν ειναι για τα χερια τους,
αν και δεν νομίζω οτι στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι το πρόβλημα η φυλή, παρά ο ίδιος ο συγκεκριμένος σκύλος...
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
αν και δεν νομίζω οτι στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι το πρόβλημα η φυλή, παρά ο ίδιος ο συγκεκριμένος σκύλος...
Ο Τασος οταν σχολιασε, δεν ηξερε τον συγκεκριμενο σκυλο,νομιζω...Υποθετω οτι μιλουσε γενικα για την φυλη. Οτι θελει εμπειρα χερια, για να μην προκυψουν προβληματα, οπως και συνεβη, ή για να διαβαζονται πιο γρηγορα οι οποιες προβληματικες συμπεριφορες (αν θεωρειται προβληματικη συμπεριφορα η συγκεκριμενη, δεν το ξερω...), για να αντιμετωπιζονται εξ αρχης.
 
  • Like
Reactions: val


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ο τασος δεν ξερει τιποτα,να τον αφησετε στα αυγα του
απλα οταν δεν ξερεις απο μαλινουα και πας σε εκπαιδευτη που μπορει να μην ξερει και αυτος και τα δουλευει με εναν χ τροπο ειναι σχεδον βεβαιο οτι στο μελλον θα φαει τα χερια του ιδιοκτητη.
εδω δεν εχουμε κατι τετοιο
αλλα παραδεχομαι την val και μακαρι να πανε ολα καλα.
 


val

Active Member
27 Φεβρουαρίου 2017
38
45
43
Για ακαδημαικους λόγους λοιπον σας παραθέτω αυτάπου άκουσα απο ειδικούς....βάση ιστορικού ο σκύλος δεν λέγεται επιθετικός. Εχουν γινει λάθος χειρισμοί, όπως ότι φοράει πνίχτη, βεβαια η εκπαιδευση έγινε με μπαλακι και ο πνίχτης χρησιμοποιήθηκε στη βόλτα, ότι είναι μπερδεμένος όσο αφορά την θέση του στο σπίτι, ότι έχει μικρή ανοχή σε πράγματα που τον ενοχλούν, και ότι έχει "πειραχτει" πολλές φορές στο παρελθόν από το άλλο σκυλί και από το παιδί και για αυτό επιτέθηκε.... Και όσο αφορά το τελευταίο ναι έχει πειραχτει από το άλλο σκυλί...πιντσερ βλέπετε και παρότι γέρος έχει πολλή ενέργεια και πολλές φορές δεν τον άφηνε ήσυχο... αλλά και το παιδί έκανε λάθος κινήσεις. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει το ότι δεχόμαστε το ότι μπορεί να δαγκώνει όποτε θεωρεί ότι ενοχλείται!!! Επίσης μου εξηγήθηκε πως διορθώνοντας το σκύλο σε τυχόν γρυλισματα που έκανε... απλά έμαθε να μην γρηλιζει καν και για αυτό και επιτίθεται ξαφνικά. Όλα αυτά μπορούν να διορθωθούν με σωστή καθοδήγηση.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
, ότι έχει μικρή ανοχή σε πράγματα που τον ενοχλούν,
για εμένα το πιο σοβαρό είναι αυτό....και ίσως να είναι το σημείο που θα σας δυσκολέψει περισσότερο στον επανακαθορισμό της σχέσης σας.
 
  • Like
Reactions: mariakala and val


val

Active Member
27 Φεβρουαρίου 2017
38
45
43
για εμένα το πιο σοβαρό είναι αυτό....και ίσως να είναι το σημείο που θα σας δυσκολέψει περισσότερο στον επανακαθορισμό της σχέσης σας.
Το καταλαβαίνω πάρα πολύ καλά αυτό όπως και με υπέρ προβληματίζει το θέμα εμπιστοσύνη δηλαδή αν θα καταφέρω ξανά με σιγουριά να τον έχω ελεύθερο χωρίς φίμωτρο....το ψάχνω και ελπίζω....δεν έχω και πολλές επιλογές....
 
  • Sad
Reactions: Haris Drazen


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
val πάντως επέτρεψε μου και ένα σχόλιο που σας αφορά μόνο κατά ένα μέρος .....
η μόδα που δημιούργησε τόση μεγάλη ζήτηση για μαλινουά (και ''μαλινουά'' ) συνεχίζει και καταστρέφει άλλη μια φυλή.
Είναι πραγματικά πολύ λυπηρό να βρίσκονται κουτάβια αμφιβόλου προέλευσης και συνεπώς χαρακτήρα στο δρόμο ή στα χέρια ανυποψίαστων ανθρώπων που παλεύουν να λύσουν προβλήματα που άλλοι δημιούργησαν. :confused:
 


val

Active Member
27 Φεβρουαρίου 2017
38
45
43
val πάντως επέτρεψε μου και ένα σχόλιο που σας αφορά μόνο κατά ένα μέρος .....
η μόδα που δημιούργησε τόση μεγάλη ζήτηση για μαλινουά (και ''μαλινουά'' ) συνεχίζει και καταστρέφει άλλη μια φυλή.
Είναι πραγματικά πολύ λυπηρό να βρίσκονται κουτάβια αμφιβόλου προέλευσης και συνεπώς χαρακτήρα στο δρόμο ή στα χέρια ανυποψίαστων ανθρώπων που παλεύουν να λύσουν προβλήματα που άλλοι δημιούργησαν. :confused:
Δυστυχώς ο κόσμος μας δεν είναι ιδανικά πλασμένος.....δεν καιγόμασταν για μαλινουα απλά έτυχε.....και σίγουρα και αυτά τα σκυλιά....της φιλοζωικής εννοώ κάπου πρέπει να πάνε...
 
  • Like
Reactions: betty coltrane




vagos_m

Member
30 Δεκεμβρίου 2019
10
1
38
Δυστυχώς ο κόσμος μας δεν είναι ιδανικά πλασμένος.....δεν καιγόμασταν για μαλινουα απλά έτυχε.....και σίγουρα και αυτά τα σκυλιά....της φιλοζωικής εννοώ κάπου πρέπει να πάνε...
Τελικά τι κάνατε με το σκυλάκι;
 


val

Active Member
27 Φεβρουαρίου 2017
38
45
43
Τελικά τι κάνατε με το σκυλάκι;
Καλησπέρα σε όλους!!!! Το σκυλί το έχουμε ακόμα.....και μάλλον θα το έχουμε για πολύ ακόμα.... Πραγματικά προσπαθήσαμε να βρούμε την καλύτερη λύση.....δεν νομίζω ότι έχουμε τέλειο αποτέλεσμα αλλά τουλάχιστον καταφέραμε να υπάρχει μία ήρεμη συμβίωση..... κρατήσαμε το φίμωτρο κάνα εξάμηνο. Τώρα δεν το φοράει. Επίσης δεν αφήνουμε και τα δύο σκυλιά ελεύθερα μαζί, μία το ένα μία το άλλο. Με το παιδί δεν ξανά αγριεψε αλλά δεν τον αφήνω μόνο με το παιδί για κανένα λόγο. Δεν ξέρω αν ποτέ θα νιώσω απόλυτα ήρεμη και χαλαρή και αυτό είναι που με κουράζει.... αλλά τον έχουμε τον αγαπάμε το προσπαθούμε και θα το προσπαθούμε με όλες μας τις δυνάμεις. Η αλήθεια είναι όμως ρε παιδιά ότι μόλις ο άντρας του δώσει λίγη αξία παραπανω....το καβαλάει το καλάμι....και μετά πάλι φτου και από την αρχή....τι να πω...
 


vagos_m

Member
30 Δεκεμβρίου 2019
10
1
38
Μην απελπίζεσαι, τα πάντα γίνονται αρκεί να έχεις όρεξη και θέληση. Καταλαβαίνω οτι είναι κουραστικό και σωματικά και ψυχολογικά αλλά με τον καιρό θα βλέπετε αποτελέσματα (όσο ασχολείστε).
Τώρα να σε ρωτήσω, εσύ και ο γιός σου ασχολείστε με το σκυλί απο τότε που παρατήρησες διαφορά στην συμπεριφορά του σκύλου; Το παίζετε, το βγάζετε βόλτες, το εκπεδεύετε, του βάζετε όρια στην συμπεριφορά του; Η απλά το αφήνετε να προσαρμόζεται στην καθημερηνότητά σας;
 


val

Active Member
27 Φεβρουαρίου 2017
38
45
43
Μην απελπίζεσαι, τα πάντα γίνονται αρκεί να έχεις όρεξη και θέληση. Καταλαβαίνω οτι είναι κουραστικό και σωματικά και ψυχολογικά αλλά με τον καιρό θα βλέπετε αποτελέσματα (όσο ασχολείστε).
Τώρα να σε ρωτήσω, εσύ και ο γιός σου ασχολείστε με το σκυλί απο τότε που παρατήρησες διαφορά στην συμπεριφορά του σκύλου; Το παίζετε, το βγάζετε βόλτες, το εκπεδεύετε, του βάζετε όρια στην συμπεριφορά του; Η απλά το αφήνετε να προσαρμόζεται στην καθημερηνότητά σας;
Ασχολούμαστε και οι τρεις με το σκύλο.... βόλτα όμως ο μικρός μόνος του δεν τον βγάζει.....ούτε αφήνω παιδί με σκύλο ελεύθερο στο σπίτι χωρίς επίβλεψη.... αλλά παιχνίδι χαλαρό και χάδια ο μικρός κάνει στο σκύλο. Εμείς από την άλλη όλα κανονικά και παιχνίδια και χάδια και βόλτες.... Συμβαίνει όμως το εξής....ο σκύλος έχει τις μέρες του....που σημαίνει ότι όταν δεν είναι στα καλά του μπορεί να μουγκρισει στο παιδί...δεν βγάζει δόντια αλλά καταλαβαίνω ότι δεν είναι για πολλα. Εεε τότε στο crate για το υπόλοιπο της μέρας και ίσως και την επόμενη αν δεν αλλάξει συμπεριφορά..... Και αυτό μας κουράζει γιατί όταν είναι το παιδί στο σπίτι και ο σκύλος ελεύθερος οι κεραίες είναι τεντωμένες....με απλά λόγια....
 


Stella Thessaloniki

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2016
143
89
49
Καλησπέρα!
Μια λύση η οποία θα κρατήσει τον σκύλο απασχολημένο αρκετή ώρα της ημέρας μέσα στο σπίτι,χωρις να δημιουργούνται εντάσεις με το παιδί κλπ, είναι να τον ταιζετε την κροκετα του όχι από το μπωλ του αλλά ανά τακτά χρονικά διαστήματα μόνο από το χέρι σας κάνοντας ασκήσεις υπακοης. Είναι ιδιαιτέρως χρονοβόρο αλλά κάνει πολύ καλό σε πολλούς τομείς όπως ιεραρχεια βελτίωση βυ.
Επίσης 3 βόλτες ημερισιως με έμφαση στις ασκήσεις υπακοης για εκτόνωση κ άμεση διόρθωση όταν κάτι δεν εκτελείται σωστά κ φυσικά πάντα λουρί να κρέμεται εντός σπιτιού.
Τα πολλά χάδια κ παιχνίδια μαζί του ειδικα από το παιδί θεωρώ δεν είναι για το παρών στάδιο.
Εγώ θα εστιαζα στις εντολές κ ειδικά στο stay μέσα στο σπίτι το οποίο είναι απαραίτητο από τη στιγμή που έχει παρουσιαστεί θέμα μαζί του.
Όπως κ να έχει σας εύχομαι όλα να σας πάνε κατ ευχήν κάτι το οποίο πιστεύω θα επιτευχθεί αφού υπάρχει θέληση.
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω την σοβαρότητα της κατάστασης πρόκειται όντως για επειθετικότητα η το έχετε πάρει από φόβο το σκυλι και λόγω μεγέθους. Αυτό που θέλω να πω είναι όταν πάει να δαγκώσει δαγκώνει όντος γριλίζει έντονα κλπ ή κάνει ένα δύο γαβ και δαγκώνει στον αέρα;; Είναι και νεαρό από ότι κατάλαβα...Το έχετε στειρώσει (αν όχι ισος αν το κάνετε να βελτιωθεί η συμπεριφορα προς το μικρότερο σκυλί). Το παιδί έτσι και αλιος δεν πρέπει να είναι χωρίς επιτήρηση μόνο του με το σκυλί και θέματα να μην είχε και κανονικά ούτε με το μικρό ούτε με το μεγάλο. Με το εκπαιδευτή συνεχίζεται σας έχει βοηθήσει; (Έχετε σκεφτεί να μιλήσετε σε έναν ειδικό συμπεριφοράς η κάπιον που ειδικεύεται σε σκυλιά με τάσεις επιθετικοτητας). Δεν το βρίσκω σωστό να μένετε με ένα σκυλί υπό καθεστώς φόβου ούτε για εσάς ούτε για το σκυλι να είναι περιορισμένο. Θα πω και κάτι τελευταίο και ας γίνω γραφική. Δοκίμασε να αυξήσετε την καθημερινή του εκτόνωση κατά πολύ μπορεί να μην είναι προφανές αλλά βοηθάει σημαντικά με τα περισσότερα προβλήματα συμπεριφοράς.

Μπράβο για την υπομονή σάς και εύχομαι ειλικρινά να πάνε όλα καλά
 
  • Like
Reactions: Freedom&Noah