SOS τη βοήθειά σας.


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Δεν περιμενω κατι και τα περιμενω ολα

Απλα εχω απορια τι στο καλο γραφουνε σε αυτες τις εγγυησεις και αν οντως τις δινουν γραπτα
 






Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Μάθε και πες μας ή ας γραφτεί η φίλη σου να μας πει. Αν μαζευτούν περιστατικά, ε του φούστη, δε θα αλλάξει η κατάσταση με τα μαγαζάκια της φρίκης και του τρόμου;
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
δεν πωλειται σκυλι χωρις εμβολιο τυφου το εμαθα χθες αυτο
Αυτό, για να πω την αλήθεια, δεν το ξέρω με σιγουριά.

Αλλά...και έτσι να είναι, είναι σχεδόν μηδενική η περίπτωση, οποιοδήποτε pet shop, να έχει υποστεί το κόστος.
Το πιθανότερο είναι, να σου πουν ψέμματα ότι το έχουν κάνει.
Το αποτέλεσμα θα είναι πάντα, μοιραίο για το κουτάβι και ψυχοφθόρο για τον ιδιοκτήτη του.
Και πες ότι σου δίνει "εγγύηση"...ότι τι; αν πάθει κάτι θα στο αλλάξει; και πες ότι το κάνει.

Εσένα σε καλύπτει αυτή η περίπτωση ψυχολογικά, συναισθηματικά κλπ;

Γι'αυτό λέω, ότι ο μόνος τρόπος να προστατευθεί ο κόσμος, είναι η ενημέρωση.
Εσείς οι δύο, που τώρα πλέον μάθατε κάτι που δεν ξέρατε...ενισχύστε την γνώση σας και μεταφέρετέ την.
Μόνο έτσι μπορεί κάποτε να βελτιωθεί η κατάσταση.

Και στο μεταξύ, μάθετε με ένα απλό googlάρισμα, τι εστί "puppy mills". Από κει προέρχονται όλα τα κουτάβια βιτρίνας.

Αξίζουν τα βασανιστήρια που περνάνε οι μανάδες τους και τα ίδια, μέχρι να φτάσουν [αν φτάσουν ποτέ-γιατί μεγάλο ποσοστό αυτών δεν καταφέρνει τις κακουχίες της μεταφοράς] στα χέρια μας, για να προσφέρουμε σε έναν αγαπημένο μας ή στον εαυτό μας, ένα τέτοιο "δώρο";

Απλώς σκεφτείτε το...
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Να γραψω και γω οχι προσωπικη μου εμπειρια αλλα καποιου γνωστου μου. Πηρε ενα rott απο pet shop και απο μικρο ακομα καταλαβαν οτι ειχε τεραστιο προβλημα δυσπλασιας. Του εκαναν 3 χειρουργεια, χαλασαν τα απιστευτα χρηματα αλλα το σκυλακι δυστυχως δεν μπορει να περπατησει. Ειναι μολις 3 χρονων και καθεται συνεχεια μεσα στο σπιτι γιατι ακομα και η βολτα ειναι επωδυνη διαδικασια γι αυτο. Ειναι πλεον υπερβαρο αφου δεν κινειται καθολου, εξαιρετικα επιθετικο αφου δεν εχει συναναστραφει ουτε με ενθρωπους ουτε με ζωα και αναγκασμενο να τρωει σε ολη του τη ζωη μια ειδικη τροφη, που δεν περιεχει ασβεστιο αν δεν κανω λαθος, και κοστιζει 90 ευρω το τσουβαλι. Για να αποφυγουν τα 500 ευρω που θα κοστιζε περιπου περισσοτερο αν το επαιρναν απο εκτροφεα, τωρα ξοδεψαν χρηματα για 3 χειρουργεια (δεν θυμαμαι ακριβως ποσα) + 2000ευρω σε διαφορετικους εκπαιδευτες (αλλα ακομα δεν εχει ηρεμησει) + 90ευρω καθε μηνα για τροφη + τα εξοδα των φαρμακων και του κτηνιατρου καθε μηνα. Και βεβαια το σκυλι εχει μια μαρτυρικη ζωη αφου δεν μπορει να χαρει τίποτα, ειναι κλεισμενο σε ενα σπίτι ολη μερα και δεν εχει τροπους να εκτονωθει. Και δυστυχως ειναι μια απο τις πολλες και σχεδον ιδιες περιπτωσεις ανθρωπων που ξερω με τετοιο προβλημα.

Εγω παλι πηρα τον δικο μου απο byb :oops: (δεν ηξερα, δεν ρωταγα?) και ΕΥΤΥΧΩΣ σταθηκα τυχερη και το μονο προβλημα που μου εχει εμφανισει μεχρι τωρα (που οφειλεται σε κληρονομικοτητα) ειναι η δεμοδηκωση. Παλι καλα που δεν ειχαμε τίποτα χειροτερο.

ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΣΤΕ KAI NA ENHMEΡΩNOYME τους αλλους για τον σωστο τροπο αποκτησης κουταβιου. Γιατι στη τελικη δεν μας φταινε τιποτα και αυτες οι ζωουλες να βασανιζονται με το οποιοδηποτε προβλημα υγειας που παρουσιαζουν. Γιατι αν εγω, εσυ και ο οποιοσδηποτε δεν παιρναμε και δεν ξαναπαρουμε τιποτα απο pet shop που πουλαει ζωα, καποια στιγμη αυτη η κτηνωδια θα σταματησει.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
βλέπω φράσεις του τύπου ''γύρισα το σκυλί πίσω'', ''εγγύηση''

Καλά αυτοί αλλά ΕΣΕΙΣ πως διανοείστε να μιλάτε για τα σκυλιά που υποτίθεται ότι αγαπάτε και να τα γυριζετε πίσω, ή να καταδέχεστε να πάρετε κάτι που λέγεται εγγύηση

Αξιοθρήνητοι

Καλά κρατεί και θα συνεχίσει η ουσία του δουλεμπορίου με τέτοια μυαλά.

Εγγυήσεις, πάρτο, φέρτο και λαλακίες.
 




socratew

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2012
158
0
βλέπω φράσεις του τύπου ''γύρισα το σκυλί πίσω'', ''εγγύηση''

Καλά αυτοί αλλά ΕΣΕΙΣ πως διανοείστε να μιλάτε για τα σκυλιά που υποτίθεται ότι αγαπάτε και να τα γυριζετε πίσω, ή να καταδέχεστε να πάρετε κάτι που λέγεται εγγύηση

Αξιοθρήνητοι

Καλά κρατεί και θα συνεχίσει η ουσία του δουλεμπορίου με τέτοια μυαλά.

Εγγυήσεις, πάρτο, φέρτο και λαλακίες.
που το ειδες αυτο δηλαδη γιατι εχεις παρεξηγησει καποια πραγματα
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
που το ειδες αυτο δηλαδη γιατι εχεις παρεξηγησει καποια πραγματα
Φανταζομαι ο Grifos μιλαει γενικα για οσους το εχουν πει αυτο, γιατι δεν ειναι λιγες οι φορες που εχει αναφερθει κατι τετοιο στο φορουμ απο διαφορα μελη
 


socratew

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2012
158
0
Φανταζομαι ο Grifos μιλαει γενικα για οσους το εχουν πει αυτο, γιατι δεν ειναι λιγες οι φορες που εχει αναφερθει κατι τετοιο στο φορουμ απο διαφορα μελη
μαλλον γιατι εγω πηγα πισω το σκυλακι 28 ημερων γιατι κινδυνευε με σκοπο να το παρω αργοτερα
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
μαλλον γιατι εγω πηγα πισω το σκυλακι 28 ημερων γιατι κινδυνευε με σκοπο να το παρω αργοτερα
Εσυ αν θυμαμαι καλα το πηγες στη μαμα του γιατι ετσι και αλλιως επρεπε να μεινει περισσοτερο καιρο μαζι της.
Απλα ειναι λιγο ασχημο οταν ακους να λενε "δεν με καλυπτε η εγγυηση για το σκυλι που πηρα" ή "θελω να το παω πισω στο pet shop και να παρω αλλο" λες και μιλαμε για καποιο αψυχο πραγμα.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
1.
Πήγαν στο μαγαζί για να διαμαρτυρηθούν και τους είπαν ότι στην εγγύηση δεν καλύπτεται ο τύφος....
Να ενημερώσω ότι το πήραν από εκτροφέα με εγγύηση αλλά δεν καλύπτει λέει αυτός τύφο και μία ακόμη αρρώστια.

2.
Θυμάμαι socratew αφού επέστρεψες το υπερβολικά νεαρό κουτάβι να ρωτάς για εκτροφεία. Αυτό σ' εμένα δε δείχνει πως σκοπεύεις να το πάρεις πίσω. Και ξέρεις που θα καταλήξει. Στη χειρότερη νεκρό στο δρόμο, στην καλύτερη σε κάποιο κήπο άρρωστο και μόνο. Αν κατάλαβα λάθος, με συγχωρείς.

3. Το κείμενο μου ισχύει γενικά δεν το προσωποποίησα ευθύς εξ' αρχής.
 


MustGK

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2010
27
0
1.




2.
Θυμάμαι socratew αφού επέστρεψες το υπερβολικά νεαρό κουτάβι να ρωτάς για εκτροφεία. Αυτό σ' εμένα δε δείχνει πως σκοπεύεις να το πάρεις πίσω. Και ξέρεις που θα καταλήξει. Στη χειρότερη νεκρό στο δρόμο, στην καλύτερη σε κάποιο κήπο άρρωστο και μόνο. Αν κατάλαβα λάθος, με συγχωρείς.

3. Το κείμενο μου ισχύει γενικά δεν το προσωποποίησα ευθύς εξ' αρχής.
Ο λόγος αυτής της λέξης είναι και ότι έχει νομική ισχύ και όχι επειδή είναι αντικείμενο προς επιστροφή, καλό είναι να καταλαβαίνουμε το λόγο της συζήτησης και να μην προσπαθούμε να δημιουργούμε εικονικές καταστάσεις. Επειδή με την εγγύηση μπορείς να στραφείς νομικά με πλεόνέκτημα εναντίον του απαράδεκτου και όχι επειδή πήραμε αμάξι και μας χάλασε η μηχανή και ας το πάμε πίσω.
 


MustGK

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2010
27
0
βλέπω φράσεις του τύπου ''γύρισα το σκυλί πίσω'', ''εγγύηση''

Καλά αυτοί αλλά ΕΣΕΙΣ πως διανοείστε να μιλάτε για τα σκυλιά που υποτίθεται ότι αγαπάτε και να τα γυριζετε πίσω, ή να καταδέχεστε να πάρετε κάτι που λέγεται εγγύηση

Αξιοθρήνητοι

Καλά κρατεί και θα συνεχίσει η ουσία του δουλεμπορίου με τέτοια μυαλά.

Εγγυήσεις, πάρτο, φέρτο και λαλακίες.
Ελπίζω να είναι γενικές οι εκφρασεις.
 


MustGK

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2010
27
0
Και για το τέλος κράτησα το happy end ότι η Μαλού τελικά μετά από νοσηλεία στην κλινική επέστρεψε υγιείς σπίτι της και την χαίρονται τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας. Παρόλα αυτά όμως όπως είπα παραπάνω ο αγώνας εναντίων των απαράδεκτων συνεχίζεται για να μην διαινωνίζονται οι λάκες.... Και για αυτό έγινε η ερώτηση εδώ μέσα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
βλέπω φράσεις του τύπου ''γύρισα το σκυλί πίσω'', ''εγγύηση''

Καλά αυτοί αλλά ΕΣΕΙΣ πως διανοείστε να μιλάτε για τα σκυλιά που υποτίθεται ότι αγαπάτε και να τα γυριζετε πίσω, ή να καταδέχεστε να πάρετε κάτι που λέγεται εγγύηση

Αξιοθρήνητοι

Καλά κρατεί και θα συνεχίσει η ουσία του δουλεμπορίου με τέτοια μυαλά.

Εγγυήσεις, πάρτο, φέρτο και λαλακίες.
Καλά grife μην νομίζεις ότι επιστροφές σκύλων δεν γίνονται και σε εκτροφείς.
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
και σε εμας ειχε πει ο εκτροφεας τοτε για την κιρκη πως δεν ειχε ποτε καποιο περιστατικο με καποιο σκυλι του,να εμφανισει δυσπλασια η κατι αντιστοιχο και πως αν κατι τετοιο συνεβαινε με τη κιρκη να του την επιστρεφαμε πισω και πως δεν εδινε χρηματα πισω αλλα θα μας αντικαθιστουσε το σκυλι....επιστρεφεται σκυλι τωρα μετα απο τοσους μηνες ενω το χεις αγαπησει???
αυτες οι εγγυησεις μου ακουγοντε εντελως να ειχαμε να λεγαμε... βεβαια ο ανθρωπος ειναι σωστος,μας εξηγηθηκε απο την αρχη,τα σκυλια αυτα ειναι ετσι ετσι ετσι(αν και ξεραμε απο πριν πως γενικα ειναι σκυλια τα οποια βγαζουν τα προβληματακια τους).
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
απαγορεύεται να πωλείται σκύλος κάτω των 60 ημερών
και απαγορεύεται να υπάρχει σκύλος 60 ημερών χωρίς εμβόλιο τύφου

αλλά
ο τύφος μπορεί σε σπάνιες περιπτώσεις να μην αποφεύγεται με τα εμβόλια που θα έχουν γίνει μέχρι τις 60 μέρες.πολύ σπάνια
θεωρητικά ,για αυτόν τον λόγο δεν αφήνουμε πολύ νεαρά κουταβάκια να βολτάρουν ελεύθερα όπου νάναι και κυρίως σε μέρη που κυκλοφορούν πολλά άλλα ζώα
γιατί μπορεί να μην επαρκεί η προστασία των πρώτων εμβολίων