staff vs 1 κιλο κουραμπιέδες = 1-0


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
Σήμερα το πρωί κατα τις 6 και μισή ,
σηκώθηκα και τον έβαλα μεσα από το μπαλκόνι στο σαλόνι γιατι γαύγιζε λόγω του ότι ήταν η ώρα του να φάει...
λεώ αφησε τον μέσα μιση ωρίτσα να κοιμηθω λίγο ακόμα...Κυριακή σήμερα...και μετά , τον ταίζω μιας και που στα καπακια θελει βόλτα...

Ξυπνάω μετα απο μισή ώρα , του βάζω να φαει 100gr κροκέτες για κουτάβια...
πέφτει με τα μούτρα και τις εξουδετερώνει...
τον κατεβαζω για την βόλτα του...και παρατηρώ ότι είναι πρησμένη η κοιλιά του...

Λέω" τι δι@ολο " έπαιξε...???
:confused:

όταν μιλάμε για πρήξιμο μιλάμε ότι αν το σκυλι πριν ήταν 10 κιλά , τώρα θα έιναι 12-13...

Ανεβαινω πάνω και κοιτάζω ότι λείπει ενα κιλο κουραμπιέδες...
και το σαλόνι ειναι γεμάτο ζάχαρη άχνη...
14 ώρες μετά δεν έχει φάει τίποτα άλλο και του βάζω μόνο νερό...
έχει κάνει την ανάγκη του 5 φορές , αφού κάθε 3 ώρες τον κατέβάζω μπας κ αδειάσει η κοιλια...

τώρα που κατέβηκα την 5η φορα...παρατήρησα ότι έχουμε περάσει στην φάση της διάρροιας...

Έχει να προτέινει κανείς κάτι?
θα ξεφουσκώσει ή να τον πάω στον κτηνίατρο?
να του ρίξω καμμιά σόδα να πιεί?ή θα τον αποτελειώσω?

Δεν φαίνεται ενοχλημένος πάντως...
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Μηπως ειχαν τιποτα οι κουραμπιεδες?εγω οταν χτυπαω 1 κιλο με αμυγδαλο,καρβαλης παρακαλω,δεν παθαινω τιποτα τετοιο.
Να του παρεις καρβαλης την αλλη φορα:p:p:p
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Σήμερα το πρωί κατα τις 6 και μισή ,
σηκώθηκα και τον έβαλα μεσα από το μπαλκόνι στο σαλόνι γιατι γαύγιζε λόγω του ότι ήταν η ώρα του να φάει...
λεώ αφησε τον μέσα μιση ωρίτσα να κοιμηθω λίγο ακόμα...Κυριακή σήμερα...και μετά , τον ταίζω μιας και που στα καπακια θελει βόλτα...

Ξυπνάω μετα απο μισή ώρα , του βάζω να φαει 100gr κροκέτες για κουτάβια...
πέφτει με τα μούτρα και τις εξουδετερώνει...
τον κατεβαζω για την βόλτα του...και παρατηρώ ότι είναι πρησμένη η κοιλιά του...

Λέω" τι δι@ολο " έπαιξε...???
:confused:

όταν μιλάμε για πρήξιμο μιλάμε ότι αν το σκυλι πριν ήταν 10 κιλά , τώρα θα έιναι 12-13...

Ανεβαινω πάνω και κοιτάζω ότι λείπει ενα κιλο κουραμπιέδες...
και το σαλόνι ειναι γεμάτο ζάχαρη άχνη...
14 ώρες μετά δεν έχει φάει τίποτα άλλο και του βάζω μόνο νερό...
έχει κάνει την ανάγκη του 5 φορές , αφού κάθε 3 ώρες τον κατέβάζω μπας κ αδειάσει η κοιλια...

τώρα που κατέβηκα την 5η φορα...παρατήρησα ότι έχουμε περάσει στην φάση της διάρροιας...

Έχει να προτέινει κανείς κάτι?
θα ξεφουσκώσει ή να τον πάω στον κτηνίατρο?
να του ρίξω καμμιά σόδα να πιεί?ή θα τον αποτελειώσω?

Δεν φαίνεται ενοχλημένος πάντως...
με κουραμπιέδες δε μου'χει τύχει, αλλα μου έχει τύχει με ταψι μπακλαβά σιροπιαστο. Αστον μια μέρα νηστικό να κάνει reboot το σύστημα και θα'ναι περδίκι.... ελπίζω μόνο να μην είναι διαβητικός..... :p:p
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εκτός από τη σιλουέτα του...δεν νομίζω να παθει τίποτε άλλο...αρκει να μη ξαναφάει ζάχαρη ...για τα επόμενα 10 χρόνια!!!!!:D:D:D:D
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Αν δεν δυσφορεί το σκυλάκι δεν θα πάθει κάτι με μια φορά θα χωνέψει και θα ξεπρηστεί
 






Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Θα συμφωνησω με το σκυλο σου και εγω τους κουραμπιεδες θα διαλεγα!!!!:D

Εχω παθει και εγω μια παρομοια ιστορια με το Φωντα να εχει κλεψει το κουτι με τα μελομακαρονα (ηλικια τοτε 6 μηνων περιπου) και να τον φωναζω και να μην ερχεται. Στο τελος τον βρηκα κατω απο το τραπεζει με χωμενη την μουρη στο κουτι οπου και ειχε φαει μισο κιλο ο ατιμος και εγλυφε και το μελι που ειχε μεινει. Δεν τον ταισα εκεινη την ημερα και ευτυχως2 δεν επαθε και τιποτα απο τοση ζαχαρη!
 


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Η δικιά μου μια μέρα εξαφάνισε 6 μεγάλα πλοκάμια χταποδιού, που τα είχα βάλει στον νεροχύτη για απόψυξη.:)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
O Λύκανδρος άνοιξε τη κατσαρόλα που έβραζε πάνω στο μάτι...βούτηξε το κοτόπουλο ΟΛΟΚΛΗΡΟ...από μέσα και το έκανε φύλο και φτερό!!!!
Πως δεν κάηκε? Πως τα κατάφερε? Ένας Θεός ξέρει!!:confused::confused::confused::confused:
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εγω απορω με την δικια μου που όταν ειμαι παρών είναι παναγίτσα και αν δεν την βλεπω είναι ικανη να σκουπισει τραπεζια και παγκους σε δευτερολεπτα.
Εκπαιδευση και π@π@ριές. Η μονη λυση είναι να τα κρυβεις.

Παντως στο καυτό κοτοπουλο κανει εμετό.
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
ρε εσείς αυτα μας τρώνε το φαί...
τι καλύτερος φίλος του ανθρώπου και ιστορίες...χαχαχαχα :D:D

λοιπόν για να επανέλθω στους κουραμπιέδες...
μετα απο 7 εκτονώσεις η μπετονιέρα δείχνει να έχει αδειάσει σχετικά...
αλλά και πάλι σήμερα το μεσημέρι του έβαλα μολις 50γραμ να φάει...θα φάει άλλα τόσα το βράδυ και απο αύριο κανονικά...

Τον βλέπω ότι δεν μπορεί να καθήσει κανονικά ακόμα απο την κοιλιά...μπατάρει... :D

από ότι βλέπω υπάρχουν και σε άλλα σπίτια φαγάνες...περαστικά μας :D
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Τον βλέπω ότι δεν μπορεί να καθήσει κανονικά ακόμα απο την κοιλιά...μπατάρει... :D

Πέθανα στα γέλια.....
 




rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Εγώ δεν βλέπω πουθενά το αστείο και απορώ που δεν τον πήγες απευθείας στο γιατρό, επίσης να αποφεύγεις τις βόλτες αμέσως μετά από το φαί.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εγώ δεν βλέπω πουθενά το αστείο και απορώ που δεν τον πήγες απευθείας στο γιατρό, επίσης να αποφεύγεις τις βόλτες αμέσως μετά από το φαί.
Είναι λίγο υπερβολή ο κτηνίατρος για ένα κιλό κουραμπιέδες...όταν γίνει μία φορά....
Για τις βόλτες μετά το φαι...συμφωνώ...λόγω συστροφής στομάχου...
Τα περισσότερα σκυλιά έχουν κάνει τουλάχιστον μία φορα στη ζωή τους τέτοιου είδους "γαστρονομικές" παρασπονδίες!!!:D:D:D:D
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
ήταν Κυριακή αδερφε μου γι αυτο δεν τον πήγα...
εν τω μεταξυ είδα όταν τον πήγαινα βόλτα ότι δεν είχε κανένα θέμα...απλα΄δεν έτρεχε...

το αφήνω 10 λεπτά όταν τρώει και μετά κατεβαίνουμε...ειναι αρκετά?
ξερεις δεν κρατιεται όταν τρώει...
πρεπει να κατέβει άμεσα...
βγαζει ήχους του στυλ¨ωχ Παναγία μου τι έπαθα ο μαυρος..." φέρε το λουρι να φύγουμε και τέτοια...
Πόσο χρόνο να τον μαθω να περιμένει για χωνέψει λιγο?
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Βασικά δεν είναι θέμα χώνεψης...όταν λέμε βόλτα εννοούμε τρέξιμο, άσκηση κλπ..
Μία ήρεμη βόλτα με λουρί στο τετράγωνο δεν είναι επικίνδυνη...
Και ο Τσούφι με το που τελειώσει το φαγητό του..θέλει να βγει στο κήπο αμέσως...και ξαναμπαίνει σε 5 λεπτά...
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Εν πάση περιπτώση, το λέω γιατί με όλα αυτά τα συμπτώματα που ανέφερες θα με είχαν ανυσηχήσει.

Ο δικός μου είναι τώρα ενός έτους και βόλτα πριν ή μετά το φαγητό το λιγότερο 2 ώρες. Κι επειδή τα staffy είναι υπερδραστήρια, θα πρόσεχα πολύ.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981