Staffordshire Bull Terrier: Σού 'ρχομαι!


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ο ΚΟΕ άλλαξε την ηλικία γέννας γιατί το ζήτησαν και το ψήφισαν οι εκτροφείς των μικρόσωμο φυλών !
Για εμένα απαράδεκτο και ανηθικο. Αλλά όπως βλέπω σε διάφορα site πολλοι "εκτροφείς " άρχισαν να ζευγαρώνουν μην χάσουν την ευκαιρία.
Τώρα δεν ξέρω αν ισχυει αφού ακόμα δεν εχει αναρτηθη στην σελίδα του ΚΟΕ.
Προσωπικα θα ήμουν πάρα πολύ χαρούμενη αν όλα αυτά τα σκυλιά έμεναν χωρις PD, εστω και για τυπικούς λόγους.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Δηλαδη στις χώρες του εξωτερικού που επιτρέπεται Ειναι ανηθικοι;Στον ΚΟΕ ψηφιζουν ανηθικοι;Τα σταφακια ειναι μεγαλοσωμη φυλη;Και επειδη έχω αρκετές απορίες και θα ήθελα να μάθω,πρέπει και τα δυο σκυλια που ζευγαρωνουν να έχουν διακρίσεις;Ο καλός εκτροφεας δεν έχει πείρα ώστε να ξέρει αν τα σκυλια κάνουν για γεννητορες;Ολοι οι εκτροφεις κάνουν γεννες με σκυλια που έχουν διακρίσεις και μόνο;Και τότε γιατι λέμε ότι οι εκτροφεις έχουν γνώσεις περισσότερες απο κάποιον ιδιώτη που ζευγαρωνει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οι εκτροφείς που ζευγαρωνουν 13 και 15 μηνών σκυλιά σιγουρα ειναι ανήθικοι και νοιάζονται μονο για την τσεπη τους, ασχετα αν είναι στην Ελλάδα η στο εξωτερικό .
Το ίδιο πιστευω για όποιον ψήφισε αυτόν τον εσωτερικό κανονισμό στον ΚΟΕ .
Τα σκυλιά που ζευγαρώνει ένας εκτροφεας πρέπει να έχουν διακρίσεις η τουλαχιστον κρίσεις για την μορφολογία τους, όλες τις εξετάσεις υγειας που βασανίζουν την κάθε φυλή και τεστ χαρακτήρα όπου υπάρχει.
Αυτά τα κριτήρια ξεχωρίζουν τον εκτροφέα απο τον κουταβοπαραγωγό και τον κυρ Μήτσο που ζευγαρώνει την σκύλα του στην πίσω αυλή του σπιτιού του.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οι εκτροφείς που ζευγαρωνουν 13 και 15 μηνών σκυλιά σιγουρα ειναι ανήθικοι και νοιάζονται μονο για την τσεπη τους, ασχετα αν είναι στην Ελλάδα η στο εξωτερικό .
Το ίδιο πιστευω για όποιον ψήφισε αυτόν τον εσωτερικό κανονισμό στον ΚΟΕ .
Τα σκυλιά που ζευγαρώνει ένας εκτροφεας πρέπει να έχουν διακρίσεις η τουλαχιστον κρίσεις για την μορφολογία τους, όλες τις εξετάσεις υγειας που βασανίζουν την κάθε φυλή και τεστ χαρακτήρα όπου υπάρχει.
Αυτά τα κριτήρια ξεχωρίζουν τον εκτροφέα απο τον κουταβοπαραγωγό και τον κυρ Μήτσο που ζευγαρώνει την σκύλα του στην πίσω αυλή του σπιτιού του.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Ωραία ας σταυρωσουμε τα παιδια που δε ξέρουν καλα Αγγλικά και έκαναν λάθος...και δεν έχουν First certificate!Οσο γιατι οι εκτροφεις ψήφισαν ότι ψήφισαν μάλλον αυτοί το γνωρίζουν καλύτερα απο εμάς!Προσωπικα και εγω δε θεωρω εκτροφεα κάποιον που εκτρέφει π.χ σταφακια και ροτ αλλα αυτο αφορά εμενα και μόνο!Εγω ένα τελευταίο θα πω και θα σταματήσω εδω και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του!Δυστυχως στους εκτροφεις υπάρχει πολλές φορές αθέμιτος ανταγωνισμός και λασπολογία και ειναι κρίμα!Οσο ανήθικος Ειναι για καποιον αυτός που ζευγαρωνει τη σκυλα του χωρίς διακρίσεις ή 15 μηνων άλλο τόσο Ειναι ανηθικος αυτός που τον λασπολογει ενω πριν έχει συνεργαστεί μαζι του απλα και μόνο επειδη φίλος του αποφάσισε να κάνει εκτροφή σε σταφακια....Στις μικροσωμες φυλές ειναι αποδεκτό να γίνονται ζευγάρωματα απο τους 13 μήνες και μετα απο τα λεγόμενα αρκετών εκτροφεων του εσωτερικού και του εξωτερικου(για όποιον έχει fb θα δει ότι έχει γίνει πολλές φορές αυτη η συζήτηση σε κυνοφιλικες ομάδες).Οσο για τις διακρίσεις δεν Ειναι πάντα το σωστό κριτήριο για μια γέννα και το γνωρίζουμε όλοι πολυ καλα αυτο(εκτός και αν ζουν στο ροζ σύννεφο και νομίζουν ότι όλα Ειναι αξιοκρατικά)τα αίματα Ειναι το πιο σημαντικο..Ωραίο να ειρωνευομαστε και να γελάμε αλλα κάποιοι προσπαθούν να κάνουν ότι καλύτερο και Ειναι κρίμα να εξανεμίζονται οι κόποι τους...αυτα είχα να πω και να υπενθυμίσω ότι εκφράζω μόνο δικές μου απόψεις!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.124
10.078
Athens
Ωραία ας σταυρωσουμε τα παιδια που δε ξέρουν καλα Αγγλικά και έκαναν λάθος...και δεν έχουν First certificate!Οσο γιατι οι εκτροφεις ψήφισαν ότι ψήφισαν μάλλον αυτοί το γνωρίζουν καλύτερα απο εμάς!Προσωπικα και εγω δε θεωρω εκτροφεα κάποιον που εκτρέφει π.χ σταφακια και ροτ αλλα αυτο αφορά εμενα και μόνο!Εγω ένα τελευταίο θα πω και θα σταματήσω εδω και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του!Δυστυχως στους εκτροφεις υπάρχει πολλές φορές αθέμιτος ανταγωνισμός και λασπολογία και ειναι κρίμα!Οσο ανήθικος Ειναι για καποιον αυτός που ζευγαρωνει τη σκυλα του χωρίς διακρίσεις ή 15 μηνων άλλο τόσο Ειναι ανηθικος αυτός που τον λασπολογει ενω πριν έχει συνεργαστεί μαζι του απλα και μόνο επειδη φίλος του αποφάσισε να κάνει εκτροφή σε σταφακια....Στις μικροσωμες φυλές ειναι αποδεκτό να γίνονται ζευγάρωματα απο τους 13 μήνες και μετα απο τα λεγόμενα αρκετών εκτροφεων του εσωτερικού και του εξωτερικου(για όποιον έχει fb θα δει ότι έχει γίνει πολλές φορές αυτη η συζήτηση σε κυνοφιλικες ομάδες).Οσο για τις διακρίσεις δεν Ειναι πάντα το σωστό κριτήριο για μια γέννα και το γνωρίζουμε όλοι πολυ καλα αυτο(εκτός και αν ζουν στο ροζ σύννεφο και νομίζουν ότι όλα Ειναι αξιοκρατικά)τα αίματα Ειναι το πιο σημαντικο..Ωραίο να ειρωνευομαστε και να γελάμε αλλα κάποιοι προσπαθούν να κάνουν ότι καλύτερο και Ειναι κρίμα να εξανεμίζονται οι κόποι τους...αυτα είχα να πω και να υπενθυμίσω ότι εκφράζω μόνο δικές μου απόψεις!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Mucca αυτό με τη χρήση της αγγλικής γλώσσας μήπως είναι λίγο αστείο και μήπως υποτιμά τη νοημοσύνη των μελών του φόρουμ και όχι μόνο;
Προσωπικά "οι πολλές φυτικές ίνες" με πειράζουν στο πεπτικό...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Οσο αστεια ειναι η δικαιολογια που με τοσο σθενος υποστηριζεις, αλλο τοσο αστειο ηταν και το δικο μου FCI... επειδη το σχολιασες... ;)

Επισης, το να γραφεις αοριστιες με κατηγοριες για το φιλο του φιλου του μπατζανακη του γειτονα... να σαι σιγουρη οτι κανεις δε θα βγαλει τα συμπερασματα που επιθυμεις.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Οσο αστεια ειναι η δικαιολογια που με τοσο σθενος υποστηριζεις, αλλο τοσο αστειο ηταν και το δικο μου FCI... επειδη το σχολιασες... ;)

Επισης, το να γραφεις αοριστιες με κατηγοριες για το φιλο του φιλου του μπατζανακη του γειτονα... να σαι σιγουρη οτι κανεις δε θα βγαλει τα συμπερασματα που επιθυμεις.
Το αν Ειναι δικαιολογία ή πραγματικότητα Αμαλία ασε να το κρίνουν οι άλλοι,οσο για το σθένος που λες απλα για εννοηθεί ότι έχω κάποιο συμφέρον ή για δημιουργία εντυπώσεων δε το πετυχαινεις λυπάμαι! Αοριστιες μπορει να Ειναι για σένα αλλα Οσο και να με προκάλεσεις δε θα ασχοληθώ γιατι δε με αφορά άμεσα...αν ήθελα να γίνω συγκεκριμένη θα μπορούσα αλλα γιατι να έκθεσω τον καθένα εδω μέσα;! Εξαλλου μια Χαρα υπεράσπιση βλέπω έχετε φτιάξει για άλλη μια φορα...οι δικοί μας Ειναι καλοί...οι άλλοι κακοί και ανηθικοι!Εχει συμβεί πολλές φορές και συνεχίζεται και λογικό Ειναι...Οποιος Εχει αμφιβολίες ας παει να γνωρίσει τα παιδια,να δει τα σκυλια τους και να κρίνει απο μόνος του γιατι εδω μέσα πολλα λέγονται και τα περισσότερα Ειναι λόγια του αέρα...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
  • Like
Reactions: koumparos7


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Mucca αυτό με τη χρήση της αγγλικής γλώσσας μήπως είναι λίγο αστείο και μήπως υποτιμά τη νοημοσύνη των μελών του φόρουμ και όχι μόνο;
Προσωπικά "οι πολλές φυτικές ίνες" με πειράζουν στο πεπτικό...
Μπές και δες και στο fb και στο site πόσο χάλια αγγλικά γράφουν!Θα το δεις σε πολλές παλαιότερες λάθος ανακοινώσεις τους...τώρα το ποιος υποτιμά τη νοημοσύνη ποιου δε ξέρω...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.124
10.078
Athens
Μπές και δες και στο fb και στο site πόσο χάλια αγγλικά γράφουν!
Το χάλια αγγλική ορθογραφία/σύνταξη από το "άλλο γράφω την μία μέρα και άλλο την άλλη" απέχει παρασάγκας. Εκτός αν είσαι γλωσσολόγος και μπορείς να μας αναλύσεις την περίπτωση εμπεριστατωμένα.
Αλλά please... είπαμε - το χόρτο με πειράζει!
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Το χάλια αγγλική ορθογραφία/σύνταξη από το "άλλο γράφω την μία μέρα και άλλο την άλλη" απέχει παρασάγκας. Εκτός αν είσαι γλωσσολόγος και μπορείς να μας αναλύσεις την περίπτωση εμπεριστατωμένα.
Αλλά please... είπαμε - το χόρτο με πειράζει!
Μπορείς να ειρωνευεσαι Οσο θες δε θα κανω το ιδιο,αλλα δυστυχώς αν δε ξέρεις Αγγλικά και κανεις copy paste απο καπου γιατι πιστεύεις ότι σημαίνει κάτι άλλο Ειναι πολυ εύκολο να γίνει!Το πρόβλημα ποιο Ειναι τελικα;Ειναι δυνατόν να έχουν κουτάβια ενω δεν Εχει ζευγαρωσει η σκυλα ακόμα;! Τι κερδίζουν δηλαδη απο αυτο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Βρε Αργυρώ...μια χαρά υπεράσπιση ποιοί έχουν φτιάξει;

Ποιά λόγια του αέρα; Την ανάρτηση ενός επίσημου site σχολιάσαμε. Απ'το μυαλό μας τα βγάλαμε;
Τι θα πει...έγινε λάθος; Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, να προσέχουμε τι λέμε και τι κάνουμε.

Ποιοί είναι οι δικοί μας οι καλοί;
Εγώ προσωπικά, δεν έχω κανέναν τέτοιο δικό μου. Και ακριβώς, επειδή δεν έχω κανένα συμφέρον από πουθενά, όπως κι εσύ και όπως και τα υπόλοιπα παιδιά που έγραψαν την γνώμη τους, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, να υποδεικνύω τα κακώς κείμενα. Οχι ως...άλλος δικαστής [αν και μου πάει ο ρόλλος :p] αλλά γιατί πραγματικά πιστεύω, ότι αυτός ο μπελάς που λέγεται "ελληνική εκτροφή", θα πρέπει κάποτε, να κάνει στροφή 180 μοιρών και να δώσει άλλη πνοή στο...άθλημα. Αν θέλει...Δεν μπορούμε δυστυχώς να υποχρεώσουμε κανέναν. Η...μήπως μπορούμε; Κάπως; Με κάποιο τρόπο; :rolleyes:

Μακάρι τα παιδιά όπως λες, να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό. Δεν τους ξέρω. Οπως δεν ξέρω και κανέναν άλλο εκτροφέα. Μακάρι, να παλεύουν για το καλό της φυλής που λατρεύουν. Αυτό θέλουμε όλοι μας. Από αυτούς εξαρτάται, να διατηρήσουν το καλό τους όνομα, που ακούγεται ότι έχουν. Δυστυχώς όμως, όπου υπάρχει καπνός, συνήθως κάπου βόσκει και η φωτιά.

Εύχομαι όλο αυτό, να ειναι όντως μια παρεξήγηση [δεν έχω άλλωστε και πολύ ισχυρά επιχειρήματα να πιστέψω το αντίθετο] και να είναι γρήγορα, απλώς μια εντελώς εποικοδομητική συζήτηση. Γιατί πάντα, από τα λάθη μας πρέπει να μαθαίνουμε :) Αν πάλι όχι, και κάπου καίει πράγματι μια μικρή φωτίτσα, πάλι εδώ θα είμαστε, να το ξανασυζητήσουμε. Γιατί αργά ή γρήγορα θα φανεί. Δεν γίνεται να μην φανεί...:rolleyes:
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Πολλα παιδια απο εδω μέσα έχουν σκύλο απο εκει ας πουν τις εντυπώσεις τους να δούμε αν έφαγαν κ αυτοι χόρτο!
Οσο για το ότι έκαναν λάθος (το οποίο κακο τους κάνει και δεν κερδιζουν κατι)και τους δικα ζούμε κιόλας γι'αυτο δείχνει πολλα...

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Πολλα παιδια απο εδω μέσα έχουν σκύλο απο εκει ας πουν τις εντυπώσεις τους να δούμε αν έφαγαν κ αυτοι χόρτο!
Μακάρι! Αρκεί να είναι ήδη συμφορουμίτες έτσι; Δεν θα αντέξω πάλι, βομβαρδισμό νέων μελών του ενός έως πέντε ποστ, ever :cool:


Οσο για το ότι έκαναν λάθος το οποίο κακο τους κάνει και τους δικα ζούμε κιόλας δείχνει πολλα...
Σαν τι δείχνει δηλαδή; Για εξήγησέ μου κι εμένα, που δεν μπορώ να καταλάβω :rolleyes:
Και το αν έγινε λάθος και σε τι επίπεδο...άσε να έχει ο καθένας μας τα συμπεράσματά του. Το ότι το λες εσύ, λυπάμαι αλλά δεν το κάνει ντε και καλά, σωστό :)

Γι'αυτό άλλωστε γίνονται αυτά τα debates [όπως και πολλά άλλα στο παρελθόν και ακόμη περισσότερα ελπίζω στο μέλλον] για να μπορούν ακόμη και οι πιο άσχετοι, όπως εγώ, να μαθαίνουν τι πρέπει να προσέχουν, όταν ψάχνουν για έναν σωστό εκτροφέα ;-) Η μελέτη του site όταν υπάρχει, είναι πολύ σημαντική. Γι'αυτό θα πρέπει και οι εκτροφείς που έχουν site, να το προσέχουν σαν τα μάτια τους.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.124
10.078
Athens
Ρε συ Mucca να σε ρωτήσω κάτι γιατί το χω απορία...
Στις προηγούμενες γέννες τους τα αγγλικά ήταν εντάξει και χαλάσανε σε αυτή τη γέννα; Τι είναι τα αγγλικά ...γιαούρτι;
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Αυτό που επιτρέπετε δεν είναι πάντα το ηθικό και το σωστό. Όσο για τις μικρόσωμες φυλές το απο που βγαίνει ότι μπορούν να ζευγαρώνουν σε μικρή ηλικία που ακόμα δεν έχουν δείξει δεν μπορώ να το καταλάβω,
στο κάτω κάτω αν είναι σωστο δεν θα είχαμε τόσες ασθένειες και τόσα προβλήματα χαρακτήρα που τις βασανίζουν. Το ιδιο πιστευω και για τους κανόνες του εξωτερικού αν ήταν σωστοί τοτε δεν θα είχαμε τόσα κρούσματα δυσπλασίας ή επιληψίας και ένα σωρό άλλες ασθένειες αυτό σημαίνει ότι χρόνια τώρα κάτι γίνεται λάθος ή με ξεκάθαρο συμφέρον.
Αν ισχύει αυτό με τα αιματα, τότε φαντάζομαι ότι ο καθένας μας θα μπορεί να πάρει δυο κουταβια απο super γραμμές και να τα ζευγαρώσει στου 13 μήνες χωρίς κανένα έλεγχο και να έχει την super γέννα.
Δεν κατηγόρησα το συγκεκριμένο εκτροφείο (δεν τους ξέρω, όπως δεν ξέρω και κανέναν απο εδώ μεσα) αλλά νομίζω ότι τώρα μετα την "γκαφα τους " θα πρέπει αυτοί να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες.
Δεν έχω κανένα συμφέρον, δεν έχω κάνει καμμια γέννα στην ζωή μου, και δεν εχω σκοπό να κάνω και έχω δικους μου σκύλους εδώ και 35 χρονια και τα τελευταια 20 μόνο καθαρόαιμους.
Ανήθικους είπα και το ξαναλέω όλους όσους θέλουν να λεγονται εκτροφείς και ζευγαρώνουν σκυλιά μικρά σε ηλικία ή σκυλιά με κληρονομικές αρρωστιες ή σκύλιά που δεν είναι ελεγμένα ή με προβληματα χαρακτηρα.
Αυτή την ανηθικοτητα την πληρωνει πάντα ο σκύλος και ο νέος ιδιοκτητης έχοντας ενα σκύλο με ενα σωρο προβληματα χαρακτήρα ή υγείας.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Βρε mucca αναρωτιέμαι αν πιστεύεις αυτά που μας πλασάρεις

το να γράφεις την μια ημερα στην ιστοσελιδα σου

"WE'LL HAVE PUPPIES THE END OF OCTOMBER

Litter G"

και στα ξαφνικά μετά το θέμα της vrmode να το αλλάζεις σε απλό

"Litter G"

δεν έχει καμία σχέση με το επίπεδο των αγγλικών

Και μάλλον κακό τους κάνεις με τον τρόπο υπεράσπισης
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Ρε συ Mucca να σε ρωτήσω κάτι γιατί το χω απορία...
Στις προηγούμενες γέννες τους τα αγγλικά ήταν εντάξει και χαλάσανε σε αυτή τη γέννα; Τι είναι τα αγγλικά ...γιαούρτι;
Και σε προηγούμενες έχουν κάνει λάθη και τους τα έχουμε πει και αλλες φορές!
Θέλετε να το πω πολλές
Φορές;!Οκ ήθελαν να γράψουν ότι θα ζευγαρωσουν τέλος Οκτώβρη και τελικα ούτε αυτο δεν έγινε...ας σταυρωσουμε όσους κάνουν λάθη εμείς οι αλάνθαστοι!Εγω απλα τους το είπα γιατι δεν ήξεραν ότι είχαν κάνει λάθος γι'αυτο και το αφαίρεσαν!Οσο για το τι εκτροφεις ειναι ας το κρίνουν όσοι θέλουν απο ένα λάθος μιας ξένης γλώσσας και όσοι θέλουν απο τα σκυλια τους και την πραγματικότητα!Αλεξια με κανεις και φαίνομαι ο υπεράσπιστης του κακού...δεν Ειμαι ο Κουγιας,ούτε υπερασπιζομαι byb....υπερασπιζομαι όμως το δικαίωμα του να κανει κάποιος λάθος και να το διορθώσει χωρίς να γίνει λαϊκό δικαστήριο..

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Last edited:


ASBT

Well-Known Member
1 Απριλίου 2011
180
2
Χαχαχα οτι να ναι, το παλικάρι για άλλο πράγμα ρώτησε και εσείς αλλού το πήγατε!

Κλειδώστε το καλύτερα..