Staffordshire Bull Terrier: Σού 'ρχομαι!


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Η εκτροφή αυτοσπιλώνεται - δεν την σπιλώνουν άλλοι.
Σχετικά με το γενικότερο καλό, όλο και περισσότερο πείθομαι ότι μάλλον είμαστε Δονκιχώτες εδώ μέσα...
Ακριβος ετσι!
Μονοι τους κανουν τις βλακιες οι εκτροφεις και αυτοσπιλονονται- μαζι με τον ΚΟΕ χερι χερι πανε. Αντι να βελτιωνουν τα πραγματα, τα κανουν χειροτερα καθε χρονο.

Και παλι λεεω οτι δεν ειναι ολοι ετσι- αλλα ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολα να ξεχορισεις τους λιγους/ελαχιστους οντος σοβαρους και ηθηκους.
Εγω παντος καταθετω πια τα οπλα- βαρεθηκα να κανω τον Don Quichote και να μην βγει τιποτα στην τελικη.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
μετα απο την υγεια του σκυλου,κοιταμε τον χαρακτηρα και μετα τις εκθεσεις.
βρε παιδι μου κολλημα με τις εκθεσεις.
Προφανως η υγεια ειναι το κυριοτερο αλλα και οι εκθεσεις εχουν Τον ρολο τους νομιζω. Αλλιως ειπαμε θα ζευγαρωνε ο καθενας ο,τι πιστευε οτι ηταν καλυτερο με "το ματι". Και καποιος δε μπορει να θεωρειται καλος εκτροφεας οταν ζευγαρωνει σκυλια που δεν εχουν καν συμμετοχη σε εκθεση!!! Ειναι αδιαπραγματευτο αυτο πως να το κανουμε.



Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Προφανως η υγεια ειναι το κυριοτερο αλλα και οι εκθεσεις εχουν Τον ρολο τους νομιζω. Αλλιως ειπαμε θα ζευγαρωνε ο καθενας ο,τι πιστευε οτι ηταν καλυτερο με "το ματι". Και καποιος δε μπορει να θεωρειται καλος εκτροφεας οταν ζευγαρωνει σκυλια που δεν εχουν καν συμμετοχη σε εκθεση!!! Ειναι αδιαπραγματευτο αυτο πως να το κανουμε.

Sent from my new iPad using Tapatalk HD
Προφανως και οι εκθεσεις εχουν τον ρολο τους, αρκει να ΜΗΝ ειναι στημενες...
Και να ΜΗΝ παιζουν απο πισω...Τα γνωστα (λιγο-ΠΟΛΥ) ΚΟΝΕ.
Δεν ειναι παντα ο καλυτερος...ΚΕΡΔΙΖΕΙ...
;)
 


chitchy

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
329
1
Πάτρα
Γεια χαρα σε ολους!

Εχω την τιμη να παρακολουθω απο κοντα και οχι μεσω ιντερνετ την δουλεια των συγκεκριμενων εκτροφεων (αναφερομαι σε ολη την ομαδα του staff diamonds) και αν και η αρχικη μου αποψη ηταν να μην ανακατευτω στο συγκεκριμενο θεμα διοτι εβλεπα καποια σχολια που μου προκαλουσαν γελια, τελικα αποφασισα να πω δυο πραγματα απο την προσωπικη μου εμπειρια-συνεργασια με αυτο το μικρο ανερχομενο εκτροφειο για καποιους που μπορει απλα να διαβαζουν το θεμα και οχι για τους γνωστους-αγνωστους!

Πηρα τον σκυλο μου "με κλειστα ματια" απο το εκτροφειο.Οχι γιατι ειχα ακουσει τα καλυτερα απο ανθρωπους που ειχαν ηδη σκυλο απο'κει ουτε επειδη ειχα διαβασει μεσα στα φορουμ οτι κανουν καλη δουλεια κτλ κτλ αλλα επειδη απο τοτε που ξεκινησαν την εκτροφη τυχαινει και ειναι και πελατες στην κτηνιατρικη οπου εργαζεται εδω και χρονια η μητερα μου.Σχεδον ολα γεννες,εμβολια,τσιπ εχουν γινει εκει.
Ηξερα λοιπον απο πρωτο χερι πολυ πριν τους γνωρισω απο κοντα για την υγεια των σκυλων.

Καπου,καποιος εγραψε οτι δεν γινονται εξετασεις υγειας στους γεννητορες απο το συγκεκριμενο εκτροφειο...αρα αυτες οι εξετασεις που ειδα πριν παρω τον σκυλο ειναι ψευτικες/πλαστες/εξετασεις φαντασματα:confused:

Καλα λοιπον ειναι πριν βγαζουμε συμπερασματα και πληροφοριες στη φορα να τσεκαρουμε πρωτα απ'ολα τον πληροφοριοδοτη μας καλα,μετα να τσεκαρουμε απο κοντα αυτον που εχουμε να κρινουμε και μετα να ξεκιναει το σοου!!!
Ειναι και μερικοι που δεν ξερουν τι γινεται "πισω απο τις καμερες" και πιστευουν το "θεατρο" που βλεπουν.

Δε νομιζω οτι καποιο απο τα 3 παιδια του εκτροφειου θα μπει να γραψει στο φορουμ.Ειναι πολυ διακριτικοι ανθρωποι για να καθονται να αναλωνονται σαν εκτροφεις μεσα σε ιστοτοπους και να απαντανε σε λασπολογιες!
Ειναι ανθρωποι που (οπως εχει γραψει και καποιος στην υπογραφη του και ομολογω οτι ειναι απο τις πιο σωστες κουβεντες) μιλανε στους στιβους και ειτε πανε καλα ειτε ασχημα φευγουν με το κεφαλι ψηλα και συνεχιζουν την προσπαθεια.

Εγω προσωπικα δεν θα εκτιμουσα κανεναν εκτροφεα που θα καθοταν να παρει μερος σε μια συζητηση ενος δημοσιου φορουμ προκειμενου να υπερασπιστει το εκτροφειο σε καποιους που ουτε καν στο χωρο του δεν εχουν παει να δουν πως ζουν τα σκυλια του!
Η δουλεια του ειναι να λειτουργει βασει νομου και να προσπαθει για προοδο της φυλης με οτι συνεπαγεται αυτο και τιποτα πιο περα.Κι εγω απο "την απ'εξω πολλα τραγουδια μπορω να πω".

Αυτο που βλεπω ειναι πως οσο υπαρχουν ανθρωποι που τους βαζουν "τρικλοποδιες" (και σε αυτους και σε πολλους αλλους εκτροφεις) τοσο υπαρχουν και ανθρωποι που ειναι ευχαριστημενοι,τους αγαπουν και τους στηριζουν μεσα σ'αυτους ειμαι κι εγω που εχω μαθει να ξεχωριζω τον εκτροφεα απ'τον Θεο και κατακρινω οσους εκτροφεις παρουσιαζουν τους εαυτους τους ως Θεους.Ακομη και ο καλυτερος εκτροφεας του κοσμου προσπαθει να γινει ακομη καλυτερος και απο καπου κι αυτος ξεκινησε.

.Τελος παντων!Η συζητηση ειναι ανευ ουσιας γι'αυτο και δεν προκειται να απαντησω παλι ακομη κι αν μου απευθυνετε τον λογο.Συνεχιστε μιας και ξερετε καλυτερα.
Εγω να επισημανω οτι μεχρι στιγμης ειμαι απολυτα ικανοποιημενη με την επιλογη μου,εχω την υπερτατη στηριξη απο τους εκτροφεις του σκυλου μου και απο κει και περα ο καιρος θα δειξει.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Επραξες λαμπρά που μας μετέφερες τις γνώσεις/απόψεις και συναισθήματά σου :)

Ομως...

Το...αν η συζήτηση είναι άνευ ουσίας, ποιός το κρίνει; :rolleyes:

Το...αν θα μπει ο οποιοσδήποτε εκτροφέας να υποστηρίξει τις θέσεις του ή την δουλειά του, σεβαστή η απαξιωτική εκτίμησή σου, για...το δημόσιο αυτό φόρουμ και τα μέλη του προφανώς. Αρα λαμπρά θα πράξουν και τα μέλη του, να μην ξαναπροτείνουν ποτέ, εκτροφείς. Και κρίμα που αυτό έχει ήδη συμβεί επανειλημμένα στο πέρασμα των χρόνων. Ειλικρινά, δεν κατανοώ γιατί να "προωθώ" εκτροφείς, ενώ οι ίδιοι απαξιούν να συμπράξουν στην προσπάθειά μου :confused:

Τέλος...το...αν ο μοναδικός σκοπός κάποιων, είναι η λασπολογία και οι τρικλοποδιές, στο όνομα κάποιων συμφερόντων [αν θα ήθελες να μας διαφωτίσεις, χάρη θα μας έκανες] και το αν ξέρουν πράγματα ή όχι...μας επιτρέπεις να σχηματίζουμε την δική μας άποψη έτσι;

Δεν περιμένω απαντήσεις κι ας σου απευθύνω τον λόγο.

Τις έχω τις απαντήσεις μου...και...βεβαίως ο καιρός θα δείξει :)
 
  • Like
Reactions: sea-mol


chitchy

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
329
1
Πάτρα
Δεν απαξιωνω το φορουμ διοτι εχω μαθει παρα πολλα απο αυτο και εχω γνωρισει και πολυ αξιολογους,αγαπητους και αξιοπρεπεις ανθρωπους απο εδω μεσα,απλα δε θελω να ανακατευτω περετερω και να δωσω τροφη για να συνεχιστουν οι ιντριγκες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Σε κανέναν δεν αρέσουν οι ίντριγκες και τα ανακατώματα.

Κάποτε όμως, πρέπει να αρχίσουμε να λέμε και τα πράγματα με το πραγματικό τους όνομα και να ευχόμαστε, αυτή η στάση, να οδηγήσει σε καλύτερες μέρες.

Αν τους εκτροφείς ανά την επικράτεια [όχι δηλαδή τους συγκεκριμένους], αυτό δεν τους ενδιαφέρει μία, για φαντάσου τους γράφοντες εδώ, που καμμία σχέση με το άθλημα...:rolleyes:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.124
10.078
Athens
clitchy
Επειδή αναφέρεις με τις λασπολογίες και τα συμφέροντα, να μιλήσω προσωπικά για μένα:

Είμαι στην ευχάριστη θέση να μην έχω απολύτως καμία άμεση ή έμμεση επαγγελματική εμπλοκή με το χώρο. Ως εκ τούτου μπορώ να πω και να γράψω ό,τι θέλω, χωρίς το φόβο των επαγγελματικων συνεπειών, της ρήξης των δεσμών με άλλους επαγγελματίες ή με τον όμιλο, την απώλεια πελατών κλπ. Είμαι λοιπόν ένας κοινός υποψήφιος πελάτης που:

- Mέσα από εδώ όπως και πολλοί άλλοι έχει στηρίξει με πάθος και με ζήλο το θεσμό των εκτροφέων. Και έχει στείλει κόσμο σε αυτούς. Τζάμπα. Επειδή έτσι το θεωρούσε σωστό.
- Έχει "κακοπάθει" από κακή εκτροφή, πληρώνοντας την με χρήμα και ψυχικό κόστος.

Δεν βλέπω λοιπόν το λόγο γιατί να μην δικαιούμαι να φέρω άποψη για τα τεκταινόμενα. Η οποία άποψη ουδεμία σχέση με λασπολογίες έχει αλλά στηρίζεται σε αποδείξεις - μιλώντας πάντα για την επίμαχη γέννα, αν θέλουμε να είμαστε πιο συγκεκριμένοι.

Επίσης οι όποιοι εκτροφείς που απαξιώνουν το φόρουμ αυτό, ας κάτσουν να μετρήσουν πόσες πωλήσεις έχουν κάνει μέσα από αυτό εδώ το φόρουμ χωρίς να κουνήσουν το δαχτυλάκι τους. Και να μην είναι αχάριστοι. Κανονικά πρέπει να μαζευτούν για να μας βγάλουν όλους μαζί έξω για φαγητό. Και δεν μιλάω για σουβλάκια.
 
  • Like
Reactions: sea-mol


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Mέσα από εδώ όπως και πολλοί άλλοι έχει στηρίξει με πάθος και με ζήλο το θεσμό των εκτροφέων. Και έχει στείλει κόσμο σε αυτούς. Τζάμπα...

Δεν βλέπω λοιπόν το λόγο γιατί να μην δικαιούμαι να φέρω άποψη για τα τεκταινόμενα...

Επίσης οι όποιοι εκτροφείς που απαξιώνουν το φόρουμ αυτό...
...Κανονικά πρέπει να μαζευτούν για να μας βγάλουν όλους μαζί έξω για φαγητό. Και δεν μιλάω για σουβλάκια.
Και λίγα λες...:cool:

Υ.Γ. Σχετικά με τα σουβλάκια, τώρα... αυτοί θα ήθελαν, διακαώς, να μας κεράσουν τα... που είχαμε φάει... αν δε θυμάσαι, θα σου θυμίσει η mareco...:D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
αχαχαχχαχ....ομολογώ, μου πήρε λίγη ώρα να καταλάβω τι λες...;)

Μάλλον έχεις απόλυτο δίκιο :)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.124
10.078
Athens
αχαχαχχαχ....ομολογώ, μου πήρε λίγη ώρα να καταλάβω τι λες...;)

Μάλλον έχεις απόλυτο δίκιο :)
Tι εννοείτε ρε παιδιά ...τους "αδένες" που μπαρφάρουν οι γαλλίδες; ;)
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
clitchy τι εξετάσεις σου έδειξαν;

Μου κάνει εντύπωση να έχουν εξεταστεί οι γεννήτορες και να μην αναφέρουν τα αποτελέσματα στην ιστοσελιδα τους, ούτε στην sbt pedigree worldwide pedigree database. Τις μόνες αναφορες που βλέπω είναι Clear by parents

Επίσης δεν ήξερα ότι υπάρχει κτηνιατριο στην Πάτρα που κάνει εξετάσεις DNA


Irish Cream Cote de Cyon
L2hga:
HC:
Phpv:
Patella:
HD right / left: /
ED (AD) right / left: /
Eyechecked when/for what:

Staff Diamonds Barlee
L2hga:
HC:
Phpv:
Patella:
HD right / left: /
ED (AD) right / left: /
Eyechecked when/for what:

AH EVLAMPIA STAFF DIAMOND INVADER
L2hga:
HC:
Phpv:
Patella:
HD right / left: /
ED (AD) right / left: /
Eyechecked when/for what:

Spike
L2hga:
HC:
Phpv:
Patella:
HD right / left: /
ED (AD) right / left: /
Eyechecked when/for what:


Staff Diamonds Bullet
L2hga: Clear by parents
HC:
Phpv:
Patella:
HD right / left: /
ED (AD) right / left: /
Eyechecked when/for what:


Staffgold Protected Star
L2hga: Clear by parents
HC: Clear by parents
Phpv:
Patella:
HD right / left: /
ED (AD) right / left: /
Eyechecked when/for what:


STAFF DIAMONDS CAPONE
L2hga:
HC:
Phpv:
Patella:
HD right / left: /
ED (AD) right / left: /
Eyechecked when/for what:
 


chitchy

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
329
1
Πάτρα
clitchy τι εξετάσεις σου έδειξαν;

Μου κάνει εντύπωση να έχουν εξεταστεί οι γεννήτορες και να μην αναφέρουν τα αποτελέσματα στην ιστοσελιδα τους, ούτε στην sbt pedigree worldwide pedigree database. Τις μόνες αναφορες που βλέπω είναι Clear by parents

Επίσης δεν ήξερα ότι υπάρχει κτηνιατριο στην Πάτρα που κάνει εξετάσεις DNA
:
:confused:
Δεν νομιζω να ανεφερα καπου οτι γινονται εξετασεις dna στο συγκεκριμενο κτηνιατρειο οπου εργαζεται η μητερα μου μην παραποιειτε τα γραφομενα μου παρακαλω πολυ.
Απλως ειναι πελατες χρονια.

Ειδικη εξεταση για συγκεκριμενη εγκεφαλικη νοσο των σταφφυ γινεται στη Γαλλια οχι σε κτηνιατρικες της Ελλαδας.

Καλα θα ηταν να στελνουμε τους υποψηφιους σκυλογονεις να εβλεπαν απο κοντα τη δουλεια του καθε εκτροφεα οπως γινοταν μεχρι στιγμης και οχι να στηριζομαστε σε αναρτησεις μεσω ιστοτοπων που μπορει να ειναι και παραπληροφορητικες και ελειπεις.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
και οχι να στηριζομαστε σε αναρτησεις μεσω ιστοτοπων που μπορει να ειναι και παραπληροφορητικες και ελειπεις.

Αυτες της παραπληροφοριτικες και ελλειπες αναρτησεις της ειχαν οι ιδοιοι οι εκτροφεις στον δικο τους ιστοτοπο! Εαν δεν μπορω να βασιστω ουτε σε αυτα- σε τι τοτε??

Και τωρα δεν αναφερομαι στο εκτροφειο Staff Diamonds - αλλα γενικα.
Και πες οτι πηγα και στον οπιοοδηποτε εκτροφεα που βρισκω στην λιστα του ΚΟΕ, που μεχρι τωρα στελναμε τον κοσμο.
Λες να μου δειξει την αποθηκη, που εχει γλουβιασμενα ζωα εκτροφης" του?
Αυτα που εκμεταλευεται μονο για γεννες και δεν εχουν παει ποτε σε εκθεσεις κλπ.
Και βεβαια οχι. θα παρουσιασει στους ενδιαφερομενους κουταβογονεις μερικα καλοφροντισμενα σκυλακια που εχει σπιτι του. Το εαν τα κουταβια που θα δεις ειναι αυτονον των σκυλων- ειναι αλλο θεμα!

Και σε διαβεβαιωνω οτι δεν ειναι λιγοι, που ειναι ετσι!
 
Last edited:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Καπου,καποιος εγραψε οτι δεν γινονται εξετασεις υγειας στους γεννητορες απο το συγκεκριμενο εκτροφειο...αρα αυτες οι εξετασεις που ειδα πριν παρω τον σκυλο ειναι ψευτικες/πλαστες/εξετασεις φαντασματα:confused:
Σε άλλο θέμα πριν από 2 εβδομάδες δεν ήξερες καν τις κληρονομικές παθήσεις της φυλής και τώρα μας ειρωνεύεσαι και υποστηρίζεις ότι είδες τις εξετάσεις.
Πες μας τουλάχιστον ποιες είδες.


:confused:
Δεν νομιζω να ανεφερα καπου οτι γινονται εξετασεις dna στο συγκεκριμενο κτηνιατρειο οπου εργαζεται η μητερα μου μην παραποιειτε τα γραφομενα μου παρακαλω πολυ.
Απλως ειναι πελατες χρονια.

Ειδικη εξεταση για συγκεκριμενη εγκεφαλικη νοσο των σταφφυ γινεται στη Γαλλια οχι σε κτηνιατρικες της Ελλαδας.

L2-HGA και HEREDITARY CARTARACT εξετάζονται με τεστ DNA και ένα από τα εργαστήρια είναι στη Γαλλία.