Staffordshire bull terrier - εμπειρίες συμβίωσης!


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
O Ektorakos μου είναι πλέον 4 μηνων και νιώθω την ανάγκη να γράψω 2 κουβέντες σαν ιδιοκτήτης και όχι σαν μέντορας η γκουρού...

Μιλάμε για μια απίστευτη ράτσα σκύλου,
με δύναμη, θάρρος, τρομερό χαρακτήρα (κοινωνικό, έξυπνο, δραστήριο, φίλος με την καθαριότητα,)...
Ένα σκυλί που μέρα με την μέρα πλέον δένεται ολοένα και περισσότερο μαζί μου, κοιμάται δίπλα μου, κάθεται κοντά στο ποδι μου κλπ.

Το σκυλι αυτο εγω προσωπικά το μεγαλώνω λιγο στρατιωτικά...εννοώντας με πρόγραμμα στα πάντα του...
ΦΑΓΗΤΟ , ΒΟΛΤΑ , ΠΑΙΧΝΙΔΙ - ΧΑΔΙΑ...
Δεν ανεβαίνει σε καναπέδες, τραπέζια με φαγήτο, ξέρει πλεόν ότι πρέπει να απομακρυνθει όταν τρωω και γενικότερα με αυτο τον τρόπο καταλαβαίνει ότι είμαι το αφεντικο του...και το δείχνει.

Επεσα για καμμα εβδομάδα στην παγίδα και του έδωσα λίγο θάρρος μιας και όλοι μου έλεγαν μα ειναι κουτάβι...γατι δεν το παιρνεις αγκαλια?δεν το λυπασαι?πιστεύω ότι τα σκυλια δεν φτιάχτηκαν για να παίρνεις αγκαλιά και να τα φιλας στην μούρη...
Στην περίόδο αυτή για να μην πολυλογώ, του έδωσα θάρρος για να κάνει μια κίνηση και αυτος το καταλαβε και έκανε 5...τι θέλω να πώ...το "δωσε θάρρος στον χωριάτη" ισχύει κανονικά...
Γι αυτο και λένε τα σκυλια αυτα ξεροκέφαλα...
Δεν είναι ξεροκέφαλα..απλά αν τους δείξεις λίγο μούτρα...κάνουν το δικο τους...δεν πα να χτυπιέσαι και να σκίζεις τα ρούχα σου...ΤΕΛΟΣ...

Απίστευτο σκυλι...μένει μόνο του περίπου 10 ώρες και δεν πειράζει τίποτα στο σπίτι.
με κοιτάζει στα μάτια απο απέναντι που κάθεται σαν άνθρωπος...δεν θέλει πολλά πολλά όλη την ώρα...και έχει τοω ύπνο στο τσεπάκι όπως και το ροχαλήτο...!

τρώει σαν λιοντάρι κάνοντας ένα διάλειμμα για περπατημα ενδιαμεσα απο την κουζίνα στο σαλόνι για να κατέβει το φαγητο...

Είναι 10 κιλά και στις 20 Δεκέμβρη γίνεται 4 μηνων...

Ατρόμητος με τα άλλα σκυλιά (τα μεγαλα σε όγκο και ηλικια)...δηλώνει υποταγή αλλα δεν ενδιαφερεται πραγματικα...με την πρώτη ευκαιρεία πέφτει πάνω τους σαν μπουνταλας...και αυτα προσπαθουν να καταλάβουν πως μια σταλια πραγματακι έχει τόσο δύναμη...

αυτα για αρχή κι επειδή ξέρω ότι υπάρχει άτομο με το αδερφάκι του Εκτορα θα ήθελα να γράψει και αυτο μερικά χαρακτηριστικά του για να δούμε την ράτσα απο πιο κοντά και να συζητήσουμε...

συγνώμη αν σας κούρασα!


 
Last edited:




Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
θέλω να γράψω κάτι το οποίο δεν περίμενα απο τον σκύλο ...
προσπαθώ εδω κι ενα μήνα που πρωροβγήκε έξω να τον φέρνω σε επαφή με άλλα σκυλια ....
εντάξει μερικά του γαυγίζουν άσχημα ...άλλα πάνε να τον αρπάξουν ...αυτός δεν ενδιαφέρεται... μου φαινόταν περίεργο ενα κουτάβι να μην φοβάται τέτοιες συμπεριφορές...

Πριν λίγες μερες είχα πάει σε ένα σπίτι που βρισκόταν ένα κουτάβι κόκερ 1.5 μηνων...ήταν η πρώτη φορά που ο σκύλος μου είδε πιο μικρό σκυλι απο αυτόν...
η αντιδραση του στο παιχνίδι του κόκερ ειναι να το γυρίσει ανάποδα να το κρατάει ανάποδα με τα μπροστινα του πόδια , και να γαυγίζει τρομερά ενοχλημένος κοντά στον λαιμό του...
τόσο που νόμιζα ότι θα του τον αρπάξει...

τι λετε λοιπόν....?
και ήταν και θυληκό...
:confused:
 










Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
βρες ενα πιτ μπουλ με ψυχολογικά και άφησε τα μαζί σε ενα δωμάτιο για εναμιση λεπτό...
επαναλαμβάνουμε μια φορά την εβδομαδα κυριως βραδυνές ώρες όταν κοιμαται...πιστεύω ότι σε ένα μήνα θα καθεται σούζα... :D
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
η αντιδραση του στο παιχνίδι του κόκερ ειναι να το γυρίσει ανάποδα να το κρατάει ανάποδα με τα μπροστινα του πόδια , και να γαυγίζει τρομερά ενοχλημένος κοντά στον λαιμό του...
τόσο που νόμιζα ότι θα του τον αρπάξει...

τι λετε λοιπόν....?
και ήταν και θυληκό...
:confused:
IMO , αυτο ειναι το μοναδικο ''μειονεκτημα'' της φυλης αυτης ...θελει τρομερη κοινωνικοποιηση με αλλα ζωα και αυξημενη προσοχη σχεδον παντα.
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
κάθε μέρα έναν μήνα τώρα παίζει με 1-3 σκυλια στο πάρκο που τον βγάζω το βράδυ...
απλά πρώτη φορά συνάντησε κάτι πιο μικρο απο αυτόν ...
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
κάθε μέρα έναν μήνα τώρα παίζει με 1-3 σκυλια στο πάρκο που τον βγάζω το βράδυ...
απλά πρώτη φορά συνάντησε κάτι πιο μικρο απο αυτόν ...
Και καλα κανεις ...

Μην ξεχνας ομως πως ειναι 4 μηνων ακομα ...βρεφος δηλαδη:)
 


trinity

Member
16 Δεκεμβρίου 2009
5
0
Οι κακιες συνηθειες μας ακολουθουν απο μικρη ηλικια. Ειναι μαλλον καλο να μην δοκιμαζουμε το σκυλο μας. Εξαλλου ειναι περισσοτερο απο βεβαιο οτι θα κανει αυτο που πρεπει οταν χρειαστει. Εμεις ειμαστε διπλα του απλα για να ΜΗΝ χρειαστει....
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Τι εννοείς Trinity να μην δοκιμάζουμε τον σκύλο;Σε τι πράγμα;
Και τι θα κάνει όταν χρειαστεί;

Με γέμισες απορίες...:)
 


trinity

Member
16 Δεκεμβρίου 2009
5
0
Εννοω οτι φυλες οπως αυτη, αν και ισχυει γενικοτερα, με εντονα ενστικτα πρεπει να μην ερχονται σε επαφη με καταστασεις που μπορει να εντεινουν τα ενστικτα αυτα, χωρις λογο. Ο σκυλος θα προστατεψει τον εαυτο του ή εμας οταν υπαρχει αναγκη. Αυτο που εννοω ειναι οτι πρεπει να διορθωνεται ο σκυλος οσο το δυνατον λιγοτερο και αυτο ειναι εφικτο μονο οταν ειμαστε ενα βημα μπροστα ωστε να μη τον φερουμε αντιμετωπο με μια συνθηκη που, χωρις ο σκυλος ουσιαστικα να κανει κατι εξω απο τη φυση του, θα πρεπει να τον διορθωσουμε συμπεριφορικα...
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
κάθε μέρα στο πάρκο υπάρχει ένα σκυλί που πάει να τον δαγκώσει άγρια...
απο νευρικά κανίς μέχρι μεγάλα σπιτικά ημίαιμα...
λες να του μείνει κανένα απωθυμένο?
εγώ προσπαθώ να μην επεμβαίνω...
και αυτος το μόνο που κάνει ειναι να πηγαίνει λίγο πιο πέρα και να συνεχίζει το παιχνίδι του με κανένα πιο μικρό.
Είναι λίγο στα @@@ του ο σκύλος...
αλλά πιστεύω ότι μόνο έτσι θα μάθει σωστά αυτα που η φύση θα του μάθαινε σε μια αγέλη...
να σέβεται, να αμύνεται να κάνει κ επίθεση αν χρειαστεί...
 


trinity

Member
16 Δεκεμβρίου 2009
5
0
Ο σκυλος ζει στη δικη ΣΟΥ αγελη και απο σενα θα μαθει τους κανονες της. Η γνωμη μου ειναι οτι κακως δεν επεμβαινεις οσον αφορα στα αλλα σκυλια. Θα πρεπει να τον αφηνεις να συναναστρεφεται με σκυλια που ειναι ειτε κουταβια ειτε σωστα κοινωνικοποιημενα ωστε να μην υιοθετησει συμπεριφορες που θα σας δημιουργησουν προβλημα στο μελλον και που θα ειναι δυσκολο να ξεκοπουν...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
κάθε μέρα στο πάρκο υπάρχει ένα σκυλί που πάει να τον δαγκώσει άγρια...
απο νευρικά κανίς μέχρι μεγάλα σπιτικά ημίαιμα...
λες να του μείνει κανένα απωθυμένο?
εγώ προσπαθώ να μην επεμβαίνω...
και αυτος το μόνο που κάνει ειναι να πηγαίνει λίγο πιο πέρα και να συνεχίζει το παιχνίδι του με κανένα πιο μικρό.
Είναι λίγο στα @@@ του ο σκύλος...
αλλά πιστεύω ότι μόνο έτσι θα μάθει σωστά αυτα που η φύση θα του μάθαινε σε μια αγέλη...
να σέβεται, να αμύνεται να κάνει κ επίθεση αν χρειαστεί...
Εσυ θα επιλεξεις να συναντιεται με σωστα σκυλια!Απο τωρα να αποφευγεις τα σκυλια της γειτονιας σου που εχουν την ταση να επιτιθονται η να εχουν κυριαρχικη αντιμετωπιση προς τον σκυλο σου!Να παρατηρεις στην βολτα!Αν αντιμετωπιζεται σωστα απο αλλα σκυλια τοτε θα χτισει και εναν σωστο χαρακτηρα!Δεν χρειαζεται να μαθει ολα τα σκυλια που βλεπει στις βολτες σας!Γι αυτο εσυ θα διαλεξεις τα σκυλια που θα του γνωρισεις!Δεν χρειαζεται επειδη ειναι περιοδος κοινωνικοποιησης να γνωριζουμε αβερτα σκυλια που δεν ξερουμε την συμπεριφορα τους για να "μαθει" ο σκυλος απο ολες τις συμπεριφορες!Οχι!

Αργοτερα οτι και να συναντησει θα κρινει μονος του πως θα φερθει μην στεναχωριεσαι!

Σε αυτην την περιοδο της κοινωνικοποιησης εσυ πρεπει να του διδαξεις!Γι αυτο σε περιπτωση που κανει κινηση καποιος αλλος σκυλος δεσποζομενος/αδεσποτος και φοβηθει ο μικρος αυτοματα μπαινεις μπροστα,βαζεις το σωμα σου μπροστα και εισαι ετοιμος να τον προστατεψεις!Ουτε τον τραβας πισω ουτε τιποτα!Εισαι αρχηγος του και θα κανεις οτι χρειαστει...(αυτο εντελως πληροφοριακα:))
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλημέρα καλώς ήλθες, να σου ζήσει ο σκυλάκος...

δεν επιτρέπεται να βρισκεται με οποιαδήποτε σκυλιά και μαλιστα όσα απρόλο είναι κοθυτάβι ετοιμάζονται να τον αρπάξουν...
αυτό είναι ότι χειρότερο μπορείς να κανεις.......
να επιλέξεις να βρισκεται με σκυλιά που είναι μόνο φιλικά και τίποτα άλλο...
νομίζεις ότι είναι στα @@@@@@ από όσα είπες εγώ κατάλαβα ότι ξερει ότι ακόμα δεν τον παιρνει και κανει το κουταβι....
εκει που τον έπαιρνε όμως στο μικροτερο πηγε και του γρυλισε....
θελει προσοχή από τωρα και όσο είναι νωρίς...
προσεχε τις "παρέες" του
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
προσπαθώ εδω κι ενα μήνα που πρωροβγήκε έξω να τον φέρνω σε επαφή με άλλα σκυλια ....
Εδώ υπάρχει πάντα ένα πρόβλημα σε φυλές που μπορούν να εμφανίσουν επιθετικότητα έναντι άλλων σκύλων.
Η σημασία της κοινωνικοποίησης την εποχή της "απαγόρευσης κοινωνικών συνευρέσεων" γίνεται κατανοητή συνήθως μόνο όταν το τραίνο έχει πια οριστικά χαθεί!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εδώ υπάρχει πάντα ένα πρόβλημα σε φυλές που μπορούν να εμφανίσουν επιθετικότητα έναντι άλλων σκύλων.
Η σημασία της κοινωνικοποίησης την εποχή της "απαγόρευσης κοινωνικών συνευρέσεων" γίνεται κατανοητή συνήθως μόνο όταν το τραίνο έχει πια οριστικά χαθεί!
:confused::confused::confused:

Θελεις λιγο να το κανεις πιοοοο...λιανα?