Tα φώτα σας, επείγον






stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Άν μαζέψει υπογραφές απο τους γείτονες οτι τα σκυλιά της δεν ενοχλούν και οτι δεν έχουν κανένα πρόβλημα ...παίζει ?
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
αυτο θα κανω ,ζητησα σημερα επισημο αντιγραφο της εισαγγελικης παραγγελιας θα μου το δωσουν μαλλον τη τριτη ,μιλησα με αλλους γειτονες οι οποιοι και θα καταθεσουν οτι τα σκυλια μου δεν ενοχλουν και μαλιστα οτι τα θελουν κιολας γιατι οι περιπτωσεις που γαυγιζαν αποτρεπτηκα ηταν μονο σε πραγματικα συμβαντα κακοποιων στοιχειων ,η κτηνιατρος θα μου δωσει βεβαιωση οτι τα σκυλια μου πληρουν ολους τους κανονες υγειηνης ,ο εκπαιδευτης μου θα βεβαιωσει οτι τα σκυλια εχουν ισοροποιμενο χαρακτηρα ,ειναι πληρως κοινωνικοποιημενα και λειτουργουν αποτρεπτηκα μονο σε περιπτωση που χρειαζετε και θα τα καταθεσω στον εισαγγελεα ακροασεως μαζι με το νομο απο την εφημεριδα της κυβερνησεως περι κατοικιδιων,θα σας κρατω ενημερους για την εξελιξη της υποθεσης ,ισως χρειαστει αργοτερα και για καποιον αλλον (δεν το ευχομαι)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Στον εισαγγελέα ακροάσεων γιατί να τα καταθέσεις όλα αυτά;
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
επειδη αυτη ετσι το ξεκινησε με εισαγγελικη παραγγελια και με καλεσαν στο τμημα,ετσι ωστε να καλεσουν και αυτην και να την ενημερωσουν οτι ειμαι καθολα νομιμη και να σταματησει επιτυελους η παλαβη, διαβασε ολο το θεμα θα καταλαβεις
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Το 'χω διαβάσει το θέμα. Κατά την γνώμη μου, τσάμπα θα χάσεις τον χρόνο σου, να τρέχεις στον εισαγγελέα.
Η θα της κάνεις μύνηση κατευθείαν, ή δεν θα ασχοληθείς περαιτέρω. Και ειδικά εφόσον πρόκειται για τρελλή, που σκασίλα της όποιος κι αν την καλέσει. Ασε που μπορεί να εξαγριωθεί ακόμη περισσότερο και να σε ξανατρέχει. Οχι ότι μπορεί να σου κάνει κάτι, ακόμη και μύνηση να σου κάνει, αλλά πάλι θα ταλαιπωρηθείς και θα τρέχεις.
Και να πω extra, ότι αυτές οι καταστάσεις, κατά την γνώμη μου εννοείται πάντα, θέλουν ψυχραιμία και ήρεμη αντιμετώπιση. Διπλωματικές συμπεριφορές και κυρίως μπροστά στα "όργανα της τάξης", αστυνομικούς και δικαστικούς. Με τον τσαμπουκά και το καυγά, ας μην πω "ποτέ", θα πω ότι σπάνια κερδίζεις το δίκιο σου. Νομίζω, ότι με τον καλό τρόπο [για αρχή τουλάχιστον], πετυχαίνεις περισσότερα.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
βρε παιδια σε :αυτο
εγω δεν μπορω ναδω καθαρα και να καταλαβω που ακριβως μιλαει για τον αριθμο στις μονοκατοικιες ,αν μπορει καποιος ας μου στειλει ακριβως το link για να το δω και να το εκτυπωση ετσι ωστε να το προσκομισω και αυτο
ευχαριστω


+ mareco ευχαριστω
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Να περιμένεις μήνυση, γι' αυτό σου είπα να προλάβεις να την κάνεις πρώτη εσύ.
Με το πρώτο "κιχ" που θα σου πει, πας στο αστυνομικό τμήμα και κάνεις μήνυση για εξύβριση, απειλή, επίθεση "λόγω και έργω", διατάραξη οικιακής ειρήνης, πες ότι έβρισε και τα θεία και βάλε και τη βλασφημία μέσα (αυτό διαολίζει τους δικαστές, στο λόγο μου...) και άστην να τρέχει.
Να έχεις μάρτυρα όμως κάποιον δικό σου.
Δηλαδή η λύση είναι να απαντήσει στην παλαβή με την ίδια τρέλα, κατηγορώντας την για πράγματα που δεν έκανε?
Νόμιζα ότι σκοπός ήταν να σταματήσει να την ενοχλεί και όχι να την εκδικηθεί.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Νομικά, αυτές είναι οι κατηγορίες που θα πρέπει να της προσάψει, για να δικαιωθεί.
Είναι αν θες, τα πράγματα με τ' όνομά τους. Αν της κάνει μύνηση, έτσι περίπου θα πρέπει να τα περιγράψει.
Trust me...και την Lostris πανω απ' όλα, βεβαίως. Εγγύηση.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Μα δεν αμφισβητώ τις γνώσεις τις Lostris για τα διαδικαστικά! Ίσα ίσα ξέρω ότι έχει σχέση με τα νομικά και ότι εγώ δεν έχω καμία σχετική εμπειρία.
Απλά με ενοχλεί η λύση να είναι ένα αντίστοιχο "σερβίρισμα" με λίγο απ'όλα για να δέσει η συνταγή.
Αλλά ίσως φταίει ότι είμαι αλλού, μπορείτε να μην δώσετε σημασία...
Krina καλά ξεμπερδέματα, με όση το δυνατόν μικρότερη συνέχεια.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Οταν κάποιος σε ενοχλεί [επανειλημμένως κιόλας], προφανώς κάτι πρέπει να κάνεις.
Οι επιλογές, είναι λέω εγώ τώρα, τρεις: α) τίποτα -να κάθεσαι δηλαδή αιωνίως να υπομένεις την βλακεία/κακία/τρέλλα του καθενός, με όλα τα συνεπακόλουθα κόστη- δεν το συνιστώ, β) αν υπάρχουν οι σωματικές προδιαγραφές εκατέρωθεν, να τον κάνεις μαύρο μπας και στρώσει -δεν το συνιστώ και γ) να κινηθείς δια της νόμιμης, νομικής οδού, μέσω μυνήσεων. Εγώ αυτό θα έκανα. Αν λοιπόν γίνει μύνηση, οι "τίτλοι" για όλα όσα κάνει η τρελλή στην Krina, θα πρέπει να είναι αυτοί που αναφέρει η Lostris. Η συνταγή δένει, με σερβίρισμα του αντίστοιχου ύφους όταν τα εξιστορείς σε αστυνομικούς και δικαστικούς, άντε και με λιγάκι πιο γλαφυρές της πραγματικότητας περιγραφές.

Εσύ δηλαδή, ποιά θεωρείς καλύτερη λύση; :rolleyes:
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
καταρχάς καλώς την Κρινιώ μας (αν και το θέμα δεν είναι ευχάριστο...)

κατα δευτερων αναφορικά στο νομοσχέδιο, αυτό που διάβασα ήταν μία πρόσφατη συνέντευξη της "μιλένα" όπου ανάμεσα σε διάφορα ανεκδιήγητα περι καλών πέτσοπ (που είναι αυτά τώρα...μόνο η "μιλένα" ξέρει) είπε ότι θα συνεχιστεί το "ερασιτεχνική εκτροφή" όπως ήταν.

κατα τρίτων
σε περιπτώσεις γείτονα και μάλιστα τρελλού
και επειδή ο κακός χρόνος φευγει
ο κακός γείτονας συνήθως όχι
καλά είναι να ακολουθούμε την οδό της διπλωματίας
όπως και με τους αγαπητούς αστυνομικούς (αχ πόσο καλά παιδιά που είναι οι περισσότεροι,ειδικά αν σε δούν άντρα με τίποτα μακριά μαλλιά και τέτοια)
ευγένεια
καμιά λέξη που δεν συνηθίζεται τύπου "οσονούπω-ρηξικελευθος-τουναντίον" κι έτσι
και αν δείς χώρο πετάς και καμιά υπόνοια ότι έχεις μπάρμπα στην κορώνη
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Δηλαδή η λύση είναι να απαντήσει στην παλαβή με την ίδια τρέλα, κατηγορώντας την για πράγματα που δεν έκανε?
Νόμιζα ότι σκοπός ήταν να σταματήσει να την ενοχλεί και όχι να την εκδικηθεί.
Δεν θα την εκδικηθεί. Απλά αν καταλάβει ότι θα μπλέξει θα σταματήσει να ενοχλεί. Γιατί παίζει και το ενδεχόμενο να μην είναι απλά παλαβή, αλλά να είναι και θρασύδειλη.
Και όταν θα σταματήσει και δείξει καλή διαγωγή, απλά μπορεί η Κρίνα να ανακαλέσει τη μήνυση.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
γεια σας και παλι ,αργοπορημενη κατα πολυ αλλα δεν εχω ιντερνετ
λοιπον 2 κινησεις
1)καλεσα το 100 οταν η κυρια αρχισε να βριζει παλι ,μαλιστα τους εβαλα και στο σπιτι μου να δουν τον αριθμο των σκυλων καθως και το πως ζουν και το κατεγραψαν
2) πηγα στον εισαγγελεα ακροασεων εθεσα το προβλημα, μου εδωσε εισαγγελικη παραγγελια

και με αυτην αλλα και επισημη βεβαιωση απο τη κτηνιατρο μου για την υγεια των σκυλιων αλλα και για το χαρακτηρα τους( καθως εγραψε οτι εξεταζονται χωρις φυμωτρο και εχοντας εγω τον απολυτο ελεγχο τους τονιζοντας οτι ειναι απολυτα φιλικα ),κατεβασα και εκτυπωσα τον 3170.επισης μαζεψα 18 υπογραφες απο τους απεναντι και απο τους διπλανους μου γειτονες που λενε οτι δεν εχουν κανενα προβλημα με τα σκυλια ,μενουν σε πολυκατοικιες απεναντι μου και διπλα μου και πηγα στο αστυνομικο τμημα οπου τα κατεθεσα ολα αυτα και ζητησα τη συμορφωση της κυριας και της οικογενειας της ,αυτα εγιναν πριν απο 10 μερες μεχρι τωρα δεν εχω καμια ενοχληση ελπιζω και στο μελλον

καταληγω λοιπον στο συμπερασμα για οσους ταλαιπωρουνται απο αδικους γειτονες ,να μην εμπλεκονται σε αδοξους συνεχεις διαλογους αλλα να περνανε στη πραξη ,με εχει κουρασει ολο αυτο το θεατρο του παραλογου ,βαρεθηκα τους αμετρητους διαλογους ενημερωτικου χαρακτηρα που δεν φαιρνουν αποτελεσμα

σας ευχαριστω ολους σας
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τέλεια και μπράβο σου (και μπράβο μας γιατί σου κάναμε και καταπληκτικές προτάσεις βέβαια :) )
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
γεια σας και παλι ,αργοπορημενη κατα πολυ αλλα δεν εχω ιντερνετ
λοιπον 2 κινησεις
1)καλεσα το 100 οταν η κυρια αρχισε να βριζει παλι ,μαλιστα τους εβαλα και στο σπιτι μου να δουν τον αριθμο των σκυλων καθως και το πως ζουν και το κατεγραψαν
2) πηγα στον εισαγγελεα ακροασεων εθεσα το προβλημα, μου εδωσε εισαγγελικη παραγγελια

και με αυτην αλλα και επισημη βεβαιωση απο τη κτηνιατρο μου για την υγεια των σκυλιων αλλα και για το χαρακτηρα τους( καθως εγραψε οτι εξεταζονται χωρις φυμωτρο και εχοντας εγω τον απολυτο ελεγχο τους τονιζοντας οτι ειναι απολυτα φιλικα ),κατεβασα και εκτυπωσα τον 3170.επισης μαζεψα 18 υπογραφες απο τους απεναντι και απο τους διπλανους μου γειτονες που λενε οτι δεν εχουν κανενα προβλημα με τα σκυλια ,μενουν σε πολυκατοικιες απεναντι μου και διπλα μου και πηγα στο αστυνομικο τμημα οπου τα κατεθεσα ολα αυτα και ζητησα τη συμορφωση της κυριας και της οικογενειας της ,αυτα εγιναν πριν απο 10 μερες μεχρι τωρα δεν εχω καμια ενοχληση ελπιζω και στο μελλον

καταληγω λοιπον στο συμπερασμα για οσους ταλαιπωρουνται απο αδικους γειτονες ,να μην εμπλεκονται σε αδοξους συνεχεις διαλογους αλλα να περνανε στη πραξη ,με εχει κουρασει ολο αυτο το θεατρο του παραλογου ,βαρεθηκα τους αμετρητους διαλογους ενημερωτικου χαρακτηρα που δεν φαιρνουν αποτελεσμα

σας ευχαριστω ολους σας
Ακριβώς to the point που λέμε!

Εφόσον είμαι σωστός άπαξ και με κάνουν παρατήρηση ή ψήνονται για καυγά για κάτι που είμαι όντως σωστός η απάντηση που θα πάρουν από μένα είναι αν θέλουν να τα πούνε πουθενά αλλού αυτά, εννοώντας αστυνομικούς και καταγραφές κτλ!Και πολλά κοντινά μου άτομα λένε ότι είναι απότομος!
Αλλά ή απότομος θα είσαι για να είσαι καλυμμένος ή θα πιάνεστε στην κουβέντα/μαλώματα και θα έχει και πατήματα ο άλλος για να σε κατηγορεί σε ενδεχόμενη κλήση αστυνομίας από αυτόν και να ισχυρίζεται και πιθανά ψεύδη!

Καλή συνέχεια εύχομαι χωρίς περεταίρω παρατράγουδα από την...κιούρια σπασικλού!

Η πλάκα είναι ότι συσχετίζω πάντα με πολύ αστείες φάσεις...ας πούμε τέτοιες περιπτώσεις είναι σαν τα κουταβίστικα δαγκώματα...αν δεν τα κόψεις από νωρίς απότομα και κοφτά μετά γίνονται πρόβλημα...έτσι και τον γείτονα, αν δεν τα κόψεις νωρίς και κοφτά μετά θα σε πιπιλάει το μυαλό...
 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πολύ καλά έκανες, Κρίνα, και έτσι μάλιστα προστατεύτηκες και για το μέλλον διότι η βλαμένη τώρα μαζεύτηκε δια παντός. Και όντως έτσι είναι: από το να αναλώνεται κανείς σε καυγάδες, χρησιμοποιεί το σύστημα προς όφελός του. :)
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Noμιζω και γω οτι εκανες το καλυτερο.Χτυπας το κακο στην ριζα του και τελειωνεις.Ειχαμε και μεις παρομοιο προβλημα με την διαχειριστρια της πολυκατοικιας μας η οποια ειναι υποχονδρια και επρεπε να συμμεριστουμε το ψυχολογικο της προβλημα.Αφου μας την ελεγαν και μας κατηγορουσαν για καθε σκατουλα που εβλεπαν εδω τριγυρω και αφου της εξηγησα οτι τα δικα μας ειναι πολυυυυυυυ μεγαλυτερα και οτι μπορω να της φερω ενα αξιολογο δειγμα να το δει και να πειστει ( :) ),αρχισε να την ενοχλει που ο σκυλος εμπαινε στο ασανσερ και να εκτοξευει απειλες οτι θα κανει ''τα παντα'' για να απομακρυνθει ο σκυλος απο την πολυκατοικια.Αμ δε. Στο μισαωρο επανω την πηρε η δικηγορος τηλεφωνο,της τα ειπε ομορφα και ωραια και εδω και εναν χρονο δεν εχουμε ακουσει κιχ....
Αυτη φυσικα μας εχει κοψει την καλημερα,αλλα με πονο καρδιας το αντεχουμε :)
Αυτο λοιπον πιστευω και γω,οτι το προβλημα πρεπει να το κοψεις με την μια,πριν διογκωθει υπερβολικα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Mπράβο Krina που το χειρίστηκες έτσι αποτελεσματικά και γλυτώνοντας τους ψυχοφθόρους και εν τέλει άχρηστους καβγάδες!